SORBONNE ή DALF

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ποιο ειναι πιο διεθνώς αναγνωρισμένο; το delf-dalf της γαλλικής κυβέρνησης ή το sorbonne του γνωστού παν/μίου του Παρισιού:s

Νομίζω ότι έχει εξαντληθεί το θέμα πια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucy

Νεοφερμένος

Η Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο πτυχίο αναγνωρίζεται παγκοσμίως ; Το dalf ή το corbonne ;
Είχα ακούσει πως το corbonne αναγνωρίζεται μόνο στη Γαλλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Και τα δύο νομίζω ότι έχουν την ίδια αξία. Σου δίνουν επάρκεια και βεβαιώνουν την "Άριστη γνώση" της γλώσσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αν και έχω δώσει μόνο DALF, νομίζω πως το Sorbonne εξετάζει περισσότερο το γαλλικό πολιτισμό και τη λογοτεχνία, ενώ το DALF εξετάζει τη δομή της γλώσσας (γραμματική, συντακτικό, λεξιλόγιο). Και τα δυο πάντως απαιτούν υψηλό επίπεδο γαλλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
To Sorbonne εξετάζει επίσης τη δομή της γλώσσας (γραμματική, συντακτικό, λεξιλόγιο). Έχει και παραδοσιακές ασκήσεις γι αυτό. Αντίθετα τα Νταλφ τα εξετάζουν έμμεσα (δηλαδή μέσω επικοινονιακών ασκήσεων, δηλαδή κανατοήσεις κειμένων, παραγωγή εκθέσεων ιδεών κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι τα Sorbonne είναι για 'όλους' ενώ τα Dalf απαιτούν εξειδίκευση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εμάς οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο επιμένουν ότι το dalf είναι πιο ευρέως αναγνωρισμένο γιατί είναι της γαλλικής ακαδημίας και όχι κανενός συγκεκριμένου πανεπιστημίου της Γαλλίας. Ίσως όμως να είναι λίγο πιο δύσκολο από το sorbonne αλλά είναι καλό ότι δεν έχει συγκεκριμένη ύλη οπότε και αδιάβαστος να είσαι, μπορεί να το περάσεις αμα ξέρεις καλά γαλλικά:P
(μιλάω εκ πείρας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Πάντως όσα παιδιά γνωρίζω ούτε καν έχουν επιχειρήσει να δώσουν Dalf..Επίσης π.χ είμαι φίλος με αρκετά παιδιά που πάνε σε Γαλλικά Σχολεία( όπως Jeanne D'Arc ) και παραδέχονται ότι ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα θα έπαιρναν Dalf ή Delf B2...Με προβληματίζει λίγο αυτή η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
μιλώ εκ πείρας:
sorbonne-->εμβάθυνση στο γαλλικό πολιτισμό, λογοτεχνία, γλώσσα
dalf---->πιστοποιεί όπως και το sorbonne την γνώση γαλλικών σε άριστο επίπεδο.

σαφώς δυσκολότερο είναι το sorbonne. και θα διαφωνήσω καθέτως...δεν είναι για ΟΛΟΥΣ. πχ δεν αρέσει σε όλους η λογοτεχνία ή η μετάφραση ή η εμβάθυνση στον πολιτισμό μιας χώρας. το νταλφ μπορεί ο οποιοσδήποτε με ένα άριστο επίπεδο της γλώσσας να δώσει και βέβαια να έχει και γνώσεις ευρείας γκάμας.

εγώ τα έδωσα και τα 2 γιατί οι κακές γλώσσες λένε ότι το σορμπόν δεν έχει την πλήρη αναγνώριση το οποίο κατ'εμέ είναι ΠΟΛΥ άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Καταρχήν απευθυνόμενος σε εσένα Έφη θέλω να σου πω ότι το Sorbonne C2 σε δυσκολία ΔΕΝ συγκρίνεται με το Delf C2! Και γιατί? Επειδή το SC2 είναι συγκεκριμένα πράγματα ,πως το λένε, σου βάζουν ως ύλη 2-3 λογοτεχνικά βιβλία και ανεξαρτήτως υποβάθρου καλείσαι να τα μελετήσεις για να περάσεις..Η μετάφραση κατακτείται έπειτα από εξάσκηση όπως και η compte rendu-commentaire! Όμως στο Dalf C2 όλη η ύλη είναι απροσδιόριστη! Ούτε εξεταστέα ύλη, ούτε συγκεκριμένα βιβλία! Δηλαδή έδωσες και το Dalf C2 σε τέτοια ηλικία και σου φάνηκε ποιο εύκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
χεμ...χεμ...εννοώ από την εμπειρία μου κι από τα 2 πτυχία. δεν χρειάζεται να βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα :whistle:

Καταρχήν απευθυνόμενος σε εσένα Έφη θέλω να σου πω ότι το Sorbonne C2 σε δυσκολία ΔΕΝ συγκρίνεται με το Delf C2! Και γιατί? Επειδή το SC2 είναι συγκεκριμένα πράγματα ,πως το λένε, σου βάζουν ως ύλη 2-3 λογοτεχνικά βιβλία και ανεξαρτήτως υποβάθρου καλείσαι να τα μελετήσεις για να περάσεις..Η μετάφραση κατακτείται έπειτα από εξάσκηση όπως και η compte rendu-commentaire! Όμως στο Dalf C2 όλη η ύλη είναι απροσδιόριστη! Ούτε εξεταστέα ύλη, ούτε συγκεκριμένα βιβλία! Δηλαδή έδωσες και το Dalf C2 σε τέτοια ηλικία και σου φάνηκε ποιο εύκολο?

κοίτα. εγώ μίλησα υποκειμενικά και φυσικά από την εμπειρία μου κι από τα 2 πτυχία τα ποία πέρασα επιτυχώς. το sc2 απαιτεί πολύ περισσότερο διάβασμα και τα θέματα που πέφτουν τόσο στη λογοτεχνία όσο και στην έκθεση-περίληψη απαιτούν ΚΡΙΣΗ.
Συγκριτικά, το θέμα που έπεσε στην έκθεση φέτος στο Σορμπόν ήταν η ελεύθερη κυκλοφορία των ανθρώπων στους κόλπους της ΕΕ χάρις στη συνθήκη Σένγκεν. Αντίθετα, στο νταλφ παραδοσιακό βιβλίο vs ηλεκτρονικό. Φυσικά και το πρώτο με δυσκόλεψε περισσότερο όπως και τους υπόλοιπους υποψηφίους αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά. :)

Επίσης, να σου πω, ότι η βαθμολόγηση στο sorbonne c2 είναι πάρα μα πάρα πολύ αυστηρή. Όσον αφορά τη λογοτεχνία, κάνεις τεράστιο λάθος: δεν σημαίνει ότι σου βάζουν 2-3 βιβλία και θα πας να γράψεις μια περιληψούλα. :worry: Είναι οι ερωτήσεις τέτοιες που και κάποιος να ξέρει και να έχει αναλύσει εις βάθος θα δυσκολευτεί. πχ εγώ στο ένα βιβλίο πήρα 4,5/10 και στο άλλο 7,5/10 και είχα λιώσει στο διάβασμα ειλικρινά. Δεν υπερβάλλω.

Προσωπικά, όλο το χρόνο έκανα προετοιμασία Sorbonne. 1,5 μήνα πριν δώσω νταλ έκανα 4 αυθεντικές εκθέσεις (με κείμενα και όλα τα λοιπά) και 5-6 ακουστικά. Και πήγα να δώσω. Βέβαια, φίλες μου που είχαν κάνει όλο το χρόνο νταλφ το πήραν με μεγακύτερο βαθμό αλλά αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου.

Και πρόσεξε λίγο, δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος είναι μικρός σε ηλικία δεν μπορεί να κάνει βήματα στη γνώση. Μερικοί θα λέγανε ότι είναι ρατσιστικό. ;)

Ό,τι άλλο θες, μπορώ να σου απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Καταρχήν δεν έχω αναπτύξει καμία έννοια ρατσισμού στο προηγούμενο μήνυμα.Αμφιβολία ναι, ρατσισμό όμως όχι. Σκέψου λίγο ωριμότερα επειδή αυτές οι εκφράσεις ακούγονται 'λίγο' υπερβολικές.
Επίσης έχω δώσει και ο ίδιος λογοτεχνία να στο θυμήσω ( Sorbonne C1 φέτος) και πήρα στη Litterature 27/30Και το μόνο που έκανα είναι ακατάπαυστο διάβασμα και μεθοδική αξιολόγηση με τη βοήθεια της καθηγήτριας μου. Φυσικά και η κρίση πάντα είναι παρούσα αλλά όχι στο μέγεθος που νομίζεις εσύ καθώς το κλειδί είναι να εκθέσεις πρώτα ΟΛΕΣ τις γνώσεις σου και ΜΕΤΑ να εκφράσεις την γνώμη σου εκτεταμένα και χωρίς να πλατιάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Αυτό που ζητούν στο Sorbonne C2 είναι άτομα που μπορούν να τεκμηριώσουν μια άποψη. Δηλαδή αυτό που είπα και προηγουμένως είναι ότι δεν αρκεί να διαβάζεις μόνο. Θέλει κυρίως αντίληψη και μια καλή γνώση των έργων. Αυτά όσον αφορά τη λογοτεχνία.
Εάν η αμφιβολία σου μεταφράζεται ως δυσπιστία προς την εγκυρότητα αυτών που λέω να σου θυμίσω ότι ο καθένας έχει την γνώμη του την οποία σχηματίζει ξεχωριστά μέσω των εμπειριών του. Νομίζω ότι έχοντας δώσει και τα δύο πτυχία μπορώ να έχω μια πιο πλήρη άποψη αλλά σημειώνω καθαρά υποκειμενική.
Αν η αμφιβολία σου είναι προς το αν ένα παιδί τρίτης γυμνασίου μπορεί να περάσει το c2 και των δύο πτυχίων, να σου πω ότι γνωρίζω πολλά παιδιά που το έχουν επιτύχει αυτό. Όταν μιλώ για θέμα ρατσισμού, ίσως βέβαια να γίνομαι υπερβολική, αλλά δεν δέχομαι να κρίνεται ένας άνθρωπος μονόπλευρα και στενόμυαλα μόνο και μόνο από την ηλικία του και όχι για τις ικανότητες και για αυτά που έχει να προσφέρει και να καταφέρει.
Αν έριχνες μια ματιά στο μέχρι τώρα σύστημα εξέτασης της λογοτεχνίας στο c2 θα παρατηρούσες ότι δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με εκείνο του c1. Αν στο δεύτερο θες μια φορά κρίση στο πρώτο θες τρεις γιατί είναι τόσο γενική και αόριστη η ερώτηση που δεν ξέρεις από πού να αρχίσεις και τι να πρωτοπείς.

Απορώ που γίνεται τόσο μεγάλο θέμα τι είναι 'καλύτερο' το σορμπόν ή το νταλφ. και τα δύο πτυχία αναγνωρίζουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, την άριστη γνώση της γλώσσας. Τώρα, σε προσωπική επιλογή του υποψηφίου, ανάλογα με τα γούστα και τις αναζητήσεις τους, έγκειται το τι από τα δυο θα...πάρει. Τονίζω και επαναλαμβάνω, ότι το Σορμπόν εξετάζει εκτενέστερα τον γαλλικό πολιτισμό. Για να γίνω πιο σαφής και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εγώ η ίδια διαβάζοντας και αναλύωντας την γραφή και τον τρόπο σκέψης των γάλλων συγγραφέων που ήταν στο πρόγραμμα φέτος έμαθα τόσα πολλά. Πραγματικά. Παραδείγματος χάριν, φέτος είχαμε τον Γάμο του Φιγκαρό ένα έργο τόσο επαναστατικό για τα δεδομένα του 18ου αιώνα που σημάδεψε τον γαλλικό λαό. Ή ο υπαρξιακός Καμύ.<3 Εμένα αν με ρωτούσαν τι να επιλέξουμε θα έλεγα και τα 2. Πάρτε σορμπόν για να εμπλουτίσετε τις γλωσσικές σας ικανότητες και μετά πηγαίνετε να τα εφαρμόσετε στο νταλφ. Εγώ τουλάχιστον είδα ότι το νταλφ επειδή ακριβώς δεν έχει ύλη ή τεστ απευθύνεται σε όλους όσους έχουν μια καλή γνώση γαλλικών και αρκετές (όχι πολλές) γνώσεις σε ΠΟΙΚΙΛΙΑ θεμάτων.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Ωραία όλα καλά και τεκμηριωμένα αυτά που διατύπωσες αλλά όταν λες ότι 'ξέρω πολλά παιδιά που πήραν το Dalf C2' μόνο να συμφωνήσω δεν μπορώ. Αλλά ας τελειώσει εκεί αυτή η συζήτηση επειδή με την επανάληψη των περί sorbonne vs dalf έχω ζαλιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
για να δώσει κάποιος το SORBONNE C2 θα πρέπει να έχει δώσει πρώτα το SORBONNE C1 ή το DALF C1 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Γεια σας! Υστερα από 5 χρόνια μη ενασχόλησης μου με τα γαλλικά αποφάσισα να τα συνεχίσω! :confused: Εχω το B2 και λέω να πάω για C1. To θέμα μου είναι ποιο από τα 2; Το Νταλφ ή το Σορμπόν; δεδομένου ότι έχω χρόνια να ασχοληθώ ποιο θα μου προτείνατε ως ευκολότερο; (καλά ότι θα δυσκολευτώ απίστευτα το ξέρω :/: ) Και αν κάποιος ξέρει, ποιο ζητάνε περισσότερο στην Ελλάδα και στο εξωτερικό;
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Νταλφ. Δεν εχει εξειδικευμενες απαιτησεις. Δεδομενου οτι εχεις να ασχοληθεις πολυ καιρο με τα γαλλικα, το Sorbonne περιεχει λογοτεχνια και δεν ειναι ο,τι καλυτερο σε περιοδο επανασυνδεσης με τη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γεια σας! Υστερα από 5 χρόνια μη ενασχόλησης μου με τα γαλλικά αποφάσισα να τα συνεχίσω! :confused: Εχω το B2 και λέω να πάω για C1. To θέμα μου είναι ποιο από τα 2; Το Νταλφ ή το Σορμπόν; δεδομένου ότι έχω χρόνια να ασχοληθώ ποιο θα μου προτείνατε ως ευκολότερο; (καλά ότι θα δυσκολευτώ απίστευτα το ξέρω :/: ) Και αν κάποιος ξέρει, ποιο ζητάνε περισσότερο στην Ελλάδα και στο εξωτερικό;
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αν έχεις το σορμπον β2 πάνε δώσε σορμπον, γλυτώνεις μία εξέταση (δεν θυμάμαι ποια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top