SORBONNE ή DALF

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σε σχέση με το C1, το C2, είναι πολύ πιο εύκολο, κατά τη γνώμη μου, αφού περιλαμβάνει μόνο μια έκθεση αφού διαβάσεις τα δύο ή τρία κείμενα (ενώ το C1 έχει 2 γραπτά μέρη). Σε καμία περίπτωση, το C2 δεν είναι υπερβολικά δύσκολο...quote]

Και εγώ αυτό ξέρω, ότι είναι πιο εύκολο γιατί παίρνεις μεγαλύτερο βαθμό στα προφορικά και έχει διπλό συντελεστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
ποιο εχει μεγαλυτερη επιτυχια;το σορμπον η το νταλφ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Ίσως λίγο παραπάνω το Sorbonne. Αλλά πιο πολύ έχει να κάνει με τα θέματα της κάθε εξεταστικής. Δε ξέρω βέβαια και τι λένε οι άλλοι φίλοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ το Sorbonne γιατί μου αρέσει η λογοτεχνία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στα Νταλφ δεν έπεσε ποτέ λογοτεχνία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
και να επεσε δε ξερουμε.αφου δεν βγαζουν πια παστ πειπερς:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
εγώ εκτός από φίλος της αγγλικής είμαι και φίλος της γαλλικής. έχω δώσει τα DELF A1,A2 και το Β1(το έχω πάρει με 91,5/100). τώρα πάω για sorbonne B2! το βρίσκώ εύκολο. το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να έχεις επιμονή,να διορθώνεις τα λάθη σου και να διαβάζεις πάρα πολύ.με αυτόν τον τρόπο η ευτυχία είναι εξασφαλισμένη!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmedjim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γεια σε ολους!!Φέτος εδωσα και πηρα :D το dalf c1 και σκεφτομαι να συνεχισω του χρονου και να παρω κι ενα ακομα διπλωμα.ειχα ακουσει πως τα sorbonne ειναι πολυ δυσκολα και γι'αυτο εδωσα και dalf (το οποιο μου φανηκε ευκολο).
Το προβλημα μου ειναι το εξης:ο καθηγητης μου μου ειπε να δωσω sorbonne c2 του χρονου γιατι για το αντιστοιχο dalf δεν υπαρχουν πολλα βιβλια στην αγορα ωστε να μπορω να εξασκηθω επαρκως. Η αληθεια ομως ειναι οτι εχω αγχωθει λιγο. Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως περιλαμβανουν τα προφορικα του sorbonne c2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
https://www.ift.gr/files/desc.scdeux.pdf

Για το Sorbonne 2 ή C2.
-----------------------------------------
Γεια σε ολους!!Φέτος εδωσα και πηρα :D το dalf c1

Συγχαρητήρια! Με πόσο το πήρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmedjim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ωωωω σ'ευχαριστω!! Βασικα δεν το πηρα και με μεγαλο βαθμο(60/100).Εχασα πολλες μοναδες λογω της εκθεσης.(7.5/25) Συνολικα ειχα γραψει 3 εκθεσεις και 3 συνθεσεις ολη τη χρονια οποτε δεν περιμενα και παραπανω.Δε μου αρεσε και το θεμα...Αλλα αν σκεφτει κανεις οτι ειχα αφησει τα γαλλικα στην 3η γυμνασιου, εχοντας παρει μεχρι και το Α4 μια χαρα τα πηγα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Ωωωω σ'ευχαριστω!! Βασικα δεν το πηρα και με μεγαλο βαθμο(60/100).Εχασα πολλες μοναδες λογω της εκθεσης.(7.5/25) Συνολικα ειχα γραψει 3 εκθεσεις και 3 συνθεσεις ολη τη χρονια οποτε δεν περιμενα και παραπανω.Δε μου αρεσε και το θεμα...Αλλα αν σκεφτει κανεις οτι ειχα αφησει τα γαλλικα στην 3η γυμνασιου, εχοντας παρει μεχρι και το Α4 μια χαρα τα πηγα :P

7.5/25 :!: Καλά τόσο δύσκολη ήτανε; Εγώ από ότι θυμάμαι στην έκθεση είχα πάρει 19/25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmedjim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Οχι οχι!Δεν ηταν δυσκολα!!Απλα βαριομουν υπερβολικα και τα εκανα και τα 2 βιαστικα...Ενα προβλημα που αντιμετωπισα ηταν στο ακουστικο...Η ενταση ηταν πολυ δυνατη και δεν μπορουσαμε να ακουσουμε.Οταν παραπονεθηκαμε στην εξεταστρια το μονο που εκανε ηταν να γυρισει το στερεοφωνικο προς την αλλη κατευθυνση.Αυτο ομως δε διορθωσε τιποτα. Στην αλλη αιθουσα που εδινε η κοπελα μου και μια φιλη μου ολα ηταν μια χαρα!!
Καταραμενο επιθετο μου!!Γιατι να ξεκινας απο "Α";;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Οχι οχι!Δεν ηταν δυσκολα!!Απλα βαριομουν υπερβολικα και τα εκανα και τα 2 βιαστικα...Ενα προβλημα που αντιμετωπισα ηταν στο ακουστικο...Η ενταση ηταν πολυ δυνατη και δεν μπορουσαμε να ακουσουμε.Οταν παραπονεθηκαμε στην εξεταστρια το μονο που εκανε ηταν να γυρισει το στερεοφωνικο προς την αλλη κατευθυνση.Αυτο ομως δε διορθωσε τιποτα. Στην αλλη αιθουσα που εδινε η κοπελα μου και μια φιλη μου ολα ηταν μια χαρα!!
Καταραμενο επιθετο μου!!Γιατι να ξεκινας απο "Α";;;:P

Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα όταν έδινα Sorbonne 2. Η ένταση ήταν δυνατή, δεν ακουγόταν καθαρά και σε μια στιγμη κολλησε! Η εξετάστρια το χτύπησε στην πλατούλα και συνέχισε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmedjim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
:lol:
Οσες φορες εχω δωσει εξετασεις γαλλικων που περιλαμβανουν ακουστικο κομματι, παντα υπαρχει προβλημα! Ειτε η ποιοτητα ειναι χαλια ειτε η ακουστικη της αιθουσας ειναι χαλια!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
:lol:
Οσες φορες εχω δωσει εξετασεις γαλλικων που περιλαμβανουν ακουστικο κομματι, παντα υπαρχει προβλημα! Ειτε η ποιοτητα ειναι χαλια ειτε η ακουστικη της αιθουσας ειναι χαλια!:mad:

Γάλλοι τι να περιμένεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Οι καναδοί είναι πρώτοι στον κόσμο σε θέματα αξιολόγησης. Ας ζητήσουν τη βοήθειά τους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmedjim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
:P Μακαρι αλλα που...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Οι καναδοί είναι πρώτοι στον κόσμο σε θέματα αξιολόγησης. Ας ζητήσουν τη βοήθειά τους:P

Οι Γάλλοι είναι σοβινιστές. Σιγά μην καταδεχτούν να ζητήσουν βοήθεια από τους Καναδούς. Φανταστείτε την ντροπή!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι σωβινιστές. Εδώ βγάλανε για πρόεδρο της Γαλλικής δημοκρατίας ουγγροέλληνα. Εμείς θα το κάναμε αυτό; Απλώς Είναι πιο λίγο πιο άπειροι από τους Κεμπριτζιανούς των αγγλικών:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι σωβινιστές. Εδώ βγάλανε για πρόεδρο της Γαλλικής δημοκρατίας ουγγροέλληνα. Εμείς θα το κάναμε αυτό; Απλώς Είναι πιο λίγο πιο άπειροι από τους Κεμπριτζιανούς των αγγλικών:P

Και η Σορβόννη δεν πάει πίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top