SORBONNE ή DALF

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
le malade imaginaire είναι ωραίο και ευχάριστο. Για το colomba δε θα το έλεγα με βεβαιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rene violette

Νεοφερμένος

Η rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εε ναι..οκ..βγαινουν ομως πολλη καλη η αναλυση!!ΑΝ Κ ΕΠΙΜΕΝΩ ΠΩΣ η περσινη βιβλιογραφια ηταν πολυ καλυερη!! -_^..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν μίλησα για αποστήθιση κειμένων, καλό όμως είναι να μαθαίνεις απ'έξω πολλές φράσεις από τα balises. Επίσης για την εξέταση των προφορικών last year ήταν η παιδεία και ο πολιτισμός, οπότε έπρεπε να μάθει ο εξεταζόμενος απ'έξω ένα σωρό πράγματα (πως χωρίζεται η γαλλία, τι παράγουν οι περιοχές κι άλλα, κι άλλα..).
Λογικά με την εκπαίδευση εννοείς την παιδεία, έχω να προτείνω το L'ecole en France του J.-L Auduc, από την σειρά Reperes pratiques εκδόσεις nathan. Τα λέει όλα πολύ αναλυτικά αλλά κατανοητά. Αν δεν δίνετε στην παιδεία απλά παραλείψτε την πρόταση.
Τα βιβλία αυτά με την ανάλυση των λογοτεχνικών λέγονται balises και πραγματικά αναλύουν τα πάντα: τους κεντρικούς χαρακτήρες, την υπόθεση, τον χρόνο, τον τόπο, le point de vue du narrateur και άλλα πολλά.
να σημειωθει οτι ολα τα χωρια που δινονται ειναι λογοτεχνικα.δηλαδη εκτοσ απο τ 2 λογοτεχνικα που ειναι υποχρεωτικα στισ εξετασεισ τ αγνωστο κειμενο ειναι παλι παρμενο απο καποιο λογοτεχνικο βιβλιο.
?
Το άλλαξαν; Πότε τ'αλλάζουν ανάθεμά τους. Εγώ είχα δώσει σε απόσπασμα άρθρου.

*Πέρσυ είχαμε ωραία βιβλιογραφία, Le bourgeois gentilhomme - Moliere (έπεσε στα προφορικά) και Le Grand Meaulnes - Alain Fournier (στα γραπτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rene violette

Νεοφερμένος

Η rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι τα ξερω εδινε ενασ γνωστοσ μ!!παντωσ καλυτερα λογοτεχνια παρα τ αρθρα πιστευω..
εχει πιο πολυ ενδιαφερον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγω την τελευταια εξεταστικη πηρα το b2.για ποιο πτυχιο μου προτεινετε να συνεχισω,δεδομενου οτι κανω παραλληλα και αγγλικα και εχω και αυξημενες υποχρεωσεις στο σχολειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
ναι τα ξερω εδινε ενασ γνωστοσ μ!!παντωσ καλυτερα λογοτεχνια παρα τ αρθρα πιστευω..
εχει πιο πολυ ενδιαφερον!!

Υπάρχουν όμως πολύ ενδιαφέροντα άρθρα.
https://s23.org/wikistats/wikipedias_html.php?sort=total_desc

https://www.quid.fr/

https://s23.org/wikistats/wikisources_html.php?sort=total_desc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rene violette

Νεοφερμένος

Η rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι σαφωσ κ υπαρχν καλα αρθρα απλα σ λογοτεχνια ε κτ θ πιασεισ λγ πιο ευκολα απ τ νοημα..

οσο γ εσενα φιλε 1994κψ τ ταξη πασ??
κ τ δυο ειν αρκετα δυσκολα κ εχν πλ διαβασμα..απλα τ sorbonne δν εχει καθολου κασσετα..εχει ομωσ λογοτεχνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
γ' γυμνασιου!πηρα β2 κπγ...και του χρονου σκεφτομαι να συνεχισω...ομως δεν ξερω για ποιο πτυχιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
λοιπον..καταρχας δεν προκειται γ αποστιθηση κειμενων απλα μελετας καποια στοιχεια και τα αποδιδεισ με τον δικο σου τροπο..τωρα εξαρταται πως τ βλεπει κανεισ!!
τ ωρα οσον αφορα τα βιβλια ειναι 2 λογοτεχνικα le malade imaginaire du moliere και η colomba του prosper merimee.επειτα υπαρχει ενα βιβλιο στο οποιο συμπεριλαμβανονται οι αναλυσεισ των βιβλιων.(ειναι σαν τα δικα μασ κειμενα).σ αυτο τ βιβλιο υπαρχει ακομα και η αναπτυξη των θεματων πολιτισμου που φετοσ ειναι η εκπαιδευση και η διοικηση.ε μετα κλασσικα γραμματικη και ενα βιβλιο με κειμενα οπου εξεταζονται γραμματικη λεξιλογιο και ερωτησησ κατανοησησ.να σημειωθει οτι ολα τα χωρια που δινονται ειναι λογοτεχνικα.δηλαδη εκτοσ απο τ 2 λογοτεχνικα που ειναι υποχρεωτικα στισ εξετασεισ τ αγνωστο κειμενο ειναι παλι παρμενο απο καποιο λογοτεχνικο βιβλιο.

Και η Carmen είναι του Merimee ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ναί αλλά λίγοι το ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Εγώ όμως το ήξερα.:xixi::xixi::xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
για το sorbonne c1,ποια ειναι τα βιβλια?πως σας φαινονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
για το sorbonne c1,ποια ειναι τα βιβλια?πως σας φαινονται?
και εσύ αυτό θα δώσεις?? Γιατί και εγώ προς το sorbonne κλίνω και νομίζω αυτό θα δώσω,την άλλη βδομάδα αρχίζω μαθήματα...Πώς σου φαίνεται γενικώς?Ό,τι ξέρεις πάντως πες μου γιατί μ'ενδιαφέρει...Είχα δει κάτι past papers και μου φάνηκε έτσι και έτσι από άποψη δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ναι....και εγω προς αυτο το πτυχιο κλεινω....ομως δεν ξερω σχεδον τιποτα για αυτο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Απ'ότι διάβασα σε διάφορα link και εδώ πέρα τα όσα έχουν ειπωθεί λέει ότι έχει κυρίως λογοτεχνία και εφόσον είμαι αγγλική φιλολογία λέω ότι ίσως να ανταπεξέλθω καλύτερα απ'ότι στο dalf.Δεδομένου και ότι έχω να κάνω γαλλικά 5 χρόνια έχω ξεχάσει πολύ λεξιλόγιο κτλ.Αλλά και πάλι δεν ξέρω,πολύ αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω γιατί άντε κάτσε διάβασε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ως ποιο επιπεδο εχεις φτασει στα γαλλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μέχρι Α4...παλιά όμως...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Απ'ότι διάβασα σε διάφορα link και εδώ πέρα τα όσα έχουν ειπωθεί λέει ότι έχει κυρίως λογοτεχνία και εφόσον είμαι αγγλική φιλολογία λέω ότι ίσως να ανταπεξέλθω καλύτερα απ'ότι στο dalf.Δεδομένου και ότι έχω να κάνω γαλλικά 5 χρόνια έχω ξεχάσει πολύ λεξιλόγιο κτλ.Αλλά και πάλι δεν ξέρω,πολύ αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω γιατί άντε κάτσε διάβασε...:(


Σίγουρα θέλει διάβασμα λόγω λογοτεχνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σίγουρα θέλει διάβασμα λόγω λογοτεχνίας.
E ναι αλλά όχι και σαν το dalf φαντάζομαι...Από τα θέματα που είδα μου φάνηκαν πιο βατά στο sorbonne και εφόσον αναγνωρίζονται εξίσου λέω να πάω στο sorbonne και βλέπουμε.Έτσι και αλλιώς ξέροντάς με καλά να σκιστώ στο διάβασμα δεν πρόκειται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Φαντάζεσαι σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top