Proficiency Vs Αγγλική Φιλολογία

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
αχααα δηλαδη ισχυει κατι τετοιο...ευχαριστω πολυ για την πλροφορηση!!:)το θεμα βεβαια για ποσο θα ισχυει η χορηγηση αδειας διδασκαλιας και ιδρυσης φροντιστηριου σε κατοχους proficiency,γιατι κατι ακουσα πως αγγλικοι φιλολογοι εχουν απευθυνθει στα δικαστηρια για να απαγορευθει αυτο γιατι τους τρωνε τη δουλεια!δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει...μηπως γνωριζεις με ποια proficiency παιρνεις επαρκεια?το edexcel ειναι σ'αυτα?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
αχααα δηλαδη ισχυει κατι τετοιο...ευχαριστω πολυ για την πλροφορηση!!:)το θεμα βεβαια για ποσο θα ισχυει η χορηγηση αδειας διδασκαλιας και ιδρυσης φροντιστηριου σε κατοχους proficiency,γιατι κατι ακουσα πως αγγλικοι φιλολογοι εχουν απευθυνθει στα δικαστηρια για να απαγορευθει αυτο γιατι τους τρωνε τη δουλεια!δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει...μηπως γνωριζεις με ποια proficiency παιρνεις επαρκεια?το edexcel ειναι σ'αυτα?:worry:
είναι αλήθεια αυτό που λες περί δικαστηρίων. παλεύουν χρόνια γι' αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι κακως γινεται αυτη η διαμαχη γιατι τα φροντιστηρια ετσι κι αλλιως δεν προσλαμβανουν ευκολα καποιον με μονο ενα προφισενσυ.. Δεν ειναι και τοσο βλακες.
μη το λες, όσοι έχουν πιστοποιητικό γλωσσομάθειας δεν έχουν την απαίτηση να πληρώνονται τόσο καλά όσο οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας. φτηνότερα εργατικά χέρια δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ξερεις ποια proficiency δινουν επαρκεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
λογικά το michigan και το cambridge, για άλλα δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
μη το λες, όσοι έχουν πιστοποιητικό γλωσσομάθειας δεν έχουν την απαίτηση να πληρώνονται τόσο καλά όσο οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας. φτηνότερα εργατικά χέρια δηλαδή
επειδη εχω δουλεψει σε φρο και εχω δει καποια πραγματα, σου λεω οτι ειτε εχεις πτυχιο πανεπιστημιου ή απλη αδεια διδασκαλιας, τα ιδια λεφτα παιρνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
επειδη εχω δουλεψει σε φρο και εχω δει καποια πραγματα, σου λεω οτι ειτε εχεις πτυχιο πανεπιστημιου ή απλη αδεια διδασκαλιας, τα ιδια λεφτα παιρνεις...
λίγο άδικο μου φαίνεται
στον ήλιο μοίρα δεν έχουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ειναι οντως αδικο αλλα τι να κανουμε...
και μην νομιζεις οτι "βγαζεις" λεφτα απο το φρο
οι αμοιβες ειναι ελαχιστες
μονο τα ενσημα αξιζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ναι ομως οσοι δεν ειναι Θεωρητικη κατευθυνση και δεν μπορουν να δηλωσουν αγγλικη φιλολογια γιατι να μην μπορουν να διδαξουν αγγλικα σε περιπτωση που χρειαζονται δουλεια? Με Proficiency Michigan μπορεις να δουλεψεις σε φροντηστηριο ή να διοριστεις ως καθηγητης? 'Η μονο ιδιαιτερα?

ξερεις ποια proficiency δινουν επαρκεια?

νομιζω μονο Cambridge και Michigan..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θεωρώ ότι για να γίνεις καθηγητής πρέπει να έχεις μεράκι και όρεξη. Ανεξάρτητα το τι έχεις τελειώσει. Μπορεί κάποιος με Proficiency να το ψάξει, να κάνει σεμινάρια και πάνω στη γλώσσα και πάνω στη διδασκαλία και να γίνει εξίσου καλός με έναν απόφοιτο ΑΕΙ. Δε καταλαβαίνω γιατί να μην έχει δικαίωμα να διδάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Kατά την γνώμη μου είναι ανάλογα και το Proficiency που έχει κανείς. Το Michigan για μένα είναι γελοίο σε επίπεδο δυσκολίας. Τα multiple choices τα κάνει και ένα παιδί του δημοτικού που ξέρει ορισμένα πράγματα. Θεωρώ λοιπόν ότι κάτοχοι του ECPE οι οποίοι δεν έχουν τις γνώσεις να πάρουν με έναν καλό βαθμό το CPE δεν θα έπρεπε να διαδάσκουν καθώς αυτοί δεν έχουν την απαραίτητη γνώση. Αυτοί που έχουν το CPE το οποίο είναι ένα πολύ πιο σοβαρό, αναγνωρισμένο και δύσκολο πτυχίο πάλι μπορεί να μην έχουν τέλεια γνώση της Αγγλικής αλλά το επίπεδό τους είναι σίγουρα αρκετά υψηλό για να διδάξουν σε μικρές τάξεις. Γνώμη μου είναι όμως ότι κανένας κάτοχος μόνο του Proficiency (οποιοδήποτε Proficiency και αν είναι αυτό) μπορεί να διδάξει σε επίπεδο μεγαλύτερο του Lower. Σίγουρα θα υπάρχει ΑΠΕΙΡΟ λεξιλόγιο που ένας κάτοχος του Proficiency δεν έχει μάθει και σε αυτά τα επίπεδα LOWER και πάνω τα πράγματα γίνονται πιο απαιτιτικά. Δεν έχω γνωρίσει ποτέ καθηγητη που να μην ξέρει όλο το λεξιλόγιο και τα γραμματικλά φαινόμενα που αντοιστιχούν στο επίπεδο που διδάσκει και ελπίζω να μην γνωρίσει κανείς κάποιον. Δεν μπορεί ο μαθητής να ξέρει τα ίδια ή περισσότερα από τον καθηγητή του γιατί τότε κάτι πάει στραβά.
Είδα άτομα να λένε : "Στην Αγγλική Φιλολογία δεν κάνουν γραμματική, λεξιλόγιο κλπ αλλά Αγγλική λογοτεχνία και ανάλυση κειμένων." Έχετε την παραμικρή ιδέα τι περιλαμβάνεται μέσα σε αυτά τα κείμενα? Για να μπορεί κάποιος να αναλύσει κείμενο Αγγλικής λογοτεχνίας σημένει ότι έχει φτάσει στο ανώτατο επίπεδο γραμματικής και λεξιλογίου.
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης λοιπόν του κατόχου μόνο του Proficiency με τον κάτοχο του Proficiency και Πτυχίου Αγγλικής Φιλολογίας (δίοτι για να είσαι Φοιτητής/Πτυχιούχος Αγγλικής Φιλολογίας λογικά θα έχεις πάρει και το Proficiency).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cathy25

Νεοφερμένος

Η cathy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Kατά την γνώμη μου είναι ανάλογα και το Proficiency που έχει κανείς.
Το Michigan για μένα είναι γελοίο σε επίπεδο δυσκολίας. Τα multiple choices τα κάνει και ένα παιδί του δημοτικού που ξέρει ορισμένα πράγματα. Θεωρώ λοιπόν ότι κάτοχοι του ECPE οι οποίοι δεν έχουν τις γνώσεις να πάρουν με έναν καλό βαθμό το CPE δεν θα έπρεπε να διαδάσκουν καθώς αυτοί δεν έχουν την απαραίτητη γνώση. Αυτοί που έχουν το CPE το οποίο είναι ένα πολύ πιο σοβαρό, αναγνωρισμένο και δύσκολο πτυχίο πάλι μπορεί να μην έχουν τέλεια γνώση της Αγγλικής αλλά το επίπεδό τους είναι σίγουρα αρκετά υψηλό για να διδάξουν σε μικρές τάξεις. Γνώμη μου είναι όμως ότι κανένας κάτοχος μόνο του Proficiency (οποιοδήποτε Proficiency και αν είναι αυτό) μπορεί να διδάξει σε επίπεδο μεγαλύτερο του Lower. Σίγουρα θα υπάρχει ΑΠΕΙΡΟ λεξιλόγιο που ένας κάτοχος του Proficiency δεν έχει μάθει και σε αυτά τα επίπεδα LOWER και πάνω τα πράγματα γίνονται πιο απαιτιτικά. Δεν έχω γνωρίσει ποτέ καθηγητη που να μην ξέρει όλο το λεξιλόγιο και τα γραμματικλά φαινόμενα που αντοιστιχούν στο επίπεδο που διδάσκει και ελπίζω να μην γνωρίσει κανείς κάποιον. Δεν μπορεί ο μαθητής να ξέρει τα ίδια ή περισσότερα από τον καθηγητή του γιατί τότε κάτι πάει στραβά.
Είδα άτομα να λένε : "Στην Αγγλική Φιλολογία δεν κάνουν γραμματική, λεξιλόγιο κλπ αλλά Αγγλική λογοτεχνία και ανάλυση κειμένων." Έχετε την παραμικρή ιδέα τι περιλαμβάνεται μέσα σε αυτά τα κείμενα? Για να μπορεί κάποιος να αναλύσει κείμενο Αγγλικής λογοτεχνίας σημένει ότι έχει φτάσει στο ανώτατο επίπεδο γραμματικής και λεξιλογίου.
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης λοιπόν του κατόχου μόνο του Proficiency με τον κάτοχο του Proficiency και Πτυχίου Αγγλικής Φιλολογίας (δίοτι για να είσαι Φοιτητής/Πτυχιούχος Αγγλικής Φιλολογίας λογικά θα έχεις πάρει και το Proficiency).

Πες τα γιατί είχα αρχίσει να νευριάζω!Φυσικά και δεν υπάρχει σύγκριση.Ο τίτλος μας λέει Αγγλική Γλώσσα και Φιλολογία άρα οι λογοτεχνίες είναι απαραίτητες!Και φυσικά δεν κάνουμε μόνο αυτές αλλά και πολλά γλωσσολογικά μαθήματα καθώς και στρατηγικές εκμάθησης της γλώσσας.Όποιος δεν ξέρει από πρώτο χέρι θεωρώ οτι δεν μπορεί να είναι τόσο απόλυτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η κατοχή ενός τέτοιου ''γερού χαρτιού'' σε κάνει κατα κάποιο τρόπο αντάξιο με έναν απόφοιτο Αγγλικής Φιλολογίας, όπως και με έναν native speaker, και αυτό το πιστεύω ακράδαντα.

Δεν νομίζω ότι ένα πτυχίο, που μπορεί να πάρθηκε με βάση και κατά τύχη είναι το ίδιο με τέσσερα χρόνια σπουδών εις βάθος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σαφώς υπάρχει διαφορά, αλλά αυτό που ήθελα να σημειώσω είναι πώς το συγκεκριμένο δίπλωμα αγγίζει τα όρια μιας εις βάθους μελέτης και προσέγγισης της αγγλικής γλώσσας εν τη γενέσει της. Και θεωρώ ακόμη πως δεν υπάρχει το παραμικρό περιθώριο τύχης στο C.P.E. Να μου έλεγες για το ECPE θα σου έλεγα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σαφώς υπάρχει διαφορά, αλλά αυτό που ήθελα να σημειώσω είναι πώς το συγκεκριμένο δίπλωμα αγγίζει τα όρια μιας εις βάθους μελέτης και προσέγγισης της αγγλικής γλώσσας εν τη γενέσει της. Και θεωρώ ακόμη πως δεν υπάρχει το παραμικρό περιθώριο τύχης στο C.P.E. Να μου έλεγες για το ECPE θα σου έλεγα οκ.

Εντάξει για την τύχη, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις τη γνώση που παίρνεις για ένα πτυχίο με τη γνώση που παίρνουν στην αγγλική φιλολογία. Νομίζω είναι "ιεροσυλία".

Σημ. Μπορεί κάποιος να ψάχνεται μόνος του και να γουστάρει. ΟΚ, εκεί κάτι μπορεί να γίνει! Αλλά σε γενικές γραμμές δεν πλησιάζουν τα δύο, ειδικά τώρα που υπάρχει πτυχιο-μανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εντάξει, ίσως να έχεις και δίκιο. Απλά κρίνοντας από την δική μου τριετή προετοιμασία για το C.P.E, η δουλειά που κάναμε στο φροντιστήριο προκειμένου να καλύψουμε την ευρεία θεματολογία του πτυχίου περιελάμβανε γλωσσολογία, οικονομικές μελέτες του Adam Smith και άλλων κλασικών οικονομολόγων, Οικονομική Ανθρπολογία της Suzanna Narotsky, λαογραφικά μελετήματα στα Αγγλικά, δοκίμια από William Shakespeare, αγγλική ποίηση και άλλα. Και όλα αυτά δεν ήταν δική μου πρωτοβουλία αλλά πολιτική του φροντιστηρίου μου εδώ στην πόλη των Σερρών. Έχει αυτόνομη δική του βιβλιοθηκη και κάναμε και αρκετά project καθ'όλη την χρονιά. Οποτε με όλο τον σεβασμό, η δουλειά που έριξα θεωρώ πως ήταν κάτι παραπάνω από έναν φοιτητή αγγλικής φιλολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είσαι στην προσωπική προσπάθεια που ανέφερα.
Αλλά, και πάλι, μην υποτιμάς την αγγλική φιλολογία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wizard Of Oz

Νεοφερμένος

Ο Wizard Of Oz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας! Είμαι στο τελευταίο έτος της Ελληνικής Φιλολογίας στην Αθήνα και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξαναδώσω πανελλήνιες εξετάσεις για να μπω και στην Αγγλική Φιλολογία(...άλλα 4 χρόνια...). Το Μάιο θα δώσω εξετάσεις για το Proficiency του Michigan. Η ερώτηση μου, λοιπόν, είναι η εξής : Κατά πόσο πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο, δεδομένου ότι πέρα από τις γνώσεις της αγγλικής, που σαφώς εσείς της Αγγλικής κατέχετε σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από εμένα, έχω ήδη παρακολουθήσει μαθήματα διδακτικής μεθοδολογίας/ψυχολογίας κλπ. Σκέφτομαι δηλαδή ότι θεωρητικά ξέρω πως θα το πω αυτό το "κάτι", άλλα σίγουρα θα έχω ανασφάλεια στο "κάτι". Και επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για το επίπεδο των αγγλικών στο πρώτο έτος, αν είναι ακατανόητα κλπ(Για Αθήνα πάντα, καθώς υπάρχουν διαφορές σε άλλα πανεπιστήμια).
Όλα αυτά τα ρωτάω καθώς θεωρώ ότι ένα πτυχίο, και δη της Αγγλικής, σου προσφέρει περισσότερα ειδικά για εξωτερικό ακόμα και αν τα συνδυάσω με τη διδασκαλία ελληνικών για ξένους.

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aurelia

Νεοφερμένος

Η Aurelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είναι σίγουρο ότι αν μπεις στην Αγγλική Φιλολογία, θα μπεις από το α' εξάμηνο; Ρώτησέ το γιατί παλιότερα αν πήγαινες από το ένα ΑΕΙ στο άλλο (συναφή ΑΕΙ, εννοείται) έμπαινες κατευθείαν στο γ' εξάμηνο. Δεν ισχύει πια αυτό;

Όσο για το επίπεδο των Αγγλικών στο α' εξάμηνο είναι κάτι ανάλογο του proficiency.

Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top