Proficiency Vs Αγγλική Φιλολογία

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με το ότι ένας κατοχος proficiency να μπορεί να διδάξει την αγγλική τρωγοντας ουσιαστικά τη δουλεια καποιου που εχει τελειώσει αγγλική φιλολογία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ναι γιατι ουσιαστικα στην αγγλικη φιλολογια δεν κανουν τιποτα "διδαξιμο". κανουν πχ αγγλικη λογοτεχνια, την οποια δεν θα διδαξει ο πτυχιουχος. Στα ΑΓΓΛΙΚΑ (σε γλωσσικο επιπεδο) αυτος που εχει Γ2 εχει το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ επιπεδο αγγλικων με αυτον που εχει σπουδασει αγγλικη φιλολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όσοι έχουν prof τι δικαιώματα έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εξαρταται τι προφ εχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όλα τα έχω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
νομιζω να κανουν ιδιαιτερο μονο.
αυτο ειναι το καλο.
και γω που θελω-μαλλον(???)-να περασω αγγλικη φιλολογια,περιμενω να μαθω λογοτεχνια κλπ,ο,τι αγγλικα εχεις μαθει στο φροντιστηριο,αυτα θα διδαξεις.μιην περιμενεις να μαθεις κατι παραπανω στη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Όλα τα έχω.:P

και τα 14?
-----------------------------------------
νομιζω να κανουν ιδιαιτερο μονο.
αυτο ειναι το καλο.
και γω που θελω-μαλλον(???)-να περασω αγγλικη φιλολογια,περιμενω να μαθω λογοτεχνια κλπ,ο,τι αγγλικα εχεις μαθει στο φροντιστηριο,αυτα θα διδαξεις.μιην περιμενεις να μαθεις κατι παραπανω στη σχολη

μπορεις να προσληφθεις και σε φροντιστηρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
και τα 14?
-----------------------------------------


μπορεις να προσληφθεις και σε φροντιστηρια...
Edexcel,Michigan,Cambridge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
α δεν ξερω για προσληψη,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να ανοιξεις φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
για φροντιστηριο πρεπει να εχεις σπουδασει. Με μισιγκαν και κεμπριτζ βγαζεις αδεια διδασκαλειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πιστύετε οτι είναι δίκαιο ενας κατοχος proficiency να μπορει να διδαξει τρωγοντας ουσιαστικά τη δουλεια καποιου που εχει τελειωσει αγγλική φιλολογία?

Όχι, δε το πιστεύω. Και δε με συμφέρει αυτό που λέω, γιατί κι εγώ έχω proficiency και θα ήθελα να μπορώ να διδάσκω. Ίσως και να μπορώ. Αλλά με καμία δύναμη το συγκεκριμένο δίπλωμα δεν είναι ισάξιο με το πτυχίο αγγλικής φιλολογίας. Κατ' αρχήν, την ώρα που δίδεται το δίπλωμα πέφτει αντιγραφή. Ο διπλανός μου είδε όλο το GCVR και το Listening από μένα. Καρτέρι είχαν στήσει τρεις-τέσσερεις εξεταστές γύρω από το θρανίο μας. Κατά δεύτερον, το εύρος των γνώσεων ενός πτυχιούχου αγγλικής φιλολογίας πάνω στη γλώσσα είναι μεγαλύτερο από αυτό ενός διπλωματούχου proficiency. Αλλιώς μαθαίνεις τα αγγλικά με το να κάτσεις ένα χρόνο να διαβάσεις, αλλιώς αν κάτσεις 4, όπως και να το κάνουμε, έχει διαφορά. Εξοικειώνεσαι περισσότερο και εμπλουτίζεις το λεξιλόγιό σου.

Οι κάτοχοι proficiency θεωρώ, αν παίρνουν το δίπλωμα αξιοκρατικά, ότι θα μπορούσαν να κάνουν μάθημα σε παιδιά για μέχρι Level 2 το πολύ. Ίσως και για Lower, αν έχουν καλή γνώση της αγγλικής, και πάλι, όχι τόσο καλά όσο ένας πτυχιούχος. Δεν είναι ακριβώς άδεια διδασκαλίας αυτό που παίρνουν, αλλά διδακτική επάρκεια, που σημαίνει ότι είσαι ακριβώς στο όριο να διδάξεις κάποιον, είσαι αρκετός. Παραπάνω από αρκετός, ίσως, αλλά αν λάβουμε υπόψη μας ότι μπορεί κάποιος να μην έχει τόσο καλή βαθμολογία και το ότι η γλώσσα σκουριάζει όταν δε τη χρησιμοποιείς, αυτό ισχύει σε ελάχιστες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aπό γλωσσικό επίπεδο, ίσως να μπορεί.

Από επίπεδο ωριμότητας όμως ίσως να έχει ελλείψεις, εννοώντας ότι οι κάτοχοι πτυχίου Αγγλικής Φιλολογίας έχουν ασχοληθεί και με παιδαγωγικά μαθήματα...

Εγώ πχ, παρ' όλο που έχω Proficiency Cambridge με B, θεωρώ ότι δεν μπορώ να διδάξω, πρώτον γιατί δεν έχω υπομονή και, δεύτερον, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Όχι, δε το πιστεύω. Και δε με συμφέρει αυτό που λέω, γιατί κι εγώ έχω proficiency και θα ήθελα να μπορώ να διδάσκω. Ίσως και να μπορώ. Αλλά με καμία δύναμη το συγκεκριμένο δίπλωμα δεν είναι ισάξιο με το πτυχίο αγγλικής φιλολογίας. Κατ' αρχήν, την ώρα που δίδεται το δίπλωμα πέφτει αντιγραφή. Ο διπλανός μου είδε όλο το GCVR και το Listening από μένα. Καρτέρι είχαν στήσει τρεις-τέσσερεις εξεταστές γύρω από το θρανίο μας. Κατά δεύτερον, το εύρος των γνώσεων ενός πτυχιούχου αγγλικής φιλολογίας πάνω στη γλώσσα είναι μεγαλύτερο από αυτό ενός διπλωματούχου proficiency. Αλλιώς μαθαίνεις τα αγγλικά με το να κάτσεις ένα χρόνο να διαβάσεις, αλλιώς αν κάτσεις 4, όπως και να το κάνουμε, έχει διαφορά. Εξοικειώνεσαι περισσότερο και εμπλουτίζεις το λεξιλόγιό σου.

Οι κάτοχοι proficiency θεωρώ, αν παίρνουν το δίπλωμα αξιοκρατικά, ότι θα μπορούσαν να κάνουν μάθημα σε παιδιά για μέχρι Level 2 το πολύ. Ίσως και για Lower, αν έχουν καλή γνώση της αγγλικής, και πάλι, όχι τόσο καλά όσο ένας πτυχιούχος. Δεν είναι ακριβώς άδεια διδασκαλίας αυτό που παίρνουν, αλλά διδακτική επάρκεια, που σημαίνει ότι είσαι ακριβώς στο όριο να διδάξεις κάποιον, είσαι αρκετός. Παραπάνω από αρκετός, ίσως, αλλά αν λάβουμε υπόψη μας ότι μπορεί κάποιος να μην έχει τόσο καλή βαθμολογία και το ότι η γλώσσα σκουριάζει όταν δε τη χρησιμοποιείς, αυτό ισχύει σε ελάχιστες περιπτώσεις.

λαθος. Δεν κανουν οι φοιτητες αυτο καθε αυτο αγγλικα, αλλα γλωσσολογια, αγγλικη λογοτεχνια κλπ. Πραγματα δηλαδη που δεν διδασκονται αργοτερα απο τους ιδιους. Οσο για τα 4 χρονια, θα σου πω αυτο: Γηράσκω αεί διδασκομενος.
-----------------------------------------
εγω παλι θεωρω οτι μπορω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Όχι, δε το πιστεύω. Και δε με συμφέρει αυτό που λέω, γιατί κι εγώ έχω proficiency και θα ήθελα να μπορώ να διδάσκω. Ίσως και να μπορώ. Αλλά με καμία δύναμη το συγκεκριμένο δίπλωμα δεν είναι ισάξιο με το πτυχίο αγγλικής φιλολογίας. Κατ' αρχήν, την ώρα που δίδεται το δίπλωμα πέφτει αντιγραφή. Ο διπλανός μου είδε όλο το GCVR και το Listening από μένα. Καρτέρι είχαν στήσει τρεις-τέσσερεις εξεταστές γύρω από το θρανίο μας. Κατά δεύτερον, το εύρος των γνώσεων ενός πτυχιούχου αγγλικής φιλολογίας πάνω στη γλώσσα είναι μεγαλύτερο από αυτό ενός διπλωματούχου proficiency. Αλλιώς μαθαίνεις τα αγγλικά με το να κάτσεις ένα χρόνο να διαβάσεις, αλλιώς αν κάτσεις 4, όπως και να το κάνουμε, έχει διαφορά. Εξοικειώνεσαι περισσότερο και εμπλουτίζεις το λεξιλόγιό σου.

Οι κάτοχοι proficiency θεωρώ, αν παίρνουν το δίπλωμα αξιοκρατικά, ότι θα μπορούσαν να κάνουν μάθημα σε παιδιά για μέχρι Level 2 το πολύ. Ίσως και για Lower, αν έχουν καλή γνώση της αγγλικής, και πάλι, όχι τόσο καλά όσο ένας πτυχιούχος. Δεν είναι ακριβώς άδεια διδασκαλίας αυτό που παίρνουν, αλλά διδακτική επάρκεια, που σημαίνει ότι είσαι ακριβώς στο όριο να διδάξεις κάποιον, είσαι αρκετός. Παραπάνω από αρκετός, ίσως, αλλά αν λάβουμε υπόψη μας ότι μπορεί κάποιος να μην έχει τόσο καλή βαθμολογία και το ότι η γλώσσα σκουριάζει όταν δε τη χρησιμοποιείς, αυτό ισχύει σε ελάχιστες περιπτώσεις.
Πρώτα παίρνεις την επάρκεια και έπειτα την άδεια διδασκαλίας.Η επάρκεια είναι ένα προαπαιτούμενο έγγραφο, ώστε να κάνεις την αίτηση για την άδεια διδασκαλίας.Η άδεια διδασκαλίας είναι η ίδια μ' αυτή που παίρνει ο πτυχιούχος φιλολογίας.Η διαφορά είναι ότι στον επαρκειούχο δεν δίνεται η δυνατότητα να διδάξει σε σχολείο ιδιωτικό ή δημόσιο.Τα υπόλοιπα που απαιτούνται για την απόκτηση άδειας διδασκαλίας είναι ιατρικές εξετάσεις:ψυχιατρική και δερματολογική γνωμάτευση, καθώς και μία ακτινογραφία θώρακος.Τώρα σχετικά με το αν κάποιος καθηγητής με Proficiency είναι ικανός ή όχι, το αποδεικνύουν μόνο τα αποτελέσματα που έχουν οι μαθητές του στις εξετάσεις.Το επιπλέον που σου προσφέρουν οι σπουδές σε ένα ξενόγλωσσο τμήμα φιλολογίας, είναι οι γνώσεις γλωσσολογίας, μεθοδολογίας.Τα παιδαγωγικά είναι επιλογής, κι αυτά 2 ή 3 μαθήματα στην καλύτερη περίπτωση.Δεν αναφέρω τις λογοτεχνίες, γιατί λογοτεχνία μπορεί να διαβάσει κάποιος και μόνος του, όπως και ιστορία.Για να εκφράσω λοιπόν κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος, πιστεύω πως αν κάποιος έχει παραστεί σε ένα σεβαστό αριθμό σεμιναρίων μεθοδολογίας, κατέχει τη γλώσσα σε πολύ καλό επίπεδο από προσωπικό διάβασμα και συνεχή επαφή με τη γλώσσα, ή έχει ταυτόχρονα πτυχίο άλλης ξενόγλωσσης φιλολογίας, είναι καλυμμένος και ηθικά να διδάξει, και να ονομάζεται παιδαγωγός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Aπό γλωσσικό επίπεδο, ίσως να μπορεί.

Από επίπεδο ωριμότητας όμως ίσως να έχει ελλείψεις, εννοώντας ότι οι κάτοχοι πτυχίου Αγγλικής Φιλολογίας έχουν ασχοληθεί και με παιδαγωγικά μαθήματα...

Εγώ πχ, παρ' όλο που έχω Proficiency Cambridge με B, θεωρώ ότι δεν μπορώ να διδάξω, πρώτον γιατί δεν έχω υπομονή και, δεύτερον, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

:p
Εγω παλι θεωρω οτι μπορω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Kαι εγώ μπορώ να διδάξω..παιδάκια του δημοτικού. Ίσως και του Γυμνασίου.

Δε θα μπορούσα πάντως με τίποτα να διδάξω κάποιον μεγαλύτερο μου. Ο καθηγητής πρέπει να έχει περισσότερη εμπειρία και γνώση από το μαθητή για να μπορέσει να τις μεταδώσει.

Άντε τώρα να πάω εγώ να διδάξω ένα μαθητή της Γ' λυκείου και να του βάλω μια έκθεση με θέμα τη βιοηθική και μου κάνει πιστή μετάφραση της βιολογίας, θα μπορέσω να τον αξιολογήσω ή πόσο δε μάλλον, να τον βοηθήσω να γίνει καλύτερος;

Σίγουρα όχι.

Κάτι ξέρει ο σοφός λαός και λέει

"Δε γίνεται να είναι η αλεπού 100 και το αλεπουδάκι 101"

Πες ότι διδάσκεις κάποιον και σου πει ότι θέλει βοήθεια στην έκθεση

"Τhat's how the truth comes out, through the continuous situation of casting doubts on facts and trying to prove that something else is the working thing. That's how you can move on and that's how you can explain the inexplicable world around you" Discuss this opinion in 300 words.

Εγώ προσωπικά στη Γ' γυμνασίου δε θα μπορούσα να τον βοηθήσω, τώρα ίσως να έκανα κάτι. Αλλά πάλι, δεν είμαι καλύτερος από κάποιον που έχει βγάλει το σχετικό πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
πιστεψε με, γινεται. Εκανα μαθηματα 6 μηνων στη θεια μου, που ειχε να ακουσει αγγλικα 12 χρονια και απτα μαθηματα που της εκανα πηρε το ECCE... και με Writing ΗΡ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε, το ECCE.

Ένας καθηγητής πρέπει να είναι ικανός να διδάξει όλα τα πτυχία και τα πτυχία επιπέδου C2 δεν είναι απλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
τωρα κανουμε Γ1, και μετα θα την κανω Γ2... αφου μπορεσα εγω να περασω, γιατι να μην μπορει κι αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
τωρα κανουμε Γ1, και μετα θα την κανω Γ2... αφου μπορεσα εγω να περασω, γιατι να μην μπορει κι αυτη?

Xμ,ίσως και να μπορεί.Πάντως το θεωρώ πολύ δύσκολο όλο αυτό.Ιδιαίτερα το να διαδάσκεις proficiency και ειδικά στην ηλικία σου.Δεν είναι καθόλου απλό,θέλει ωριμότητα και κριτική σκέψη,τα οποία ένα "παιδί",δε μπορεί να τα χει σε τόσο μεγάλο βαθμό σε αυτή την ηλικία.
Προσωπικά πιστεύω ότι αν κάποιος έχει το proficiency δε μπορεί να συγκριθεί με ένα καθηγητή που έχει τελειώσει αγγλική φιλολογία,γιατί για να διδάξεις δεν απαιτούνται μόνο οι γνώσεις της αγγλικής γλώσσας,αλλά υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες,όπως κάποιες γνώσεις ψυχολογίας,για να ξέρεις πως θ'αντιμετωπίσεις,πως θα φερθείς και πως θα διδάξεις ένα μαθητή.Eπίσης,θεωρώ ότι ένας καθηγητής αγγλικής φιλολογίας έχει περισσότερα εφόδια όπως και να το κάνουμε και περισσότερο θάρρος από κάποιον που έχει πάρει proficiency,ο οποίος ίσως και να νιώθει ανασφάλεια την ώρα που διδάσκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top