Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω την αντιαράθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
συμπερασμα κουνουπι=εμβρυο=ανθρωπος....πολυ ωραια λογικη...παραλογη

Διαβάζεις τι γράφω? Μάλλον όχι.

Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τι γράφω τότε μην σχολιάζεις.

Πάμε μία τελευταία φορά:

Το έμβρυο ΔΕΝ είναι άνθρωπος. Ούτε το ζυγωτό είναι άνθρωπος. Είναι ένωση κυττάρων. Δεν αντιλαμβάνεται τον κόσμο, δεν έχει όργανα για να αντιληφθεί το οτιδήποτε.

Να αφαιρέσεις την ζωή από λίγα κύτταρα σίγουρα δεν είναι έγκλημα. Εδώ σκοτώνεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ που ζουν αυτόνομα και αντιλαμβάνονται τον κόσμο, κι εσύ κολλάς στο να "σκοτώσεις" μερικά κύτταρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Διαβάζεις τι γράφω? Μάλλον όχι.

Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τι γράφω τότε μην σχολιάζεις.

Πάμε μία τελευταία φορά:

Το έμβρυο ΔΕΝ είναι άνθρωπος. Ούτε το ζυγωτό είναι άνθρωπος. Είναι ένωση κυττάρων. Δεν αντιλαμβάνεται τον κόσμο, δεν έχει όργανα για να αντιληφθεί το οτιδήποτε.

Να αφαιρέσεις την ζωή από λίγα κύτταρα σίγουρα δεν είναι έγκλημα. Εδώ σκοτώνεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ που ζουν αυτόνομα και αντιλαμβάνονται τον κόσμο, κι εσύ κολλάς στο να "σκοτώσεις" μερικά κύτταρα?


αυτο που λες ειναι παραλογο....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρε συ djohn πολυ δογματικα μιλας και λες πραγματα που ουτε οι επιστημονες εχουν δειξει οτι ισχυουν, εσυ μπορει να πιστευεις οτι το εμβρυο δεν εχει συνηδειση ή οτι αλλο αλλα δεν ειναι αποδεδειγμενο κατι τετοιο και καποιος αλλος πιστευει το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aphana

Νεοφερμένος

Η aphana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ναι,είναι και η συνείδηση, την οποία σίγουρα το ζυγωτό ή το έμβρυο ΔΕΝ εχουν.

αναφερομουν στη μητερα που κυοφορει το 'ασυνειδητο ζυγωτο' οπως λες. Αυτη ειναι που θα παρει την αποφαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
αυτο που λες ειναι παραλογο....;)

Ίσα ίσα, να θεωρείς ένα έμβρυο, άνθρωπο είναι παράλογο.

Ρε συ djohn πολυ δογματικα μιλας και λες πραγματα που ουτε οι επιστημονες εχουν δειξει οτι ισχυουν, εσυ μπορει να πιστευεις οτι το εμβρυο δεν εχει συνηδειση ή οτι αλλο αλλα δεν ειναι αποδεδειγμενο κατι τετοιο και καποιος αλλος πιστευει το αντιθετο.

Ίσως να μιλάω δογματικά, οι γνώσεις μου προς το παρόν μου λένε ότι αν δεν έχεις όργανα για να αντιληφθείς το περιβάλλον δεν γίνεται να έχεις "συνείδηση, συναισθήματα κτλ". Δεν καταλαβαίνεις τίποτα δηλαδή. Επίσης η συνείδηση είναι κάτι αρκετά γενικό ώστε να οριοθετηθεί, το τελικό point είναι ότι σίγουρα ένα έμβρυο ΔΕΝ είναι άνθρωπος, και επίσης ότι ένας οποιοσδήποτε ολοκληρωμένος οργανισμός έχει "περισσότερο" δικαίωμα να ζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ίσως να μιλάω δογματικά, οι γνώσεις μου προς το παρόν μου λένε ότι αν δεν έχεις όργανα για να αντιληφθείς το περιβάλλον δεν γίνεται να έχεις "συνείδηση, συναισθήματα κτλ". Δεν καταλαβαίνεις τίποτα δηλαδή. Επίσης η συνείδηση είναι κάτι αρκετά γενικό ώστε να οριοθετηθεί, το τελικό point είναι ότι σίγουρα ένα έμβρυο ΔΕΝ είναι άνθρωπος, και επίσης ότι ένας οποιοσδήποτε ολοκληρωμένος οργανισμός έχει "περισσότερο" δικαίωμα να ζει.
Ακριβώς. H επιστήμη υποστηρίζει ότι ένας άνθρωπος θεωρείται άνθρωπος απο τη στιγμή που ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ. Αντίθετα η εκκλησία το βλέπει με την σκοπιά της ψυχής. Δηλαδή ότι απο τη στιγμή που δημιουργείται το ζυγωτό είναι ένας νέος άνθρωπος με ψυχή και δικαιώματα. Εγω πιστεύω ότι αυτό είναι εντελώς παράλογο. Πρόκειται για μια ένωση κυττάρων που ακόμα δεν έχει ούτε αισθήματα και ούτε νιώθει ούτε καταλαβαίνει και η μητέρα απο τη στιγμή που είναι στη δική της μήτρα έχει κάθε δικαίωμα να επιλέξει αν το έμβρυο θα ''ζήσει'' ή θα ''πεθάνει''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
1) Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια

2) Ένα μάτσο κυττάρων δεν έχει συνείδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εγω πιστευω πως οταν μια γυναικα μενει εγκυος και η ιδια θελει να το ριξει η ο πατερας του παιδιου(σε τετοιες περιπτωσεις η γυναικα αδιαφορει) πρεπει να την αποτρεπουν καθως οταν εκανε οτι εκανε ηταν πληρη ενημερωμενη για τις συνεπειες. Μια γυναικα δικιολογειται να το ριξει αν εχει σοβαρα προβληματα και ειναι φυσικο δεν θελει να τα μεταβιβασει και να κανει κακο στο παιδι της. Κατα τα αλλα για μενα η εκτρωση εχει καταργηθει απο το λεξιλογιο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όντως.
Ένα σύνολο κυττάρων που κολυμπάνε ύπτιο στην μήτρα δεν θεωρείται άνθρωπος.
Άνθρωπο θα θεωρήσουμε αυτόν που θα αναπνεύσει και θα συναίσθάνεται,δηλαδή μολις γεννιέται.
Τώρα κάποιοι διακρίνουν την ηθική πλευρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Είμαι υπερ.
Υπερ υπερ υπερ.
Δε μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να γίνει γονιός παρα τη θέληση του.Ίσα-ίσα που αν είχαν γίνει εκτρώσεις σε ορισμένες περιπτώσεις δε θα υπήρχαν τόσο πολλά παιδιά με ψυχολογικά προβλήματα και εγκληματικές συμπεριφορές(οι οποίες κατα βάση προκαλούνται από αδιάφορους-απαράδεκτους γονεις).Σίγουρα,δεν είναι κάτι καλό,ούτε κι επιθυμητό,αλλά αν δεν έχεις την υπευθυνότητα και την ωριμότητα που απαιτείται προκειμένου να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο,τότε καλύτερα να επιλέξεις την έκτρωση και να μην καταστρέψεις(ψυχικά κυρίως) μια ανθρώπινη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ακριβώς. H επιστήμη υποστηρίζει ότι ένας άνθρωπος θεωρείται άνθρωπος απο τη στιγμή που ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ. Αντίθετα η εκκλησία το βλέπει με την σκοπιά της ψυχής. Δηλαδή ότι απο τη στιγμή που δημιουργείται το ζυγωτό είναι ένας νέος άνθρωπος με ψυχή και δικαιώματα. Εγω πιστεύω ότι αυτό είναι εντελώς παράλογο. Πρόκειται για μια ένωση κυττάρων που ακόμα δεν έχει ούτε αισθήματα και ούτε νιώθει ούτε καταλαβαίνει και η μητέρα απο τη στιγμή που είναι στη δική της μήτρα έχει κάθε δικαίωμα να επιλέξει αν το έμβρυο θα ''ζήσει'' ή θα ''πεθάνει''

Δηλαδη στους 7-9 μηνες δεν ειναι ανθρωπος;
Τεσπα εγω δε διαφωνω για αυτο με τα απλα κυτταρα, τουλαχιστον μεχρι καποια βδομαδα (στην οποια μαλλον γινεται η εκτρωση ετσι κι αλλιως).
Δεν εχει νοημα να πεις οτι αυτο με την ψυχη ειναι παραλογο γιατι ετσι κι αλλιως η ψυχη δεν εντασσεται στα ορια της λογικης σκεψης. Μπορει να ισχυει μπορει και οχι. Μην παρεξηγηθω εγω υπερ ειμαι για το λογο που λες στο τελος, αλλα δε θελω να δογματιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Και χωρίς σπέρμα δεν υπάρχει άνθρωπος, άρα ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ, γιατί μία αποτυχημένη μαλακία θα μπορούσε να γίνει άνθρωπος. Άρα είναι δολοφονία να πηγαίνουν χαμένα τα σπερματοζωάρια.. Και εκείνα θα γίνονταν "άνθρωποι"

Ξαναδιάβασε τι είπα πριν, περισσότερο φόνος είναι να σκοτώσεις έναν οργανισμό που ζει αυτόνομα, αντιλαμβάνεται το περιβάλλον, τρέφεται και καλύπτει τις ανάγκες του μόνος του, παρά να αφαιρέσεις την ζωή από μερικά κύτταρα.

Και ΠΟΛΥ περισσότερο φόνος είναι να φέρεις στην ζωή ένα παιδί που θα είναι καταδικασμένο να υποφέρει, είτε επειδή (πιθανότατα) δεν θα έχεις/έχω χρήματα ούτε για τα βασικά που χρειάζεται, είτε (ακόμη χειρότερα) επειδή εσύ (εγώ, ο άλλος), είμαι τόσο ανάξιος για γονιός που θα δημιουργήσω στο παιδί μου τα άπειρα ψυχολογικά προβλήματα.

Τα λέω λίγο χύμα, hope you dont mind.

Ανησύχησα, νόμισα ότι το πρώτο κομμάτι, το 'ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ' είναι σοβαρή δήλωση. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Φέρνω το θέμα στην επιφάνεια. Καιρός να ακουστούν νέες απόψεις.

Τελευταία σκέφτομαι το εξής: Όσοι δηλώνουν κατά της έκτωσης τι θα κάνατε σε περίπτωση ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης σε μικρή ηλικία; Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε, έχετε σκεφτεί πως θα ενεργούσατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είμαι κατά της έκτρωσης επειδή τα παιδιά που βγαίνουν από εκεί είναι σε μεγάλο βαθμό σχηματισμένα και λειτουργικά (σε καμία περίπτωση δεν είναι απλά κύτταρα).
Στην ουσία αυτό που κάνουν οι γυναικολόγοι είναι στραγγαλισμός του παιδιού και καθημερινά γίνονται πάρα πολλές τέτοιες ενέργειες ώστε κάθε βδομάδα να γεμίζουν σακούλες....

Σε περίπτωση που γινόταν αυτό σε μένα θα σκεφτόμουν πάρα πολύ (μπορεί και να το έριχνα αλλά θα είχα φοβερές τύψεις)

Για αυτό πρόληψη :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
σε καμια περιπτωση αν γινει τις πρωτες μερες ΔΕΝ ειναι "παιδι"
το λες περισσοτερο με βαση το ηθικο της υποθεσης υποθετω
σχετικα με το οτι ειναι λειτουργικο,δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια ομαδα κυταρρων με λειτουργικη αλληλεξαρτηση οπου διατασσονται,εννονωνται,πολλαπλασιαζονται,διαφοροποιουνται ωστε ΚΑΠΟΤΕ να προκυψει ο σχηματισμενος ανθρωπος

αυτο για τον στραγγαλισμο γινεται σε προχωρημενη φαση κυησης

αα και κατι αλλο

επειδη καποιος ειχε πει για το "τι λεει η εκκλησια"

παιδια ειλικρινα,σκεφτειτε ποιο ανοιχτομυαλα...απο τοτε που μπηκε η εκλησσια και μια "ανωτερη δυναμη που μας λεει τι ειναι καλο και τι ειναι κακο" ξεκινησε η καταστροφη της Ελλαδας
εξαλλου οπως λετε οι ιδιοι,η Εκκλησια το λεει αυτο,δηλαδη αυτοι που -θελοντας και μη- εκπροσωπουν τον Θεο στη Γη...
Δεν το λεει ουτε ο Ιδιος ο Κυριος (Ημων μπλα μπλα μπλα) ουτε το Ευαγγελιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς ήθελα να θίξω. Από τη μία μεριά είμαστε κατηγορηματικοί σε κάτι υποτιθέμενο και από την άλλη πάλι σε κάτι υποτιθέμενο (σε προσωπικό επίπεδο) δεν είμαστε τόσο κατηγορηματικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η έκτρωση επιτρέπεται μέχρι την 12 βδομάδα (με ελεύθερη επιλογή).
Μέχρι την 12 βδομάδα δεν τα στραγγαλίζουν τους εφαρμόζουν αρνητική πίεση σε συνδυασμό με χημικά ΄ και τα κομματιάζουν και αποβάλλονται με τα ούρα. :( (στην ουσία στραγγαλισμό κάνουνε)
Σε αυτή την ηλικία το έμβρυο (παιδάκι) είναι κάπως έτσι
. Η πλειοψηφία των εκτρώσεων γίνεται μετά την 5η βδομάδα όταν γίνεται αντιληπτή η εγκυμοσύνη. Τα περισσότερα συστήματα έχουν είδη αρχίζει να αναπτύσσονται μέχρι την 10η βδομάδα.

Δε λέω να απαγορευτεί η έκτρωση αλλά σε καμία περίπτωση δε πρέπει να θεωρείται φυσιολογική διαδικασία και ηθικά σωστή ώστε να έχουμε την συνείδηση μας καθαρή). Είμαι κατά της έκτρωσης (ως ελεύθερης επιλογής κατά την διάρκεια όλης της κύησης) αλλά δυστυχώς μερικές φορές επιβάλλεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αναλογως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
το εμβρυο δεν ειναι παιδακι..παιδακι ειναι πριν γεννηθει και απο την στιγμη που γεννηθει
ξεκιναει απο ζυγωτο και μεχρι καποιον καιρο πριν γεννηθει ειναι εμβρυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top