Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν ομως το παιδι αποδειχθει οτι πασχει απο καποιο συνδρομο θα το αφησετε να ταλεπωρειται μια ζωη?? εγω σε αυτο το θεμα προβληματιζομαι παντως....
Νομίζω πως μια τέτοια εξέταση γίνεται σε προχωρημένο στάδιο εγκυμοσύνης. (5ο μήνα)
Θα έκανες έκτρωση στον 5ο μήνα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
αν ομως το παιδι αποδειχθει οτι πασχει απο καποιο συνδρομο θα το αφησετε να ταλεπωρειται μια ζωη?? εγω σε αυτο το θεμα προβληματιζομαι παντως....
Μου έστειλαν αυτό χθες..δεν ξέρω αν ισχύει..

"ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΟ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ 8 ΠΑΙΔΙΑ.ΑΠO ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑ,ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΑ, Κ ΤΟ ΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΣΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΑΦΡΟΔΙΣΙΑΚΟ ΝΟΣΗΜΑ.ΘΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩSH;;

ΟΣΟ Κ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑΣΑΙ... ΟΣΟ Κ ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ... ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΑ ΑΛΛΑ Κ Η ΜΗΤΕΡΑ... Κ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Κ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΘΑΝΑΙ Κ ΑΥΤΟ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΩΣ ΝΑΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ??ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΔΕ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ?? ΝΑΤΗΣ ΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ??ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ..... ΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑΤΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ.... ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΕΤΟΒΕΝ...."

Έψαξα στο google αλλά το μόνο που βρήκα είναι ότι όντως είχε 8 αδέρφια και τα περισσότερα {νομίζω τα 5) πέθαναν σε μικρή ηλικία.. (σορρυ για τα κεφαλαία, έτσι μου το έστειλαν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
κατα...μπορει ν ακουστει τρελο αλλα τ παιδακι δεν φταιει σε τιποτα..γεννησε το κ δωστο αλλου...!!

Δηλαδή αν εσύ (χτύπα ξύλο) έμενες τώρα έγκυος (στα 15 σου) θα το κράταγες 9 μήνες μέσα σου και μετά θα το έδινες και θα συνέχιζες έτσι απλά τη ζωή σου; Προσωπικά δεν θα μπορούσα να το κάνω με την καμία. Εδώ κλαίω όποτε το βλέπω σε ταινίες και τέτοια, και θα αντέξω να το κάνω η ίδια; ΝΟΟΟΟΟΟΟΟ!

Βτω, είμαι υπέρ σε περιπτώσεις που θα είναι ανάγκη. Είτε αυτό αφορά την μικρή ηλικία, είτε εγκυμοσύνη μετά από βιασμό, είτε από ασθένεια κι άλλα προβλήματα υγείας κτλ. Αν και για να γίνεται, πάντα υπάρχει κάποιος λόγο. Μπορεί για κάποιον τρίτο να μην του φαίνεται σοβαρός λόγος, αλλά για την ίδια να είναι.
Τέσπα, για να μη βρεθούμε ΠΟΤΕ σε τέτοια κατάσταση, επειδή δε φταίει σε τίποτα να χαθεί μια ζωή από την ανευθυνότητά μας, ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ για να (μην) έχουμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Ειδα αποψεις μελων που πριν που υποστηριζαν με παααρα πολυ σθενος και περηφανια το "ΚΑΤΑ"...σας ενημερωνω λοιπον αγαπητοι συμφορουμιτες οτι εαν(δε σας το ευχομαι)βρεθειτε σε θεση τετοια,που να ειστε 18-19-20 χρονων και μεινετε εγκυες η μεινει η κοπελα σας εγκυος(αν εισαι αγορι) το πρωτο πραγμα που θα σκεφθειτε ΔΕΝ ειναι "αχ μια ζωη" "δε θα το εκανα ποτε γιατι αφου κανετε τα λαθη να τα πλητωνετε" κτλ ωραιοποιημενα λογια..Αν πραγματικα συντρεχει λογος η αμβλωση πρεπει να γινει,διοτι θα καταστρεψει τις ζωες 2 νεων,θα τους κοψει τα φτερα και οι οικογενειες τους θα παιζουν το ρολο του συντηρητη.Το "ας προσεχαν" ειναι μαι φραση,το πως εγινε ειναι αλλο θεμα..γι'αυτο λοιπον επειδη ΜΟΝΟ σοβαρα αισθανομαι οτι μπορω να αντιμετωπισω αυτο το θεμα ειμαι ΥΠΕΡ της αμβλωσης υπο προυποθεσεις..δεν ειπαμε να γινεται επειδη και μονο μια κοπελα θελει να απολαμβανει το σεξ και αποτελει για αυτην η αμβλωση τροπος αντισυλληψης..Ειπαμε για σοβαρους λογους.Το ζητημα ειναι να μην φτασεις στο σημειο αυτο,αν ομως τελικα ερθει μια τετοια στιγμη θα σου αφησει ενα σημαδι τεραστιο,ενα δυσθεωρατο κενο γιατι δεν κανει να σκοτωσεις μια αγεννητη ψυχη,ομως επιτασσεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frida!

Νεοφερμένος

Η φρειδερικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δηλαδή αν εσύ (χτύπα ξύλο) έμενες τώρα έγκυος (στα 15 σου) θα το κράταγες 9 μήνες μέσα σου και μετά θα το έδινες και θα συνέχιζες έτσι απλά τη ζωή σου; Προσωπικά δεν θα μπορούσα να το κάνω με την καμία. Εδώ κλαίω όποτε το βλέπω σε ταινίες και τέτοια, και θα αντέξω να το κάνω η ίδια; ΝΟΟΟΟΟΟΟΟ!

Βτω, είμαι υπέρ σε περιπτώσεις που θα είναι ανάγκη. Είτε αυτό αφορά την μικρή ηλικία, είτε εγκυμοσύνη μετά από βιασμό, είτε από ασθένεια κι άλλα προβλήματα υγείας κτλ. Αν και για να γίνεται, πάντα υπάρχει κάποιος λόγο. Μπορεί για κάποιον τρίτο να μην του φαίνεται σοβαρός λόγος, αλλά για την ίδια να είναι.
Τέσπα, για να μη βρεθούμε ΠΟΤΕ σε τέτοια κατάσταση, επειδή δε φταίει σε τίποτα να χαθεί μια ζωή από την ανευθυνότητά μας, ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ για να (μην) έχουμε.:P


και παλι..εγω προσωπικα δεν θα αντεχα να το κανω..δεν θα συγχωρουσα ποτε τον εαυτο αν εκανα κατι τετοιο !! για αυτο οπως ειπες προσέχουμε για να (μην) εχουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
.....Αν πραγματικα συντρεχει λογος η αμβλωση πρεπει να γινει,διοτι θα καταστρεψει τις ζωες 2 νεων,θα τους κοψει τα φτερα και οι οικογενειες τους θα παιζουν το ρολο του συντηρητη...

Αυτός δεν είναι σοβαρός άμβλωσης. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια άλλη ζωή για να μην καταστρέψει τη δικιά του ακόμα και αν προήλθε από βιασμό. Ο λόγος είναι απλός δεν είναι δικιά του ζωή είναι του παιδιού του. Όπως δεν έχει δικαίωμα νομικά κάποιος γονιός να κακοποιήσει και να σκοτώσει ένα νεογνό το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και ενώ είναι έμβρυο. Δεν μπορώ να καταλάβω με πια λογική "να επιτρέπεται" να αφαιρέσεις μια ζωή πριν την γέννηση και να απαγορεύεται μετά τη γέννηση.

Οι μόνοι λόγοι που κατανοώ ότι χρειάζεται άμβλωση είναι σε περιπτώσεις όπου υπάρχουν τετράδυμα-πεντάδυμα όπου για να ζήσουν τα υπόλοιπα έμβρυα πρέπει μερικά να θανατωθούν και για περιπτώσεις όπου κινδυνεύει η έγκυος (π.χ. μικρή ηλικία)


Δηλαδή αν εσύ (χτύπα ξύλο) έμενες τώρα έγκυος (στα 15 σου) θα το κράταγες 9 μήνες μέσα σου και μετά θα το έδινες και θα συνέχιζες έτσι απλά τη ζωή σου; Προσωπικά δεν θα μπορούσα να το κάνω με την καμία. Εδώ κλαίω όποτε το βλέπω σε ταινίες και τέτοια, και θα αντέξω να το κάνω η ίδια; ΝΟΟΟΟΟΟΟΟ!
Και θα προτιμούσες να το κομματιάσει ένας γιατρός και να το πετάξει σε μια σακούλα σκουπιδιών............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έξω από το χορό,
πολλά τραγούδια λέει κανείς...
(Λαϊκή παροιμία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έξω από το χορό,
πολλά τραγούδια λέει κανείς...
(Λαϊκή παροιμία)

Η άποψη μου είναι αυτή και δεν την αλλάζω ακόμα κι αν μου τύχαινε σε έμενα.
Παλιότερα αμφιταλαντευόμουν αλλά τώρα είμαι κάθετα αρνητικός σε αυτό το θέμα.... Το να αφαιρείς μια ζωή από το τρίτο μήνα της κύησης για μένα είναι ισοδύναμο με το να αφαιρείς μια ζωή μετά τη γέννηση. Η ζωή δεν αποκτά αξία μετά τη γέννηση.


Ένα μικρό αλλά όχι ασήμαντο ποσοστό γυναικών έχουν κάνει τις εκτρώσεις ρουτίνα αφού τους το επιτρέπει ο νόμος. Έχουν την εντύπωση ότι η έκτρωση είναι κάτι το φυσιολογικό. Αν δεν το επέτρεπε ο νόμος τότε αρκετά ζευγάρια θα προσέχανε παραπάνω και οι ανεπιθύμητες κυήσεις θα μειωνόντουσαν δραστικά. Μόνο για τον τελευταίο λόγο οι εκτρώσεις αν δεν γίνεται να απαγορευθούν τελείως πρέπει να περιοριστούν και όποιος θέλει να το κάνει να έχει σοβαρή δικαιολογία για να γίνει το αίτημα του δεκτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι βρε συ Γιωργο γιατί τώρα είσαι 24 και μια συνομίληκη κοπέλα σου αν και μικρή ακόμα μπορεί να τα βγάλει κουτσά στραβά πέρα με ένα παιδί. Όταν όμως οι σεξουαλικές επαφές ξεκινούν από τα 15 και σε όλους μπορεί να κάτσει μια στραβή τι θα κάνεις ξαφνικά; Θα δεχθείς εσύ ή η κοπέλα σου να καταδικαστείτε και ταυτόχρονα να καταδικάσετε αυτό το παιδί που έρχεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
γιωργο στο ξαναλεω,το βλεπεις περισσοτερο ψυχολογικα-ηθικα το θεμα

το βρισκω ακραιο αυτο περι "Αδειας" για να κανει εκτρωση και "να γινει δεκτο το αιτημα" ...

θελοντας -ο οποιοσδηποτε- και μη η αποφαση ειναι στο χερι των γονεων
και εστω υπαρχει "αδεια" εκτρωσης,νομιζεις δεν υπαρχουν αλλοι τροποι να γινει???
και για να υπαρξει αδεια πρεπει να υπαρχει και "δηλωση" πιθανης εγκυμοσυνης,που σημαινει οτι με το που πεσει το φυστικι,το αλλο πρωι κατευθειαν στην ουρα το ζευγαρι για υποβολη αιτησης πιθανης εγκυμοσυνης,εκτρο-χαρτοσημο και παραβολα

ε....ποσο εφικτο ειναι αυτο που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Πέρσι τέτοια εποχή μια έρευνα στην Ελλάδα έδειξε ότι το 25% των γυναικών ηλικίας μέχρι 30 ετών έχουν κάνει τουλάχιστον μια φορά άμβλωση στη ζωή τους. Αν υπήρχαν όλα αυτά τα παράβολα θα φρέναραν τους έξυπνους που είπαν δε βαριέσαι όταν γινόταν η πράξη και ένα μήνα μετά έτρεχαν στα χειρουργεία.
Κι εγώ κατά είμαι κι ας ακουστώ γραφική. Ζούμε στο 2010, δε γίνεται να υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που να αγνοούν την περίπτωση εγκυμοσύνης και να μην παίρνουν προφυλάξεις. Πολλοί μάλιστα υπερηφανεύονται γι΄ αυτό και μακαρίζουν την τύχη τους που δεν τους συμβαίνει μέχρι που τρώνε την καμπάνα και ησυχάζουν. Γιατί όμως να φτάνουμε εκεί; Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι δεν καταστρέφουμε απλώς κύτταρα. Πρόκειται για ζωές βρε παιδιά. :/:
Μη μου πείτε αν στα 15 μου θα έλεγα το ίδιο. Το ίδιο έλεγα. Συνέβη σε φίλη μου κι όσο κι αν τη στήριξα ποτέ δε συμφώνησα μαζί της, γιατί δεν πρόσεχε. Έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Κάθε πράξη μας έχει και συνέπειες. Καλό είναι πριν κάνουμε κάτι, να γνωρίζουμε και τι έπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Για αρxή ας μάθουμε στα νέα παιδιά ότι το προφυλακτικό έχει και άλλες χρήσεις εκτός από στολίδι σε χριστουγεννιάτικα δέντρα (ναι,το πολύ Κωσταντίνου κ Ελένης φταίει:P)
και μετά βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν υπάρχει 100% ασφαλης μεθοδος. Και χαπι να παιρνει η κοπελα μπορει να γινει η στραβη και προφυλακτικο να χρησιμοποιει το ζευγαρι να σπασει, ξερετε ποσο συνηθισμενα ειναι αυτου του ειδους τα ατυχηματα απο απειρα ζευγαρια; Δεν ειναι πως οποια μενει εγκυος δεν προσεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Υπέρ.Είναι δικαίωμα κάθε γυναίκας ν'αποφασίσει η ίδια τι θα κάνει με το σώμα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι μπορεί να συμβούν και αυτά αλλά γι' αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει το χάπι της επόμενης ημέρας. Είναι ανάγκη να περιμένουμε να σιγουρευτούμε πως είμαστε έγκυες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Hello

υπαρχουν και τα αντισυλλιπτηκα (το τσακισα)
Η Ελαλδα ειναι η τελευταια χωρα στην ΕΕ στην χρηση αντισυλληπτικων λογω μικρης διαδωσης στην χρηση τους

και αυτο το χαπι της επομενης μερας δεν ειναι καραμελα,χρησιμοποιειται με μετρο 2-3 (και πολυ μ φενεται ειπα) στην ζωη της γυναικας-κοπελας (αναλογα την ηλικια) γιατι ειναι επικυνδυνα αν τα παιρνεισ ...ετσι

και μια υπενθυμιση

ζωη θεωρειται μετα τον πρωτο μηνα
μεχρι τον πρωτο μηνα ειναι αναπτυσσομενη μαζα αλληλοεξαρτωμενων κυταρρων που μετα τον πρωτο μηνα θα αρχισον να διαφοροποιουνται μορφολογικα και λειτουργικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν υπάρχει 100% ασφαλης μεθοδος. Και χαπι να παιρνει η κοπελα μπορει να γινει η στραβη και προφυλακτικο να χρησιμοποιει το ζευγαρι να σπασει, ξερετε ποσο συνηθισμενα ειναι αυτου του ειδους τα ατυχηματα απο απειρα ζευγαρια; Δεν ειναι πως οποια μενει εγκυος δεν προσεχε


ναι βρε Αλεξάνδρα.Συμφωνώ με αυτά που λες.
Αλλά στην πλειοψηφία τους οι κοπέλες μένουν έγκυες (ή έγκυοι?:confused:) επειδή δεν λαμβάνουν υπόψη τους τις μεθόδους αντισύλληψης..

Hello

υπαρχουν και τα αντισυλλιπτηκα (το τσακισα)
Η Ελαλδα ειναι η τελευταια χωρα στην ΕΕ στην χρηση αντισυλληπτικων λογω μικρης διαδωσης στην χρηση τους
τα αντισυλληπτικά δεν είναι πάντα η καλύτερη δυνατή λύση για μια γυναίκα.
Έχουν και παρενέργειες,δεν είναι ότι παίρνεις το χάπι καθε μέρα και δεν τρέχει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Είμαι υπέρ υπό προϋποθέσεις. Είμαι υπέρ της επιλογής.
Εννοείται ότι όλοι πρέπει να χρησιμοποιούμε μέτρα προφύλαξης. Αλλά όπως είπε και η Αλεξάνδρα, ατυχήματα συμβαίνουν, κι όχι μόνο στα άπειρα ζευγάρια. Επίσης πολλές φορές δεν το καταλαβαίνεις ότι έγινε ατύχημα, μέχρι να δεις το θετικό τεστ. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να πάρεις καν χάπι της επόμενης ημέρας.
Όσο για το χάπι της επόμενης ημέρας, όπως είπε και ο Anthony, δεν είναι καραμέλα, δεν μπορείς να τα παίρνεις πάνω από 2 φορές τον χρόνο κι ακόμη κι αν το πάρεις μόνο μία φορά μπορεί να σου κάνει ζημιά. Οπότε και το χάπι αυτό, όπως και η τεχνητή διακοπή της κύησης, αποτελεί τελευταία λύση.
Η έκτρωση ΔΕΝ είναι μέσο αντισύλληψης. Κάποιες γυναίκες όντως το ξεχνάνε αυτό. Οι γονείς μιας φίλης μου είναι παντρεμένοι πολλά χρόνια, έχουν δύο παιδιά, είναι και οι δύο μορφωμένοι κι όμως η γυναίκα έχει κάνει 4 εκτρώσεις (όλες μετά τον γάμο). Ε αυτό είναι έγκλημα όντως.
Για όσους προτείνουν ότι θα έπρεπε να τεθούν εκτός νόμου ή να περιοριστούν οι εκτρώσεις, έχω να πω το εξής: όποιος θέλει να διακόψει την κύηση, θα την διακόψει. Μπορεί να βρει κι άλλους τρόπους για να το κάνει, αν ο νόμος δεν επιτρέπει σε έναν γυναικολόγο να πραγματοποιήσει διακοπή της κύησης. Οι παράνομες εκτρώσεις είναι πολύ επικίνδυνες για την υγεία της εγκύου.
Όσο για το πότε ξεκινά η ζωή...Ποιος ξέρει; Είναι ένα τεράστιο ηθικό και νομικό ερώτημα και ο καθένας μπορεί να το απαντήσει διαφορετικά, ανάλογα με τις θρησκευτικές, φιλοσοφικές του πεποιθήσεις, την κουλτούρα του και τις ιατρικές του γνώσεις. Και 5 χρόνια να το συζητάμε, άκρη δεν θα βρούμε με αυτό το θέμα.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι καλύτερη ενημέρωση για τις μεθόδους αντισύλληψης, εύκολη πρόσβαση σε αυτές και εισαγωγή του μαθήματος της σεξουαλικής εκπαίδευσης στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το πότε αρχίζει η ανθρώπινη ζωή δεν έχει ακόμα αποσαφηνιστεί.

Το νευρικό σύστημα αρχίζει να αναπτύσσεται από τις πρώτες ημέρες μετά τη δημιουργία του ζυγωτού (συγκεκριμένα από την 15 ημέρα). Ανεξάρτητα αν είμαι κατά ή υπέρ οι αμβλώσεις δεν είναι ηθικά σωστές και το έμβρυο δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν μάζα κυττάρων όπως οι υπόλοιποι ανθρώπινοι ιστοί. Ο νόμος επιτρέπει αμβλώσεις μέχρι το 3ο μήνα και σε ειδικές περιπτώσεις μέχρι το 5ο μήνα. Πρακτικά η πλειοψηφία τους γίνεται μετά το πρώτο μήνα (γιατί δεν γίνεται αμέσως αντιληπτή η κύηση). Στο 3ο μήνα το έμβρυο αντιδρά στην διαδικασία στην άμβλωση. Είναι προτιμότερο για μένα από το να γίνει άμβλωση στο 3ο μήνα να αφήσουν να γεννηθεί κανονικά και μετά να του κάνουν ευθανασία έτσι ώστε να είναι σίγουρο ότι δεν θα υποφέρει.

Παράνομες αμβλώσεις γίνονται και τώρα (π.χ. γιατί μια κοπέλα δεν έχει να πάρει τη συγκατάθεση του γονέα). Με την ολική απαγόρευση των εκτρώσεων μακροπρόθεσμα θα μειωθούν οι ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και τα ζευγάρια θα παίρνουν πιο σοβαρά τους τρόπους αντισύλληψης.

Ρωτώ γιατί νομιμοποιούνται οι αμβλώσεις (αφαιρείς άλλη ζωή) και να θεωρούνται παράνομη η ευθανασία του εαυτού σου(δεν μιλάω για σοβαρά προβλήματα υγείας αλλά και για περιπτώσεις όπου ο ενδιαφερόμενος είναι καλά);

Αν και είμαι κατά των εκτρώσεων (από το πρώτο μήνα και έπειτα) δεν προτείνω να καταργηθούν αλλά να περιοριστούν με τους παρακάτω τρόπους. Δυστυχώς μόνο με ενημέρωση δεν γίνεται τίποτα (κάτι αντίστοιχο με το κάπνισμα):
- Να είναι υποχρεωτικό η έγκυος πριν τη διαδικασία να δει στο υπέρηχο το αγέννητο παιδί της.
- Συγκατάθεση και από τους δυο γονείς (αν είναι ανήλικη)
- Πριν γίνει η άμβλωση να δουν ακριβώς τη διαδικασία με video τη διαδικασία και την αντίδραση του εμβρύου
- Να επιτρέπονται νομικά μέχρι το πρώτο μήνα (άντε δυο) με απόκλιση πέντε ημερών. Αν κάποια κοπέλα υποψιάζεται κάτι να το ψάξει άμεσα και όχι όταν πια είναι αργά.
- Να επιτρέπεται νομικά μόνο μια άμβλωση να πραγματοποιήσει κάθε γυναίκα κατά τη διάρκεια τη ζωή της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
fockos συμφωνώ στο ότι δεν έχει αποσαφηνιστεί πότε ξεκινά η ζωή. Είναι ένα πολύ μεγάλο ερώτημα το πότε "ζωντανεύει" το έμβρυο.
Το νευρικό σύστημα κάνει την εμφάνιση του στην αρχή της 3ης εβδομάδας της κύησης (Langman's Embryology). Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως έχει αναπτυχθεί κιόλας. Απλά εμφανίζεται η πρώτη καταβολή.
Η "ηθική" δεν είναι άσπρο-μαύρο, δυστυχώς.
Ίσως αν γίνουν παράνομες οι αμβλώσεις σε βάθος χρόνου να μειωθούν όντως οι ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες. Μήπως ξέρεις αν έχουν γίνει μελέτες πάνω σε αυτό;
Στις αμβλώσεις εμπλέκονται περισσότερες από μία ζωές, ενώ στην ευθανασία εμπλέκεται μόνο μία (αυτού που θα την υποστεί).
Οι περιορισμοί που θέτεις όντως έχουν βάση. Μου κάνει εντύπωση όμως που γράφεις "Να επιτρέπονται νομικά μόνο στον πρώτο μήνα (άντε δύο)". Άλλο ένας μήνας, άλλο δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top