Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το έμβρυο είναι ζωντανός οργανισμός (ανεξάρτητα αν έχει σχηματιστεί ή όχι ) που τρέφεται, κοιμάται, αναπνέει και η αφαίρεση της ζωής του δεν είναι ηθικά σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Όντως.
Ένα σύνολο κυττάρων που κολυμπάνε ύπτιο στην μήτρα δεν θεωρείται άνθρωπος.
Άνθρωπο θα θεωρήσουμε αυτόν που θα αναπνεύσει και θα συναίσθάνεται,δηλαδή μολις γεννιέται.
Τώρα κάποιοι διακρίνουν την ηθική πλευρα
συγγνώμη???? αν είχες δει σχετικά βίντεο με εκτρώσεις και την αντίδραση του εμβρύου κατά τη διάρκεια αυτής τότε η απάντησή σου δε θα ήταν η ίδια. από τη στιγμή της σύλληψης αυτό το σύνολο των κυττάρων που λες εσύ είναι ζωντανός οργανισμός!!! και ποιος σου είπε ότι δεν αναπνέει??? προκειμένου να αναπτυχθεί το αναπνευστικό σύστημα του εμβρύου αναπνέει αμνιακό υγρό.
το αν είναι σωστή ή λάθος η έκτρωση δεν ξέρω απλά το μόνο που έχω να πω είναι ότι ένα έμβρυο και είναι ζωντανός οργανισμός και αναπνέει και τρέφεται και η καρδιά του χτυπάει και νιώθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
"αναπνεει αμνιακο υγρο"

το ακουσαμε και αυτο ....

τον πρωτο μηνα σχηματιζεται υποτυποδως η καρδια και το νευρικο..δηλαδη "μαζες" που αργοτερα θα διαφοροποιηθουν στα αντιστοιχα οργανα
μεχρι την τριτη εβδομαδα ειναι ενα συνολο κυταρρων λειτουργικα αλληλοεξαρτωμενων και επηρεαζομενων που αναπτυσσονται και διατασσονται ωστε να αρχισουν με το καταλληλο ερεθισμα(ορμονικο) να διαφοροποιουνται δομικα και λειτουργικα
τον πρωτο μηνα ΔΕΝ υφισταται ζωη με την εννοια της ανυρωπινης,ειναι απλα ενα συνολο ΖΩΝΤΑΝΩΝ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΕΝΩΝ κυτταρων οπου υποτυποδως διακρινονται τα μελλοντικα σχηματιζομενα οργανα

οκ,σημαντικο κομματι ειναι το συναισθηματικο για το πως αντιμετοπιζεται το θεμα,ιδιαιτερα απο τις κοπελες,αλλα ας μην αγνοειται η επιστημονικη καταβολη του ολου θεματος για να ενοχοποιηθει η διαδικασια της αμβλωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
"αναπνεει αμνιακο υγρο"

Δεν αναπνέει αμνιακό υγρό (ποτέ δε το έγραψα εσύ το έγραψες), εξασφαλίζει το απαραίτητο οξυγόνο μέσω του πλακούντα. Πρακτικά καμία έκτρωση δεν γίνεται από την πρώτη βδομάδα αλλά από τον πρώτο μήνα και μετά (συνήθως μετά τον 7ο )
Από την 4η βδομάδα εμφανίζονται τα εμβρυικά αιμοσφαίρια. Από την 4η βδομάδα κτυπάει καρδιά (και εμφανίζεται κυκλοφορία αίματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.


πάντως ό,τι και να αποφασιστεί πρέπει να γίνει σαφές
ότι η έκτρωση ΔΕΝ είναι μέσο αντισύλληψης!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Vampire

Νεοφερμένος

Η Dark_Vampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
συγγνώμη???? αν είχες δει σχετικά βίντεο με εκτρώσεις και την αντίδραση του εμβρύου κατά τη διάρκεια αυτής τότε η απάντησή σου δε θα ήταν η ίδια. από τη στιγμή της σύλληψης αυτό το σύνολο των κυττάρων που λες εσύ είναι ζωντανός οργανισμός!!! και ποιος σου είπε ότι δεν αναπνέει??? προκειμένου να αναπτυχθεί το αναπνευστικό σύστημα του εμβρύου αναπνέει αμνιακό υγρό.
το αν είναι σωστή ή λάθος η έκτρωση δεν ξέρω απλά το μόνο που έχω να πω είναι ότι ένα έμβρυο και είναι ζωντανός οργανισμός και αναπνέει και τρέφεται και η καρδιά του χτυπάει και νιώθει!

Συμφωνω!!Εχω και εγω δει βιντεο με εκτρωσεις που το εμβρυο προσπαθει να αποφυγει τη βελονα του γιατρου για να προστατεψει τη ζωουλα του....!!!:(Ειναι συγκλονιστικο...
Για το θεμα δεν εχω ακομη σχηματισει σιγουρη αποψη γιατι θεωρω οτι δε γνωριζω και πολλα γι'αυτο,αλλα μαλλον στρεφομαι προς το"κατα".Το εμβρυο και αισθανεται και αναπνεει,ζει δηλαδη ουσιαστικα απο πολυ νωρις!!Το μονο που με προβληματιζει και με κανει να σκεφτομαι και το"υπερ"ειναι οταν το εμβρυο εχει πολυ σοβαρα προβληματα υγειας,και οι γονεις του ξερουν απο πριν τη γεννηση του οτι σε ολη του τη ζωη αυτο το ατομο θα χρειαζεται εκτος απο την απεραντη αγαπη τους και την υπομονη τους...Ειναι κατα τη γνωμη μου μεγαλος αθλος να φροντιζει ενας γονιος ενα διανοητικα ή σωματικα αναπηρο παιδι σε ολη του τη ζωη...Αλλα,θα μου πειτε,γονιος του θα'ναι,η αγαπη του προς το παιδι του(οπως και αν ειναι αυτο)θεωρειται δεδομενη...Πραγματικα δε ξερω...Ειναι πολυδιαστατο το θεμα των εκτρωσεων.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
.............................................................................


YΓ1: Έχει αποδειχθεί ότι έχει συναισθήματα ένα έμβρυο?
ΥΓ2: Την επικοινωνία με τον έξω κόσμο πώς την εννοείς?
ΥΓ3: Πες μου έναν τρόπο πώς θα μεγαλώσει το παλικάρι που είναι 16-17 και η κοπέλα που είναι και εκείνη κάπου εκεί ένα παιδί!??????????
ΥΓ4: Δεν ισχύει το "ας πρόσεχε", πιθανότητες υπάρχουν όσο και να προσέχεις...

Καθηγητρια με εχει πει πως οταν οι γιατροι πανε να βγαλουν εξω το μωρο,το μωρο-εμβρυο ανεβαζει τους παλμους και την πιεση του οπως ενας αθλητης που τρεχει 100μ σε αγωνα δρομου.Νομιζω πως θα εχεις τρεξει εστω και 1 φορα στην ζωη σου 100 μετρα σε αγωνα εστω και για χαβαλε.Εχει ή δεν εχει συναισυθηματα το εμβρυο?Δεν καταλαβαινει πως πηγαινουν να το βγαλουν πριν την ωρα του?
Δεν θυμαμαι ποσοι τροποι υπαρχουν για εκτρωση αλλα αυτο ισχυει σε μια απο αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
η θεία μου που είναι γυναικολόγος
την κατατάσσει πα΄ντως στις πιο επικίνδυνες επεμβάσεις γιατί είναι επέμβαση στα τυφλά
έκτρωση>καισαρική τομή>φυσιολογική γέννα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
συγγνώμη???? αν είχες δει σχετικά βίντεο με εκτρώσεις και την αντίδραση του εμβρύου κατά τη διάρκεια αυτής τότε η απάντησή σου δε θα ήταν η ίδια. από τη στιγμή της σύλληψης αυτό το σύνολο των κυττάρων που λες εσύ είναι ζωντανός οργανισμός!!! και ποιος σου είπε ότι δεν αναπνέει??? προκειμένου να αναπτυχθεί το αναπνευστικό σύστημα του εμβρύου αναπνέει αμνιακό υγρό.
το αν είναι σωστή ή λάθος η έκτρωση δεν ξέρω απλά το μόνο που έχω να πω είναι ότι ένα έμβρυο και είναι ζωντανός οργανισμός και αναπνέει και τρέφεται και η καρδιά του χτυπάει και νιώθει!

δεν το ειπα εγω,η δεσποινις εδω το ισχυριστηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όταν κάποιος είναι εν ζωή αυτό δεν σημαίνει πως τα κύτταρα του είναι εν ζωή; :hmm:
Oυσιαστικά δηλαδή ένας άνθρωπος αποτελείται από ζωντανά κύτταρα, ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ενας οργανισμος αποτελειται απο πολλα ζωντανα κυταρα
πολλα ζωντανα κυταρα δεν αποτελουν απαραιτητα εναν ζωντανο οργανισμο

αλλα τι θελεις να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ότι το έμβρυο αποτελεί οργανισμό εν ζωή.

Τι εννοείς ''πολλα ζωντανα κυταρα δεν αποτελουν απαραιτητα εναν ζωντανο οργανισμο''; Παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
παραδειγμα δεν εχω τωρα αλλα δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις :)

απο τον 2ο μηνα και μετα οπου αρχιζει να λειτουργει η καρδια και καποια αλλα οργανα μπορει να θεωρηθει ζωντανος οργανισμος

αλλα ειδικα στις πρωτες ωρες και μερες δεν προκειται για τιποτα αλλο παρα μια ομαδα κυταρων που προερχονται απο ενα αρχικο κυταρο το οποιο επανελλημενα διαιρεθηκε,προεκυψε ενας Χ αριθμος κυτταρων τα οποια θρεφονται απο το περιβαλλον τους και αναπτυσσονται καταλληλα ωστε στο τελος του πρωτου μηνα να αρχισουν να διαφοροποιουνται για να σχηματιστουν τα διαφορετικα οργανα και μερη του σωματος

θα μπορουσα να σου λεω τωρα για τον εμβρυικο σωληνα,το εξωδερμα το μεσοδερμα κλπ αλλα η ιστοσελιδα ειναι μαθητικη και ξεφευγουμε..
Υπαρχουν αντιστοιχα επιστημινικα σαιτ για λεπτομερεις συζητησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Anyway, εσύ είσαι υπέρ ή κατά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
υπερ οταν ειναι αναγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Έτυχε σήμερα να είμαστε μαζεμένα πολλά παιδιά και να ανοίξει αυτή η κουβέντα..Φυσικά ακούστηκαν και οι δύο πλευρές και πολλές απόψεις που υπό προϋποθέσεις είναι σωστές..Προσωπικά, από άποψη ηθικής και μόνο δεν θα μπορούσα να το κάνω..
Θα ήταν εύκολο μόλις γεννηθεί το παιδί να πάρει ο γονιός ένα πιστόλι και να το σκοτώσει? Φαντάζομαι πως όχι...Γιατί πριν γεννηθεί να δέχεται τόσο εύκολα να το σκοτώσει? Αλλάζει κάτι?
Εξξάλου υπάρχουν ένα σωρό ζευγάρια που θέλουν αλλά δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, οπότε μια χαρά θα μπορούσαν να το υιοθετήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ειμαι υπερ υπο ορισμενες συνθηκες...
ισως να ειναι φονος, ισως να ειναι απανθρωπο να σκοτωνεις το παιδι σου αλλα εαν το κρατησεις ισως ειναι χειροτερα και δεν εννοω μονο για την μητερα αλλα και για το παιδι...
για παραδειγμα...μια γνωστη μου εμεινε εγγυος στα 14 και το κρατησε, δεν τελειωσε το σχολειο, την συντηρουν οι γονεις της, οι οποιοι δεν ειναι και στην καλυτερη οικονομικη κατασταση, με τον πατερα μαλλωνανε συνεχως και τελικα ο πατερας σκοτωθηκε σε τροχαιο!!!
Τρελο? Ναι αλλα αληθινο το σεναριακι και μονο που το σκεφτομαι με πιανει τρελα!!!
Η μανα αυτη δεν μπορει να βρει δουλεια...μονο το γυμνασιο τελειωσε, οι γονεις δεν θα μπορουν να ειναι παντα εκει και ο πατερας απεβιωσε με τραγικο τροπο...Πως θα το συντηρησει αυτη η μανα το παιδακι?
Το παιδι αυτο το μεγαλωνουν ο παππους και η γιαγια του, η μανα..αλλου για αλλου και λογικο σε τετοια ηλικια τι περιμενεις? Κουτσα στραβα τα καταφερνουν...αλλα τι θα γινει οταν ο παππους και η γιαγια δεν θα εχουν πια αντοχες ή ακομα χειροτερα οταν πεθανουν? Η μανα που θα βρει δουλεια? Το παιδι τι θα γινει οταν συνειδητοποιησει ολη αυτη την ιστορια..τωρα ειναι μικρο αλλα σε λιγα χρονια δεν θα ειναι και τοτε δεν ξερω αν θα τ'αντεξει ολα αυτα...Ηδη παρατηρησα οτι η συμπεριφορα του δεν ειναι και τοσο καλη απεναντι στη μανα του και οτι ειναι προσκολλημενο στον παππου του...
Και ολα αυτα τα προβληματα δεν θα ειχαν συμβει αν δεν το ειχε κρατησει!! Και οσο σκληρο κι αν ακουγεται...στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν με ενδιαφερει τοσο η μανα οσο το παιδι...αυτο σκεφτομαι πιο πολυ γιατι αυτο θα εχει πολυ περισσοτερα ψυχολογικα τραυματα!!Τι φταιει ομως αυτο το παιδακι??! Γιατι να τα τραβηξει ολα αυτα???!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frida!

Νεοφερμένος

Η φρειδερικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
κατα...μπορει ν ακουστει τρελο αλλα τ παιδακι δεν φταιει σε τιποτα..γεννησε το κ δωστο αλλου...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria ts

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
αν ομως το παιδι αποδειχθει οτι πασχει απο καποιο συνδρομο θα το αφησετε να ταλεπωρειται μια ζωη?? εγω σε αυτο το θεμα προβληματιζομαι παντως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
κατα
οσα λαθη εκανε το ζευγαρι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να τα πληρωσει μια ψυχη
αλλοι παρακαλανε να κανουν παιδια κι αλλοι τα σκοτωνουν με μεγαλη ευκολια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top