Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

olga345

Νεοφερμένος

Η olga345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δηλαδη π.χ συνηθως δικαιολογουμε τις γυναικες που κανουν εκτρωσεις οταν το εμβρυο παρουσιαζει καποια ανωμαλια αλλα οχι καποια που δεν θελει να αποκτησει παιδι ειτε γιατι δεν εχει την δυνατοτητα να το μεγαλωσει ειτε γιατι δεν θελει να κανει παιδι για τον χ ψ λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Μα όντως αυτές είναι αδικαιολόγητες και δε νομίζω να το αμφισβητεί κανείς αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
εγω το αμφισβητω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
δηλαδη π.χ συνηθως δικαιολογουμε τις γυναικες που κανουν εκτρωσεις οταν το εμβρυο παρουσιαζει καποια ανωμαλια αλλα οχι καποια που δεν θελει να αποκτησει παιδι ειτε γιατι δεν εχει την δυνατοτητα να το μεγαλωσει ειτε γιατι δεν θελει να κανει παιδι για τον χ ψ λογο

ποια η διαφορα?αν δεν μπορει να το μεγαλωσει ή δεν το θελει το παιδι παλι "νεκρο" θα ειναι, γιατι πιστευεις οτι ο κλινικα νεκρος ειναι πιο σοβαρο απο τον ψυχικα νεκρο?και γιατι αν ειναι ετσι και θελει το παιδι αλλα εχει καποια ανωμαλια να μη το αφησει να ζησει,που ξερεις αν μετα θα μπορεσει να βελτιωθει τοσο ωστε να μην πολυυστερη απο τα αλλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή και ας είναι ανεπιθύμητη. Η έσχατη λύση ας είναι η υιοθεσία. Δεν είναι τυχαίο ότι το κορυφαίο αγαθό του δυτικού κόσμου είναι η ζωή και είναι αυτό που μας οδήγησε στον σημερινό πολιτισμό όπου ο καθένας προστατεύει την ατομικότητα του και είναι ξεχωριστός.

Φαντάζεστε η Σάρα Κόνορ να έκανε εκτρωση; Τότε δεν θα γεννιόταν ποτέ ο Τζον Κονορ, οι μηχανές θα κυριαρχούσαν και το κυριότερο, εμείς δεν θα ξέραμε τιποτα απ όλα αυτά γιατί δεν θα εβγαινε ποτέ τερμινειτορ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Υιοθεσία?
Ξέρει πόσο καιρό θα πάρει εδώ τουλάχιστον?
Άλλο που δεν μπορείς να κυοφορήσεις σε συνεννόηση με ζευγάρι που δεν μπορεί πχ.
Δεν επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή και ας είναι ανεπιθύμητη. Η έσχατη λύση ας είναι η υιοθεσία. Δεν είναι τυχαίο ότι το κορυφαίο αγαθό του δυτικού κόσμου είναι η ζωή και είναι αυτό που μας οδήγησε στον σημερινό πολιτισμό όπου ο καθένας προστατεύει την ατομικότητα του και είναι ξεχωριστός.

Φαντάζεστε η Σάρα Κόνορ να έκανε εκτρωση; Τότε δεν θα γεννιόταν ποτέ ο Τζον Κονορ, οι μηχανές θα κυριαρχούσαν και το κυριότερο, εμείς δεν θα ξέραμε τιποτα απ όλα αυτά γιατί δεν θα εβγαινε ποτέ τερμινειτορ.
Αυτά είναι υποθέσεις.
Κι αν κάναν εκτρώσεις στους ψυχοπαθείς, ο κόσμος δε θα είχαι κατα συρροή δολοφόνους κι αν κάποιες απέβαλλαν, δε θα γεννιόντουσαν άλλοι που ευνοούν τον κόσμο κι αν κι αν κι αν.
Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι ανθρωπότητα πρόκειται να γεννηθεί.
Εκείνη τη στιγμή κοιτάς το "μετά" όπως αχνοφαίνεται, κι αν αχνοφαίνεται άσχημο και βαρύ και για το μωρό και για 'σένα, τοτε κοιτάς να το αποτρέψεις με όποιο τρόπο μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

choice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 319 μηνύματα.
εγω παλι ειμαι υπερ υπο προυποθεσεις...πχ εαν το παιδι επασχε απο κατι δεν θα το αφινα να ζησει διοτι και να το εκανα μετα εκεινο θα ποναγε πιο πολυ θα υπεφερε...δεν θα το αντεχα αυτο...υστερα αμα πχ εισαι πολυ μικρος δεν μπορεις να αναλαβεις τοσο μεγαλη ευθυνη...αμα δεν εχεις ωριμασει κατα πασα πιθανοτιτα θα το μεγαλωσεις λαθος,ασε που σπανια ενα αγορι μενει σε κατι τετοιο,οποτε το παιδι θα εχει ενα γονιο και μαλιστα πολυ μικρο και για την υοθεσια...ποιος μου λεει οτι δεν θα γυρισει στα 12 13 18 του να πει σε αυτους που το μεγαλωσαν εδω δεν με ηθελε η μανα μου εσυ τι με θες??...η να πεσει σε κακα χερια....δεν θελω να βρεθω ποτε σε τετοια κατασταση....μακαρι να μην βρεθω...αλλα ολα τα παραπανω ειναι τελειως θεωριτικα ουσιαστικα κανεις δεν ξερει πως αντιδραει σε τετοιες περιπτωσεις παραμονο οσοι τις εχουν ζησει...οι υπολοιποι πρεπει να ειμαστε πιο ανοιχτοι σε καποια πραγματα διοτι απλως δεν ξερουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά των εκτρώσεων. Θεωρώ ότι είναι ένα φρικτό έγκλημα. Γιατί δηλαδή είναι έγκλημα να σκοτώσεις μια γριά 80 χρονών (που έχει ζήσει στο κάτω κάτω τη ζωή της) και δεν είναι έγκλημα το να σκοτώσεις ένα αγέννητο παιδάκι????
Ακόμα και αν μια μάνα δεν θέλει ή δεν μπορεί να μεγαλώσει το παιδί της μπορεί να το δώσει σε κάποιο ζευγάρι που δεν μπορεί να κάνει παιδιά (ξέρω μια τέτοια περίπτωση). Τώρα αν το έβρυο είναι πάρα πολύ άρρωστο τότε ίσως μπορεί να δικαιολογηθεί μια έκτρωση (για να μην υποφέρει το παιδί, όχι για να γλιτώσει η μάνα)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ολο το πρόβλημα εγκείται στην ιεράρχηση των αξιών.Και επειδή για μένα η αξία της ζωής είναι πιο σημαντική από ένα άσχημο(?) ή χωρίς ανέσεις μέλλον για τη μητέρα και το παιδί είμαι κατηγορηματικά αντίθετος στις εκτρώσεις.
Φταίει κιόλας και η σημερινή νοοτροπία του νεοέλληνα και κατά συνέπεια του Δυτικού ανθρώπου.Τι πάει να πει δηλαδή αν αχνοφαίνεται το μέλλον βαρύ και άσχημο για το παιδί;Είναι αυτό σημαντικό κριτήριο για την αφαίρεση μιας ζωής;Τα παιδιά που γεννήθηκαν στην κατοχή δηλαδή με τους γονείς τους πέρασαν καλύτερη ζωή;
Αλλά βέβαια αν μεγαλώνεις με τις καλύτερες ανέσεις από μικρός σύμφωνα με την ιδεολογία της ήσσονος προσπάθειας(δεν εννοώ κάποιον συγκεκριμένα) αυτός θα είναι ο τρόπος σκέψης σου.
Και να μην ακολουθήσουν κλισέ απαντήσεις τύπου ''δεν είναι το ίδιο'' ακριβώς το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
νεοέλληνα και κατά συνέπεια του Δυτικού ανθρώπου.
ο νεοελληνας ειναι(και) δυτικος ανθρωπος. ο δυτικος ανθρωπος δεν ειναι ειναι νεολληνας.
το να εξισωνεις ολες τις ιδιοτητες του νεοελληνα με τις ιδιοτητες του δυτικου ανθρωπου εχει λαθη ως προς τη συλλογιστικη πορεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά των εκτρώσεων. Θεωρώ ότι είναι ένα φρικτό έγκλημα. Γιατί δηλαδή είναι έγκλημα να σκοτώσεις μια γριά 80 χρονών (που έχει ζήσει στο κάτω κάτω τη ζωή της) και δεν είναι έγκλημα το να σκοτώσεις ένα αγέννητο παιδάκι????
Ακόμα και αν μια μάνα δεν θέλει ή δεν μπορεί να μεγαλώσει το παιδί της μπορεί να το δώσει σε κάποιο ζευγάρι που δεν μπορεί να κάνει παιδιά (ξέρω μια τέτοια περίπτωση). Τώρα αν το έβρυο είναι πάρα πολύ άρρωστο τότε ίσως μπορεί να δικαιολογηθεί μια έκτρωση (για να μην υποφέρει το παιδί, όχι για να γλιτώσει η μάνα)....

+φωνώ απόλιτα

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή και ας είναι ανεπιθύμητη. Η έσχατη λύση ας είναι η υιοθεσία. Δεν είναι τυχαίο ότι το κορυφαίο αγαθό του δυτικού κόσμου είναι η ζωή και είναι αυτό που μας οδήγησε στον σημερινό πολιτισμό όπου ο καθένας προστατεύει την ατομικότητα του και είναι ξεχωριστός.
Η αλήθεια είναι ότι το να αφαιρείς μια ζωή είναι κάτι ακραίο..Βέβαια δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι ένα έμβρυο είναι ιδιαίτερα ξεχωριστό..Σίγουρα αν αναπτυχθεί θα γίνει αλλά στο στάδιο που γίνονται οι εκτρώσεις τα έμβρυα είναι σε πρώιμη μορφή.
Πρέπει να σκεφτείς ότι σε πολλές περιπτώσεις θα ήταν προτιμότερο η συγεκριμένη μητέρα να είχε κάνει έκτρωση γιατί αρκετά παιδιά ζούνε σε άθλιες καταστάσεις και τυραννιούνται...

Προσωπικά πιστεύω πως έκτρωση πρέπει να γίνεται μόνο όταν είναι πραγματική ανάγκη, όπως πχ. όταν η γυναίκα που είναι έγκυος είναι μόλις 15 ή 16 χρονων.Γιατί έτσι επιφυλάσσεται ένα ασταθές μέλλον για το παιδί αλλά και η ίδια η μητέρα δεν θα έχει την εμπειρία αλλά και με τίποτα την σοφεία για να μεγαλώσει ένα παιδί σωστά..Βέβαια αν υπάρχουν και εξαιρέσεις όπου μπορεί να αναθρέψει το παιδί σωστά..Αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
πιστευω οτι ειναι τεραστιο λαθος να σκοτωνεις μια αθωα ψυχουλα πυ δεν σου φταιει κιολασ..αλλα απ'την αλλη δεν ισχυει το ασ προσεχες γιατι ατυχηματα συμβαινουν κ οταν δεν εισαι στην καταλληλη ηλικια να παρεις την ευθυνη κ το μεγαλωμα ενος παιδιου δεν μπορεις να κανεις κατι...γιατι κ να το κρατησεις πως θα ειναι η ζωη του μετα?
παντωσ αν τυχαινε σε εμενα αυτο δεν ξερω τι θα εκανα.....αν δεν σε στηριζει κ το αγορι σου...δυσκολα τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cardoso

Νεοφερμένος

Ο cardoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
η εκτρωση εχει πολλες επιπτωσεις για αυτην που την κανει....οποτε δεν νομιζω οτι ειναι ορθη λυση...αν ρωτησετε ενα γιατρο θα σας πει οτι ειναι το χειροτερο πραγμα...βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις βιασμου πχ...οκ αυτες ομως ειναι ακραιες περιπτωσεις...για τετοιες περιπτωσεις ειναι αναγκαιο κακο...αλλα εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι μια κοπελα πρεπει να κανει ερωτα απο τα 15...δηλαδη τοσο ασυγκρατητη ειναι πια???:Pτο θεωρω απαραδεκτο ειδικα απο τη στιγμη που υπαρχει ο κινδυνος να μεινει εγκυος....και ειναι ακομα χειροτερο οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν παιρνουνε καν προφυλαξεις....εν κατακλειδει πιστευω οτι ειναι καλη αλλα για πολυ ακραιες περιπτωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα των εκτρωσεων φυσικα.αλλα αν υπαρχει προβλημα υγειας στο εμβρυο που αν το φερεις στον κοσμο θα βασανιζεται σε ολη του τη ζωη τοτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Tο έχω ξαναπεί, κανένας δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή, πόσο δε μάλλον όταν αυτή αναπτύσσεται ακόμα. Καμία 16χρονη και κανένας 16χρονος δεν μπορούν να αποφασίσουν για τη ζωή ενός εμβρύου, όσο και αν συνέβαλλαν στη δημιουργία της. Ας πρόσεχαν. Και μιλάω γι' αυτήν την ηλικία γιατί εκεί εντωπίζεται το πρόβλημα κυρίως.

Κάποιος είπε ότι αν ένα παιδί προβλέπεται ότι θα γεννηθεί με προβλήματα καλύτερα να μη γεννηθεί. Αυτό το ρώτησες αν θέλει να πεθάνει; Βγες μια βόλτα έξω, θα δεις χιλιάδες άτομα με προβλήματα που όμως είναι χαμογελαστά. Και αυτό γιατί η ζωή είναι Θείο δώρο, όπως και αν είναι. Όταν μεγαλώσει και αποφασίσει ότι δε θέλει να ζήσει, τότε άφησέ το να πεθάνει ήρεμα. Δεν μπορείς να το πετσοκόβεις μέσα στην μήτρα (δεν απευθύνομαι σ' εσένα, απλώς χρησιμοποιώ το β' ενικό για παραστατικότητα) . Αν βλέπαμε στις ειδήσεις κάποιον να έχει πετσοκόψει ένα άτομο, θα λέγαμε ότι δε στέκει στα καλά του. Το ίδιο κάνουν και οι γονείς που αποφασίζουν να προχωρήσουν σε άμβλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cucumber

Νεοφερμένος

Η Cucumber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Διακρίνω ορισμένες αντιφάσεις, ιδιαίτερα στην αποδοχή της έκτρωσης υπό όρους. Αν κάποιος είναι πάση θυσία υπέρ της ζωής, γιατί να διαχωρίζει την περίσταση του βιασμού; Υγιέστατη ζωή δε θανατώνεται; Ή σε περίπτωση προβλημάτων υγείας, δεν μπορεί ένας άνθρωπος να ζήσει ή να δημιουργήσει ή να ευτυχήσει στο βαθμό που του επιτρέπουν οι συνθήκες (πάρτε ένα παιδί με σύνδρομο down); Ή αν αντιλαμβάνεστε το έμβρυο ως ολοκληρωμένο άνθωπο γιατί όταν τίθεται σε κίνδυνο η ζωή της γυναίκας επιλέγετε τόσο ελαφρά τη καρδία να σώσετε εκείνη;

Τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο. Αυτό που κάποιος βλέπει σαν αθώα παιδική ψυχούλα εγώ μπορεί να το βλέπω σαν ατελή οργανισμό που παρασιτοζωεί στο σώμα μιας γυναίκας. Κανείς δεν μπορεί να αποφανθεί με απόλυτη βεβαιότητα για θέματα ηθικής φύσης γι' αυτό και ο νομοθέτης πρέπει να αφήνει την απόφαση στη δικαιοδοσία του εκάστοτε ενδιαφερόμενου. Ελπίζω η στάση σας κατά της έκτρωσης να μην υποδηλώνει την επιθυμία σας να επιβληθεί και στους άλλους δια μέσω του νόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Είμαι υπέρ των αμβλώσεων κατά τις εξής περιπτώσεις:

1. Η μέλλουσα μητέρα πάσχει από κάποια ασθένεια που υπάρχει κίνδυνος να μεταδοθεί και στο έμβρυο και να θέσει σε κίνδυνο τη ζωή του ή αυτή της η κατάσταση (αρρώστεια + εγκυμοσύνη) να θέτει σε κίνδυνο τη δική της ζωή.

2. Διάγνωση ή πιθανότητα το έμβρυο να πάσχει από κάποιο σύνδρομο (π.χ. σύνδρομο Down) που δεν θα του επιτρέπει να είναι φυσιολογικό σε γενικά πλαίσια.

3. Η μέλλουσα μητέρα είναι σε ηλικία που δεν της επιτρέπει να διαθέτει ούτε την ωριμότητα ούτε και τα μέσα για να μεγαλώσει αξιοπρεπώς, σωστά και με αυτάρκεια το παιδί (διότι κακά τα ψέματα, δεν παίζει μόνο ρόλο η ζωή, αλλά και η ποιότητα αυτής).

4. Βιασμός. End of story.

Και επειδή διάβασα μετά το ποστ μου ορισμένες απόψεις, δεν καταλαβαίνω από που και ως που μία κοπέλα/γυναίκα να κατακρίνεται τόσο για μια απόφαση τόσο προσωπική, για κάτι το οποίο στο κάτω κάτω συμβαίνει μέσα στο ίδιο της το σώμα και έχει κάθε δικαίωμα αν θέλει να το σταματήσει.
Ρωτάω εσάς, τις κοπέλες του φόρουμ που έχουν ολοκληρωμένες σχέσεις και είναι οι περισσότερες κάτω των δεκαοκτώ, όπως κι εγώ: Εάν τύγχαινε, μία στο εκατομμύριο να πάει κάτι στραβά και να μείνετε έγκυοι, δεν θα προχωρούσατε σε μία άμβλωση; Εγώ έτσι πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Διακρίνω ορισμένες αντιφάσεις, ιδιαίτερα στην αποδοχή της έκτρωσης υπό όρους. Αν κάποιος είναι πάση θυσία υπέρ της ζωής, γιατί να διαχωρίζει την περίσταση του βιασμού; Υγιέστατη ζωή δε θανατώνεται; Ή σε περίπτωση προβλημάτων υγείας, δεν μπορεί ένας άνθρωπος να ζήσει ή να δημιουργήσει ή να ευτυχήσει στο βαθμό που του επιτρέπουν οι συνθήκες (πάρτε ένα παιδί με σύνδρομο down); Ή αν αντιλαμβάνεστε το έμβρυο ως ολοκληρωμένο άνθωπο γιατί όταν τίθεται σε κίνδυνο η ζωή της γυναίκας επιλέγετε τόσο ελαφρά τη καρδία να σώσετε εκείνη;

Τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο. Αυτό που κάποιος βλέπει σαν αθώα παιδική ψυχούλα εγώ μπορεί να το βλέπω σαν ατελή οργανισμό που παρασιτοζωεί στο σώμα μιας γυναίκας. Κανείς δεν μπορεί να αποφανθεί με απόλυτη βεβαιότητα για θέματα ηθικής φύσης γι' αυτό και ο νομοθέτης πρέπει να αφήνει την απόφαση στη δικαιοδοσία του εκάστοτε ενδιαφερόμενου. Ελπίζω η στάση σας κατά της έκτρωσης να μην υποδηλώνει την επιθυμία σας να επιβληθεί και στους άλλους δια μέσω του νόμου.


Η προσέγγιση αυτή με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.Ειδικά για θέματα όπως αυτά δεν μπορούμε να ηθικολογούμε,να απολυτοποιούμε και να ισοπεδώνουμε τα πάντα.Κατά τη γνώμη μου,η άμβλωση δεν είναι φόνος καθώς το έμβρυο είναι ένας ασχημάτιστος οργανισμός χωρίς τη στοιχειώδη κρίση,ούτως ώστε να γίνεται λόγος για αφαίρεση μιας ζωής.Και όσον αφορά τον εκάστοτε νομοθέτη και τον όποιο ιθύνοντα που καλείται να αποφανθεί για τέτοιες περιπτώσεις,οφείλει να λαμβάνει υπ' όψιν όλες τις παραμέτρους.Είναι προτιμότερο να γεννηθεί ένα παιδί με μια αθεράπευτη ασθένεια από το να μη γεννηθεί καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top