Piercing

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ρε παιδιά ξέρει κανεις άμα η τρυπα στα χείλη κλείνει μετά από καιρό χωρίς σκουλαρίκι??? γιατί θέλω να κάνω...αλλα μερικοί μου λένε ότι δεν κλείνει...και δε γουστάρω να τη έχω όταν βαρεθώ....ευχάριστω :)
Όπως αναφέρθηκε και πριν.

Ναι κλείνει κανονικά. Απλά μην περιμένεις να σου κλείσει σε 1-2 μήνες από τότε που το έκανες για παράδειγμα.
Παίρνει αρκετό καιρό. Και σίγουρα σε όλο αυτό το διάστημα,δεν πρέπει να φοράς σκουλαρήκι έτσι.

Θέλω κι εγώ να κάνω piercing στα χείλη ρε γαμώτο,αλλά όλο το αναβάλλω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fwteinh17

Νεοφερμένος

Η fwteinh ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
προφανως δν 8α παω οπου κ οπου...ευχαριστω παντως !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Θέλω να κάνω piercing στο πάνω μέρος του αυτιού. Πόσο καιρό κάνει να κλείσει η πληγή? Θα υπάρχει πρόβλημα να μπω στη θάλασσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος εχεις και tragus...
οσο εκανε στο tragus υπολογισε, μπορει και λιγοτερο
Κανονικα το αλατονερο βοηθαει, αλλα αν ειναι πολυσυχναστη η παραλια,(πολυς κοσμος=βρομια)
καλυτερα να το ξεχασεις, τουλαχιστον για τις πρωτες 2 βδομαδες,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος εχεις και tragus...
οσο εκανε στο tragus υπολογισε, μπορει και λιγοτερο
Κανονικα το αλατονερο βοηθαει, αλλα αν ειναι πολυσυχναστη η παραλια,(πολυς κοσμος=βρομια)
καλυτερα να το ξεχασεις, τουλαχιστον για τις πρωτες 2 βδομαδες,

Ναι έχω.
Απ'ότι έχω καταλάβει ο οργανισμός μου δεν τα δέχεται κατευθείαν, γιατί και στο αυτί (στο κλασσικό σημείο) και στον τράγο που έχω, είχα κάποια προβλήματα. Θα ρωτήσω σε μαγαζί και αν μου πούνε τα ίδια θα το αφήσω για μετά το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ψιτ,"στρατιώτη"...μάθε να γράφεις πέντε προτάσεις χωρίς να κάνεις100 ορθογραφικά λάθη και μετά κρίνε και τους άλλους.
Είσαι πολύ μικρός για να κατακρίνεις εμένα. Όσο για την ορθογραφία αυτό το ακούω βερεσέ. Κείτα μάγκακι η ορθογραφία δε μου έδωσε ψωμί εμένα αλλα ο στατός. ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΣΕΝΑ ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΣΟ. Το τι κατακρίνω και τι όχι είναι πρόβλημα μου, όπως του άλλου να κάνει ότι θέλει πάνω του. Μάθε οτι κάποια πράγματα απαγορεύονται σε κάποιους χώρους. ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΕΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΑΝΗΘΙΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,843 μηνύματα.
Ψιτ,"στρατιώτη"...μάθε να γράφεις πέντε προτάσεις χωρίς να κάνεις100 ορθογραφικά λάθη και μετά κρίνε και τους άλλους.

Πολλές φορές καλύτερα να έχεις παρά να ξέρεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Είσαι πολύ μικρός για να κατακρίνεις εμένα. Όσο για την ορθογραφία αυτό το ακούω βερεσέ. Κείτα μάγκακι η ορθογραφία δε μου έδωσε ψωμί εμένα αλλα ο στατός. ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΣΕΝΑ ΤΟΤΕ ΠΑΩ ΠΑΣΣΟ. Το τι κατακρίνω και τι όχι είναι πρόβλημα μου, όπως του άλλου να κάνει ότι θέλει πάνω του. Μάθε οτι κάποια πράγματα απαγορεύονται σε κάποιους χώρους. ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΕΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΑΝΗΘΙΚΑ.

Γελάω.
Πολύ ανήθικο.
ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΤΛ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΠΙΣΤΑΤΗΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΤΑΙ. Ας σοβαρευτούμε λέω εγώ καλύτερα.

+1 στην εικόνα του κροουλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
?????
τι ειναι αυτο παλι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα,:clapup:
Παρακολούθησα μερικές συζητήσεις σχετικά με τα σκουλαρίκια και εγώ,αν και 19, μπορώ να πω πως είμαι ακόμα πρωτάρα σε αυτά τα θέματα (έκανα ένα σετ τρύπες στα αυτιά πριν κανά 2μηνο και τώρα σκέφτομαι αν δεν κάνω άλλο ένα σετ, να κάνω μια τρύπα στο φρύδι.Η πρωτότυπη απορία μου είναι κατάρχην αν πονάει και κατά δεύτερο,μιας και πλησιάζουν τα μπάνια στην παραλία,αν θα μπορώ να τη βάζω άφοβα στο νερό χωρίς να υπάρχει κάποια πιθανότητα μόλυνσης....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πολλές φορές καλύτερα να έχεις παρά να ξέρεις. ;)

Πολλές φορές καλύτερα και να βγάζουν νόημα αυτά που λες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xari

Νεοφερμένος

Ο Xari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ έχω 3 σκουλαρίκια!
Ένα στο αυτί, και 2 μέσα στο στόμα!
Ένα υπογλώσσιο και ένα..δεν μπορω να σου εξηγήσω..ψάξε στο google smiley piercing και θα καταλάβεις..
όχι πως έχω τρέεεεελα με αυτά αλλα γουστάρω έτσι να τα κάνω..μου αρέσει και το κάνω για μένα..δεν ακολουθώ ούτε μόδες ούτε τίποτα..γι'αυτό άλλωστε 2 εξ'αυτών είναι μέσα στο στόμα που δεν μπορει κανένας να τα δει!Τα απολαμβάνω μόνος μου!!
Είναι ωραία..
και αυτά και τα 2 τα έκανα σε μια φίλη μου η οποία ομως δούλευε σε μαγαζί με Piercing..
Ποτέ μην επιχηρήσεις να το κάνεις μόνος σου ή σε φίλο/φίλη.. πίστεψέ με πονάει!
Καλύτερα σε μαγαζί! άν είσαι απο θεσσαλονίκη μπορώ να σου προτείνω..
Εγώ θέλω να κάνω : φρύδι, γλώσσα , τράγο.. και τέλος με τα Piercings..
(Υ.Γ. Αυτά μέσα στο στόμα οι γονείς μου δεν τα ξέρουν γι'αυτό τα έκανα εκει :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος εχεις και tragus...
οσο εκανε στο tragus υπολογισε, μπορει και λιγοτερο
Κανονικα το αλατονερο βοηθαει, αλλα αν ειναι πολυσυχναστη η παραλια,(πολυς κοσμος=βρομια)
καλυτερα να το ξεχασεις, τουλαχιστον για τις πρωτες 2 βδομαδες,

το ίδιο ισχύει με οποιαδήποτε τρύπα πχ στο φρύδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Εγώ έχω 3 σκουλαρίκια!
Ένα στο αυτί, και 2 μέσα στο στόμα!
Ένα υπογλώσσιο και ένα..δεν μπορω να σου εξηγήσω..ψάξε στο google smiley piercing και θα καταλάβεις..
όχι πως έχω τρέεεεελα με αυτά αλλα γουστάρω έτσι να τα κάνω..μου αρέσει και το κάνω για μένα..δεν ακολουθώ ούτε μόδες ούτε τίποτα..γι'αυτό άλλωστε 2 εξ'αυτών είναι μέσα στο στόμα που δεν μπορει κανένας να τα δει!Τα απολαμβάνω μόνος μου!!
Είναι ωραία..
και αυτά και τα 2 τα έκανα σε μια φίλη μου η οποία ομως δούλευε σε μαγαζί με Piercing..
Ποτέ μην επιχηρήσεις να το κάνεις μόνος σου ή σε φίλο/φίλη.. πίστεψέ με πονάει!
Καλύτερα σε μαγαζί! άν είσαι απο θεσσαλονίκη μπορώ να σου προτείνω..
Εγώ θέλω να κάνω : φρύδι, γλώσσα , τράγο.. και τέλος με τα Piercings..
(Υ.Γ. Αυτά μέσα στο στόμα οι γονείς μου δεν τα ξέρουν γι'αυτό τα έκανα εκει :P )
Ναι δεν ακολουθείς καμία μόδα ... να είσαι σίγουρος για αύτο :/: Φυσικά και ακολουθείς, ασυνείδητα όμως. Επίσης μόδα δεν σημαίνει να κάνεις επίδειξη (π.χ. όπως κάνεις εδώ) αλλά επίσης κάτι που κάνεις για να το απολαύσεις εσύ, κάτι που σου "αρέσει" και το κάνεις. Πες μου όμως τώρα γιατί το απολαμβάνεις και σου "αρέσει"? Γιατί έτσι έχεις μάθει μέσα στην κοινωνία που ζεις. Πάντως piercing είναι μόδα για αυτό γίνεται, για αυτό αρέσει. Κανένας δεν γεννιέται και έχει έμφυτο στα γονίδια του την αρεσκεία για piercing. Δες και αυτό www.tzoulia.gr άμα καταλαβαίνεις τι λέω, οκ. Άμα δεν καταλαβαίνεις και επιμένεις, δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα.

Υ.γ. αυτά δεν στα λέω για να σου υποδείξω ότι είσαι θυματάκι και εγώ δεν είμαι. Όλοι είμαστε, τι να κάνουμε, απλά για να συνειδητοποιήσεις κάποια πράγματα. Να ξέρεις τι σημαίνουν κάποια πράγματα σε βάθος, γιατί όλοι χρησιμοποιούμε επιφανειακά κάποιες λέξεις χωρίς να ξέρουμε τι λέμε ... www.ntoubli.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
το ίδιο ισχύει με οποιαδήποτε τρύπα πχ στο φρύδι?

ε ναι, αν θες να κανεις μπανιο,
πλυνε τη μετα με λιγο μπεταντιν(αυτο προυποθετει να μην εχεις προβλημα με θυροειδη!), και εισαι ενταξει!!

αν και οταν θα πας να την κανεις θα σου πουν εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Υ.γ. αυτά δεν στα λέω για να σου υποδείξω ότι είσαι θυματάκι και εγώ δεν είμαι. Όλοι είμαστε, τι να κάνουμε, απλά για να συνειδητοποιήσεις κάποια πράγματα. Να ξέρεις τι σημαίνουν κάποια πράγματα σε βάθος, γιατί όλοι χρησιμοποιούμε επιφανειακά κάποιες λέξεις χωρίς να ξέρουμε τι λέμε ... www.ntoubli.gr

Το "θύμα" έχει αρνητική χροιά,σημαίνει ότι υπάρχει "θύτης",ο οποίος δηλαδή σε εκμεταλλεύται παρά τη θέλησή σου.Απ'τη στιγμή που κάτι αποτελεί συνειδητή σου επιλογή και σου προκαλεί απόλαυση (αισθητική κλπ),δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να θεωρείσαι θύμα.

Btw,σαφέστατα και η αισθητική μας επίσης,όπως κάθε aspect της προσωπικότητάς μας,επηρεάζεται και από βιολογικούς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Το "θύμα" έχει αρνητική χροιά,σημαίνει ότι υπάρχει "θύτης",ο οποίος δηλαδή σε εκμεταλλεύται παρά τη θέλησή σου.Απ'τη στιγμή που κάτι αποτελεί συνειδητή σου επιλογή και σου προκαλεί απόλαυση (αισθητική κλπ),δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να θεωρείσαι θύμα.

Btw,σαφέστατα και η αισθητική μας επίσης,όπως κάθε aspect της προσωπικότητάς μας,επηρεάζεται και από βιολογικούς παράγοντες.
Καταρχήν δεν υπάρχει συγκεκριμένος θύτης. Απλά όταν σου κολάει μια ιδέα, από κάπου την κολάς δεν υπάρχει έμφυτη. Άμα μεγάλωνες σε διαφορετικό περιβάλλον ή εποχή θα κολούσες άλλες ιδέες. Οπότε όλοι χωρίς να το καταλαβαίνουμε γινόμαστε θύματα συγκεκριμένων ιδεών, αυτών που κυριαρχούν γύρω μας. Και στην περίπτωση των piercing παίζει και το οικονομικό μέρος, πόσα μαγαζιά έχουν ανοίξει, πόσοι τα βγάζουν? Και γενικά όπου να κοιτάξεις, το piercing χαρακτηρίζεται μόδα. Η λέξη αρέσω πηγάζει από την μόδα, δεν είναι κάτι τα ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καταρχήν δεν υπάρχει συγκεκριμένος θύτης.

Τότε πως γίνεται να μιλάμε για "θύμα"?Με βάση ποιο σημείο αναφοράς?Χωρίς σημείο αναφοράς δεν υπάρχει τίποτα.

Απλά όταν σου κολάει μια ιδέα, από κάπου την κολάς δεν υπάρχει έμφυτη. Άμα μεγάλωνες σε διαφορετικό περιβάλλον ή εποχή θα κολούσες άλλες ιδέες. Οπότε όλοι χωρίς να το καταλαβαίνουμε γινόμαστε θύματα συγκεκριμένων ιδεών, αυτών που κυριαρχούν γύρω μας.

Still,παίζει ρόλο και η βιολογία μας,I repeat.Σαφέστατα έχει σημασία το που και το πότε και το κάτω από ποιες συνθήκες we grew up,αλλά αν έπαιζε ρόλο μόνο αυτό,όσοι μεγαλώσαμε στην ίδια κοινωνία την ίδια χρονική στιγμή,θα βγαίναμε ίδιοι.Anyway,σαφέστατα και μας επηρεάζει το περιβάλλον.Ε,και?

Και στην περίπτωση των piercing παίζει και το οικονομικό μέρος, πόσα μαγαζιά έχουν ανοίξει, πόσοι τα βγάζουν?

Αυτό έχει να κάνει με τον καπιταλισμό,όχι με το piercing.Έτσι δομείται το σύστημά μας,αν αυτό είναι καλό ή κακό,είναι άλλη συζήτηση.

Και γενικά όπου να κοιτάξεις, το piercing χαρακτηρίζεται μόδα.

Argumentum ad populum.

Η λέξη αρέσω πηγάζει από την μόδα, δεν είναι κάτι τα ξεχωριστά.

???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
μα και τη μόδα κάποιος την πρωτοδημιούργησε...κάποιος ξύπνησε μια μέρα και άρχισε να κάνει τρύπες (στην αρχχή όπως οι ζουλού) και τελικά τον αντέγραψαν στην αρχοί λίγοι που στη συνέχεια έγιναν πολλοί...δηλαδή και τότε αυτός ο πρώτος που το έκανε τη μόδα ακολουθούσεή??μα αυτός τη δημιούργησε!! και γιατί μόδα να είναι μόνο τα σκουλαρίκια...τα τατουάζ..τα πορτοκαλι-ροζ-μπλε μαλλιά....τα ξυρισμένα κεφάλια...και να μην είναι μόδα και τα ρούχα??όχι αυτά των σχεδιαστών...τα απλά..τα καθημερινα....γιατί και το ότι όλα τα αγόρια φοράνε παντελόνια και όχι φούστες...ότι τα παντελόνια τους είναι σε ίσια γραμμή και συχνά σκισμένα μόδα είναι....αλλά δεν βλέπω κανέναν από αυτούς που ισχυρίζονται ότι δεν ακολουθούν τη μόδα να βγαίνει έξω με λαμέ παντελονι-κολάν...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
μα και τη μόδα κάποιος την πρωτοδημιούργησε...κάποιος ξύπνησε μια μέρα και άρχισε να κάνει τρύπες (στην αρχχή όπως οι ζουλού) και τελικά τον αντέγραψαν στην αρχοί λίγοι που στη συνέχεια έγιναν πολλοί...δηλαδή και τότε αυτός ο πρώτος που το έκανε τη μόδα ακολουθούσεή??μα αυτός τη δημιούργησε!! και γιατί μόδα να είναι μόνο τα σκουλαρίκια...τα τατουάζ..τα πορτοκαλι-ροζ-μπλε μαλλιά....τα ξυρισμένα κεφάλια...και να μην είναι μόδα και τα ρούχα??όχι αυτά των σχεδιαστών...τα απλά..τα καθημερινα....γιατί και το ότι όλα τα αγόρια φοράνε παντελόνια και όχι φούστες...ότι τα παντελόνια τους είναι σε ίσια γραμμή και συχνά σκισμένα μόδα είναι....αλλά δεν βλέπω κανέναν από αυτούς που ισχυρίζονται ότι δεν ακολουθούν τη μόδα να βγαίνει έξω με λαμέ παντελονι-κολάν...!!
Ναι είναι μόδα και τα καθημερινά ρούχα... Ξέρεις πόσα παιδιά αποκτούν και παρόμοια μόδα? Στο ορισμό της μόδας εντάσσεται και αυτός που πρωτοδημιουργεί κάτι, ξεχωρίζει... Όλα από άποψη αισθητικής...

Τότε πως γίνεται να μιλάμε για "θύμα"?Με βάση ποιο σημείο αναφοράς?Χωρίς σημείο αναφοράς δεν υπάρχει τίποτα.
μου αρέσει που σου εξήγησα σε κάθε περίπτωση ποιος είναι θύτης και μου το παίζεις χαζός. Με την λογική σου δεν υπάρχει κανένας που να είναι "θύμα" μόδας, αλλά όλοι είμαστε λίγο ή πολύ...



Still,παίζει ρόλο και η βιολογία μας,I repeat.Σαφέστατα έχει σημασία το που και το πότε και το κάτω από ποιες συνθήκες we grew up,αλλά αν έπαιζε ρόλο μόνο αυτό,όσοι μεγαλώσαμε στην ίδια κοινωνία την ίδια χρονική στιγμή,θα βγαίναμε ίδιοι.Anyway,σαφέστατα και μας επηρεάζει το περιβάλλον.Ε,και?
θα βγαίναμε όλοι ίδιοι άμα και οι επιρροές μας ήταν ίδιες. καθένας όμως μεγαλώνει με διαφορετικό τρόπο. αναρωτιέμαι γιατί δεν το έλαβες υπόψην αυτό:hmm: Και δεν διαφώνισα στο ότι τα γονίδια παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση της συμπεριφοράς γενικότερα. Αλλά δεν μπορείς να πεις τα γονίδια μας οδήγησαν στο piercing, λόγω γονιδίων κάνουμε ή όχι piercing.



Αυτό έχει να κάνει με τον καπιταλισμό,όχι με το piercing.Έτσι δομείται το σύστημά μας,αν αυτό είναι καλό ή κακό,είναι άλλη συζήτηση.
εννοούσα ότι στην περίπτωση αυτή "θύτης" έμμεσα είναι τα μαγαζιά που ανοίγουν και τα βγάζουν, πέραν η ιδέα. Υ.γ. τους φάγαμε τους ΔΑΠίτες:clapup:

Και τι σημαίνει αυτό που λες? Πετάς κάτι που μπορεί να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, υπονοώντας ότι ισχύει και εδώ? Δηλαδή τι να κάνουμε? να αλλάξουμε τον ορισμό της μόδας επειδή κάποιοι πιστεύουν ότι είναι έμφυτη η αρεσκεία τους σε κάτι?



Δες το τζούλια. να δεις τι εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top