Piercing

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Man,το τσιγάρο προκαλεί καρκίνο και σκοτώνει εκατομμύρια κάθε χρόνο.Το piercing δεν έχει σκοτώσει κανέναν και ενίοτε προκαλεί μολύνσεις.Αν δεν καταλαβαίνεις αυτή τη στοιχειώδη διαφορά,I'm sorry mate.
ναι οκ αυτό εννοείται, τι κολλάς σε αυτό... Το τσιγάρο είναι πολύ χειρότερο, αλλά και τα δύο προκαλούν κακό σε διαφορετικό βαθμό. Αλλού είναι το point. Ας πούμε ότι και οι τρεις κάναμε ένα λάθος εδώ. Ο epistaths διατύπωσε λανθασμένα ότι το piercing είναι εξίσου θανατηφόρο. Αυτό είναι λάθος. Άμα έλεγε επίσης θανατηφόρο ή εξίσου επικύνδυνο [θέλοντας να τονίσει ότι είναι και αυτά επικύνδυνα] τότε θα ήταν εντάξει, αλλά οκ άλλο είναι το point.. Το λάθος μου είναι ότι δεν το πρόσεξα αυτό ότι τα εξίσωσε ή απλά δεν έδωσα βάρος γιατί άλλο είναι το point. Το δικό σου είναι αύτο "To piercing δεν έχει σκοτώσει κανέναν και ενίοτε προκαλεί μολύνσεις". Πήγαινε στις πηγές που παρέθεσα προηγουμένως να δεις ποιο είναι το point.;)

σε περίπτωση που βαρίεσαι να μία από τις δύο που έχει τα λιγότερα bla bla, αλλά σου προτείνω να διαβάσεις και τα δύο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλά το ότι κάποιος υποστηρίζει πως ξέρει άτομο που ένα piercing ήταν η αιτία θανάτου του εμένα δεν μου λέει πολλά, χωρίς στοιχεία ό,τι θέλει λέει ο καθένας.
Μ' ένα γρήγορο search που έκανα βρήκα πως σχετικά με την υπόθεση αυτού του site που παρατέθηκε (το περιεχόμενο του οποίου link γενικά μου φαίνεται κάπως μπακαλίστικο) αποδείχθηκε πως το piercing πυροδότησε εκ γενετής καρδιακό πρόβλημα και, αν και δεν είμαι γιατρός, υποθέτω πως κάτι τέτοιο είναι πολύ σπάνιο και ξερωγω, αν δεν ήταν το piercing θα ήταν κάτι άλλο.
Όσον αφορά τις ασθένειες, είναι απλό, αυτός που θα κολλήσει HIV επειδή θα πάει σε χασάπη, γιατί θα τσιγκουνευτεί να δώσει κάτι παραπάνω ή να το ψάξει λίγο περισσότερο για το πού/πώς γίνονται τα piercing,για μένα είναι ο ίδιος ηλίθιος που θα κολλήσει HIV (κι όλα τα συναφή) κάνοντας σεξ χωρίς προφυλάξεις, επειδή νομίζει πως δεν κολλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Καλά το ότι κάποιος υποστηρίζει πως ξέρει άτομο που ένα piercing ήταν η αιτία θανάτου του εμένα δεν μου λέει πολλά, χωρίς στοιχεία ό,τι θέλει λέει ο καθένας.
Μ' ένα γρήγορο search που έκανα βρήκα πως σχετικά με την υπόθεση αυτού του site που παρατέθηκε (το περιεχόμενο του οποίου link γενικά μου φαίνεται κάπως μπακαλίστικο) αποδείχθηκε πως το piercing πυροδότησε εκ γενετής καρδιακό πρόβλημα και, αν και δεν είμαι γιατρός, υποθέτω πως κάτι τέτοιο είναι πολύ σπάνιο και ξερωγω, αν δεν ήταν το piercing θα ήταν κάτι άλλο.
Όσον αφορά τις ασθένειες, είναι απλό, αυτός που θα κολλήσει HIV επειδή θα πάει σε χασάπη, γιατί θα τσιγκουνευτεί να δώσει κάτι παραπάνω ή να το ψάξει λίγο περισσότερο για το πού/πώς γίνονται τα piercing,για μένα είναι ο ίδιος ηλίθιος που θα κολλήσει HIV (κι όλα τα συναφή) κάνοντας σεξ χωρίς προφυλάξεις, επειδή νομίζει πως δεν κολλάει.
Πέθανε από μόλυνση πάντως. Στο ίδιο link λέει για άλλα δυο θύματα. Πάντως δεν έχει σημασία πόσοι πέθαναν, αλλά η επικινδυνότητα του. Δες και το άλλο link σε προηγούμενη σελίδα που λέει πολλά αν φυσικά έχεις όρεξη να διαβάσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
dannaros,τα links τα κοίταξα.Νιώσε λίγο αγοράκι μου,είναι άλλο να έχουμε 2-3 περιστατικά,τα οποία και οι δύο γνωρίζουμε (στην ίδια σχολή πηγαίνουμε),ότι είναι σπάνιο φαινόμενο και άλλο να μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες και για εκατομμύρια νεκρούς το χρόνο.Άλλο πράγμα να μιλάμε για μόλυνση και άλλο για καρκίνο.Αν δεν μπορείς να δεις τη διαφορά και πως κάτι δεν είναι επίσης θανατηφόρο και εξ'ίσου επικίνδυνο όταν προκαλεί μόλυνση με κάτι που προκαλεί καρκίνο,πραγματικά με τρομάζει τι γιατρός θα γίνεις.Το ότι υπήρξε ένα θύμα στα εκατομμύρια που έχουν ανά τον κόσμο piercings είναι σαν να μου λες ότι απ'τα εκατομμύρια ανά τον κόσμο που πίνουν νερό από γυάλινα ποτήρια,κάποιου του έσπασε στο χέρι,κόπηκε και πέθανε από αιμορραγία.Ε,και?Κάθε μέρα συμβαίνει αυτό?Άλλο πιθανή μόλυνση,άλλο σχεδόν βέβαιος καρκίνος.Και απ'τη γρίπη έχουν υπάρξει νεκροί,είναι εξ'ίσου επικίνδυνη η γρίπη και ο καρκίνος?Μας δουλεύεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
dannaros,τα links τα κοίταξα.Νιώσε λίγο αγοράκι μου,είναι άλλο να έχουμε 2-3 περιστατικά,τα οποία και οι δύο γνωρίζουμε (στην ίδια σχολή πηγαίνουμε),ότι είναι σπάνιο φαινόμενο και άλλο να μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες και για εκατομμύρια νεκρούς το χρόνο.Άλλο πράγμα να μιλάμε για μόλυνση και άλλο για καρκίνο.Αν δεν μπορείς να δεις τη διαφορά και πως κάτι δεν είναι επίσης θανατηφόρο και εξ'ίσου επικίνδυνο όταν προκαλεί μόλυνση με κάτι που προκαλεί καρκίνο,πραγματικά με τρομάζει τι γιατρός θα γίνεις.Το ότι υπήρξε ένα θύμα στα εκατομμύρια που έχουν ανά τον κόσμο piercings είναι σαν να μου λες ότι απ'τα εκατομμύρια ανά τον κόσμο που πίνουν νερό από γυάλινα ποτήρια,κάποιου του έσπασε στο χέρι,κόπηκε και πέθανε από αιμορραγία.Ε,και?Κάθε μέρα συμβαίνει αυτό?Άλλο πιθανή μόλυνση,άλλο σχεδόν βέβαιος καρκίνος.Και απ'τη γρίπη έχουν υπάρξει νεκροί,είναι εξ'ίσου επικίνδυνη η γρίπη και ο καρκίνος?Μας δουλεύεις?
Επίσης θανατηφόρο γιατί είχε θύματα, εξ' ίσου επικίνδυνο, όπως είπα, μόνο για να τονιστεί ότι είναι και αυτό επικίνδυνο (ολόκληρη παρένθεση έβαλα για να μην παρεξηγηθώ, το περίμενα ο άνθρωπος;)). Διάβασε λίγο καλύτερα τι λέω για να καταλάβεις τι εννοούσα... Έχω βαρεθεί να παρεξηγείς το κάθε τι. Και ξεκόλα δεν λέω ότι είναι το ίδιο πράγμα από άποψη βαθμού επικινδυνότητας.

Δες και αυτό που είδα τώρα https://tragikos.blogspot.com/2009/10/to-piercing.html

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Επίσης θανατηφόρο γιατί είχε θύματα, εξ' ίσου επικίνδυνο, όπως είπα, μόνο για να τονιστεί ότι είναι και αυτό επικίνδυνο (ολόκληρη παρένθεση έβαλα για να μην παρεξηγηθώ, το περίμενα ο άνθρωπος;)). Διάβασε λίγο καλύτερα τι λέω για να καταλάβεις τι εννοούσα... Έχω βαρεθεί να παρεξηγείς το κάθε τι. Και ξεκόλα δεν λέω ότι είναι το ίδιο πράγμα από άποψη βαθμού επικινδυνότητας.

Δες και αυτό που είδα τώρα https://tragikos.blogspot.com/2009/10/to-piercing.html

Man,εν προκειμένω,δεν παρεξηγώ τα πάντα,πρόκειται για ξεκάθαρο λάθος από εσένα,αν όχι σε αυτό που θες να πεις,τουλάχιστον εκφραστικό και αυτό ναι,το βρίσκω ανεύθυνα misleading,όταν βγαίνει απ'το στόμα ενός φοιτητή Ιατρικής.Όχι,το ότι κάτι μπορεί να προκαλέσει το θάνατο σε έναν στο ένα εκατομμύριο,δεν το καθιστά θανατηφόρο.Με την ίδια λογική,το να μασάς είναι θανατηφόρο,καθώς μπορείς να πνιγείς (και έχουν πεθάνει πολλοί περισσότεροι έτσι απ'ότι απ'τα piercings) και το να πηγαίνεις σχολείο είναι θανατηφόρο γιατί μπορεί να σε πατήσει αμάξι/να σε πετύχει τρελός serial killer etc.Αν το πάρουμε μ'αυτή τη λογική,τα πάντα είναι θανατηφόρο,το μόνο μη θανατηφόρο είναι να ζεις σε μια αποστειρωμένη γυάλα από πλεξιγκλάς.Για να χαρακτηρίσεις κάτι θανατηφόρο,σημασία δεν έχει ο θάνατος,αλλά το ratio αυτών που πέθαναν από όσους είχαν σχέση με το συγκεκριμένο ζήτημα.Όταν 1 στους 100000 πεθαίνει πηγαίνοντας στο σχολείο,δε λες ότι το να πηγαίνεις στο σχολείο είναι θανατηφόρο,το ίδιο ισχύει και με το να μασάς και με το να κάνεις piercing και με το να σου έρθει μια τηλεόραση στο κεφάλι.Όταν πάλι έχουμε πάνω απ'το 50% των καπνιστών να αντιμετωπίζουν προβλήματα εξ'αιτίας του τσιγάρου,τότε ναι,το κάπνισμα είναι θανατηφόρο.Και όταν χρησιμοποιείς τη λέξη εξ'ίσου,σημαίνει το ίδιο επικίνδυνο.Αν θες να πεις απλά ότι είναι επικίνδυνο,λες ότι είναι επικίνδυνο και δε χρειάζεσαι ούτε επεξηγήσεις,ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Man,εν προκειμένω,δεν παρεξηγώ τα πάντα,πρόκειται για ξεκάθαρο λάθος από εσένα,αν όχι σε αυτό που θες να πεις,τουλάχιστον εκφραστικό και αυτό ναι,το βρίσκω ανεύθυνα misleading,όταν βγαίνει απ'το στόμα ενός φοιτητή Ιατρικής.Όχι,το ότι κάτι μπορεί να προκαλέσει το θάνατο σε έναν στο ένα εκατομμύριο,δεν το καθιστά θανατηφόρο.Με την ίδια λογική,το να μασάς είναι θανατηφόρο,καθώς μπορείς να πνιγείς (και έχουν πεθάνει πολλοί περισσότεροι έτσι απ'ότι απ'τα piercings) και το να πηγαίνεις σχολείο είναι θανατηφόρο γιατί μπορεί να σε πατήσει αμάξι/να σε πετύχει τρελός serial killer etc.Αν το πάρουμε μ'αυτή τη λογική,τα πάντα είναι θανατηφόρο,το μόνο μη θανατηφόρο είναι να ζεις σε μια αποστειρωμένη γυάλα από πλεξιγκλάς.Για να χαρακτηρίσεις κάτι θανατηφόρο,σημασία δεν έχει ο θάνατος,αλλά το ratio αυτών που πέθαναν από όσους είχαν σχέση με το συγκεκριμένο ζήτημα.Όταν 1 στους 100000 πεθαίνει πηγαίνοντας στο σχολείο,δε λες ότι το να πηγαίνεις στο σχολείο είναι θανατηφόρο,το ίδιο ισχύει και με το να μασάς και με το να κάνεις piercing και με το να σου έρθει μια τηλεόραση στο κεφάλι.Όταν πάλι έχουμε πάνω απ'το 50% των καπνιστών να αντιμετωπίζουν προβλήματα εξ'αιτίας του τσιγάρου,τότε ναι,το κάπνισμα είναι θανατηφόρο.Και όταν χρησιμοποιείς τη λέξη εξ'ίσου,σημαίνει το ίδιο επικίνδυνο.Αν θες να πεις απλά ότι είναι επικίνδυνο,λες ότι είναι επικίνδυνο και δε χρειάζεσαι ούτε επεξηγήσεις,ούτε τίποτα.
Το εξίσου καταρχήν δεν το χρησιμοποίησα εγώ απλά είπα πως θα μπορούσε να το εννοούσε σωστότερα ο epistaths, χρησιμοποιώντας το μόνο για να τονίσει κάτι, να δώσει βάρος, βάλε το σε εισαγωγικά άμα σου πάει καλύτερα...

Σου έδειξα link με δεύτερο θύμα το κοίταξες καν?, βρήκα και τρίτο https://www.piercinggonewrong.co.uk/tongue-piercing-death-sparks-safety-row... Συμφωνώ είναι πολύ λίγα τα θύματα αλλά προκλήθηκαν λόγω μόλυνσης piercing. Δεν έγινε τυχαία. Τυχαίο π.χ. θα μπορούσε να ήταν η κατάποση του piercing οπότε εδώ ντάξει. Επίσης να ξεκαθαρίσουμε ότι πρόκειται μόνο για piercing στο στόμα (τυχαίο? τσέκαρε εδώ https://www.drhendry.ca/InfoAndLinks/TonguePiercing/Piercing.html)... Άλλο το τυχαίο και άλλο κάτι που έχει την επιθυμητή διάτρηση ως αιτία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το εξίσου καταρχήν δεν το χρησιμοποίησα εγώ απλά είπα πως θα μπορούσε να το εννοούσε σωστότερα ο epistaths, χρησιμοποιώντας το μόνο για να τονίσει κάτι, να δώσει βάρος, βάλε το σε εισαγωγικά άμα σου πάει καλύτερα...

Σου έδειξα link με δεύτερο θύμα το κοίταξες καν?, βρήκα και τρίτο https://www.piercinggonewrong.co.uk/tongue-piercing-death-sparks-safety-row... Συμφωνώ είναι πολύ λίγα τα θύματα αλλά προκλήθηκαν λόγω μόλυνσης piercing. Δεν έγινε τυχαία. Τυχαίο π.χ. θα μπορούσε να ήταν η κατάποση του piercing οπότε εδώ ντάξει. Επίσης να ξεκαθαρίσουμε ότι πρόκειται μόνο για piercing στο στόμα (τυχαίο? τσέκαρε εδώ https://www.drhendry.ca/InfoAndLinks/TonguePiercing/Piercing.html)... Άλλο το τυχαίο και άλλο κάτι που έχει την επιθυμητή διάτρηση ως αιτία.

Man,ο επιστάτης παραληρούσε.Πραγματικά όμως παραληρούσε.
Όσα links και να μου δώσεις,δεν αποδεικνύουν τίποτα,μεμονωμένα cases είναι.Δεν υπάρχει καμιά στατιστική που να λέει ξέρω 'γω "το 40% όσων κάνει piercing αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα" κλπ.Ε,ωραία,shit happens.Τα links που μου δίνεις πιο πολύ υπάρχουν εξ'αιτίας του αξιοπερίεργου της είδησης (you know,όταν ένας σκύλος δαγκώσει έναν άνθρωπο δεν είναι είδηση,όταν ένας άνθρωπος δαγκώσει έναν σκύλο είναι),παρά εξ'αιτίας πραγματικού ιατρικού ενδιαφέροντος.
Btw και η μόλυνση τυχαία είναι όπως και η κατάποση,κανείς δεν την επιθυμεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Man,ο επιστάτης παραληρούσε.Πραγματικά όμως παραληρούσε.
Όσα links και να μου δώσεις,δεν αποδεικνύουν τίποτα,μεμονωμένα cases είναι.Δεν υπάρχει καμιά στατιστική που να λέει ξέρω 'γω "το 40% όσων κάνει piercing αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα" κλπ.Ε,ωραία,shit happens.Τα links που μου δίνεις πιο πολύ υπάρχουν εξ'αιτίας του αξιοπερίεργου της είδησης (you know,όταν ένας σκύλος δαγκώσει έναν άνθρωπο δεν είναι είδηση,όταν ένας άνθρωπος δαγκώσει έναν σκύλο είναι),παρά εξ'αιτίας πραγματικού ιατρικού ενδιαφέροντος.
Btw και η μόλυνση τυχαία είναι όπως και η κατάποση,κανείς δεν την επιθυμεί.
Ε ντάξει λες τις παπ@ριές σου και τώρα λες ότι η μόλυνση είναι τυχαία... οκ... καταρχήν όταν πάει κάποιος σχολείο και τον πατάει λεωφορείο, αιτία θανάτου είναι το τροχαίο και όχι ότι πήγε σχολείο, μην λέμε μαλ@κίες πλζ:/:. Τώρα το ότι η μόλυνση προήλθε από διάτρηση ειδικά στο στόμα, δεν είναι τυχαίο [κοίταξες καθόλου τα πορίσματα των γιατρών ή είμαστε όλοι μας μαλάκες όταν σου κολάει να αποδείξεις κάτι?]. Η διάτρηση προκλήθηκε από εμάς δεν έγινε μόνη της. Αν τα άτομα σε αυτά τα case δεν κάνανε διάτρηση δεν θα παθαίνανε την μόλυνση σε ποσοστό 100%. Σπάνιο να έχουμε θύματα νεκρούς [το 30% παθαίνει μόλυνση αλλά δεν πεθαίνει κιόλας], αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τυχαίο, δηλαδή κατά την άποψη σου για να μην θεωρείται τυχαίο ένα γεγονός θα πρέπει να ξεπερνούν τα θύματα ένα ποσοστό? Αυτό είναι ηλίθιο, απλή λογική είναι. Δεν ξέρω τι νόημα θα έχει να γράψω και να ενβαθύνω αφού σου έχει κολήσει αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.

Λοιπόν

Το παιδί που πάει σχολείο το πατάει λεωφορείο. Το λεωφορείο δεν πατά το παιδί που δεν πάει σχολείο. (?) [Ισχύει το αντιθετοαντίστροφο? όχι, γιατί κάνεις λάθος επαγωγή]
Το παιδί που είχε piercing στη γλώσσα έπαθε μόλυνση (που είχε αιτία την διάτρηση στη γλώσσα όχι τυχαία μόλυνση). Δεν έπαθε την ίδια μόλυνση το παιδί που δεν είχε piercing στη γλώσσα (στο 100% των περιπτώσεων). Άμα συγκρίνεις τις δύο ομάδες παιδιών δεν είναι τυχαίο που η πρώτη είχε θύματα ενώ η δεύτερη όχι...
Το παιδί που έχει στολίδι piercing το κατάπιε και πνίγηκε. Δεν πνίγεται το παιδί που δεν έχει στολίδι piercing για να καταπιεί.
ΛΑΘΟΣ
Το παιδί που είχε γρίπη πέθανε από την γρίπη. Δεν πεθαίνει από την γρίπη το παιδί που δεν έχει γρίπη. ΣΩΣΤΟ Άρα και η γρίπη προκαλεί θάνατο σε ελάχιστες πάλι περιπτώσεις.

Άμα παρόλα αυτά επιμένεις, διάβασε πρώτα καλύτερα τις πηγές μου.
Δεν υπάρχει καμιά στατιστική που να λέει ξέρω 'γω "το 40% όσων κάνει piercing αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα"
"το 30% των οπαδών του παρουσιάζουν μολύνσεις"
"Επιπρόσθετα σύμφωνα με στατιστικές, περίπου 50% των τρυπημάτων χρειάζονται στη συνέχεια ιατρική φροντίδα λόγω οξέων επεισοδίων μολύνσεων."

Αν θεωρήσουμε ενδεικτική μία μελέτη που δημοσιεύτηκε στις ιστοσελίδες του περιοδικού του Βρετανικού Ιατρικού Συλλόγου (φυσικά αφορούσε ανθρώπους που έχουν κάνει piercing στη Βρετανία, όπου τα δεδομένα για τους piercers είναι διαφορετικά), οι επιπλοκές που παρατηρήθηκαν σε επεμβάσεις piercing δεν συμβαίνουν σπάνια.

Σύμφωνα με αυτή την έρευνα, το 25% των ανθρώπων, δηλαδή ο ένας στους τέσσερεις που έκαναν piercing σε κάποιο σημείο του σώματός τους (εκτός του λοβού του αυτιού), αντιμετώπισαν επιπλοκές.

Από τους ανθρώπους που αντιμετώπισαν επιπλοκές, το 15% αναγκάστηκε να καταφύγει σε κάποιο γιατρό για να βοηθηθεί και σε ορισμένες περιπτώσεις χρειάστηκε νοσηλεία σε νοσοκομείο.

Το σημαντικότερο εύρημα αυτής της μελέτης σχετικά με το θέμα που συζητούμε (η οποία σημειωτέον έγινε σε 10.503 άτομα άνω των 16 ετών) είναι ότι από όλα τα σημεία του σώματος που γίνεται piercing, αυτό που εμφάνισε τις περισσότερες επιπλοκές ήταν η γλώσσα.

Το 50% των ανθρώπων που έκαναν piercing στη γλώσσα, αντιμετώπισε επιπλοκές. Παρά τα αποδεδειγμένα πολλά προβλήματα όμως, η γλώσσα αποτελεί μία από τις πιο δημοφιλείς θέσεις για piercing στο δυτικό κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim__10

Νεοφερμένος

Η dim__10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εχω 4 σκουλαρικια..3 στο αριστερο αυτι και 1 στο δεξι εγω προσωπικα τις 2 extra τις εκανα στο claire's στο mall..και μια χαρα ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Εχω 4 σκουλαρικια..3 στο αριστερο αυτι και 1 στο δεξι εγω προσωπικα τις 2 extra τις εκανα στο claire's στο mall..και μια χαρα ειμαι.
Μια χαρά είσαι. Έχει πολύ σπουδαίο ρόλο το που θα πας... Πάντως για αυτούς που θέλουν να κάνουν piercing στο στόμα θα συνιστούσα να κοιτάξουν εδώ πρώτα (και να το ψάξουν και μόνοι τους) https://www.drhendry.ca/InfoAndLinks/TonguePiercing/Piercing.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εγώ αν κάνω, θα κάνω στη μύτη ή πάνω από τα χείλη :P στην γλώσσα με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
εγώ αν κάνω, θα κάνω στη μύτη ή πάνω από τα χείλη :P στην γλώσσα με τίποτα

καλύτερα στι μύτη παρά πάνω από τα χείλη. Και πιο πολύ της μόδας είναι και λιγότερο ενοχλητικό. Πάντως ακόμα και στη μύτη υπάρχουν επιπλοκές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Πάντως ακόμα και στη μύτη υπάρχουν επιπλοκές :)

Εννοειται, παντου οπου γινεται piercing υπαρχει μια επιπλοκη
τον πρωτο καιρο ειδικα, που συνηθως εκριννεται πυον στο σημειο αυτο
Απλα, οταν παιρνουμε μια τετοια αποφαση δεν παμε να κανουμε τρυπα οπου να ναι,
...ουτε ακουμπαμε πρωτα οπου να 'ναι και μετα την τρυπα
μια ουλη (γιατι περι ουλης προκειται τις πρωτες μερες) την προσεχεις!!!
αυτο που δημιουργει τις μολυνσεις, ειναι η ανευθυνοτητα και η απερισκεψια
Τα Piercings γινονται χρονια τωρα, δεν ειναι καινουρια πρακτικη!
ολα αυτα τα links που παρατεθηκαν (περι επικινδυνοτητας) ειναι αρκετα σωστα και κατατοπιστικα
για το τι μπορει να γινει, πλην των ποσοστων (πολυ φουσκωμενα )

Οφειλουμε να προσεχουμε το σωμα μας και να το διατηρουμε υγιες(ειτε με ειτε χωρις piercings),
δεν φταινε τα piercings μας αν εμεις δεν φροντιζουμε για την υγειινη του σωματος μας

Αρα ενα ειναι το συμπερασμα:
Αν θελουμε να εχουμε τρυπες, πρεπει να τις φροντιζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αρα ενα ειναι το συμπερασμα:
Αν θελουμε να εχουμε τρυπες, πρεπει να τις φροντιζουμε!
Ακριβώς! Έχω 7 τρύπες στα αυτιά και μόλις έκανα 2η στην μύτη. Ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα και αν και τα links με έχουν τρομοκρατήσει ευελπιστώ ότι δεν θα υπάρξει και μελλοντικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Τα Piercings γινονται χρονια τωρα, δεν ειναι καινουρια πρακτικη!
ολα αυτα τα links που παρατεθηκαν (περι επικινδυνοτητας) ειναι αρκετα σωστα και κατατοπιστικα
για το τι μπορει να γινει, πλην των ποσοστων (πολυ φουσκωμενα )

Οφειλουμε να προσεχουμε το σωμα μας και να το διατηρουμε υγιες(ειτε με ειτε χωρις piercings),
δεν φταινε τα piercings μας αν εμεις δεν φροντιζουμε για την υγειινη του σωματος μας

Αρα ενα ειναι το συμπερασμα:
Αν θελουμε να εχουμε τρυπες, πρεπει να τις φροντιζουμε!
Σωστά. Πρέπει να προσέχεις, είναι σαν ανοιχτή πληγή όπως είπε ο επιστάτης, ειδικά στο στόμα... Τα ποσοστά δεν είναι φουσκωμένα είναι βάση ερευνών. Δεν ήθελα να δείξω ελληνική έρευνα σε 100 άτομα, αλλά η βρετανική σε 10000 άτομα είναι πολύ πιο πληροφοριακή και πιο πιστική.
Ακριβώς! Έχω 7 τρύπες στα αυτιά και μόλις έκανα 2η στην μύτη. Ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα και αν και τα links με έχουν τρομοκρατήσει ευελπιστώ ότι δεν θα υπάρξει και μελλοντικά.:)
Δεν πρέπει να τρομοκρατήσε, απλά να προσέχεις. Ειδικά στο στόμα... Άμα κάτι δεν πάει καλά να δεις γιατρό. Δεν έχεις όμως στο στόμα οπότε χαλάουα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Είναι επικίνδυνο να κάνεις τρύπες στο πάνω μέρος του αυτιού? Εκεί ας πούμε..

Θέλω πολύ να κάνω όμως κάποιες συμμαθήτριες μου είπαν ότι είναι επικίνδυνο όχι τόσο για λόγους μόλυνσης αλλά επειδή μπορεί να μείνει κανείς παράλυτος κυρίως σε αυτό το σημείο
-->

Γι αυτό αναρωτιέμαι αν είναι ασφαλές στο πάνω μέρος αφού έχει και περισσότερα νεύρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
μια θεια μου ειχε κανει στο πανω μερος του αυτιου και μετα ειχα καποιο προβλημα..ο γιατρος της ειπε οτι χτυπησε νευρο..κατι τετοιο...
εγω παντως τα φοβαμαι τα piercings παρα πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Τι πρόβλημα είχε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
κατι με τη μεση της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top