Mυωπία-επέμβαση laser;

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
η επεμβαση γινεται μονο για μυωπια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όταν μιλάς για κάτι που δεν μπορεί να επιλέξεις στο αν το κάνεις η όχι, καλή είναι η αισιοδοξία. Αλλα για κάτι που είναι προεραιτικό και μπορεί να σε φέρει σε χειρότερη κατάσταση, καλό είναι να το ψάχνεις.
-----------------------------------------
η επεμβαση γινεται μονο για μυωπια?

Όχι.
Μυωπία, υπερμετροπία, αστιγματισμό, πρεσβειοπία και νομίζω και άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ πάντως, Μάνο, που φορώ γυαλιά από το Δημοτικό, θα την έκανα την επέμβαση ακόμα και αν εμφανιζόταν μικρή υποτροπή σταδιακά.
Γιατί δεν την κάνω; Έχω άλλες προτεραιότητες που πρέπει να τακτοποιήσω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ πάντως, Μάνο, που φορώ γυαλιά από το Δημοτικό, θα την έκανα την επέμβαση ακόμα και αν εμφανιζόταν μικρή υποτροπή σταδιακά.
Γιατί δεν την κάνω; Έχω άλλες προτεραιότητες που πρέπει να τακτοποιήσω.:)

Μα το πρόβλημα δεν είναι η μικρή υποτροπή :P
Υπάρχουν άλλες χειρότερες συνέπειες (ξυροφθαλμία, θόλωμα του φακού, ghost images, άθλια όραση τη νύχτα και άλλα)

https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/lasik_complication_1.htm
https://www.lasikfraud.com/visual_aberrations.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όσοι φοράτε φακούς επαφής επειδή έχετε μυωπία μην το σκέφτεστε καθόλου. Κάντε επέμβαση laser και θα ησυχάσετε για πάντα. Την έκανα κι εγώ τον Οκτώβρη του 2008 και ηρέμησα. Ούτε φακοί, ούτε τίποτα. Βλέπω τέλεια, καλύτερα και από πριν βάλω γυαλιά. Αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα πάτε να την κάνετε όσο πιο γρήγορα μπορείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μάλλον απο τους φακούς, η εγχείρηση συμφέρει, αν αναλογιστείς και όλας οτι με κάθε φακό βάζεις σε κίνδυνο το μάτι σου σε μολύνσεις και τέτοια.
Το σημαντικό βέβαια, είναι να μην κάνεις τσιγγουνιές εκεί. Να διαβάσεις, να ενημερωθείς και να πας απλώς στον καλύτερο, όποια τιμή και να χει.

Εγώ ίσως περιμένω πάντως μέχρι να βελτιωθεί λίγο ακόμα η τεχνολογία, να γίνει λίγο πιο ασφαλής. Μέχρι τότε, γυαλιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelik_i

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν χρειαζετε να περιμενεις μεχρι να γινεις 18... γιατι ενας φιλος μου ειναι 17 και εχει σιγουρα 1 χρονο που εχει κανει την επεμβαση ;) αλλα πρεπει να ειχε μεγαλο βαθμο 9 αν δεν κανω λαθος...

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
δεν χρειαζετε να περιμενεις μεχρι να γινεις 18... γιατι ενας φιλος μου ειναι 17 και εχει σιγουρα 1 χρονο που εχει κανει την επεμβαση ;) αλλα πρεπει να ειχε μεγαλο βαθμο 9 αν δεν κανω λαθος...

;)

Προσωπικά σε εμένα ο γιατρός μου είπε ότι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει κλείσει τα 18 και να έχει περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος χωρίς να παρατηρθεί μεταβολή της μυωπίας. Υπόψη ότι πήγα σε έναν από τους καλύτερους και τους πιο γνωστούς στην Αθήνα (αλλά και στην Ελλάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μάνο, επίτρεψέ μου να σου πω ότι ο αδερφός μου που έκανε την επέμβαση, πήγε στο οφθαλμιατρειο της Αθήνας , το οποίο δεν ήταν από τα ακριβότερα , σε σύγκριση με τα ιδιωτικά που κόστιζαν τουλάχιστον 1000 ευρώ παραπάνω. Ο καλύτερος όλων βρίσκεται στην Κρήτη και είναι εκείνος που την ξεκίνησε τη μέθοδο. Γιατί δεν πας σε εκείνον , να μας πεις κι εμάς;:P:P


https://www.bemmo.gr/gr/personnel.php?prm=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Καλύτερα να κάνεις την εγχείρηση όσο πιο αργά γίνεται, γιατί άκουσα από γιατρούς ότι αν κάνεις laser δεν μπορείς μετά να κάνεις άλλη επέμβαση στα μάτια...
-----------------------------------------
Ωστόσο, η επέμβαση αυτή έχει απίστευτα αποτελέσματα. Έκανε ο θέιος μου, κι από κει που μετά βίας έβλεπε, τώρα βλέπει καλύτερα παό όλους μας χωρίς γυαλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Καλύτερα να κάνεις την εγχείρηση όσο πιο αργά γίνεται, γιατί άκουσα από γιατρούς ότι αν κάνεις laser δεν μπορείς μετά να κάνεις άλλη επέμβαση στα μάτια...
Ωστόσο, η επέμβαση αυτή έχει απίστευτα αποτελέσματα. Έκανε ο θέιος μου, κι από κει που μετά βίας έβλεπε, τώρα βλέπει καλύτερα παό όλους μας χωρίς γυαλιά!

Και εγώ αυτό έχω ακούσει...σε 1-2 χρόνια οδεύω και εγώ προς τα εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Προσωπικά σε εμένα ο γιατρός μου είπε ότι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει κλείσει τα 18 και να έχει περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος χωρίς να παρατηρθεί μεταβολή της μυωπίας. Υπόψη ότι πήγα σε έναν από τους καλύτερους και τους πιο γνωστούς στην Αθήνα (αλλά και στην Ελλάδα).

:iagree::iagree::iagree: (μη σου πω και μεγαλύτερη ηλικία από τα 18!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μάνο, επίτρεψέ μου να σου πω ότι ο αδερφός μου που έκανε την επέμβαση, πήγε στο οφθαλμιατρειο της Αθήνας , το οποίο δεν ήταν από τα ακριβότερα , σε σύγκριση με τα ιδιωτικά που κόστιζαν τουλάχιστον 1000 ευρώ παραπάνω. Ο καλύτερος όλων βρίσκεται στην Κρήτη και είναι εκείνος που την ξεκίνησε τη μέθοδο. Γιατί δεν πας σε εκείνον , να μας πεις κι εμάς;:P:P


https://www.bemmo.gr/gr/personnel.php?prm=1
Ναι, αν κάνω εγώ, Κρήτη θα κάνω, αλλα στο ιδιωτικό κέντρο που έχει εκεί.
Κοίτα, όσο καλύτερο είναι, τόσο περισσότερο μειόνονται τα ρίσκα να αποκτήσεις πρόβληματα απο επιπλοκές. Δεν σημαίνει οτι επειδή δεν θα πας στο καλύτερο θα έχεις πρόβλημα οπωσδήποτε, αλλα τουλάχιστον με κάποιον έμπειρο και καταξιωμένο κινδυνεύεις λιγότερο. Αν την κάνω, φυσικά και θα σας πω.
δεν χρειαζετε να περιμενεις μεχρι να γινεις 18... γιατι ενας φιλος μου ειναι 17 και εχει σιγουρα 1 χρονο που εχει κανει την επεμβαση ;) αλλα πρεπει να ειχε μεγαλο βαθμο 9 αν δεν κανω λαθος...

;)
Ο προεγχειρητικός έλεγχος για lasik λέει παντού οτι πρέπει να χεις κλέισει τα 18 και ο βαθμός σου να χει μείνει σταθερός για 2 χρόνια. Το οτι του κανε την εγχείρηση στα 17, δεν ξέρω και όλας, αλλα μάλλον θεωρείται malpractice (απο ότι διαβάζω γενικά, η επιτυχία της εγχείρησης οφείλεται στο μεγαλύτερο βαθμό στον έλεγχο που θα γίνει πριν)

Καλύτερα να κάνεις την εγχείρηση όσο πιο αργά γίνεται, γιατί άκουσα από γιατρούς ότι αν κάνεις laser δεν μπορείς μετά να κάνεις άλλη επέμβαση στα μάτια...
Δεν ισχύει αυτό βασικά. Μπορείς, και μάλλιστα γίνονται σε περιπτώσεις επιπλοκών (ή αποτυχίας της εγχείρησης) διορθωτικές επεμβάσεις laser.
Απλά απο ότι έχω καταλάβει, καλό είναι να γίνονται όσο πιο αργά (αλλα όχι πολύ αργά μάλλον :P) πρώτον για να έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία σου, και δεύτερον γιατί η τεχνολογία εξελίσσεται ταχύτατα και έχουμε όλο και καλύτερα μηχανήματα = πιο ασφαλή+με λιγότερες συνέπειες μετά.

Ωστόσο, η επέμβαση αυτή έχει απίστευτα αποτελέσματα. Έκανε ο θέιος μου, κι από κει που μετά βίας έβλεπε, τώρα βλέπει καλύτερα παό όλους μας χωρίς γυαλιά!
Αν πετύχει, νομίζω πραγματικά αξίζει. Αλλα είναι ένα ρίσκο γμτ. Ερώτηση, ο Θείος σου, βλέπει καθαρά τη νύχτα; Γενικά όσοι έχετε κάνει/ξέρετε γνωστούς, μπορείτε να μου πείτε αν αντιμετωπίζουν προβλήματα τη νύχτα;
(haloes, starbursts, ghost vision και τέτοια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Όχι, δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, ακόμα και τη νύχτα. Γιατί όμως ρωτάς ειδικά τη νύχτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όχι, δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, ακόμα και τη νύχτα. Γιατί όμως ρωτάς ειδικά τη νύχτα?
Γιατί διαβάζω γενικά, οτι υπάρχουν περιπτώσεις που αξιολογούνται ως τέλειες αλλα σε συνθήκες νυχτερινού η ελάχιστου φωτός εμφανίζονται προβλήματα στην όραση, πχ να βλέπεις "ακτίνες" απο τις πηγές φωτός ή "φωτοστέφανα" ή να τα βλέπεις διπλά και τέτοια. Απο την άλλη, μάλλον είναι απο παλιά αυτά που διαβάζω, και μάλιστα στο US που το σύστημα υγείας είναι λίγο ΓτΠ, αλλα επειδή είδα και ένα μεγάλο ποσοστό κάπου (1/3 των ασθενών) με φόβισε.

Γι αυτό ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Εγώ τον τελευτάιο καιρό διαβάζω το βιβλίο " Θεωρία Χορδών όλα ή τίιποτα" του Lee Smolin:),είναι λίγο δύσκολο στην κατανόηση αλλά εντάξει ... το προσπαθώ:P
μήπως τυγχάνει να το έχει διαβάζει και κανείς άλλος? =/
΄Σόρρυ κιόλας αλλά τι σχέση έχει αυτό? Εκτός κι αν εννοείς ότι δεν μπορείς να δεις καλά λόγω μυωπίας και είναι δύσκολο, λέω εγώ τώρα...
-----------------------------------------
Γιατί διαβάζω γενικά, οτι υπάρχουν περιπτώσεις που αξιολογούνται ως τέλειες αλλα σε συνθήκες νυχτερινού η ελάχιστου φωτός εμφανίζονται προβλήματα στην όραση, πχ να βλέπεις "ακτίνες" απο τις πηγές φωτός ή "φωτοστέφανα" ή να τα βλέπεις διπλά και τέτοια. Απο την άλλη, μάλλον είναι απο παλιά αυτά που διαβάζω, και μάλιστα στο US που το σύστημα υγείας είναι λίγο ΓτΠ, αλλα επειδή είδα και ένα μεγάλο ποσοστό κάπου (1/3 των ασθενών) με φόβισε.

Γι αυτό ρωτάω.
Α, δεν ξέρω, δε νομίζω να έχει τέτοιο πρόβλημα, γιατί δεν έιπε τίποτα τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εύχομαι "Καλή επιτυχία"!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotaras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fotaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
εγω που έκανα μια χαρα βλεπω και την νυχτα.....μην φοβαστε υποθεση 5 λεπτων ειναι.......ξεφορτωθηκα γυαλια φακους και βλεπω μα χαρα.........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Γιατί διαβάζω γενικά, οτι υπάρχουν περιπτώσεις που αξιολογούνται ως τέλειες αλλα σε συνθήκες νυχτερινού η ελάχιστου φωτός εμφανίζονται προβλήματα στην όραση, πχ να βλέπεις "ακτίνες" απο τις πηγές φωτός ή "φωτοστέφανα" ή να τα βλέπεις διπλά και τέτοια. Απο την άλλη, μάλλον είναι απο παλιά αυτά που διαβάζω, και μάλιστα στο US που το σύστημα υγείας είναι λίγο ΓτΠ, αλλα επειδή είδα και ένα μεγάλο ποσοστό κάπου (1/3 των ασθενών) με φόβισε.

Γι αυτό ρωτάω.

Απ οτι εχω διαβασει αυτες ειναι επιπλοκες που εμφανιζονται κυριως τον πρωτο καιρο μετα την εγχειρηση...Απαιτειται ενα χρονικο διαστημα μεχρι το ματι να "συνηθισει" πληρως την νεα του κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μια γνωστή μου έκανε την επέμβαση πριν από μία εβδομάδα, σε ένα κέντρο στην Αθήνα. Το κόστος ήταν 2000 ευρώ και για τα δύο μάτια. Είχε 8,5 βαθμούς μυωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top