Mυωπία-επέμβαση laser;

Ιπταμενος

Νεοφερμένος

Ο Ιπταμενος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
να κανεις επεμβαση! θα εισαι πολυ καλυτερα! ενας γνωστος μου εκανε και σωθηκε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Αν έχεις χαμηλή μυωπία,περίπου +1 μπορεί να φύγει από μόνη της;;Παρακαλώ πρώτα να δωθεί απάντηση και μετά μεταφορά..Είναι ανάγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Οχι αυτο συμβαινει μονο οταν εχεις αστιγματισμο που συνηθως μειωνεται και δεν φευγει ολος.Για να μην σου αυξηθει αρκει να φορας τα γυαλια σου οταν πρεπει ή φακους επαφης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Τι εννοείς αστιγματισμό;;;Αναρωτιέμαι μου εμφανίστηκε λόγω εφηβίας;Ας απαντήσει κάποιος;;Έχω περίπου +1 μπορεί να μειωθεί;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στην επέμβαση laser δεν κοιτάς τόσο τον ιατρό αλλά το μηχάνημα (το πιο κανούριο). Το πιο καινούριο (πιο τελευταία τεχνολογία) μηχάνημα υπάρχει στην Αθήνα. Η Κρήτη έχει παλαιότερο μηχάνημα (παλαιότερη τεχνολόγια) συνεπώς προτιμήστε Αθήνα.

Όσο για την ηλικία η σωστή ηλικια για να κάνει κανένας laser είναι μετά τα 23 χρόνια.


η μυωπία δεν μειώνεται

ο αστιγματισμός μυώνεται μετά τα 17έτος περίπου αλλά δεν ποτέ δεν μηδενίζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Στην επέμβαση laser δεν κοιτάς τόσο τον ιατρό αλλά το μηχάνημα (το πιο κανούριο). Το πιο καινούριο (πιο τελευταία τεχνολογία) μηχάνημα υπάρχει στην Αθήνα. Η Κρήτη έχει παλαιότερο μηχάνημα (παλαιότερη τεχνολόγια) συνεπώς προτιμήστε Αθήνα.

To μηχάνημα όμως το χειρίζεται ο γιατρός, οπότε κοιτάς και το γιατρό. Εξάλλου είναι αυτός που ξέρει τι να κάνει αν κάτι πάει στραβά, ή το πως να σε υποστηρίξει στιν μετέπειτα πορεία που είναι απο ότι έχω καταλάβει πολύ πιο δύσκολη απο την ίδια την εγχείρηση.

Θα έλεγα οτι κοιτάς το «πακέτο». Ούτε μόνο το γιατρό, ούτε μόνο το μηχάνημα. Όπως και σε οποιαδήποτε δουλειά.

@submarine: Μέχρι να ενηλικιωθείς πλήρως δεν έχεις εγγύηση για την μειωπία. Και εμένα μου χε ανέβει ξαφνικά. Μεγαλώνουμε, τι να κάνουμε, στο πρόγραμμα είναι. Μην αγχώνεσαι πάντως για 1 βαθμό μειωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Τι εννοείς αστιγματισμό;;;Αναρωτιέμαι μου εμφανίστηκε λόγω εφηβίας;Ας απαντήσει κάποιος;;Έχω περίπου +1 μπορεί να μειωθεί;;;

Φίλε, δεν θέλω να σ΄απογοητεύσω αλλά αν η μυωπία εμφανιστεί είναι σχεδόν αδύνατον να μειωθεί ή να εξαφανιστεί!!!!

1 βαθμός δεν είναι μυωπία(που λέει ο λόγος)!!!! Βολεύεσαι και χωρίς γυαλιά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
δηλαδη μετα τα 18 που σταματαει και η αναπτηξη δν παιζει με τιποτα να κατεβει η μειωπια?:(
πφφφ...ελεος:(
αλλο νομιζα =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Εμενα παλι η οφθαλμιατρος μου ειχε πει οτι πρεπει να κλεισω τα 23 για να παω για την εγχειρηση . Τοτε σταθεροποιειται εντελως η μυωπια και και μπορω να σκεφτω κι αυτην την εναλλακτικη. Επισης κι αλλοι γνωστοι μου ξερω οτι την εκαναν μετα τα 23 τους και ηταν περα για περα επιτυχης . 3.5 βαθμους εχω εγω στο καθε ματι και λιγο αστιγματισμο και μερικες φορες δεν τα φοραω καν τα γυαλια , δεν εχω και την καλυτερη οραση τοτε ειναι η αληθεια :P . Φακους ειχα δοκιμασει να βαλω ,αλλα με παιδευαν τοσο και απλα δεν μπορουσα να κρατησω ανοιχτο το ματι μου οταν πηγαινα να βαλω το δαχτυλο μεσα. Το σκεφτομαι μεχρι τοτε να τους παρω και να το παλεψω αφου απο οτι μου λενε ειναι θεμα συνηθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δηλαδη μετα τα 18 που σταματαει και η αναπτηξη δν παιζει με τιποτα να κατεβει η μειωπια?:(
πφφφ...ελεος:(
αλλο νομιζα =/

Όχι δεν πέφτει, η μυωπεία πρακτικά συμβαίνει επειδή ο βολβός του ματιού είναι πιο πεπλατισμένος από το φυσιολογικό για αυτό σταματάει με το τέλος της ανάπτυξης που συμβαίνει από τα 21-23 έτη. Η ανάπτυξη δεν σταματάει στα 18 αλλά σταματάει σταδιακά από 19-24 έτος. π.χ. θεωρητικά ύψος παίρνουμε μέχρι τα 21έτη. (το ότι επιτρέπεται η επέμβαση πάνω από τα 18 γίνεται επειδή πολύ μεγάλος αριθμός ατόμος ενδιαφέρεται να πάει στο στρατό ή για πιλότος και αναγκάζονται να κάνουν επέμβαση).
Για αυτό καλο είναι να συμβουλεύεσαι και τον προσωπικό σου οφθαλμίατρο και να μην πηγαίνει κάποιος κατευθείαν στους ξακουστούς καθηταράδες-ιατρους που θέλουν να βγάλουν στην πλειονότητα τους λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ε ναι αλλά στα Αγγλικά κάθομαι φουλλλλλλλλ πίσω και δεν βλέπω και μόλις φοράω τα γυαλιά του φίλου που 1,5+ βλέπω πολύ καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για αυτό καλο είναι να συμβουλεύεσαι και τον προσωπικό σου οφθαλμίατρο και να μην πηγαίνει κάποιος κατευθείαν στους ξακουστούς καθηταράδες-ιατρους που θέλουν να βγάλουν στην πλειονότητα τους λεφτά.

+1 :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ε ναι αλλά στα Αγγλικά κάθομαι φουλλλλλλλλ πίσω και δεν βλέπω και μόλις φοράω τα γυαλιά του φίλου που 1,5+ βλέπω πολύ καλύτερα


καλυτερα να φορας δικα σου γυαλια παρα των αλλων γιατι περισσοτερο κακο τους κανεις ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις μυωπεία (καλό δείκτης να δεις αν έχεις μυωπία είναι η στάση του σώματος όταν διαβάζεις (αν είσαι κοντά στο βιβλίο). Eπίσης για να εστιάσεις στον πίνακας αν κάνεις το κινεζάκι (μύτη πάνω, φρίδια κάτω)
Καλό είναι να επισκεφτείς κάποιον ιατρό να σου την μετρήσει γιατί έτσι σοβαρεύεις το πρόβλημα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
η θεια μου εκανε και ειναι μια χαρα τωρα...
πολυ αποτελεσματικο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Για να κάνεις λέιζερ πρέπει να είσα γύρω στα 23-24 όπου η μυωπία έχει σταθεροποιηθεί πλήρως.Μπορείς να κάνεις και στα 18 αλλά υπάρχει πιθανότητα να αναπτύξεις λίγη μυωπία αργότερα δεδομένου ότι δεν σταματάει η μυωπία στα 18.Οπότε πιστεύω ότι αν κάποιος δεν πρόκειται να δώσει για στρατιωτικές σχολές δεν επείγει να την κάνει από τα 18.Είναι καλύτερα να περιμένεις λίγο ώστε να μην ξαναβγάλεις αργότερα έστω και λίγη.Υπάρχουν διάφορες μέθοδοι.Η πιο συνηθισμένη είναι η lasik στην οποία δεν πονάς καθόλου και η όραση επανέρχεται πάρα πολύ γρήγορα.Όμως για να τη κάνεις πρέπει να είσαι πάνω από ένα συγκεκριμένο όριο πάχους του κερατοειδούς.Αν δεν είσαι, κάνεις prk η οποία πονάει λίγο,όχι κατά τη διάρκεια της επέμβασης όσο μετά.Αλλά και αυτή είναι αποτελεσματική.Τώρα τελευταία έχει αντικατασταθεί ο μικροκερατόμος με τον οποίο γινόταν το flap με ένα λέιζερ.Έτσι το flap γίνεται με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
η θεια μου εκανε και ειναι μια χαρα τωρα...
πολυ αποτελεσματικο...!

Παιδιά μην κοιτάτε μόνο το τώρα.

Ρωτάτε καλύτερα αυτούς που την είχανε κάνει παλιότερα (Τα ίδια πάνω κάτω τους έλεγαν) και δείτε αν όντως είναι καλά και μετά απο τόσο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Θα κάνω μάλλον σε κανα δυο χρόνια. Αν και δεν έχω πολύ. Αλλά θα τα ξεφορτωθώ τα γυαλιά να τελειώνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
^^ κι εγω ετσι αλλα μου ειπε ο οφθαλμιατρος πως δεν ειναι αναγκη γιατι εχω πολυ λιγη αλλα βαρεθηκα τους φακους και τα γυαλλια:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εμένα μου λέει ότι επειδή έχω λίγη θα είναι πανεύκολο να κάνω. Νταξ, ανάγκη δεν είναι αλλά κι εγώ θέλω να τα ξεφορτωθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top