Mυωπία-επέμβαση laser;

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Όχι ρε φίλε.Δεν θέλω γυαλιά + που είνια πολύ ακριβή η επέμβαση..Δεν θέλω να το μάθουν οι γονείς μου.Κάηκα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δε θέλεις να μάθουν οι γονείς σου ότι έχεις μυωπία;;
:help::help:
Συγκεντρώσου.
Με 1 βαθμό μυωπία θα τα φοράς μόνο στην τάξη και όχι συνέχεια.
Εδώ χρειάζεται η συνδρομή κάποιων κοριτσιών να μας πούνε ότι τα γυαλιά ΜΠΟΡΕΙ να είναι πολύ γοητευτικά.
Εδώ επίσης θα ήταν χρήσιμη η συνδρομή κάποιου μελαχρινού i-schoolith o oποίος είναι μεν γυαλαμπούκας βλέπεται ευχαρίστως δε.
Ξέρει αυτός.:P
Αν δε φορέσεις γυαλιά, εγώ δε σε θέλω για βοηθό συντονισμού.:mad:
Θα μοιάζεις και με τον Κλαρκ Κεντ, τον Σούπερμαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Το 1 μόνο όμως θα αυξηθεί και θα πάει στο τέλος 5:(...Πωωωωωω τι να κάνωωωωωω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ι. Τα γυαλιά είναι γοητευτικά.
ΙΙ. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα ανέβει.
ΙΙΙ. Και το 5 δεν είναι τόοσο πολύ καλέ. Και επέμβαση κάνεις εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί, ναι. ίσως μείνει και στάσιμη, βέβαια.
Θα φορέσεις φακούς επαφής μετά από κάποια χρόνια.
Νίκο, υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα υγείας από τη μυωπία.
Τα γυαλιά είναι σαν τα σιδεράκια στα δόντια: πολλά παιδιά ντρέπονται να τα φορέσουν γιατί νομίζουν ότι θα ασχημήνουν. Είναι στο μυαλό τους αυτό, δεν ισχύει, τουλάχιστον στο βαθμό που φοβούνται. Όλος ο κόσμος φοράει γυαλιά και πολλοί φοράνε σιδεράκια.
Υπάρχει πιθανότητα να αυξηθεί η μυωπία αν καταπονείς τα μάτια σου χωρίς γυαλιά.
Κι εγώ δε θέλω να φοράω, φοράω φακούς, αλλα μου έχουν πει ότι μου πάνε τα γυαλιά.
Βρες έναν ωραίο σκελετό, κατά προτίμηση μεταλλικό, και μην κολλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμένα μου λέει ότι επειδή έχω λίγη θα είναι πανεύκολο να κάνω. Νταξ, ανάγκη δεν είναι αλλά κι εγώ θέλω να τα ξεφορτωθώ.

η επέμβαση έχει την ίδια δυσκολία και με λίγους βαθμούς μυωπίας αλλά και με πολλούς..
Επίσης δεν έιναι όλοι αυτοί που μπορούνε να κάνουν την επέμβαση εξαρτάται από το πάχος του κερατοειδούς. Και ανάλογα με το πάχος του κερατοειδούς διαλέγεται και η επέμβαση (lasik και psk). Η δεύτερη έχει το πλεονέκτημα ότι επιτέπει χαμηλότερο πλάτος κερατοειδούς από την lasik αλλά έχει το πρόβλημα ότι πονάει (μέχρι και 4 μέρες μετά την εγχείρηση) και ότι πρέπει να είσαι σε σκοτεινο χώρο). Στην psk δημιουργείται φλεγμονή και γίνεται φυσική επούλωση (για αυτό και ο πόνος).

Επίσης όποιος θέλει να κάνει laser και φορά φακούς επαφής 1 μήνα πριν την επέμβαση να μην φοράει φακούς επαφής.



@Submarine
με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σου αυξηθεί και άλλο η μυωπία.
η επέμβαση είναι ακριβή αλλά σε 10 χρόνια που θα την κάνεις αν θέλεις (θα κάνει πιο λίγα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Παιδιά, το έχω ξαναπεί!!! Η μυωπία μετά από 8-10 χρόνια επανέρχεται το αργότερο σε 12!!!! Είναι σίγουρο και εξακριβωμένο!!! Αυτό , βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνει κάποιος την επέμβαση, άλλωστε η επέμβαση μπορεί να επαναληφθεί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά, το έχω ξαναπεί!!! Η μυωπία μετά από 8-10 χρόνια επανέρχεται το αργότερο σε 12!!!! Είναι σίγουρο και εξακριβωμένο!!! Αυτό , βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνει κάποιος την επέμβαση, άλλωστε η επέμβαση μπορεί να επαναληφθεί!!!


φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει
.... η μοναδική περίπτωση να σου εμφανιστεί η μυωπία είναι να την κάνεις την επέμβαση σε μικρή ηλικία (17-23). Ένας που κάνει την επέμβαση 18 και είναι φοιτητής (είναι πολύ πιθανό να εμφανίσει μέσα σε 3 χρόνια από την επέμβαση) γιατί διαβάζει (κουράζει τον κερατοειδή του).
Ακόμα και αν εμφανιστεί όμως η μυωπία αποκτάς το πολύ 1-2 βαθμούς (ακόμα και αν πριν την επέμβαση είχε 20βαθμούς).
Η επέμβαση μπορεί να επαναληφθεί αλλά όχι άπειρες φορές (γιατί ο κερατοειδής δεν έχει άπειρο πάχος).


Στην μέση ηλικία 45-50 μπορεί να σου εμφανιστεί πρεσβυωπία για αυτό πολλοί οφθαλμίατροι συμβουλεύουν να αφήσουν 1-1,5 βαθμό μυωπία για να μην εμφανιστεί πρεσβυωπία στο μέλλον.


Επίσης όσοι κάνουν εχγείρηση δεν είναι τελείως καλά (αν το δηλώσεις στο στρατό μπορείς να βγεις και I3 και ι4) γιατί αυτοί που έχουν κάνει εγχείρηση με μεγάλη μυωπία (όπως και αυτοί που δεν έχουν κάνει εγχείρηση και έχουν μεγάλη μυωπία) έχουν υψηλό κίνδυνο αποκόλησης κερατοειδούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Για το "φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει", ρώτησε όλους αυτούς που έκαναν την επέμβαση πριν 10 χρόνια και θα σου πουν την εμπειρία τους. Όχι έναν-δυο αλλά όσους περισσότερους μπορέσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Παιδιά μην κοιτάτε μόνο το τώρα.

Ρωτάτε καλύτερα αυτούς που την είχανε κάνει παλιότερα (Τα ίδια πάνω κάτω τους έλεγαν) και δείτε αν όντως είναι καλά και μετά απο τόσο καιρό.

εχει περιπου 5 χρονια που εχει κανει την επεμβαση και δεν εχει κανενα προβλημα, απ'οσο ξερω τουλαχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για το "φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει", ρώτησε όλους αυτούς που έκαναν την επέμβαση πριν 10 χρόνια και θα σου πουν την εμπειρία τους. Όχι έναν-δυο αλλά όσους περισσότερους μπορέσεις. :)

Λοιπόν έτσι όπως γράφεις λες ότι όλοι όσοι χειρουργήθηκαν με laser πριν 15 χρόνια αυτοί θα έχουν την ίδια μυωπία μετά από 15 χρόνια. (που κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει)

Υπάρχουν 2 τρόποι στους οποίους μπορει να παρατηρηθεί αύξηση της μυωπίας.

1) Αν η επούλωση γίνει με έντονο ρυθμό μπορεί να υπάρχει υποστροφή της μυωπίας ΣΠΑΝΙΑ. Αυτό γίνεται τους πρώτους 6 μήνες και ακόμα και αν γίνει αυτό η διαδικάσια επαναλάμβάνεται στα περισσότερα κέντα χωρίς οικονομική χρέωση από τον ασθενή.

2)Επειδή η μυωπία είναι εξελισόμενη μακροπρόθεσμα μπορεί να εξελιχθεί και να υπάρχει μυωπία 1-1,5 βαθμό. Για αυτό πρέπει η επέμβαση να γίνεται όταν ωριμάσει ο κερατοειδής. Η μυωπία που εμφανίζεται δεν έχει να κάνει με την επέμβαση ακόμα και αν το ίδιο το άτομο είχε 5 βαθμους και δεν έκανε την επέμβαση θα είχε μετά από αυτό το χρονικό διάστημα 6,5 βαθμούς.

3) Η μυωπία μπορεί να αυξηθεί και με διάφορες παθολογικές καταστάσεις που σε καμιά περίπτωση δεν ευθύνεται η εγχείρηση.

Τα πρώτα χρόνια που γινόταν η επέμβαση (στο μηχάνημα που είχε τότε η Κρήτη) - το πανεπιστήμιο στην Κρήτη έχει κάνει έρευνε και είχε ερευνητική ομάδα- τις βραδινές ώρες βλέπανε κάτι μικρές κουκίδες. Με τα νεότερης γενιάς μηχανήματα το πρόβλημα έχει αντιμετωπιστεί ενώ μπορούν να διορθωθούν και το πρόβλημα σε αυτούς που έχουν είδη χειρουργηθεί.



Δεν χρειάζεται να βγω να ρωτήσώ έχουν γίνει και γίνονται έρευνες με χιλιάδες ατομα....

Το να έχεις έναν γνωστό που να του ανέβηκε η μυωπία και να κατηγορεί το μηχάνημα δεν σημαίει ότι δημιουργείται σε όλους ούτε ότι ευθύνεται η επέμβαση το μηχάνημα ή ο ιατρος.

η ερευνά έχει δείξει ότι αρκετοί μετά τα 60 ενδέχεται να παρουσιάζουν σημαντικά προβλήματα στο κέντρό της όραση (θολούρα.. κτλ) δεν έχει επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο γιατι για την ώρα δεν υπάρχει αρκετά μεγάλο δείγμα.

Για αυτό αυτοι που έχουν μυωπία 1-2-3 βαθμούς να προβληματιστούν πριν κάνουν την επέμβαση (και να μην ακούν πάντα το ιατρό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ...Οι φακοί επαφής από ποια ηλικία επιτρέπονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εμένα ο οφθαλμίατρός μου, μου έχει πει ότι μπορώ να βάλω. Άρα από 16 υποθέτω. Αν και είναι καλύτερο να περιμένεις να κλείσεις τα 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ...Οι φακοί επαφής από ποια ηλικία επιτρέπονται;
αν και δεν ξερω απο ποια ηλικια,εγω ξεκινησα να φοραω στα 15-16 καπου κει γυρω παιζει να ημουνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ...Οι φακοί επαφής από ποια ηλικία επιτρέπονται;


βασικα να πας στον οφθαλμιατρο σου για σιγουρια. εγω εχω δει και παιδια 12 ετων που φορανε φακους, αλλα λενε μετα τα 14 καλυτερα αρκει να προσεχεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αν είμαστε καλά και είμαστε στο φόρουμ ( :P ) μετά από κάποια χρόνια τα λέμε.

Υ.Γ.: α) Δεν είναι μόνο ένας ο γνωστός μου:(
β) Ο αδελφός της μητέρας μου είναι οφθαλμίατρος με μεγάλη εμπειρία σ΄αυτού του είδους τις επεμβάσεις
γ) Δεν τσακωνόμαστε! Απόψεις και πληροφορίες ανταλλάσσουμε, φίλε!:)
δ) Δεν το συνεχίζω:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αφού φοράς τόσο καιρό τους φακούς γιατί να τους βγάλεις???? (πληροφοριακά από πόσο χρονών μπορείς να φορέσεις τους φακούς επαφής?????)
Εγώ φοράω από την τρίτη γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vvvzzz

Νεοφερμένος

Ο vvvzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ριξε και μια ματια σε σάιτ που έχουν πληροφορίες για laser μυωπιας (π.χ.). αλλά μίλα και με τον οφθαλμίατρό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί, ναι. ίσως μείνει και στάσιμη, βέβαια.
Θα φορέσεις φακούς επαφής μετά από κάποια χρόνια.
Νίκο, υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα υγείας από τη μυωπία.
Τα γυαλιά είναι σαν τα σιδεράκια στα δόντια: πολλά παιδιά ντρέπονται να τα φορέσουν γιατί νομίζουν ότι θα ασχημήνουν. Είναι στο μυαλό τους αυτό, δεν ισχύει, τουλάχιστον στο βαθμό που φοβούνται. Όλος ο κόσμος φοράει γυαλιά και πολλοί φοράνε σιδεράκια.
Υπάρχει πιθανότητα να αυξηθεί η μυωπία αν καταπονείς τα μάτια σου χωρίς γυαλιά.
Κι εγώ δε θέλω να φοράω, φοράω φακούς, αλλα μου έχουν πει ότι μου πάνε τα γυαλιά.
Βρες έναν ωραίο σκελετό, κατά προτίμηση μεταλλικό, και μην κολλάς.

Συγνωμη που θα αλλαξω τη διαθεση αυτων με σιδερακια, ΑΛΛΑ τα σιδερακια σ'ασχημαινουν στα αληθεια. Κανενα κοριτσι δεν με κοιτουσε οταν φορουσα σιδερακια τωρα ομως αλλαξαν οι καιροι :clapup:
Τεσπα, οταν εχεις σιδερακια ΠΡΕΠΕΙ να πλενεις τα δοντια σου καθε φορα που τρως κατι, γιατι μενουν κομματακια στα σιδερα, βρομανε και αμα φαινονται ειναι τελιως αιδια. Οταν φορουσα σιδερακια ποτε δεν ετρωγα εξω απο το σπιτι γιατι ηξερα οτι θα μου κολλουσαν τα κομματακια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ...Οι φακοί επαφής από ποια ηλικία επιτρέπονται;

Οταν εκανα εξετασεις περσι που ειμουν 13, ο γιατρος με ρωτησε αμα θελω φακους επαφης, εγω ηθελα αλλα η μανα μ δεν με αφηνε.
Αυτο το καλοκαιρι ομως, μου το εχει υποσχεθει οτι θα με αφησει ;)
Το ξερω οτι θα ειναι δυσκολο να τους βαλω, αλλα αμα ειναι να βλεπω καλα χαλαλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top