Mυωπία-επέμβαση laser;

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Και εγω την σκεφτομαι αυτη την μικροεπεμβασουλα!Φοραω φακούς επαφής αλλά με κουράζουν και ειδικά το καλοκαίρι που μπαίνω στη θάλασσα χωρίς γυαλιά και φακούς-εννοείται- και δεν βλέπω τίποτα.Άν δεν κάνω λάθος η επέμβαση κοστίζει 2.000-3.000 ευρώ και διαρκεί 10 λεπτά στο κάθε μάτι.Τα αποτελέσματα είναι μόνιμα και πρέπει για 3 μέρες να μην εκτείθεσαι στον ήλιο και γενικότερα στο φώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
lasik έκανε και ο αδερφός μου που είχε από μωρό 16 βαθμούς μυωπία και στα δυο του μάτια. Κόστισε 3000 ευρώ. Η διαδικασία είναι περίπου 20 λεπτά και αμέσως μετά μπορεί το άτομο να φύγει. Ουσιαστικά σου εμφυτεύουν ένα φακό επαφής στο μάτι μέσα, μέσω της ίριδας...(νομίζω). Για 5 λεπτά νομίζεις ότι τυφλώνεσαι αλλά μετά αμέσως επανέρχεται. Βέβαια πρέπει να βάζεις μια μάσκα στα μάτια όταν κοιμάσαι για να μην χτυπήσεις τα μάτια ή τα ερεθίσεις, αυτό γίνεται για αρκετές μέρες...ενώ παράλληλα πρέπει να βάζεις κάποια κολλύρια. Όσο για το ποια από τις 2 μεθόδους πρέπει να κάνεις , δεν το καθορίζεις εσύ...πρέπει να κάνεις μια εξέταση που ελέγχει τον αμφλιστροειδή/κερατοειδή ( δεν θυμάμαι) και αν είναι σε κατάλληλη κατάσταση τότε σου συνιστά ο γιατρός ποια να κάνεις. Θυμάμαι ο αδερφός μου επειδη δεν ήταν και σε τέλεια κατάσταση του είπε ότι υπήρχε πιθανότητα 20% αποτυχίας...δηλαδή μέχρι και 2 βαθμούς μυωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
lasik έκανε και ο αδερφός μου που είχε από μωρό 16 βαθμούς μυωπία και στα δυο του μάτια. Κόστισε 3000 ευρώ. Η διαδικασία είναι περίπου 20 λεπτά και αμέσως μετά μπορεί το άτομο να φύγει. Ουσιαστικά σου εμφυτεύουν ένα φακό επαφής στο μάτι μέσα, μέσω της ίριδας...(νομίζω). Για 5 λεπτά νομίζεις ότι τυφλώνεσαι αλλά μετά αμέσως επανέρχεται. Βέβαια πρέπει να βάζεις μια μάσκα στα μάτια όταν κοιμάσαι για να μην χτυπήσεις τα μάτια ή τα ερεθίσεις, αυτό γίνεται για αρκετές μέρες...ενώ παράλληλα πρέπει να βάζεις κάποια κολλύρια. Όσο για το ποια από τις 2 μεθόδους πρέπει να κάνεις , δεν το καθορίζεις εσύ...πρέπει να κάνεις μια εξέταση που ελέγχει τον αμφλιστροειδή/κερατοειδή ( δεν θυμάμαι) και αν είναι σε κατάλληλη κατάσταση τότε σου συνιστά ο γιατρός ποια να κάνεις. Θυμάμαι ο αδερφός μου επειδη δεν ήταν και σε τέλεια κατάσταση του είπε ότι υπήρχε πιθανότητα 20% αποτυχίας...δηλαδή μέχρι και 2 βαθμούς μυωπία.
Αν σου πω πως μου εδωσες κουραγιο να την κανω,θα σου πω ψεματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλένηΚρ

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
πωω...είδα στην τηλεόραση που κάνανε σε μια γυναίκα τέτοια επέμβαση...ανατριχιάζω και μόνο που το σκεφτομαι!!!
σοβαρα τωρα, υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις: ένα παιδί, γιος οφθαλμίατρου, μου είπε ότι δεν είναι καθόλου καλή (δεν θυμάμαι τα ακριβή του λόγια αλλά δεν είχε θετική άποψη στα σιγουρα!!). Πολλοί άλλοι λένε οτι είναι μια χαρά... εγω λεω να περιμένω κάποια χρόνια ακόμα, γιατί αυτή η μέθοδος είναι ακόμη και νούρια και δεν μπορεί να είναι σίγουρες κάποιες παρενέργειες που πιθανόν να εμφανιστούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ε δεν σε σώζουν δυο χρόνια :P

Δεν είναι και τόσο καινούργια, εγώ θυμάμαι άτομα που την κάνανε απο όταν ήμουν 2α λυκείου και σίγουρα υπήρχε και πολύ πιο παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
πωω...είδα στην τηλεόραση που κάνανε σε μια γυναίκα τέτοια επέμβαση...ανατριχιάζω και μόνο που το σκεφτομαι!!!
σοβαρα τωρα, υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις: ένα παιδί, γιος οφθαλμίατρου, μου είπε ότι δεν είναι καθόλου καλή (δεν θυμάμαι τα ακριβή του λόγια αλλά δεν είχε θετική άποψη στα σιγουρα!!). Πολλοί άλλοι λένε οτι είναι μια χαρά... εγω λεω να περιμένω κάποια χρόνια ακόμα, γιατί αυτή η μέθοδος είναι ακόμη και νούρια και δεν μπορεί να είναι σίγουρες κάποιες παρενέργειες που πιθανόν να εμφανιστούν!


Συμφωνώ όσον αφορά ορισμένες παρενέργειες που ίσως να εμφανιστούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Οι τιμές ποικίλουν ανάλογα με το γιατρό αλλά χοντρικά είναι 2000,με την lasik κατα 200-300 ευρώ ακριβότερη από την PRK.

@ Alessandra: είναι εύκολο να μου πεις που το έκανε ο αδερφός σου,σε ποια κλινική εφόσον λες ότι δεν πήγε σε ιδιωτικό οφθαλμιατρείο...

Έκανε την επέμβαση στο Οφθαλμιατρείο στη Σίνα, στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Σίγουρα θα επανεμφανιστεί η μυωπία στο μέλλον όποιο είδος εγχείρισης και να ΄χεις κάνει. Μετά τα 8 με 10 χρόνια εκτιμάται ότι θα συμβεί αυτό , σ΄άλλους νωρίτερα σ΄άλλους αργότερα. Δεν είναι παντοτινό!!!! Αυτό το λένε οι γιατροί κι εδώ και στο εξωτερικό, δεν το λέω για να πω κάτι!!! Άλλωστε έχω μυωπία και μ΄απασχολεί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εμενα μου εχει πει ο οφθαλμιατρος να κανω, αλλα φοβαμαι. Αλλωστε δεν εχω πολλη μυωπια. Το προβλημα ειναι οτι εχω περιπου 4 βαθμους διαφορα μεταξυ των δυο ματιων. Παλιοτερα φορουσα φακους αλλα ηταν ταλαιπωρια και τους καταργησα. Τωρα φοραω γυαλια και μονο οταν τα χρειαζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Σίγουρα θα επανεμφανιστεί η μυωπία στο μέλλον όποιο είδος εγχείρισης και να ΄χεις κάνει.

Έχεις κάποιο link για αυτό; Γιατί εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι οτι ίσως υποτροπιάσει, ίσως και όχι και επίσης οτι η βελτίωση της όρασης που έχει είναι σταδιακή.

Πήγα σήμερα για προεγχειρητικό έλεγχο και βρέθηκα κατάλληλος. Επειδή όμως γενικά φοβάμαι γενικά ότι έχει να κάνει με τα μάτια μου, το ψάχνω όπου μπορώ. Έχει ένα ποσοστό επιπλοκών οι οποίες απο ότι κατάλαβα στο μεγαλύτερο μέρος θεραπεύονται με κατάλληλους χειρισμούς, με αυτή με το μεγαλύτερο ποσοστό είναι η ξυροφθαλμία τους πρώτους μήνες μετά την εγχείρηση (και σε κάποιους μπορεί να μείνει μόνιμα και αθεράπευτη)

Πάντως, γενικά απο ότι διαβάζω, τα ποσοστά επιπλοκών είναι σχετικά μικρά αλλα όχι αμελητέα (διάβασα και για 5%) απο ότι κατάλαβα έχει να κάνει με το πόσο σωστός είναι ο έλεγχος που γίνεται πριν απο την εγχείρηση (είναι πολύ σημαντικός να γίνεται όσο πιο ακριβής γίνεται) όσο και το να επιλέγεις ένα καταξιωμένο και έμπειρο γιατρό.

Η ανάρρωση πάντως, απο ότι ρώτησα άλλους ασθενείς, παίρνει αρκετό καιρό, όσο ανώδυνη και να την διαφημίζουν. Δηλαδή μη νομίζετε οτι πάτε 30 λεπτά (άσχετο, αλλα εμένα ο έλεγχος μόνο μου πήρε 4 ώρες, η εγχείρηση φαντάζομαι θα είναι γρηγορότερη) κάνετε τη δουλειά σας και μετά πάτε για καφέ. Άκουσα οτι έχεις πόνους και ενοχλήσεις σχεδόν ολόκληρη την πρώτη βδομάδα (χώρια οτι θα θες να είσαι συνέχεια στα σκοτεινά) και πρέπει να φροντίζεις τα μάτια σου με διάφορα που σου δίνουν και επίσης δεν πρέπει να τα πειράζεις ότι ενόχληση και να χεις.

Επίσης τον πρώτο καιρό μάλλον θα πρέπει να επισκέπτεστε συχνά το γιατρό σας.

Λόγω αυτών, εγώ μάλλον θα το καθυστερήσω μέχρι να παρουσιάσω τη διπλωματική μου ωστε να είμαι ελεύθερος υποχρεώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Συνέβη στον πατέρα μου (ο γιατρός τον είχε προειδοποιήσει γι΄αυτό). Μετά από 8 χρόνια άρχισε να έχει μυωπία πάλι. Φέτος η αδελφή μου πήγε σε γιατρό στη Θεσσαλονίκη για να ρωτήσει και της το επιβεβαίωσε. Λυπάμαι link δεν έχω!:(
Αν έμπαινες σε κάποι σχετικό site του Πανεπιστημίου Κρήτης ίσως; Από εκεί ξεκινούν όλα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Συνέβη στον πατέρα μου (ο γιατρός τον είχε προειδοποιήσει γι΄αυτό). Μετά από 8 χρόνια άρχισε να έχει μυωπία πάλι. Φέτος η αδελφή μου πήγε σε γιατρό στη Θεσσαλονίκη για να ρωτήσει και της το επιβεβαίωσε.

Έχει όσο και πριν όμως; Για το <<σίγουρα>> που έβαλες είχα τις αμφιβολίες μου. Εχω μια θεία που έχει κάνει πάρα πολλά χρόνια τώρα (δεν θυμάμαι σκριβώς πόσα) και δεν της έχει επιστέψει.

Πάντως απο ότι φαίνεται, υπάρχει μια πιθανότητα υποροπιασμού και αναφέρεται και στις πιθανές επιπλοκές, αλλα όχι κάτι σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgou

Νεοφερμένος

Ο georgou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Νομίζω ότι θα βοηθήσω με την εμπειρία μου πάνω στο θέμα όποιον ενδιαφέρεται να πραγματοποιήσει την επέμβαση lasic . Κατ αρχή έχω κάνει την επέμβαση πριν πολλά χρόνια με παλαιότερη τεχνολογία με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Είναι τόσο ανώδυνη που αποφάσισα σε συννενόηση με το γιατρό μου να την επαναλάβω με εντελώς νέα τεχνολογία πριν 5 χρόνια με στόχο ακόμα περισσότερη βελτίωση της νυχτερινής όρασης .Κάθε επέμβαση θέλει προσοχή . Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου και ακολουθείς τις συμβουλές πρακτικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Όποιος δεν έχει μυωπία δεν μπορεί να καταλάβει τι σου προσφέρει αυτή η επέμβαση .Όποιος έχει μυωπία θα καταλάβει τι σημαίνει να κοιμάσαι έξω μια καλοκαιρινή νύχτα και πριν κλείσεις τα μάτια σου να κοιτάξεις καθαρά τα άστρα. Να κολυμπάς και να βλέπεις πεντακάθαρα το τοπίο γύρο σου.:)
Επί της ουσίας πρώτη επιλογή Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ηρακλείου ομάδα καθηγητή Παλήκαρη. Στην Αθήνα καθηγ. Κανελλόπουλος όπου έκανα και εγώ , https://www.laservision.gr .( αναλυτική περιγραφή )
Είναι μια ακριβή επέμβαση αλλά αν υπάρχει η δυνατότητα Δεν χρειάζεται δεύτερη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καλά, όπως και κάθε εγχείρηση κρύβει κινδύνους, δηλαδή αυτό με την επανάληψη εγώ θα το θεωρούσα υπερβολικό (εκτός αν η πρώτη επέμβαση δεν είχε επιτύχει πλήρως). Πάντως, κάποιους που ρώτησα που έχουν κάνει την εγχείρηση, μου είπαν οτι κάθε άλλο παρα ανώδυνη είναι, τις πρώτες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mirkos

Νεοφερμένος

Ο Mirkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ την εάκνα πριν από 4 χρόνια. Είχα 10 βαθμούς οι οποίοι σχεδόν εξαφανίστηκαν. Σε όποιον έχει μυωπία και το σκέφτεται το προτείνω ανεπιφύλακτα. Χρειάζεται μία πρώτη εξέταση των ματιών και ένα μικρό διάστημα χωρίς χρήση φακών. Μετά ακολουθεί η επέμβαση η οποία είναι ανόδυνη και διαρκεί περίπου 5-10 λεπτά για κάθε μάτι. Μετά την επέμβαση και ανάλογα με την μέθοδο που χρησιμοποιήθηκε ακολουθεί μία περίοδος ανάρρωσης μακρυά από φως και με χρήση κολλυρίων που διαρκεί από 3-7 μέρες. Μετά από μία βδομάδα ακολουθεί επανεξέταση και χρήση κολλυρίων όσο κρίνει ο γιατρός.

Η ταλαιπωρία που γλυτώνεις από τους φακούς και τις μολύνσεις αξίζουν με το παραπάνω. Τώρα τι γίνεται μετά από χρόνια δεν το γνωρίζω αλλά σίγουρα αξίζει με το παραπάνω η όλη διαδικασία! Μην δυστάζετε για "παρανέργειες" που έχετε ακούσει ή οτιδήποτε. Απλά κάντε το και θα αλλάξει η ζωή σας προς το καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν χάνεις τίποτα , το αντίθετο θα ΄λεγα, να ρωτήσεις το γιατρό σου για την περίπτωση επανεμφάνισης της μυωπίας.
Ο πατέρας μου επέστρεψε στους βαθμούς μυωπίας, που είχε πριν και δεν ειναι η περίπτωση του πατέρα μου η μοναδική!!!!!
Πάντως η επανεφάνιση της μυωπίας γίνεται στα 8 με 12 χρόνια, σ' άλλον νωρίτερα σ΄άλλον αργότερα . Ψάξτο λίγο γιατί αποφεύγουν να μιλήσουν για το ενδεχόμενο αυτό οι γιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotaras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fotaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
εγω εκανα φετος επειδη ηθελα στρατιωτικες σχολες και εχει περασει ενας χρονος απο τοτε και εχω 0 και στα διο ματια.....ηταν πολυ επιτυχης η επεμβαση.....οτι αλλο θες ρωτα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα δεν θα εμπιστευτείς τα μάτια σου στον οποιονδήποτε. Θα πας στον καλύτερο.... Ο οποίος συνήθως είναι και ο ακριβότερος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πάντως, αν το σκεφτείτε, έχει ένα ποσοστό 5% με επιπλοκές απο ότι έχω διαβάσει, το οποίο είναι μεγαλύτερο απο το να φέρεις μια διπλή στο τάβλι πχ. Μετά παίζεις τζακ ποτ με το αν αυτό θα είναι ελαφρύ (επανεμφάνιση μερικής μυωπίας μετά απο κάποιο καιρό) μέχρι και πολύ σοβαρό (μόνιμη βλάβη)

Το ζήτημα δεν είναι έτσι απλά <<μην σκέφτεστε τυχόν παρενέργειες>> γιατί αν είσαι ο <<τυχερός>> μπορεί να αλλάξει και τη ζωή σου στο πολύ χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
΄Οχι τόση απαισιοδοξία!!!!!! Όλα καλά θα πάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top