Idioms

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Προσωπικά θα μου άρεσε-ταίριαζε περισσότερο το seize the night
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mαγia h melicca

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αα και τα αγαπημένα μου:

(his) bark is worse than (his) bite = > σαν το ελληνικο σκυλι που γαβγιζει δε δαγκωνει
(he's) slow on the uptake = είναι αργόστροφος:P
goes without saying
break the ice (το αντίστοιχο στα ελληνικα:P)
can't get a word in edgeways = όταν καποιος μονοπωλει τη συζητηση και δεν σε εχει αφησει να αρθρωσεις λεξη
sth leaves me cold =με αφηνει παγερα αδιαφορο
you can't have your cake and eat it =δεν μπορεις να εχεις την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο
bite off more than you can chew =αναλαμβανεις περισσοτερα απο οσα ξερεις οτι μπορεις να προσφερεις (αυτο το εχουν πει και για τον Ωναση)

Γενικώς λατρεύω τα idioms,αυτα ειναι απο τα λιγα καθημερινα που πιστευω πως ειναι αρκετα χρησιμα;)

άδραξε την μέρα:)

ευχαριστωωω πολυ (δινω prof τον Μάιο :P και το είχα ξανακούσει αλλά δεν ηξερα τι σημαίνει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπάρτακος7

Νεοφερμένος

Ο Σπάρτακος7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Don't count your chicks before they're hatched= μην κάνεις πρόωρα υπολογισμούς
Hasten slow= σπεύδε βραδέως
don't cry over spilled milk= μην σε νοιάζει κάτι που δεν μπορεί να αλλάξει
every cloud has a silver lining= ουδέν κακό αμιγές καλού
kick against the pricks=λακτίζω προς κέντρα
have a finger in the pie= χώνομαι παντού
once bitten twice shy= όποιος κάηκε με τον χυλό φυσά και το γιαούρτι
no strings attached= χωρίς όρους
the cowl does not make the monk= τα ράσα δεν κάνουν τον παπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Pull sb's leg : tell them something that is not true! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Τα περισσότερα απο τα αγαπημένα μου έχουν προαναφερθεί !
Οπότε να βάλω ένα που δεν έχω δει μέχρι τώρα!(Αν δεν κάνω λάθος !)
Run rings around sb= Αποδεικνύομαι καλύτερος απο κπ ή αλλιώς '' Βάζω να γυαλιά σε κπ''
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
have a whale of a time = περνάω τέλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
A blessing in disguise :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diminix

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
to know something backwards and forwards=ξέρω κάτι πολύ καλά
leap at the opportunity=αρπάζω την ευκαιρία
like a bolt out of the blue=ξαφνικά, χωρίς προειδοποίηση
like a fish out of water="έξω απο τα νερά μου"
see the light (at the end of the tunnel)=προβλέπω το τέλος σε κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Θυμήθηκα κι άλλα 2...

"Out of the woods" - κάποιος κινδυνεύει να πεθάνει/να τραυματιστεί και τελικά ανακάμπτει..ή όποιος άλλος επικείμενος κίνδυνος τέλος πάντων που αποφεύγεται.

"Read someone like an open book" - σε διαβάζω σαν ανοιχτό βιβλίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Don't judge a book by its cover
If looks could kill
When hell freezes over
When pigs fly
For what is worth
For whom the bell tolls


Δε ξέρω αν κάποιος τα ανέφερε, αλλά αυτά τα δυο + είναι τα αγαπημένα μου..

Ααα, και το κλασσικό πλέον, που κάποιοι λένε ότι είναι idiom και κάποιοι όχι :
That's what she said!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο site που να έχει συγκεντρωμένους τους ιδιωματισμούς του proficency του michigan ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Once you kill a cow you gotta make a burger :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
I have a sweet tooth !

Παιδιά ξέρετε κάποια ιστοσελίδα που να έχει τέτοιους ιδιωματισμούς ; (συγκεκριμένα θέλω που να είναι σε επίπεδο proficensy του michigan)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
I have a sweet tooth !

Παιδιά ξέρετε κάποια ιστοσελίδα που να έχει τέτοιους ιδιωματισμούς ; (συγκεκριμένα θέλω που να είναι σε επίπεδο proficensy του michigan)

Εδώ μπορείς να βρείς τα πάντα : ;)


https://www.usingenglish.com/reference/idioms/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Καλή ιστοσελίδα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
να σας ρωτήσω, υπάρχει στα αγγλικά κάποιο idiom παραπλήσιο του "βάζω κάποιον στο μάτι";:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
να σας ρωτήσω, υπάρχει στα αγγλικά κάποιο idiom παραπλήσιο του "βάζω κάποιον στο μάτι";:hmm:
Το ποιο κοντινό που μου έρχεται είναι "keep an eye on." Ωστόσο πάω στοίχημα ότι δεν γυρεύεις αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Το ποιο κοντινό που μου έρχεται είναι "keep an eye on." Ωστόσο πάω στοίχημα ότι δεν γυρεύεις αυτό. :)
ναι, δεν ψάχνω αυτό!!! ευχαριστώ, πάντως!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
ναι, δεν ψάχνω αυτό!!! ευχαριστώ, πάντως!:/:

https://www.americanidioms.net/
μπορώ να πω ότι η ιστοσελίδα έχει αρκετά idioms, άμα έχεις την υπομονή ρίξε μια ματιά...
και αν μου έρθει καμία φλασιά, θα επανέλθω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top