Idioms

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Πιστευω οτι τα idioms ειναι πολυ χρησιμα στην αγγλικη γλωσσα. Καποια φαινονται ακομα και αστεια σε καποιους μαθητες. Ποιο ειναι το αγαπημενο σας idiom?

Ενα απο τα αγαπημενα μου ειναι : It never rains but it pours !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Τα idioms γενικα δυσκολευουν τους μαθητες αλλα τα θεωρω πολυ πιο χρησιμα απο μεμονωμενες λεξεις.

e.g.
It's all in a day's work. = it's nothing special
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ξερει κανεις τι σημαινει "ruminations in the vein";; με στοιχειωνει γιατι ηταν και στις 2 εξεταστικες των αγγλικων ΙΙ κ δε το ηξερα:who: ευτυχως το περασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Έχουμε μάθει αρκετά αλλά λίγα είναι αυτά που μου έχουν μείνει όπως αυτό:

that make us two = i agree with you
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
what brings my piss to a boil = με νευριάζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Elvis has left the building = Εχει τελειωσει κατι οριστικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
ξερει κανεις τι σημαινει "ruminations in the vein";; με στοιχειωνει γιατι ηταν και στις 2 εξεταστικες των αγγλικων ΙΙ κ δε το ηξερα:who: ευτυχως το περασα

Νομίζω ότι σημαίνει "προβληματισμοί/σκέψεις πάνω σε ένα θέμα" αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Α και το αγαπημένο μου : Feast today, famine tomorrow = Αν το παρακάνεις με κάτι στο παρόν, μπορεί να μην το έχεις στο μέλλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το ruminate απο μονο του αυτο σημαινει αλλα μαζι δε ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το ruminate σημαίνει και μυρηκάζω αλλά δεν νομίζω να έχει καμία σχέση με αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
χαχα αυτο ειναι βιολογικος ορος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χμμ, για δείτε αυτό. Πρώτη εμφανίζεται η απορία και το iSchool (:P) αλλά αν δείτε παρακάτω, στο τρίτο αποτέλεσμα ας πούμε, λέει: ''His ruminations in this vein are not only witty but persuasive as well.'' Οπότε υποθέτω πως σημαίνει ''σκέψεις πάνω σε ένα θέμα'', ίσως; :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Η απλά η κρου δεν θυμάται ακριβώς πως ήταν το idiom.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μπα, δε νομίζω. Μάλλον είναι σπάνιο αλλά υπάρχει απ' ό,τι φαίνεται. Τι επίπεδο είναι τα Αγγλικά ΙΙ στο πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Και να μην το έχει όλο το ίντερνετ? Τόσα site με idioms?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ας περιμένουμε τότε. Όμως δε μου φαίνεται και τόσο παράξενο να μην υπάρχει στις λίστες. Όλοι πια οι ιδιωματισμοί είναι καταγεγραμμένοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ιντιομ ηταν ή ruminations in the vein ή ruminations in that vein κ η προταση ελεγε "ruminations ... led me to" παρακατω δε θυμαμαι (ναι ηταν το ιδιο κειμενο και στις 2 εξεταστικες με τις ιδιες ερωτησεις :P). Κι εμενα μου εκανε εντυπωση που δε βρηκα κατι, ισως ειναι πολυ σπανιο και το ειπε σε καμια παραδοση που φυσικα δε πηγαινα.
Οσο για το επιπεδο δε ξερω ακριβως, ηταν λιγο απροσδιοριστο, μαλλον λιγο prof αλλα ειχε και πιο ευκολα πραγματα για να καλυψει ολους τους φοιτητες. Αυτοι του λοουερ πρεπει να τα βρισκαν λιγο εως αρκετα σκουρα...ετσι κ αλλιως για να παρεις απαλλαγη στη σχολη μου θελεις prof + να κανεις εργασια, με λοουερ δε τα γλυτωνεις τα αγγλικα ουτε με cae που ειχα εγω.
Α και το κειμενο ειχε καπως επιστημονικη χροια, ελεγε για το πως να κανεις πετυχημενους επιστημονικους λογους (πραγματικα αρθρα ηταν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σκέψεις πάνω σε ένα θέμα τότε. Άνετα. :cool:

edit: Ή ψάξιμο ή συλλογισμοί ή τέλος πάντων ορισμένες νοητικές διαδικασίες σχετικά με κάποιο θέμα. Μένει μόνο να το διασταυρώσουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι πιθανοτατα. Ισως επειδη το rumination απο μονο του σημαινει κατι τετοιο να μη χρησιμοποιειται ιδιαιτερα με το in that/the vain.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το "whatever works" από πού κι ως πού σημαίνει "κι αν σου κάτσει";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Έχουμε μάθει αρκετά αλλά λίγα είναι αυτά που μου έχουν μείνει όπως αυτό:

that make us two = i agree with you

βασικα ειναι that makes two of us.
-----------------------------------------
you have the hots for me=με γουσταρεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top