Γενικό -  Bοηθήματα Α' Λυκείου

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
λες??? παντως εχω αγχωθει λιγακι γιατι ακουγεται οτι θα μετραει ο βαθμος και των τριων ταξεων του λυκειου...προσπαθω να εξασφαλισω το μελλον μου γιατι απο το σχολειο δεν προκειται να δω προκοπη:P
ενταξει απλα δυστυχως δεν ξερετε ουτε τι μαθηματα θα κανετε στην πρωτη λυκειου ουτε ποσες ωρες ουτε τι θα μετραει ουτε αν θα δωσετε πανελλαδικες :P
προσωπικα ειχα για θεωρητικα μαθηματα βοηθηματα απο μεταιχμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anta1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
ενταξει απλα δυστυχως δεν ξερετε ουτε τι μαθηματα θα κανετε στην πρωτη λυκειου ουτε ποσες ωρες ουτε τι θα μετραει ουτε αν θα δωσετε πανελλαδικες :P
προσωπικα ειχα για θεωρητικα μαθηματα βοηθηματα απο μεταιχμιο
Και για τα θετικα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
σαββαλα νομιζω και μαθηματικα μπαρλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Συμφωνω με τον johnnaousa περιμενε..
Εγω ειχα σαββαλα στα θετικα μαθηματα και ημουν ικανοποιημενη..Οποτε αν συνεχισετε με τα παλια βιβλια νομιζω οτι εισαι ενταξει.. Μπαρλα δεν ειχα χρησιμοποιησει, αλλα οσοι γνωριζω που το χρησιμοποιουν ειναι ευχαριστημενοι. Για θεωρητικα μεταιχμιο χρησιμοποιησα μια χρονια και μου φανηκαν μια χαρα.. τα πατακη νομιζω οτι εχουν τα βασικα και οχι λεπτομερειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anta1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Συμφωνω με τον johnnaousa περιμενε..
Εγω ειχα σαββαλα στα θετικα μαθηματα και ημουν ικανοποιημενη..Οποτε αν συνεχισετε με τα παλια βιβλια νομιζω οτι εισαι ενταξει.. Μπαρλα δεν ειχα χρησιμοποιησει, αλλα οσοι γνωριζω που το χρησιμοποιουν ειναι ευχαριστημενοι. Για θεωρητικα μεταιχμιο χρησιμοποιησα μια χρονια και μου φανηκαν μια χαρα.. τα πατακη νομιζω οτι εχουν τα βασικα και οχι λεπτομερειες..
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.... Κοιταξα τα βοηθηματα του πατακη στα περισσοτερα φιλολλογικα και ειναι μαπα...Οντως, μονο τα βασικα περιεχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.... Κοιταξα τα βοηθηματα του πατακη στα περισσοτερα φιλολλογικα και ειναι μαπα...Οντως, μονο τα βασικα περιεχουν...
Ισως και στην ταξη που εισαι να μη θελεις και κατι αλλο και να σε καλυπτουν του πατακη. Εσυ πως το βλεπεις? Δεν εχω δει το βοηθημα της α λυκειου και δε ξερω τι ακριβως εχει γι αυτο και σε ρωταω..Εγω φετος ειδα της γ λυκειου που ειχε μια φιλη μου στα αρχαια και ειχε ελαχιστα σε σχεση με το δικο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
για την α λυκειου ειχα αρχαια και χημεια του σαββαλα και ημουν ευχαριστημενη (ειδικα απο τη χημεια). Παντως, για τα θεωρητικα μαθηματα μπορεις να κοιταξεις και απο αλλες εκδοσεις, ειδικα απο μεταιχμιο και ελληνοεκδοτικη. ειναι πολυ καλα και εκτος αυτου εχω παρατηρησει οτι τα χρησιμοποιουν και πολλοι καθηγητές. αν, τωρα, κανεις καποιο επιπλεον μαθημα σε ιδιαιτερα ή σε φροντιστηριο, μπορεις να βολευτεις ανετα και με τις σημειωσεις του καθηγητη σου. καλη επιτυχια σου ευχομαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anta1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Ισως και στην ταξη που εισαι να μη θελεις και κατι αλλο και να σε καλυπτουν του πατακη. Εσυ πως το βλεπεις? Δεν εχω δει το βοηθημα της α λυκειου και δε ξερω τι ακριβως εχει γι αυτο και σε ρωταω..Εγω φετος ειδα της γ λυκειου που ειχε μια φιλη μου στα αρχαια και ειχε ελαχιστα σε σχεση με το δικο μου...
Ακριβως αυτο ισχυει και με τα βοηθηματα του Πατακη για την Α'... αστα να πανε

για την α λυκειου ειχα αρχαια και χημεια του σαββαλα και ημουν ευχαριστημενη (ειδικα απο τη χημεια). Παντως, για τα θεωρητικα μαθηματα μπορεις να κοιταξεις και απο αλλες εκδοσεις, ειδικα απο μεταιχμιο και ελληνοεκδοτικη. ειναι πολυ καλα και εκτος αυτου εχω παρατηρησει οτι τα χρησιμοποιουν και πολλοι καθηγητές. αν, τωρα, κανεις καποιο επιπλεον μαθημα σε ιδιαιτερα ή σε φροντιστηριο, μπορεις να βολευτεις ανετα και με τις σημειωσεις του καθηγητη σου. καλη επιτυχια σου ευχομαι:)
ναι θα κανω φροντιστηριο σε μαθηματικα, φυσικη και χημεια (ισως και εκθεση) οποτε εκει θα ειμαι καλυμμενη... Τωρα για τα θεωρητικα θα κοιταξω τις εκδοσεις που μου υποδειξατε!Επισης καλη επιτυχια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
ελληνοεκδοτικη
προσπαθουσα να θυμηθω τις συγκεκριμενες εκδοσεις ολο το απογευμα... Συμφωνω και εγω ελληνοεκδοτικη ειχα φετος στα αρχαια και ηταν πολυ καλο το συκεκριμενο βοηθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για κατι πιο Βαρυ σε αλγεβρα , γεωμετρια , φυσικη , χημεια , βιολογια τι εχουμε?

ως προς την δυσκολια πως ειναι ο παπαδακης? Εγω για μαθ-φυσ-χημ ψαχνω κατι πιο βαρυ που να εχει ομως και τις ευκολες καθε κεφαλαιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το καλό με τα βοηθήματα του Παπαδάκη είναι ότι έχουν πληθώρα (πάρα πολλές, κυριολεκτικά) κλιμακούμενης δυσκολίας ασκήσεων, πολλές από τις οποίες προτιμώνται από τους καθηγητές. Εγώ έχω το παλιό βοήθημα για την Α λυκείου του Παπαδάκη από τον αδερφό μου. Στην αρχή του τόμου (δεν είναι ένα βιβλίο) λέει ποιες είναι οι πιο SOS ασκήσεις.

Και τα βοηθήματα του Στεργίου βέβαια, ένα από τα οποία είχα στην Γ γυμνασίου είναι πολύ καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δηλαδη εχει και περιεργες αρκετα δυσκολες? Βασικα εγω ψαχνω βοηθηματα κυριως στα θετικα μαθηματα που με ενδειαφερουν που να θελουν πολυ δουλεια , να εχει μια τεραστια συλλογη ασκησεων και να εχει και αρκετε πιο "ψαγμενες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Οι τελευταίες ασκήσεις των βοηθημάτων του Παπαδάκη σε κάθε κεφάλαιο είναι σαφώς δύσκολες. Αυτό που ζητάς δεν είναι βοήθημα, είναι ο θεός ο ίδιος :P Όλα τα βοηθήματα έχουν τα ελλαττώματά τους... Κάτσε να δούμε τώρα με την νέα ύλη του """""νέου""""" λυκείου πως θα αλλάξουν τα βοηθήματα και μετά αποφασίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω και μονο με βοηθημα να δουλεψω δεν με χαλαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
δηλαδη εχει και περιεργες αρκετα δυσκολες? Βασικα εγω ψαχνω βοηθηματα κυριως στα θετικα μαθηματα που με ενδειαφερουν που να θελουν πολυ δουλεια , να εχει μια τεραστια συλλογη ασκησεων και να εχει και αρκετε πιο "ψαγμενες"

Αν θέλεις να ασχοληθείς με "ψαγμένες" ασκήσεις καλύτερα είναι να κατέχεις τις δύσκολες ασκήσεις των βοηθημάτων (ή και ενός, καλού βοηθήματος, όπως του Στεργίου) και μετά να ψάξεις στο internet, όπου έχει πάρα πολύ υλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με "ψαγμένες" ασκήσεις καλύτερα είναι να κατέχεις τις δύσκολες ασκήσεις των βοηθημάτων (ή και ενός, καλού βοηθήματος, όπως του Στεργίου) και μετά να ψάξεις στο internet, όπου έχει πάρα πολύ υλικό.
εσυ για ,φυσικη,μαθηματικα,χημεια ενα καλο βοηθημα και με ευκολες και με δυσκολες ασκησεις το οποιο να θελει αρκετη δουλεια ποιο θεωρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Μαθιουδάκης πολύ καλή ασκησεολογία και δύσκολη θεωρία με έμφαση και σε θεωρητικές ασκήσεις. Μιλώ για φυσική. Για άλλα δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω.

Ειμαστε offtopic νομίζω όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαθιουδάκης πολύ καλή ασκησεολογία και δύσκολη θεωρία με έμφαση και σε θεωρητικές ασκήσεις. Μιλώ για φυσική. Για άλλα δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω.

Ειμαστε offtopic νομίζω όμως;
εχει δυσκολες συνδυαστικες και απλες για την εισαγωγη στο κεφαλαιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
@dr.tasos

Εγώ στην α' λυκείου στη φυσική χρησιμοποιούσα Σαββάλα και Μαθιουδάκη. Ο Σαββάλας είχε μερικές εύκολες ασκήσεις αλλά πήγαινε στις δύσκολες ή παράξενες απότομα. Ο Μαθιουδάκης έχει πολλές ασκήσεις κλιμακούμενης δυσκολίας, αλλά γενικά μου φάνηκε εύκολος. Στην γ' λυκείου ανακάλυψα και το Δημόπουλο, που μου φάνηκε πιο πλήρης από τα άλλα δύο. Ο Δημόπουλος όμως δεν έχει αναλυτικές λύσεις, έχει μόνο αποτελέσματα και έτσι μπορεί να χρειαστεί να ψάχνεσαι.

Στα μαθηματικά στην α' είχα μόνο Στεργίου και με είχε καλύψει μια χαρά. Είχα κάνει ξαναλύσει αρκετές φορές φορές τις ασκήσεις του και έτσι στο τέλος είχα μια άνεση στα μαθηματικά. Αλλά και ο Παπαδάκης απ' ότι έχω δει έχει πολλές ασκήσεις, κλιμακούμενης δυσκολίας και στο τέλος έχει δύσκολες. Και τα δύο βοηθήματα είναι πολύ καλά και έχουν αναλυτική θεωρία αλλά επειδή διάβαζα κυρίως μόνος μου και ήθελα αναλυτική θεωρία, θα προτιμούσα ένα από τα δύο παραπάνω από του Μπάρλα.

Για Χημεία δε θα σου πω στην τρίτη πήγα τεχνολογική και δεν ξέρω τόσο καλά τα βοηθήματά της.

Αν χρειαστεί ας μεταφερθούν τα τελευταία μυνήματα στο κατάλληλο τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@dr.tasos

Εγώ στην α' λυκείου στη φυσική χρησιμοποιούσα Σαββάλα και Μαθιουδάκη. Ο Σαββάλας είχε μερικές εύκολες ασκήσεις αλλά πήγαινε στις δύσκολες ή παράξενες απότομα. Ο Μαθιουδάκης έχει πολλές ασκήσεις κλιμακούμενης δυσκολίας, αλλά γενικά μου φάνηκε εύκολος. Στην γ' λυκείου ανακάλυψα και το Δημόπουλο, που μου φάνηκε πιο πλήρης από τα άλλα δύο. Ο Δημόπουλος όμως δεν έχει αναλυτικές λύσεις, έχει μόνο αποτελέσματα και έτσι μπορεί να χρειαστεί να ψάχνεσαι.

Στα μαθηματικά στην α' είχα μόνο Στεργίου και με είχε καλύψει μια χαρά. Είχα κάνει ξαναλύσει αρκετές φορές φορές τις ασκήσεις του και έτσι στο τέλος είχα μια άνεση στα μαθηματικά. Αλλά και ο Παπαδάκης απ' ότι έχω δει έχει πολλές ασκήσεις, κλιμακούμενης δυσκολίας και στο τέλος έχει δύσκολες. Και τα δύο βοηθήματα είναι πολύ καλά και έχουν αναλυτική θεωρία αλλά επειδή διάβαζα κυρίως μόνος μου και ήθελα αναλυτική θεωρία, θα προτιμούσα ένα από τα δύο παραπάνω από του Μπάρλα.

Για Χημεία δε θα σου πω στην τρίτη πήγα τεχνολογική και δεν ξέρω τόσο καλά τα βοηθήματά της.




Αν χρειαστεί ας μεταφερθούν τα τελευταία μυνήματα στο κατάλληλο τόπικ.

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες θα τις λαβω σοβαρα υπ'οψιν μου οταν θα αγορασω βοηθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top