Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Γεια σας.Έχω μια απορία την οποία θα ήθελα να λύσετε.Σε πολλές ασκήσεις συναντώ τροχαλία δεμένη με 2 σώματα,το 1 από τα οποία κρέμεται,ενώ το άλλο είναι στο έδαφος.Και τα 2 σώματα είναι συνδεδεμένα με αβαρές,μη εκτατό νήμα το οποίο περνάει από το αυλάκι της τροχαλίας.Λοιπόν όταν μου ζητείται να υπολογίσω τη κινητική ενέργεια του συστήματος μια χρονική στιγμή t1 στην οποία ένα σώμα Σ1 μετατοπίστηκε κατά Δχ μπορώ εύκολα να το κάνω με τις εξισώσεις κίνησης.Ωστόσο εγώ θέλω να το λύσω με ΘΜΚΕ. Μου είπαν ότι ΘΜΚΕ εφαρμόζουμε κυρίως για 1 σώμα και όχι για σύστημα σωμάτων.Εγώ όμως που προσπάθησα να το λύσω και με αυτόν τον τρόπο παρατήρησα ότι τα αποτελέσματα είναι διαφορετικά από ότι αν το έλυνα με εξισώσεις κίνησης.Παρατήρησα πως σε όλες τις περιπτώσεις αν δε λάβω υπόψη το έργο της τροχαλίας τα αποτελέσματα βγαίνουν ίδια.Οπότε φτάσαμε στην απορία...Υπάρχει περίπτωση μια τροχαλία που περιστρέφεται να μη παράγει έργο ή απλά μου διαφεύγει κάτι?

Αν στο ΘΜΚΕ παίρνεις 6 δυνάμεις, τότε:
Οι δυνάμεις Τ1 και Τ1΄ στα άκρα του νήματος μεταξύ m1 και τροχαλίας είναι εσωτερικές και το έργο τους (των δύο) μηδέν. Ομοίως των Τ2 και Τ2΄. Τελικά σου μένει το έργο των δύο βαρών. Το αποτέλεσμα είναι ίδιο και με τους δύο τρόπους.
Λύσε την άσκηση για m1=1Kg, m2=2Kg, M=4Kg(τροχαλίας) Ι=½ΜR² και θα κατέβει η m2 h=1m . Θα βρεις υ=2m/s και με τους δύο τρόπους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Αν στο ΘΜΚΕ παίρνεις 6 δυνάμεις, τότε:
Οι δυνάμεις Τ1 και Τ1΄ στα άκρα του νήματος μεταξύ m1 και τροχαλίας είναι εσωτερικές και το έργο τους (των δύο) μηδέν. Ομοίως των Τ2 και Τ2΄. Τελικά σου μένει το έργο των δύο βαρών. Το αποτέλεσμα είναι ίδιο και με τους δύο τρόπους.
Λύσε την άσκηση για m1=1Kg, m2=2Kg, M=4Kg(τροχαλίας) Ι=½ΜR² και θα κατέβει η m2 h=1m . Θα βρεις υ=2m/s και με τους δύο τρόπους?

Πωω...δεν σκεφτόμουν να πάρω το έργο των Τ΄1 και Τ'2.Έπαιρνα μόνο το έργο του βάρους των σωμάτων Σ1 και Σ2 .Για αυτό μου έβγαιναν αλλιώς τα νούμερα.Αλλά τώρα κατάλαβα τι παίζει.Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το χρόνο σου!!

Btw η ταχύτητα ίδια βγαίνει.Αλλά όχι 2. Ρίζα 8 βγαίνει και στις 2 περιπτώσεις.Αν ήταν h=0.5 τότε 2 θα έβγαινε.Όχι πως έχει σημασία...Φτάνει που βγήκαν ίδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gwgw Sr

Νεοφερμένος

Η Gwgw Sr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gwgw Sr

Νεοφερμένος

Η Gwgw Sr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
χρειαζομαι βηθεια επειγοντως με τοσ παρακατω ασκησεις ειναι πανω στο Θ.Μ.Κ.Ε Α.δ.Μ.Ε ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
1)Ενα σωμα φηνεται να ελευθερο να κινηθει απο τη κορυφη κεκλιμενου επιπεδου μηκους s=9m και γωνια κλισης φ=30μοιρες .Αν το σωμα εμφανιζει με το κελιμενο επιπεδο συντελεστη τριβης ολισθησης μ=ο,2ριζα3 να υπολογιστε το μετρο υης ταχυτητας του σωματος τη στιγμη που φτανει στη βαση του κεκλιμενου επιπεδου.g=10m/s

2)Σωμα μαζας m=6kg βρισκεται ακινητο στη θεση χ=0 πανω σε λειο οριζοντιο δρομο που ταυτιζεται με τον αξονα χ'Οχ και απο την χρονικη στιγμη t=0 και μετα δεχεται οριζοντια δυναμη που εχει θετικη φορα και το μετρο της μεταβαλλεται με τη θεση χ συμφωνα με τη σχεση F=2+4x(s.i).Na υπολογισετε το μετρο της ταχυτητας του σωματος οταν αυτο διερχεται απο τη θεση χ1=2m

3)Ενα σωμα μαζας m αφηνεται ελευθερο να κινηθει απο σημειο Α ενος λειου κεκλιμενου επιπεδου γωνιας κλισης φ που βρισκεται σε υψος h1=3m πανω απο τη βαση του.Το σωμα φτανει στη βαση του κεκλιμενου επιπεδου και συνεχιζει την κινηση του σε οροζοντιο επιπεδο με το οποιο εμφανιζει συντελεστη τριβης ολισθησης μ=0,2 .Να υπολογιστε το διαστημα που διενυσε το σωμα στο οριζοντιο δαπεδο μεχρι τη στγμη που ακινητοποιηθηκε.

4)Μικρο σωμα μαζας m=2kg ειναι ακινητο στη βαση λειου κελιμενου επιπεδου γωνιας κλισης γ(ημφ=0,6 και συνφ=0,8) και απο καποια στιγμη και μετα αρχιζει να δεχεται οριζοντισ σταθερη δυναμη F η οποια καταργειται ακαριαια οταν το σωμα εχει φτασει σε υψος h1= 3m.To σωμα ακινητοποιειται στιγμιαια απο οταν φτασε ισε μεγιστο υψος hmax=4,8.Να υπολογισεται το μετρο
α)της ταχυτητας του σωματος τη στιγμη που βρισκεται σε υψος h1
β)τη δυναμη F
g=10m/s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Sos!!!! Παιδιά θέλω γρήγορα βοήθεια σε μια απορία!!!! Λοιπόν είναι μια άσκηση θεωριτικη.. Αρχικά έχουμε μια ταλαντωση σώμα ελατήριο χωρις τριβές .στη συνέχεια αν επιδρά δύναμη τριβής ανάλογη της γραμμιικης ταχύτητας να υπολογιστεί το νέο ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τροχαλια μαζας Μ=8 Κg ακτινας R μπορει να στρεφεται χωρις τριβες γυρω απο οριζοντιο αξονα που διερχεται απο το κεντρο της και ειναι καθετος στο επιπεδο της.Ενα αβαρες νημα ειναι τυλιγεμνο γυρω απο την τροχαλια και στο ακρο του ειναι στερεωμενο ενα σωμα μαζας m1=1 Kg. Στην ιδια κατακορυφο με το μ1 ταλαντωνεται ενα συστημα μαζας-ελατηριου συμφωνα με την εξισωση x=0,2ημ20πt (S.I)m2 =1Kg.Ελευθερωνουμε το σωμα m1 και τη στιγμη που εχει ξετυλιχτει νημα μηκους h=1m το m1 συγκρουεται κεντρικα και ελαστικα με το m2 το οποιο διερχεται απο τη θεση ισσοροπιας του.Να υπολογιστε:
α)την ταχυτητα του m2 ελαχιστα πριν συγκρουστει με την m1
β) την ταχυτητα του m1 ελαχιστα πριν συγκρουστει με την m2
γ) το νεο πλατος ταλαντωσης της μαζας m2 αφου πρωτα βριτε ποια ηταν η κεευθυνση της m2 πριν τη κρουση
Δινεται Icm=1/2MR^2 και g=10 m/s^2

ΒΟΗΘΕΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Τροχαλια μαζας Μ=8 Κg ακτινας R μπορει να στρεφεται χωρις τριβες γυρω απο οριζοντιο αξονα που διερχεται απο το κεντρο της και ειναι καθετος στο επιπεδο της.Ενα αβαρες νημα ειναι τυλιγεμνο γυρω απο την τροχαλια και στο ακρο του ειναι στερεωμενο ενα σωμα μαζας m1=1 Kg. Στην ιδια κατακορυφο με το μ1 ταλαντωνεται ενα συστημα μαζας-ελατηριου συμφωνα με την εξισωση x=0,2ημ20πt (S.I) m2 =1Kg.Ελευθερωνουμε το σωμα m1 και τη στιγμη που εχει ξετυλιχτει νημα μηκους h=1m το m1 συγκρουεται κεντρικα και ελαστικα με το m2 το οποιο διερχεται απο τη θεση ισορροπιας του.Να υπολογιστε:
α)την ταχυτητα του m2 ελαχιστα πριν συγκρουστει με την m1
β) την ταχυτητα του m1 ελαχιστα πριν συγκρουστει με την m2
γ) το νεο πλατος ταλαντωσης της μαζας m2 αφου πρωτα βριτε ποια ηταν η κεευθυνση της m2 πριν τη κρουση
Δινεται Icm=1/2MR^2 και g=10 m/s^2 ΒΟΗΘΕΙΑ!
Υπόδειξη:
Βρίσκεις επιτάχυνση τροχαλίας, χρόνο και ταχύτητα υ1 όταν έχει ξετυλιχθεί σκοινί h. Βρίσκεις υmax της ταλάντωσης.
Είναι υmax > υ1 , άρα για να γίνει η κρόυση το m2 ανεβαίνει. Είναι m1 = m2 άρα κατά την ελαστική κρόση συμβαίνει ανταλλαγή ταχυτήτων. Άρα έχεις τη νέα υmax και βρίσκεις το νέο πλάτος.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

P@NT?LO$

Νεοφερμένος

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
η ταχυτητα u1 δηλαδη ισουται με acm*t? και η u2=umax επειδη η συγκρουση ειναι στη ΘΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis_Ts

Νεοφερμένος

Ο Sarantis_Ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ξέρω ότι όλοι ασχολούμαστε βασικά με το στερεό και κρούσεις σε αυτή τη φάση, αλλά η ΟΕΦΕ βάζει επαναληπτικό διαγωνισμα και θα σκάσω, αν δεν μου εξηγήσει καποιος που το κατέχει πολύ καλά ΠΩΣ ακριβώς και με σιγουριά θα βρήσκω την αρχική φαση ηλεκτρικής ταλάντωσης???
Ο φυσικός μου στο σχολείο λεει κάτι κουφά για εξισώσεις του Q με ημίτονο και I με συνιμήτονο, και καλά για να μην με μπερδεύει το βιβλίο, αλλα μου τα κάνει κουβάρι στο μυαλό!
Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται, αλλά παίζει να έχουμε λυσει λάθως τισ ασκησεις στην τάξη και να εχω λαθος σημειωσεις και δεν καταλαβαινω τπτ :Ρ
Μπορεί να βοηθήσει κανένας;
Απ ότι έχω καταλάβει... όταν το ρεύμα πάει στον θετικό οπλισμό (αυτόν που ορίζει η άσκηση θετικό ή αυτον που ήταν ΑΡΧΙΚΑ θετικός) τοτε ειναι θετικό. Αν ο πυκνωτής ομως δεν είχε φορτίο και η ασκηση δεν οριζει τπτ, τότε εγώ θεωρώ ότι πάει στον θετικό ή στον αρνητικό;;;
Γενικά μπορεί κάποιος να μου τα ξεκαθαρίσει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
ΠΩΣ ακριβώς και με σιγουριά θα βρήσκω την αρχική φαση ηλεκτρικής ταλάντωσης???
Ο φυσικός μου στο σχολείο λεει κάτι κουφά για εξισώσεις του Q με ημίτονο και I με συνιμήτονο... όταν το ρεύμα πάει στον θετικό οπλισμό (αυτόν που ορίζει η άσκηση θετικό ή αυτον που ήταν ΑΡΧΙΚΑ θετικός) τοτε ειναι θετικό. Αν ο πυκνωτής ομως δεν είχε φορτίο και η ασκηση δεν οριζει τπτ, τότε εγώ θεωρώ ότι πάει στον θετικό ή στον αρνητικό;;
Δεν είναι δύσκολο:
------ Αν για t=0 είναι q = +Q και i = 0 => q = Q.συνωt , i = -Ι.ημωt (περίπτωση του βιβλίου). q > 0 αν ο πυκνωτής φορτίζεται με την αρχική πολικότητα, Ι > 0 αν το ρεύμα κατευθύνεται προς τον αρχικά θετικό οπλισμό.
------ Αν για t=0 είναι q = 0 και i = +Ι => q = Q.ημωt , i = Ι.συνωt. Ι > 0 αν κατευθύνεται προς τον οπλισμό που θα φορτιστεί πρώτος θετικά, q > 0 αν ο πυκνωτής φορτίζεται με την πολικότητα με την οποία θα φορτιστεί για πρώτη φορά.
------ Αν για t=0 συμβαίνει κάτι διαφορετικό, τότε q = Q.ημ(ωt+φο) , i = Ι.συν(ωt+φο) ή (το ίδιο είναι) q = Q.συν(ωt+φο) , i = -Ι.ημ(ωt+φο), και δουλεύεις όπως στις μηχανικές ταλαντώσεις.
Προτιμείστε με q = Q.ημ(ωt+φ) , γιατί το έχετε συνηθίσει από τις μηχανικές ταλαντώσεις και γιατί με το ημίτονο οι πράξεις είναι πιο βολικές. Για παράδειγμα, δοκιμάστε και με τους 2 τρόπους να βρείτε αρχική φάση αν για t=0 είναι q = +Q/2 και i>0 και θα δείτε.
Για t=0 είναι q = +Q/2 και i > 0

1ος τρόπος: q = Qημ(ωt+φ) και i = Iσυν(ωt+φ)
t=0 => ημφ = ½ , συνφ > 0 , 0≤ φ<2π => φ = π/6
Άρα q= Qημ(ωt + π/6)

2ος τρόπος: q = Qσυν(ωt+φ) και i = -Iημ(ωt+φ)
t=0 => συνφ= ½ , ημφ < 0 , 0≤ φ<2π => φ= 5π/3
Άρα q= Qσυν(ωt + 5π/3) = Qημ(ωt + 5π/3+ π/2) = Qημ(ωt + 13π/6)=>
=> q = Qημ(2π+ ωt +π/6) => q = Qημ(ωt + π/6)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Απ ότι έχω καταλάβει... όταν το ρεύμα πάει στον θετικό οπλισμό (αυτόν που ορίζει η άσκηση θετικό ή αυτον που ήταν ΑΡΧΙΚΑ θετικός) τοτε ειναι θετικό. Αν ο πυκνωτής ομως δεν είχε φορτίο και η ασκηση δεν οριζει τπτ, τότε εγώ θεωρώ ότι πάει στον θετικό ή στον αρνητικό;;;
Μπορείς να θεωρήσεις ότι πάει στο θετικό ή στον αρνητικό, αυθαίρετα. Συνήθως όμως σου ορίζει η άσκηση ποιος είναι ο θετικός ή φαίνεται από τα προηγούμενα δεδομένα (αν πχ. πυκωτής ήταν προηγουμένως συνδεδεμένος σε κύκλωμα με πηγή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Τι στο καλο ειναι η φαση της ταλαντωσης ? Δεν μπορω να καταλαβω οσο κι αν το διαβαζω κι το ξαναδιαβαζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τι στο καλο ειναι η φαση της ταλαντωσης ? Δεν μπορω να καταλαβω οσο κι αν το διαβαζω κι το ξαναδιαβαζω!
Δεν λες ότι x=Aημ(ωt+φ);
Το ωt+φ είναι η φάση της ταλάντωσης, ενώ το φ η αρχική φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Δεν λες ότι x=Aημ(ωt+φ);
Το ωt+φ είναι η φάση της ταλάντωσης, ενώ το φ η αρχική φάση.

Το καταλαβαινω αυτο.. Οπως κι την αποδειξη της .. Στον ορισμο δεν μπορω να καταλαβω! Συμβαινει οταν βρισκεται σε x=\(διαφορο) του 0 .. Ναι αλλα σαν ορισμο τι οριζουμε φαση της ταλαντωσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το καταλαβαινω αυτο.. Οπως κι την αποδειξη της .. Στον ορισμο δεν μπορω να καταλαβω! Συμβαινει οταν βρισκεται σε x=\(διαφορο) του 0 .. Ναι αλλα σαν ορισμο τι οριζουμε φαση της ταλαντωσης?
Ό,τι είναι μέσα στο ημίτονο το ονομάζεις φάση ταλάντωσης εξ ορισμού.
Αν έχεις διαβάσει κάτι άλλο, αλλού μπορεί να είναι συμβατό και αυτό.
Πες μου ΑΚΡΙΒΩΣ τι έχεις διαβάσει ως ορισμό της φάσης για να σου εξηγήσω παραπάνω.
Ακόμη και αν είναι στο σχολικό, κάνε έναν κόπο και γράψε τον, γιατί προφανώς δεν το έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Οι σχεσεις Α=ημωt κτλπ ισχυουν οταν τη χρονικη στιγμη t=0 διερχεται αποτο σημειο Ο x=0 και κινειται κατα την θετικη φορα u>0. Για καθε αλλη περιπτωση διαφοροποιουνται και γινονται Α=ημ(ωt+φ0) (κτλπ) οπου φ0 ειναι η φαση της ταλαντωσης τη χρονικη στιγμη t=0 και γι αυτο ονομαζεται αρχικη φαση. Για την αρχικη φαση ισχυει 0<=φ0<=2π . Μια τετοια ταλαντωση λεμε οτι εχει αρχικη φαση τη γωνια φ0 και φαση τη γωνια (ωt+φ0)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μια τετοια ταλαντωση λεμε οτι εχει αρχικη φαση τη γωνια φ0 και φαση τη γωνια (ωt+φ0)
Ε, ωραία αυτό που γράφεις είναι.
Ποιο είναι το πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Ε, ωραία αυτό που γράφεις είναι.
Ποιο είναι το πρόβλημα;

Βγαίνει απο το κύκλο ? Από το ημίτονο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Βγαίνει απο το κύκλο ? Από το ημίτονο?

Η ΑΑΤ μπορεί να μελετηθεί και με τη βοήθεια της ομαλής κυκλικής κίνησης.
Αν (Σχήμα 1) το σημείο Μ εκταλεί στην περιφέρεια του κύκλου ακτίνας Α ομαλή κυκλική κίνηση με γωνιακή ταχύτητα ω, τότε η προβολή Σ του Μ στη διάμετρο ΡΡ' εκτελεί ΑΑΤ πλάτους Α και γωνιακής συχνότητας ω.
Αν (Σχήμα 2) δεν υπάρχει αρχική φάση, τη χρονική στιγμή t=0 το Μ βρίσκεται στο Γ και το Σ βρίσκεται στη θέση ισορροπίας Ο. Τη χρονική στιγμή t η επιβατική (που ακολουθεί το Μ) ακτίνα έχει διαγράψει γωνία ωt, οπότε η απομάκρυνση του Σ είναι
χ = ΟΣ = Α.ημωt.
Αν (Σχήμα 3) υπάρχει αρχική φάση φο, τη χρονική στιγμή t=0 το Μ βρίσκεται στο Δ και το Σ βρίσκεται στη θέση Ε, οπότε η φο ορίζεται από την ακτίνα ΟΔ. Τη χρονική στιγμή t η επιβατική (που ακολουθεί το Μ) ακτίνα έχει διαγράψει γωνία ωt, οπότε η απομάκρυνση του Σ είναι χ = ΟΣ = Α.ημ(ωt+φο).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.

Η ΑΑΤ μπορεί να μελετηθεί και με τη βοήθεια της ομαλής κυκλικής κίνησης.
Αν (Σχήμα 1) το σημείο Μ εκταλεί στην περιφέρεια του κύκλου ακτίνας Α ομαλή κυκλική κίνηση με γωνιακή ταχύτητα ω, τότε η προβολή Σ του Μ στη διάμετρο ΡΡ' εκτελεί ΑΑΤ πλάτους Α και γωνιακής συχνότητας ω.
Αν (Σχήμα 2) δεν υπάρχει αρχική φάση, τη χρονική στιγμή t=0 το Μ βρίσκεται στο Γ και το Σ βρίσκεται στη θέση ισορροπίας Ο. Τη χρονική στιγμή t η επιβατική (που ακολουθεί το Μ) ακτίνα έχει διαγράψει γωνία ωt, οπότε η απομάκρυνση του Σ είναι
χ = ΟΣ = Α.ημωt.
Αν (Σχήμα 3) υπάρχει αρχική φάση φο, τη χρονική στιγμή t=0 το Μ βρίσκεται στο Δ και το Σ βρίσκεται στη θέση Ε, οπότε η φο ορίζεται από την ακτίνα ΟΔ. Τη χρονική στιγμή t η επιβατική (που ακολουθεί το Μ) ακτίνα έχει διαγράψει γωνία ωt, οπότε η απομάκρυνση του Σ είναι χ = ΟΣ = Α.ημ(ωt+φο).


ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top