Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
o noname έβαλε ένα ερώτημα πρίν το οποιο απάντησα και έπειτα το έσβησε...
είναι u=umax/2 άρα Κ=Κmax/4

σορυ για αυτο...το βρηκα για αυτο το εσβησα :P και επειδη ηθελα να ρωτησω και για τα κυματα την εκανα μια ερωτηση! παντως ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ειμαι φυσικη γ λυκειου συμβολη στασιμα κυματα....νομιζς οτι δε μπορω να αντιληφθω πρακτικα τις εννοιεσ με αποτελεσμα να μη μπορω να γεχωρισω γιατι να αναφερομαστε σε κοιλιες κ δεσμουσ κ οχι σε ενισχυτικες κ ακυρωτικες υπερβολες....οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη...

Δες την εικόνα. Είναι από το Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Standing_wave_2.gif
Ενισχυτική συμβολή έχεις στα σημεία που και τα δύο τρέχοντα κύματα (το δεξιά και το αριστερά κινούμενο) είναι θετικά (πάνω) ή αρνητικά (κάτω) ταυτόχρονα, ενώ ακυρωτική όταν είναι διαφορετικά: το ένα πάνω και το άλλο κάτω.

Κοιλίες είναι τα σημεία στα οποία εμφανίζονται τα μέγιστα της απομάκρυνσης στο άθροισμα των τρέχοντων κυμάτων, δηλαδή στο στάσιμο κύμα και δεσμοί τα σημεία που έχουν συνεχώς απομάκρυνση 0 (πάλι στο στάσιμο).
Να ρωτήσω κάτι: όταν σε μια τα ταλάντωση ισχύει α<0 τότε είναι ανγκαστικά x>0;
Έχει δίκιο ο Johny15. Λίγη περισσότερη ανάλυση:
Όταν είσαι στα χ>0 με φορά προς τα θετικά, η ταχύτητα θα μειώνεται, άρα η α είναι αρνητική. Όταν κινείσαι προς τα αρνητικά (και είσαι στα θετικά χ) η ταχύτητα αυξάνεται κατά μέτρο, αλλά είναι αρνητική, δηλαδή μειώνεται και άρα η α είναι και πάλι αρνητική.
Ή αν το σκεφτείς διαφορετικά, η δύναμη είναι ανάλογη της επιτάχυνσης και η δύναμη είναι αρνητική όταν είναι στα θετικά: F=-kx.
Με αυτά που μαθαίνουμε στο σχολείο, ναι.
Αμφιβάλλεις για κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ακόμα μια ερώτηση: μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει πότε χρησιμοποιούμε την ΑΔΜΕ και ΘΜΚΕ(και να δώσει τους τύπους);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ακόμα μια ερώτηση: μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει πότε χρησιμοποιούμε την ΑΔΜΕ και ΘΜΚΕ(και να δώσει τους τύπους);

ΑΔΜΕ όταν το σώμα κινείται υπό την επίδραση των συντηρητικών δυνάμεων,μόνο.Δηλαδή οι δυνάμεις που εκτελούν έργο είναι μόνο οι συντηρητικές-διατηρητικές. Εμηχπριν=Εμηχμετά <=> Καρχ + Uαρχ = Κτελ + Uτελ
ΘΜΚΕ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που εφαρμόζεις ενεργητική προσέγγιση σε ένα σώμα. WΣF=Κτελ-Καρχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αμφιβάλλεις για κάτι;

Όχι απλά αυτά που μαθαίνουμε στο σχολείο είναι ειδικές συγκεκριμένες περιπτώσεις και δεν ξέρω τι μπορεί να ισχύει σε μια πιο "προχωρημένη" και "ανώμαλη" ταλάντωση. Μπορεί και να μην υπάρχει δεν ξέρω δεν είμαι φοιτητής φυσικού :P απλώς άφησα μια περίπτωση από έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
παιδια βοηθεια..εχω κολλησει σε μια ασκηση και δεν μπορω να ξεκολλησω:/:
λοιπον : μια σφαιρα σ1 μαζας Μ=1,6 kg ισορροπει συνδεδεμενηστο πανω ακρο κατακορυφου ιδανικου ελατηριου σταθερας Κ=40Ν/Μ του οποιου το αλλο ακρο ειναι ακλονητα στερεωμενο στο δαπεδο. Σε υψος h πανω απο τη θεση ισορροπιας της σφαιρας σ1 και στη ιδια κατακορυφο με τον αξονα του ελατηριου βρισκεται σφιρα σ2 μαζας m=0,2 kg.Συμπιεζουμε το ελατηριο κατα δl=0,8 m απο τη θεση ισορροπιας και τη χρονικη στιγμη t=0 αφηνουμε τις σφαιρες σ1 και σ2 να κινηθουν ταυτοχρονα χωρις αρχικη ταχυτητα, οποτε συγκρουνταιμετωπικα οταν το σ1 διερχεται για πρωτη φορα απο τη θεση ισορροπιας του.
1) να υπολογισετε το υψος h
2) την ταχυτητα των σφαιρων πριν τη κρουση
αν η κρουση των σφαιρων ειναι ελαστικη, να υπολογισετε:
3) τις ταχυτητες των σφαιρων μετα την κρουση
4)το πλατος ταλαντωσης της σφαιρας σ1
αν η κρουση ειναι πλαστικη να υπολογισετε το πλατος του συσσωματωματος
.........
για το 1) εχω βρει το h 0,5 m(ειπα οτι εκτελει ελευθυερη πτωση....)
για το 2)u1=4 και u2=ριζα 10(u1=umax & u2=...ριζα 2gh)
τα αλλα δεν μπορω να τα κανω....:(:(

κανεις να με βοηθησει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Αν ειναι ελαστικη παιρνεις τους 2 μεγαλους τυπους νομιζω ενω αν ειναι πλαστικη κανεις αδο και βρισκεις την ταχυτητα του συσσωματοματος κ με αδετ βρισκεις το πλατος... τωρα οταν ειναι ελαστικη δεν ξερω πως βρισκεις το πλατος :?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.




Την στιγμή αμέσως πρίν την κρούση η Σ1 διέρχεται από την Θ.Ι. (x=0m) της και έχει περασει χρονικό διάστημα t1 = Τ/4 sec (Από την ακραία θέση πήγε στην Θ.Ι.)


Άρα
. Όμως αυτή η χρονική στιγμή, είναι η στιγμή αμέσως πρίν την κρούση, οπότε η σφαίρα Σ2 θα έχει διανύσει απόσταση h.
Και από την ελεύθερη πτώση όπως σωστά είπες έχουμε (ξέχασες να γράψεις ότι η επιτάχυνση την βαρύτητας είναι g=10m/sec^2 ε;:P)


. Και τώρα μπορείς να προχωρήσεις:) (ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος...)

τωρα οταν ειναι ελαστικη δεν ξερω πως βρισκεις το πλατος :?
Έχοντας βρεί την ταχύτητα της Σ1 μετά την κρούση, χρησιμοποιείς την Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας Ε=Κ+U για να βρείς το πλάτος, κανονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια βοηθεια..εχω κολλησει σε μια ασκηση και δεν μπορω να ξεκολλησω:/:
λοιπον : μια σφαιρα σ1 μαζας Μ=1,6 kg ισορροπει συνδεδεμενηστο πανω ακρο κατακορυφου ιδανικου ελατηριου σταθερας Κ=40Ν/Μ του οποιου το αλλο ακρο ειναι ακλονητα στερεωμενο στο δαπεδο. Σε υψος h πανω απο τη θεση ισορροπιας της σφαιρας σ1 και στη ιδια κατακορυφο με τον αξονα του ελατηριου βρισκεται σφιρα σ2 μαζας m=0,2 kg.Συμπιεζουμε το ελατηριο κατα δl=0,8 m απο τη θεση ισορροπιας και τη χρονικη στιγμη t=0 αφηνουμε τις σφαιρες σ1 και σ2 να κινηθουν ταυτοχρονα χωρις αρχικη ταχυτητα, οποτε συγκρουνταιμετωπικα οταν το σ1 διερχεται για πρωτη φορα απο τη θεση ισορροπιας του.
1) να υπολογισετε το υψος h
2) την ταχυτητα των σφαιρων πριν τη κρουση
αν η κρουση των σφαιρων ειναι ελαστικη, να υπολογισετε:
3) τις ταχυτητες των σφαιρων μετα την κρουση
4)το πλατος ταλαντωσης της σφαιρας σ1
αν η κρουση ειναι πλαστικη να υπολογισετε το πλατος του συσσωματωματος
.........
για το 1) εχω βρει το h 0,5 m(ειπα οτι εκτελει ελευθυερη πτωση....)
για το 2)u1=4 και u2=ριζα 10(u1=umax & u2=...ριζα 2gh)
τα αλλα δεν μπορω να τα κανω....:(:(

Δεν την ελυσα αλλα θα πω πως νομιζω οτι λυνονται αυτα που δεν καταφερες.
3) Για να βρεις τις ταχυτητες μετα θα χρησιμοποιησεις τους τυπους που εχει το βιβλιο στο κεφαλαιο των κρουσεων και αφορουν τις ταχυτητες δυο σωματων μετα την μετωπικη ελαστικη τους κρουση.
Αν δεν εχεις κανει κρουσεις καθολου (!) τοτε αρκει να σκεφτεις το εξης.
Η κρουση θεωρουμαι οτι γινεται σε απειροελαχιστο χρονο και οτι γινεται μεσα σε μονομενο περιβαλλον(ή κατι τετοιο δεν θυμαμαι καλα) (ισχυει ΣFεξ=0) . Ισχυει οτι η μεταβολη της ορμης πριν ειναι ιση με την μεταβολη της ορμης μετα.(του συστηματος)
Οποτε ισχυει ΔPπριν=ΔPμετα => m1u1-m2u2=mu2'-m1u1' (τα προσημα πανε αναλογα με το τι εχεις θεσει ως θετικη φορα.Επισης οι ταχυτητες ε τους τονους ειναι οι τελικες)

Επισης αφου η κρουση ειναι ελαστικη ισχυει Καρχικο=Κτελικο για το συστημα των δυο σφαιρων (Κ η κινητικη ενεργεια)
Εχεις δυο δυο σχεσεις με δυο αγνωστους αρα βρισκεις τις ταχυτητες.

4)Το σωμα σ1 αμεσως μετα την κρουση θα κανει Α.Α.Τ .Η ταχυτητα του σ1 που θα βρεις μετα την κρουση ειναι και η μειστη της ταλαντωσης του . Αρα απο τον τυπο 1/2*Κ*Α^2 = 1/2*m*(umax)^2 θα βρεις το πλατος της ταλαντωσης.


Αν η κρουση ειναι πλαστικη τοτε θα κανεις το εξης:
Ισχυει Α.Δ.Ο αρα ΔPπριν=ΔPμετα => m1u1-m2u2=(m1+m2) V (προσοχη στα προσημα)

Μολις βρηκες την ταχυτητα του συσσωματοματος .Προσοχη! ΔΕΝ ειναι η μεγιστη ταχυτητα της ταλαντωσης του συσσωματοματος.Η θ.Ι της νεας ταλατωσης δεν εχει καμια σχεση με την προηγουμενη.

Αρχικα βρισκεις την Θ.Ι του συσσ. : Θ.Ι ΣF=0 =>(m1+m2)g=Kx2 και λυνεις ως προς x.ΤΟ x ayto einai h epimikinsh toy elathrioy.

Τωρα για την Α.Α.Τ του συσσ. ξερεις οτι στη θεσηx1-x2 εχει ταχυτητα V αρα κανεις Κ+U=Umax και βρισκεις το πλατος της ταλαντωσης του συσσ. (Υ.Γ: Το x1 ειναι η θεση ισσοροπιας του m1 και νομιζω πως ευκολα μπορεις να την βρεις.Τελος θα σου πω οτι σημαντικο ειναι να προσδιορισεις ποια λαμβανεις ως θετικη φορα στο συστημα , ωστε να σου βγουν τα προσημα σωστα. )

Αν ειναι ελαστικη παιρνεις τους 2 μεγαλους τυπους νομιζω ενω αν ειναι πλαστικη κανεις αδο και βρισκεις την ταχυτητα του συσσωματοματος κ με αδετ βρισκεις το πλατος... τωρα οταν ειναι ελαστικη δεν ξερω πως βρισκεις το πλατος :?

Δεν κανεις ΑΔΕΤ για να βρεις το πλατος ταλαντωσης του συσσ. διοτι αλλαζει η Θ.Ι . Η ταχυτητα του συσσ. μετα την κρουση δεν ειναι η umax της ταλαντωσης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Δεν κανεις ΑΔΕΤ για να βρεις το πλατος ταλαντωσης του συσσ. διοτι αλλαζει η Θ.Ι . Η ταχυτητα του συσσ. μετα την κρουση δεν ειναι η umax της ταλαντωσης του.
Βρισκεις το χ απο sf=0 με τα dl και μετα αδετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
μια προταση στα κυματα λεει: αν δυο σημεια εχουν τν αντιθετη απομακρυνση τοτε εχουν ΣΙΓΟΥΡΑ διαφορα φασης π.
σωστο ή λαθος και γιατι? εγω λεω λαθος γτ δν ξερουμε την φορα της ταχυτητας.. εσεις τι νομιζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα έλεγα λάθος καθώς μπορεί να είναι και ακέραια πολλαπλάσια του π δηλαδή το ένα σώμα να βρίσκεται την 2η φορά στην αντίθετη απομάκρυνση από το άλλο σώμα που βρίσκεται εκεί την πρώτη φορά (η αλήθεια είναι ότι τώρα κάνω κύματα και δεν τα έχω μελετήσει ακόμα πολύ καλά). Θα ήθελα να ακούσω τι έχει να πει κάποιος που ξέρει σίγουρα την απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
μια προταση στα κυματα λεει: αν δυο σημεια εχουν τν αντιθετη απομακρυνση τοτε εχουν ΣΙΓΟΥΡΑ διαφορα φασης π.
σωστο ή λαθος και γιατι? εγω λεω λαθος γτ δν ξερουμε την φορα της ταχυτητας.. εσεις τι νομιζετε?
Εχω καιρο να κανω κυματα και ισως η ερωτηση να ειναι βλακεια αλλα οταν λες απομακρυνση τοτε τι ακριβως εννοεις:
απομακρυνση απο τη θεση ισορροπιας τους ή απο την πηγη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Λογικα απο τη ΘΙ εννοει.
Ειναι λαθος διοτι εχουν αντιθετες απομακρυνσεις οταν εχουν διαφορα φασης περιττο πολλαπλασιο του π δηλαδη Δφ=(2κ+1)π
με κ=0,1,2,3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
θεση ισορροπιας εννοω. ειναι σιγουρα σε αντιθεση φασης ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δείτε την συνημμένη εικόνα.
Το σημείο Β έχει αντίθετη απομάκρυνση (αντίθετο ημίτονο => αντίθετη απομάκρυνση) από τα Γ και Δ, αλλά όχι την ίδια διαφορά φάσης. Οπότε η πρόταση είναι λανθασμένη. Από φυσικής άποψης είναι αυτό που είπε κάποιος για την αντίθετη ταχύτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • exc34.jpg
    exc34.jpg
    16.9 KB · Εμφανίσεις: 127

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Δείτε την συνημμένη εικόνα.
Το σημείο Β έχει αντίθετη απομάκρυνση (αντίθετο ημίτονο => αντίθετη απομάκρυνση) από τα Γ και Δ, αλλά όχι την ίδια διαφορά φάσης. Οπότε η πρόταση είναι λανθασμένη. Από φυσικής άποψης είναι αυτό που είπε κάποιος για την αντίθετη ταχύτητα.

AN καταλαβα καλα εννοεις οτι φΑ-φΓ διαφορετικο απο φΑ-ΦΔ ? ουτε σε αντιθεση φασης βρισκονται το Α με το Γ Ή Το Α ΜΕ το Δ ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
μια προταση στα κυματα λεει: αν δυο σημεια εχουν τν αντιθετη απομακρυνση τοτε εχουν ΣΙΓΟΥΡΑ διαφορα φασης π.
σωστο ή λαθος και γιατι? εγω λεω λαθος γτ δν ξερουμε την φορα της ταχυτητας.. εσεις τι νομιζετε?
Μα υπάρχουν άπειρα ζεύγη θέσεων που έχουν αντίθετες απομακρύνσεις και για το καθένα ζεύγος έχω και μία διαφορά φάσης που εύκολα υπολογίζω όταν μου δίνεται συγκεκριμένα η θέση και η ταχύτητα. (Ορα τον τριγωνομετρικό κύκλο). Μόνο όταν τα σημεία κατέχουν ακραίες θέσεις +Α, το ένα και -Α το άλλο, η διαφορά φάσης αυτών είναι π. Άρα η πρόταση είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μα υπάρχουν άπειρα ζεύγη θέσεων που έχουν αντίθετες απομακρύνσεις και για το καθένα ζεύγος έχω και μία διαφορά φάσης που εύκολα υπολογίζω όταν μου δίνεται συγκεκριμένα η θέση και η ταχύτητα. (Ορα τον τριγωνομετρικό κύκλο). Μόνο όταν τα σημεία κατέχουν ακραίες θέσεις +Α, το ένα και -Α το άλλο, η διαφορά φάσης αυτών είναι π. Άρα η πρόταση είναι λάθος.
Άπειρα είναι, αλλά έχουν μία κανονικότητα, δεν μπορείς να βρεις διαφορά φάσης έναν οποιονδήποτε πραγματικό αριθμό.
Ακόμη και αν το ένα είναι στο -Α και το άλλο στο +Α πάλι η διαφορά φάσης ΔΕΝ είναι απαραίτητα π, πάλι υπάρχουν άπειρες διαφορές φάσης.
Εγώ με το μήνυμά μου, απλώς τόνισα ότι αυτή η κανονικότητα που υπάρχει δεν είναι μία, όπως είπε ο Or3st1s SOAD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria_Maimou

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Είναι μια άσκηση στη φυσική που λέει:
Το ένα άκρο οριζοντίου ελατηρίου σταθεράς Κ=20Ν/m στερεώνεται σε ακλόνητο σημείο. Στο άλλο άκρο προσδένεται σώμα μάζας m=0,05 kgr που μπορεί να κινείται χωρίς τριβές πάνω σε οριζόντιο επίπεδο. Απομακρύνουμε το σώμα από τη θέση ισορροπίας του προς τα δεξιά κατά 10ρίζα3 cm και τη χρονική στιγμή t=0 προσδίδουμε σε αυτό ταχύτητα μέτρου u=2m/s και κατευθύνεται προς τα δεξιά.
α)Να υπολογίσετε την περίοδο και το πλάτος του Α.Α.Τ.
[...] και κάτι άλλα ερωτήματα.
Έχω κολλήσει μία ώρα στην εύρεση του πλάτους.
Δε μπορώ να πάρω τον τύπο της u(max) γιατί δεν μιλάμε για θέση ισορροπίας και όταν δοκιμάζω τον τύπο u=wρίζα(A^2-x^2) δε μου βγαίνουν οι πράξεις. :( Τι κάνω λάθος??? ΣΟΣ please βοηθήστεμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top