Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εδω εφαγα γερο σκαλωμα σε αυτη την ασκηση κολλαω συνεχεια.:P

Κατακορυφο ιδανικο ελατηριο,σταθερας k=200 n/m αναρταται απο την οροφη.Στο ελευθερο ακρο του στερεωνουμε σώμα μάζας m=1kg.Το σωμα αρχικα ισορροπει.Ασκουμε κατακορυφη δυναμη F και οταν το μετρο της ταχυτητας του σωματος ειναι υ=ριζα 6 επι 10 εις την μειων 2 m/s,το ελατηριο εχει επιμηκυνθει κατα 0.01 m ακομγ.Θεωρουμε τη χρονικη στιγμη αυτη t=0 και οτι το σωμα βρισκεται σε θεση με χ>0.Toτε παυει να ασκειται και η δυναμη F σε αυτο,οποτε το σωμα θα εκτελεσει α.α.τ.

α)Να υπολογισετε την ενεργεια που προσφερθηκε στο συστημα.
β)Να την εξισωση απομακρυνσης-χρονου για την απλη αρμονικη ταλαντωση που εκτελει το σωμα και να υπολογισετε την μεγιστη δυναμικη ενεργεια του ελατηριου.
γ)Αν η δυναμη που ασκουμε F ειναι σταθ. δυναμη,να υπολογισετε το μετρο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εδω εφαγα γερο σκαλωμα σε αυτη την ασκηση κολλαω συνεχεια.:P

Κατακορυφο ιδανικο ελατηριο,σταθερας k=200 n/m αναρταται απο την οροφη.Στο ελευθερο ακρο του στερεωνουμε σώμα μάζας m=1kg.Το σωμα αρχικα ισορροπει.Ασκουμε κατακορυφη δυναμη F και οταν το μετρο της ταχυτητας του σωματος ειναι υ=ριζα 6 επι 10 εις την μειων 2 m/s,το ελατηριο εχει επιμηκυνθει κατα 0.01 m ακομγ.Θεωρουμε τη χρονικη στιγμη αυτη t=0 και οτι το σωμα βρισκεται σε θεση με χ>0.Toτε παυει να ασκειται και η δυναμη F σε αυτο,οποτε το σωμα θα εκτελεσει α.α.τ.

α)Να υπολογισετε την ενεργεια που προσφερθηκε στο συστημα.
β)Να την εξισωση απομακρυνσης-χρονου για την απλη αρμονικη ταλαντωση που εκτελει το σωμα και να υπολογισετε την μεγιστη δυναμικη ενεργεια του ελατηριου.
γ)Αν η δυναμη που ασκουμε F ειναι σταθ. δυναμη,να υπολογισετε το μετρο της.
Έκανες καλό σχήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Noμίζω πως ναι.Αμα λειτουργουσε και το σκανερ θα το ανεβαζα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Που ακριβως κολλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο οτι δεν μπορω να βρω το Α,το φ0 για το δευτερο ερωτημα,αφου για t=0 δεν βρισκεται στη θεση ισορροπιας και με ΑΔΕΤ βγαζω αλλα ντι αλλων νουμερα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παίρνεις Α.Δ.Ε Ε=1/2mu^2+1/2kx^2 Και βρίσκεις την ενέργεια και μετά παίρνεις ότι η Ε είναι E=1/2kA^2 και βρίσκεις το Α.

Προσπάθησε έτσι και μπορεί να σου βγει ένα καλό νούμερο ώστε να μπορέσεις να υπολογίσεις το φ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Νιώθω μπερδεμένος με το k και το D.Σε ένα βιβλίο που έχω λέει ότι εξαρτάται από τα φυσικά χαρακτηριστικά του συστήματος.Το πρωί όμως έβλεπα διάφορες ασκήσεις τύπου 2ου θέματος όπου είχε ένα σώμα ενωμένο με ελατήριο σταθεράς k και ένα δεύτερο σχήμα από κάτω που το σώμα ήταν μάζας m/2 το οποίο το έδειχνε και αυτό ενωμένο με ελατήριο κ.Η σταθερά είναι ίδια;Σκέφτομαι ότι αν ήταν διαφορετική θα έπρεπε να λέει k1 και k2 πχ.Δε ξέρω αν καταλάβατε μιας και εγώ έχω ένα κεφάλι καζάνι αυτή τη στιγμή.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
D=mω^2
και στις δύο ταλαντώσεις που αναφέρεις (με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για το ίδο ελατήριο) η σταθερά D είναι η ίδια(αυτό γίνεται διότι μεταβάλλεται ταυτόχρονα το m και το ω^2 με αποτέλεσμα το γινόμενο τους να είναι σταθερό).
γενικότερα όταν μιλάμε για σύστημα ελατηρίου σώματος στο οποίο ασκείται η
Fελ και οποιεσδήποτε άλλες ΣΤΑΘΕΡΕΣ δυνάμεις αποδεικνύεται εύκολα ότι D=k.
το ελατήριο έχει μια σταθερά k στην περίπτωση που ισχύουν τα παραπάνω με αποτέλεσμα D=K ό,τι και να κρεμάσεις από αυτό, ανεξαρτήτου μάζας παραμένει το D=K.
ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται έναν έχει προκύψει συσσωμάτωμα από κρούση, ή γενικότερα όταν ταλαντώνονται δύο σώματα που βρίσκονται σε επαφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νιώθω μπερδεμένος με το k και το D.Σε ένα βιβλίο που έχω λέει ότι εξαρτάται από τα φυσικά χαρακτηριστικά του συστήματος.Το πρωί όμως έβλεπα διάφορες ασκήσεις τύπου 2ου θέματος όπου είχε ένα σώμα ενωμένο με ελατήριο σταθεράς k και ένα δεύτερο σχήμα από κάτω που το σώμα ήταν μάζας m/2 το οποίο το έδειχνε και αυτό ενωμένο με ελατήριο κ.Η σταθερά είναι ίδια;Σκέφτομαι ότι αν ήταν διαφορετική θα έπρεπε να λέει k1 και k2 πχ.Δε ξέρω αν καταλάβατε μιας και εγώ έχω ένα κεφάλι καζάνι αυτή τη στιγμή.:/

Το ελατήριο έχει σταθερά k, η οποία ισχύει για το όποιο ΣΥΣΤΗΜΑ συνδεθεί στο άκρο του. Δηλαδή αν δέσεις στο ελατήριο ένα σώμα ή 15 σώματα, το k του ελατηρίου είναι το ίδιο. Όμως, και το κάθε σώμα ξεχωριστά εκτελεί μια ταλάντωση και όλα τα σώματα έχουν την ίδια γωνιακή συχνότητα, ίδια περίοδο, ίδιο πλάτος, ίδια ταχύτητα κάθε χρονική στιγμή αν και έχουν διαφορετική μάζα, δηλαδή διαφορετική ενέργεια. Και αφού έχουν διαφορετική ενέργεια έχουν διαφορετικό D.
Δηλαδή:
Έστω K=m*u²/2
Όλα τα σώματα έχουν ίδια u όμως διαφορετική m και συνεπώς διαφορετική ενέργεια.
Όμως: U=D*A²/2 , όπου όλα τα σώματα έχουν το ίδιο A, επομένως έχουν διαφορετικό D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Παιδια αυριο μπαινω κυμματα για πειτε μου αποψεις .. Ειναι πιο δυσκολα με τις ταλαντωσεις ή στην ιδια λογικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
D=mω^2
και στις δύο ταλαντώσεις που αναφέρεις (με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για το ίδο ελατήριο) η σταθερά D είναι η ίδια(αυτό γίνεται διότι μεταβάλλεται ταυτόχρονα το m και το ω^2 με αποτέλεσμα το γινόμενο τους να είναι σταθερό).
γενικότερα όταν μιλάμε για σύστημα ελατηρίου σώματος στο οποίο ασκείται η
Fελ και οποιεσδήποτε άλλες ΣΤΑΘΕΡΕΣ δυνάμεις αποδεικνύεται εύκολα ότι D=k.
το ελατήριο έχει μια σταθερά k στην περίπτωση που ισχύουν τα παραπάνω με αποτέλεσμα D=K ό,τι και να κρεμάσεις από αυτό, ανεξαρτήτου μάζας παραμένει το D=K.
ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται έναν έχει προκύψει συσσωμάτωμα από κρούση, ή γενικότερα όταν ταλαντώνονται δύο σώματα που βρίσκονται σε επαφή
Aυτό προσπαθώ να διασαφηνίσω:P.Εφόσον έχει πάνω και από τα 2 k το θεώρησα ότι ka=kb.;)
Το ελατήριο έχει σταθερά k, η οποία ισχύει για το όποιο ΣΥΣΤΗΜΑ συνδεθεί στο άκρο του. Δηλαδή αν δέσεις στο ελατήριο ένα σώμα ή 15 σώματα, το k του ελατηρίου είναι το ίδιο. Όμως, και το κάθε σώμα ξεχωριστά εκτελεί μια ταλάντωση και όλα τα σώματα έχουν την ίδια γωνιακή συχνότητα, ίδια περίοδο, ίδιο πλάτος, ίδια ταχύτητα κάθε χρονική στιγμή αν και έχουν διαφορετική μάζα, δηλαδή διαφορετική ενέργεια. Και αφού έχουν διαφορετική ενέργεια έχουν διαφορετικό D.
Δηλαδή:
Έστω K=m*u²/2
Όλα τα σώματα έχουν ίδια u όμως διαφορετική m και συνεπώς διαφορετική ενέργεια.
Όμως: U=D*A²/2 , όπου όλα τα σώματα έχουν το ίδιο A, επομένως έχουν διαφορετικό D
.
Eγώ δε τα βάζω όλα μαζί.Είναι ένα σχήμα με ελατήριο και μαζα m και από κάτω ελατήριο με μάζα m/2.


Παιδια αυριο μπαινω κυμματα για πειτε μου αποψεις .. Ειναι πιο δυσκολα με τις ταλαντωσεις ή στην ιδια λογικη;
\
Για μένα ήταν οι 2 καλύτεροι μήνες της φυσικής πέρσυ:P.Μέχρι και τα στάσιμα,για τα οποία ακούγονται τα τέρατα μου φάνηκαν εύκολα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Η σταθερά D άλλες φορές εξαρτάται από τη μάζα (πχ εκκρεμές) και άλλες φορές όχι, ανάλογα με το σύστημα. Στο ελατήριο είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ της μάζας. Με τη μεταβολή της μάζας μεταβάλλεται κατάλληλα το ω, ώστε το k να παραμένει σταθερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και γω αυτό θυμόμουν αλλά σε ένα βοήθημα που βρήκα έλεγε οτι εξαρταται η τιμη μονο από τη φυση των δυνάμεων που ασκουνται.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Νιώθω μπερδεμένος με το k και το D.Σε ένα βιβλίο που έχω λέει ότι εξαρτάται από τα φυσικά χαρακτηριστικά του συστήματος.Το πρωί όμως έβλεπα διάφορες ασκήσεις τύπου 2ου θέματος όπου είχε ένα σώμα ενωμένο με ελατήριο σταθεράς k και ένα δεύτερο σχήμα από κάτω που το σώμα ήταν μάζας m/2 το οποίο το έδειχνε και αυτό ενωμένο με ελατήριο κ.Η σταθερά είναι ίδια;Σκέφτομαι ότι αν ήταν διαφορετική θα έπρεπε να λέει k1 και k2 πχ.Δε ξέρω αν καταλάβατε μιας και εγώ έχω ένα κεφάλι καζάνι αυτή τη στιγμή.:/
Το είχα κρατήσει απο πέρσυ
https://api.ning.com/files/Zwurk1Bac...oZLuDpHPlsNXnMM-YzmlgyVlwOYU4EP3xcy0/file.pdf
Φιλικά,Χάρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Έχει κανένας κατά νου τρόπο να μου ερμηνεύσει πως η διαφορά φάσης των ταλαντώσεων μαγνητικού και ηλεκτρικού πεδίου σε απόσταση από τον πομπό γίνεται τελικά μηδέν;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχει κανένας κατά νου τρόπο να μου ερμηνεύσει πως η διαφορά φάσης των ταλαντώσεων μαγνητικού και ηλεκτρικού πεδίου σε απόσταση από τον πομπό γίνεται τελικά μηδέν;:hmm:
Δεν είναι κάτι που εξηγείται σε σχολικό επίπεδο. Μπορώ να σου πω, όμως, ότι έχει να κάνει με το ότι σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις η επιφάνεια σφαίρας τοπικά μπορεί να προσεγγιστεί με επίπεδο. Πρακτικά η διαφορά φάσης είναι μηδενική για σχετικά μεγάλες αποστάσεις, θεωρητικά τείνει στο 0 για άπειρη απόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Δεν είναι κάτι που εξηγείται σε σχολικό επίπεδο. Μπορώ να σου πω, όμως, ότι έχει να κάνει με το ότι σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις η επιφάνεια σφαίρας τοπικά μπορεί να προσεγγιστεί με επίπεδο. Πρακτικά η διαφορά φάσης είναι μηδενική για σχετικά μεγάλες αποστάσεις, θεωρητικά τείνει στο 0 για άπειρη απόσταση.

Το περίμενα πως θα μου απαντούσες εσύ.:thumbup:
Ευχαριστώ, νομίζω έπιασα το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΕΦΥ

Νεοφερμένος

Η ΝΕΦΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κεχρόκαμπος (Καβάλα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ειμαι φυσικη γ λυκειου συμβολη στασιμα κυματα....νομιζς οτι δε μπορω να αντιληφθω πρακτικα τις εννοιεσ με αποτελεσμα να μη μπορω να γεχωρισω γιατι να αναφερομαστε σε κοιλιες κ δεσμουσ κ οχι σε ενισχυτικες κ ακυρωτικες υπερβολες....οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι: όταν σε μια τα ταλάντωση ισχύει α<0 τότε είναι ανγκαστικά x>0;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι: όταν σε μια τα ταλάντωση ισχύει α<0 τότε είναι ανγκαστικά x>0;

Με αυτά που μαθαίνουμε στο σχολείο, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top