Για το β ερωτημα:
i) Αφου εχω θεσει τα θετικα προς τα πανω το φ0 θα ειναι 5π/6 αρα x=0.2ημ(5ριζα(2)t+5π/6)
Έχεις ένα μικρό λάθος στη αρχική φάση εδώ μαν

Η ταχύτητα του συσωματτώματος την t0 είναι θετική (Us>0)
Λύνοντας λοιπόν την τριγωνομετρική εξίσωση που προκύπτει από (όταν t=t0=0sec):
x=0,1
0,2ημφο=0,1
ημφο=1/2
ημφο=ημπ/6
Καταλήγεις σε δύο λύσεις για κ=0. Η μία είναι φο=π/6rad και η άλλη φο=5π/6rad (Η οποία απορρίπτεται, αφού συν5π/6<0 ενώ Us>0)
Άρα
x=0.2ημ(5ριζα(2)t+π/6) (S.I.)
ii)Σε αυτο ειπα η ταχυτητα μηδενιζεται οταν χ=Α οποτε τριγωνομετρικα βρηκα t=
Εξαιτίας της αρχικής φάσης που βρήκες πρίν, βρήκες λάθος αποτέλεσμα... Οπότε λύνοντας την τριγωνομετρική εξίσωση που προκύπτει, βρίσκεις ότι
sec.
Για το γ ερωτημα:
i,ii)Η μεταβολη της ορμης ειναι η fεπ για αυτο οταν βρισκεται στις δυο ακραιες ειναι η max οποτε fεπ=4 κ στις δυο περιπτωσεις.
Ισχύει:
Άρα
i) Όταν χ=0,1m, τότε
dp/dt=-kx=-100*0,1=-10kg m/s^2
ii) Όταν χ=0,2m (στην πάνω ακραία θέση), τότε
dp/dt=-kx=-100*0,2=-20kg m/s^2
iii) Όταν χ=-0,2m (στην κάτω ακραία θέση), τότε
dp/dt=-kx=-100*(-0,2)=+20kg m/s^2
Τωρα για τα αλλα δυο δεν εχουμε κανει και πολυ κρουσεις για αυτο δεν τα γνωριζω
Αν δεν θες μην το κοιτάς, απλά ας το έχεις στην άκρη του μυαλού σου, γιατί είναι κάτι που κολλάει σε πολλά.
Δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάνει πολύ κρούσεις για να καταλάβεις τι παίζει, απλά διαβάζεις καλά την εκφώνηση για να καταλάβεις τι ζητάει (προσωπικά το θεωρώ πολύ σος αυτό το ερώτημα)
δ) Να βρεθεί το ποσοστό μεταβολής της κινητικής ενέργειας του βλήματος κατά τη διάρκεια της κρούσης
Σημαντικό εδώ όπως είπα είναι να καταλαβαίνεις τι ζητάει η εκφώνηση... Προφανώς στο συγκεκριμένο ζητάει ένα "ποσοστό" καθώς και μια "μεταβολή κινητικής ενέργειας". Η κρούση είναι πλαστική, οπότε ένα ποσοστό της κινητικής ενέργειας του συστήματος "χάνεται" (η δυναμική δεν μεταβάλλεται). Οπότε έχουμε
πριν =
= 1/2*1*6 = 3 Joule (Όπου
η ταχύτητα που είχε το
βλήμα αμέσως πρίν την κρούση)
μετά=
= 1/2*1*1,5 = 3/4 Joule (Όπου
η ταχύτητα του
συσσωματώματος μετά την κρούση)
(συνεχίζεται)
Και τώρα το ποσοσό:
ΔΚ % =
αντικαθιστάς αυτά που βρίκαμε πριν, και βρίσκεις ότι το ζητούμενο ποσοστό είναι ΔΚ%=-75% (Μείωση)
Αν πρόσεξες, επειδή ζητάει το ποσοτό μεταβολής της κινητικής ενέργειας του
βλήματος στη μάζα στον τύπο της κινητικής ενέργειας, βάζω μόνο από το βλήμα που συγκρούεται.
ε) Να βρεθεί ο ρυθμός μεταβολής της κινητικής ενέργειας του συσσωματώματος αμέσως μετά την κρούση.
Εδώ απλά, κάθε φορά που σου ζητάει ρυθμό μεταβολής, το μόνο που χρειάζεσαι είναι να ξέρεις να παραγωγίζεις... Συγκεκριμένα:
=
=
(όμως U' = a, δηλαδή η παράγωγος της ταχύτητας είναι η επιτάχυνση)
=
(όμως m*α = ΣF)
=
(όμως ΣF = -kx)
=
Άρα αφού μετά την κρούση το συσσωμάτωμα έχει ταχύτητα U=Us=
m/s και απέχει από τη Θέση Ισορροπίας του χ = 0,1 m, έχουμε:
=-100*0,1*
=-10
Joule/s