Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Λογικά στην αρχή υπάρχει μόνο η ορμή του βλήματος.Και μετά είναι η ορμή του βλήματος και η ορμή του ξύλου.Pαρχ=Pτελ=> Pαρχβλ=Pτελβλ + Pξυλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Όταν δεν υπάρχουν τριβές του βλήματος με τον αέρα και του ξύλου με το οριζόντιο δάπεδο τότε η ορμή του συστήματος βλήμα-ξύλο διατηρείτε. Δηλαδή, όπως είπε και η pepper ann είναι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι ψιλο-ακυρο σε ποιο κεφαλαιο συναντησε το παιδι αυτην την ασκηση..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γεια σας αστερια μου :P.
Αρχισα και εγω προσφατως τα φροντηστηρια αλλα δεν τα αρχισα καθολου καλα γιατι απο τωρα η φυσικη με δυσκολευει...Εχω μια ασκηση για το σπιτι,βασικα δυο παρομοιες,που νομιζω οτι θα σας φανει γελοια!Θα σας παρακαλουσα να με βοηθησετε :'(:'(γτ δυσκολευομαι
Ασκηση:
x=Ο,1ημ2πt
Α; οταν t1=T/12
t2=5T/12
Μπορω να παρω απο τον τυπο Α=0.1 και ω=2π ???
Θα χρησιμοποιησω την πανω σχεση το χ=??
αυτο εκανα αλλα το αποτελεσμα ειναι χ=0.1ημπt μετα τι να κανω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Γεια σας αστερια μου :P.
Αρχισα και εγω προσφατως τα φροντηστηρια αλλα δεν τα αρχισα καθολου καλα γιατι απο τωρα η φυσικη με δυσκολευει...Εχω μια ασκηση για το σπιτι,βασικα δυο παρομοιες,που νομιζω οτι θα σας φανει γελοια!Θα σας παρακαλουσα να με βοηθησετε :'(:'(γτ δυσκολευομαι
Ασκηση:
x=Ο,1ημ2πt
Α; οταν t1=T/12
t2=5T/12
Μπορω να παρω απο τον τυπο Α=0.1 και ω=2π ???
Θα χρησιμοποιησω την πανω σχεση το χ=??
αυτο εκανα αλλα το αποτελεσμα ειναι χ=0.1ημπt μετα τι να κανω???

Ναι φυσικα και μπορεις να παρεις αυτα τα στοιχεια και οχι απλα μπορεις αλλα πρεπει!! ισχυει πως ω=2π/Τ άρα απο την σχεση αυτη και την εξισωση της ταλαντωσης η περιοδος της ταλαντωσης είναι 1 sec! επομενως t1=1/12 t2=5/12. άρα αντικαθιστας στην εξισωση τις παραπανω χρονικες στιγμες και εχεις αντιστοιχα χ1=0,1ημ(2π*1/12) και χ2=0,1ημ(2π*5/12) οπου χ1,χ2 η απομακρυνσεις απο την θεση ισορροπιας τις αντιστοιχες χρονικες στιγμες! (το ποσο ειναι το χ1 χ2 βρες το μονη σου για λιγη εξασκηση στην τριγωνομετρια :D) Για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
αχ,να σαι καλα κοπελα μου(αν εισαι αγορι μην παρεξηγηθεις απλα δεν προσεξα...)τεσπα!!Να σαι καλα......Σε αγαπαω :Ρ :P -μην με παρεξηγεις δεν την παλευω---πεσανε και πολλα τριωραΣε ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
αχ,να σαι καλα κοπελα μου(αν εισαι αγορι μην παρεξηγηθεις απλα δεν προσεξα...)τεσπα!!Να σαι καλα......Σε αγαπαω :Ρ :P -μην με παρεξηγεις δεν την παλευω---πεσανε και πολλα τριωραΣε ευχαριστω...

χαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol: πολυ ζαλισμενη εισαι ρε κοπελια....:P:P αγορι αγορι!! αντε καλο κουραγιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μη μοτ πειτε τη λυση..απλα καποια βοηθεια για να φτασω ημα=ημω αν πρεπει να φτασω εκει...ειναι απο τις πρωτες ασκησεις και δυσκολευομαι,δεν πηρα ακομη το κολλαι...χ=0.1ημπ/6 εχω φτασει εδω...το 0.1 τι το κανω το παω διπλα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Μη μοτ πειτε τη λυση..απλα καποια βοηθεια για να φτασω ημα=ημω αν πρεπει να φτασω εκει...ειναι απο τις πρωτες ασκησεις και δυσκολευομαι,δεν πηρα ακομη το κολλαι...χ=0.1ημπ/6 εχω φτασει εδω...το 0.1 τι το κανω το παω διπλα???

Δεν χρειαζεται να φτασεις πουθενα.. εδω απλα ψαχνεις απομακρυνση μια δεδομενη χρονικη στιγμη και δεν πας να λυσεις τριγωνομετρικη εξισωση.. εχεις χ1=0,1*ημπ/6 ομως το ημπ/6 ειναι 1/2 άρα χ1=0,05 m (αν μιλαμε παντα στο S.I.):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μη μοτ πειτε τη λυση..απλα καποια βοηθεια για να φτασω ημα=ημω αν πρεπει να φτασω εκει...ειναι απο τις πρωτες ασκησεις και δυσκολευομαι,δεν πηρα ακομη το κολλαι...χ=0.1ημπ/6 εχω φτασει εδω...το 0.1 τι το κανω το παω διπλα???



αν ότι έκανες είναι σωστό...ούτε που την είδα την άσκηση, το τονίζω!!:jumpy:
....και το χ σου βγαίνει τόσο...τότε τόσο είναι!!!! ζητάς το χ στην ουσία, την απομάκρυνση! το ημπ/6 είναι αριθμός, κάνει 1/2..
άρα χ=0,1*1/2..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ναι ναι..μετα το καταλαβα..ενταξει..ολο σε κατι χαζα χανομαι!!ευχαριστω παρα πολυ ledzepeling και Μαριλενακι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω μια απορια στις Ηλεκ.Ταλαντωσεις οταν μας δινεται μια συναρτηση π.χ i=5συν(10t+π/2) -τυχαια την εγραψα-και σου λεει να βρεις την t=13p/2 sec το i αμα βαλεις στον τυπο πιο επανω το t που σου λεει δεν βγαινει..??? υπαρχει κ αλλος τροπος.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Ama βάλεις όπου t=13π/2 έχεις i=5συν(10*13π/2 +π/2) = 5συν(130π/2 +π/2) = 5συν(65π + π/2) = 5συν(64π + 3π/2) = 5συν(3π/2) = 5*0 = 0

Πιστεύω έτσι βγαίνει....:)


Κάθε διόρθωση δεκτή!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ναι αυτο ενοουσα το αποτελεσμα δεν χρειαζοταν τυχαια εβαλα τα νουμερα για να δειξω...Α και κατι αλλο τωρα οταν σου ζηταει την απωλεια της μηχανικης ενεργειας δεν βαζεις την αρχικη Εαρ-Ετελ=(Uarx+Karx)-(Utel+Ktel) σε ρωταω γιατι σε μια ασκηση πισω στις λυσεις εχει μονο την κινητικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ναι αυτο ενοουσα το αποτελεσμα δεν χρειαζοταν τυχαια εβαλα τα νουμερα για να δειξω...Α και κατι αλλο τωρα οταν σου ζηταει την απωλεια της μηχανικης ενεργειας δεν βαζεις την αρχικη Εαρ-Ετελ=(Uarx+Karx)-(Utel+Ktel) σε ρωταω γιατι σε μια ασκηση πισω στις λυσεις εχει μονο την κινητικη..
Ναι, αυτός είναι ο τύπος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ναι αυτο ενοουσα το αποτελεσμα δεν χρειαζοταν τυχαια εβαλα τα νουμερα για να δειξω...Α και κατι αλλο τωρα οταν σου ζηταει την απωλεια της μηχανικης ενεργειας δεν βαζεις την αρχικη Εαρ-Ετελ=(Uarx+Karx)-(Utel+Ktel) σε ρωταω γιατι σε μια ασκηση πισω στις λυσεις εχει μονο την κινητικη..
αν δεν υπάρχει δυναμική που να μεταβάλλεται τότε για συντομία γράφει τη μεταβολή της κινητικής. Αλλά πρόσεχε ότι η μεταβολή είναι (τελική)-(αρχική) και όταν βγαίνει αρνητική σημαίνει ότι τελικά μειώθηκε.
Θα τα ξαναπούμε το Χειμώνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
αν δεν υπάρχει δυναμική που να μεταβάλλεται τότε για συντομία γράφει τη μεταβολή της κινητικής. Αλλά πρόσεχε ότι η μεταβολή είναι (τελική)-(αρχική) και όταν βγαίνει αρνητική σημαίνει ότι τελικά μειώθηκε.
Θα τα ξαναπούμε το Χειμώνα

γιατι φευγεις..??

Ναι τελικη-Αρχικη απο βιασυνη το εγραψα.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Χρειάζομαι την πολύτιμή βοήθειά σας :D

Όποιος έχει ασκήσεις πάνω στις κρούσεις του 4ου κεφαλαίου, ας τις ποστάρει εδώ για να έχουμε υλικό να ασχολήθουμε και σαν επανάληψη και σαν εμπέδωση.
Υπενθυμίζω ότι απαγορεύεται η παράθεση αρχείων με πνευματικά δικαιώματα :iagree:

Εγώ μέχρι στιγμής έχω λύσει τις παρακάτω (θέματα πανελλαδικών), οπότε μην τις ποστάρετε

-4ο Θέμα Πανελλαδικών 2008

- Ένα κομμάτι ξύλος μάζας M=1,9 kg είναι δεμένο στο ένα άκρο νήματος μήκους l=0,9m, το άλλο άκρο του οποίου είναι δεμένο σε ακλόνητο σημείο. Το ξύλο ισορροπεί με το νήμα σε κατακόρυφη θέση. Βλήμα μάζας m=0,1 kg, μου κινείται οριζόντια με ταχύτητα Uo σφηνώνεται στο ξύλο. Το σύστημα βλήμα-ξύλο εκτρέπεται ώστε η μέγιστη απόκλιση του νήματος από την αρχική κατακόρυφη θέση του να είναι φ=60 μοίρες. Να υπολογιστούν
α) Η ταχύτητα του βλήματος
β) Το επι τοις εκατό ποσοστό της ελάττωσης της κινητικής ενέργειας του συστήματος βλήμα-ξύλο κατά την κρούση
Δίνεται g=10 m/s^2

- Από την κορυφή κεκλιμένου επιπέδου ύψους h=1,6 m και γωνίας φ=30 μοίρες, αφήνεται να ολισθήσει σώμα μάζας m1=1 kg. Στη βάση του κεκλιμένου επιπέδου το σώμα συναντά λείο οριζόντιο επίπεδο στο οποίο κινείται μέχρις ότου συναντήσει και συγκρουστεί πλαστικά με σώμα μάζας m2=4kg. To συσσωμάτωμα κινούμενο συναντά και συσπειρώνει ιδανικό ελατήριο σταθεράς Κ=1000Ν/m, το οποίο έχει μόνιμα στερεωμένο το ένα του άκρο. Αν ο συντελεστής τριβής ολίσθησης στο κεκλιμένο επίπεδο είναι να υπολογιστούν
α. Η συσπείρωση του ελατηρίου
β. Το επί τοις εκατό ποσοστό της ελλάτωσης της αρχικής ενέργειας (tricky, δε λέει κινητική γιατί απλά δεν έχει, εννοεί τη δυναμική :iagree:) του σώματος m1 κατά την ολίσθησή του στο κεκλιμένο επίπεδο.


Όποιος θέλει βοήθεια στις παραπάνω ας το πει, μιας και τις έχω λύσει και τις έχω περάσει στο αρχείο μου :P

Αρχίστε λοιπόν να βάζετε ασκήσεις προς λύση :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Δυο σφαιρες κινουνται πανω σε λειο οριζοντιο επιπεδο,με αντιθετες ταχυτητες μετρου u=4m/s.Οι σφαιρες συγκρουονται μετωπικα και ελαστικα.Αν οι μαζες των σφαιρών ειναι m1=4kg Και m2= 2 kg να υπολογισετε την ταχυτητα των σφαιρών την χρονικη στιγμη , κατα την διάρκεια της κρούσης τους ,η παραμόρφωση τους ειναι μεγιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top