Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδια εχω προβλημα στα διαγραμματα.Τα τυπικα ξερω να τα κανω,δλδ τα κλασσικα,για Π/2,π,3π/2,2π
Για π.χ εχουμε εξισωση θεσης x=5ημ(10t+Π/2)
Το διαγραμμα πως βγαινει?Μου δινει θεσεις στο διαγραμμα π/20,π/10 , 3π/20,π/5
πως προκυπτουν αυτα?
αντε ξερω οτι το ω=10 ,αρα Τ=2π/10=π/5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν κάνεις τις πράξεις, θα δεις ότι όλες οι θέσεις που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικές θέσεις χ=Α και χ=0 της ΑΑΤ. Η διαφορά είναι ότι έχεις και μια αρχική φάση π/2, οπότε το όλο διάγραμμα τελικά θα μοιάζει με συνημίτονο κι αν βάλεις όπου t το 0, τότε το χαρακτηριστικό, "κουπάτο" σχήμα του συνημιτόνου αρχίζει από θετική απομάκρυνση, δηλαδή είναι σαν u.
Αυτά είναι βασικά πράγματα, πάντως, απαραίτητα και για τα κύματα. Στη Β' Λυκείου στην Άλγεβρα αναλύονται οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις ημίτονο και συνημίτονο. Για μένα, θα ήταν καλό να πεις στο μαθηματικό σου να στις ξαναθυμίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Παιδια εχω προβλημα στα διαγραμματα.Τα τυπικα ξερω να τα κανω,δλδ τα κλασσικα,για Π/2,π,3π/2,2π
Για π.χ εχουμε εξισωση θεσης x=5ημ(10t+Π/2)
Το διαγραμμα πως βγαινει?Μου δινει θεσεις στο διαγραμμα π/20,π/10 , 3π/20,π/5
πως προκυπτουν αυτα?
αντε ξερω οτι το ω=10 ,αρα Τ=2π/10=π/5
Ανεβάζω "οδηγίες προς ναυτιλομένους" για το πως σχεδιάζονται οι γραφικές παραστάσεις στις ταλαντώσεις είτε τριγωνομετρικά είτε με στρεφόμενο διάνυσμα. Αύριο θα ανεβάσω και έναν πίνακα με όλες τις πιθανές γραφικές παραστάσεις που μπορεί να συναντήσεις!
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Γραφικές Παραστάσεις.doc
    508.5 KB · Εμφανίσεις: 2,486

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν κάνεις τις πράξεις, θα δεις ότι όλες οι θέσεις που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικές θέσεις χ=Α και χ=0 της ΑΑΤ. Η διαφορά είναι ότι έχεις και μια αρχική φάση π/2, οπότε το όλο διάγραμμα τελικά θα μοιάζει με συνημίτονο κι αν βάλεις όπου t το 0, τότε το χαρακτηριστικό, "κουπάτο" σχήμα του συνημιτόνου αρχίζει από θετική απομάκρυνση, δηλαδή είναι σαν u.
Αυτά είναι βασικά πράγματα, πάντως, απαραίτητα και για τα κύματα. Στη Β' Λυκείου στην Άλγεβρα αναλύονται οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις ημίτονο και συνημίτονο. Για μένα, θα ήταν καλό να πεις στο μαθηματικό σου να στις ξαναθυμίσει.
thnks,Ναι οντως ετσι ειναι!Καταλαβα!Αβου βρηκα την περιοδο,μετα για χρονους,τ/4,τ/2 κτλ μολις αντικαθιστω την περιοδο βγαινει.Θυμαμαι τριγωνομετρια,απλα οι γραφικες παντα με δυσκολευαν.

Ανεβάζω "οδηγίες προς ναυτιλομένους" για το πως σχεδιάζονται οι γραφικές παραστάσεις στις ταλαντώσεις είτε τριγωνομετρικά είτε με στρεφόμενο διάνυσμα. Αύριο θα ανεβάσω και έναν πίνακα με όλες τις πιθανές γραφικές παραστάσεις που μπορεί να συναντήσεις!
Ελπίζω να βοήθησα!
Ευχαριστουμε πολυ!Πραγματικα πολύ χρήσιμο!να στε καλα κ συνεχιστε αν εχετε την διαθεση να ανεβαζετε οτιδήποτε μπορει να μας βοηθήσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosrob

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχει κανείς υπόψη του καμιά άσκηση με ταλάντωση σε κεκλιμένο επίπεδο; το πρόβλημά μου βασικά είναι στην ανάλυση των δυνάμεων σε αυτην την περίπτωση....

Ποιες δυνάμεις δεν μπορείς να αναλύσεις? Ξέρεις να μεταφέρεις την γωνία του κεκλιμένου στην ανάλυση των δυνάμεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παιδια εχω προβλημα στα διαγραμματα.Τα τυπικα ξερω να τα κανω,δλδ τα κλασσικα,για Π/2,π,3π/2,2π
Για π.χ εχουμε εξισωση θεσης x=5ημ(10t+Π/2)
Το διαγραμμα πως βγαινει?Μου δινει θεσεις στο διαγραμμα π/20,π/10 , 3π/20,π/5
πως προκυπτουν αυτα?
αντε ξερω οτι το ω=10 ,αρα Τ=2π/10=π/5
α) Για να εξηγούμαι από την αρχή, αυτά που έκανε ο dimosgr είναι όλα τα λεφτά. Υποκλίνομαι. Δεν έχω αυτές τις ικανότητες.
β) Να σε βοηθήσω λίγο με σχεδόν ... πρακτικό τρόπο.
Γνωρίζεις ότι το ημίτονο αποδίδεται με τη γνωστή "περισπωμένη". Η αρχή της είναι t=0. Το μέσο της t=T/2, το τέλος της t=T και οι μέγιστες απομακρύνσεις t=T/4 , t=3T/4
1) μηδενίζεις τη φάση. π.χ. ωt+Π/3=0
2) Λύνεις ως προς t. Δίνει t=-T/6
3) Τοποθετείς την τιμή στον άξονα των χρόνων (Η παρούσα είναι αριστερά της αρχής των αξόνων)
4) Από αυτό το σημείο αρχίζεις τον σχεδιασμό της "περισπωμένης", του ημιτόνου δηλαδή, που έχει στον άξονα t , μήκος Τ.
5) Επεκτείνεις τη γραφική παράσταση πέραν του τελευταίου σημείο που ανάφερα στην αρχή , κατά το χρόνο που βρήκες μηδενίζοντας τη φάση και έχεις , από την αρχή των αξόνων μέχρι αυτό το σημείο , τη γραφική παράσταση διάρκειας Τ.
Αν ο χρόνος από το μηδενισμό της φάσης βγει θετικός, εννοείται ότι την "περισπωμένη" θα την επεκτείνεις (όχι μετατοπίσεις) αριστερά μέχρι να κόψει τον άξονα ψ και το τέλος της γραφικής παράστασης θα είναι αριστερότερα του ακραίου δεξιού άκρου της "περισπωμένης", διάρκειας Τ.
Για το συνημίτονο σε χρόνο Τ το σχήμα είναι κύπελο.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα και πόσο. Πάντως όταν το διαβάζεις κάνε σχήμα (αφού εγώ δεν μπορώ) και τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Saito

Νεοφερμένος

Ο Saito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σ' αυτό ακριβώς κολάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σ' αυτό ακριβώς κολάω
Εκει που θα κανεις την αναλυση των δυναμεων, θα σχηματιστουν 2 γωνιες. Θα κοιταξεις ποιανης γωνιας οι πλευρες ειναι καθετες στις πλευρες του κεκλιμενου επιπεδου. Αυτη η γωνια θα ειναι ιση με τη γωνια του κεκλιμενου επιπεδου. Και μετα θα εκφρασεις τις νεες δυναμεις (που προεκυψαν απο την αναλυση) συναρτησει του ημιτονου και του συνημιτονου αυτης της γωνιας.

Ελπιζω να εβγαλες λιγο ακρη απ' αυτο που λεω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ τον vimaproto για τα καλά του λόγια....
Εκείνο που μετράει πιό πολύ απ' όλα είναι η θέληση να βοηθήσεις και απ' ότι βλέπω έχεις αρκετή!....
Πιστός στις υποσχέσεις μου (ούτε πολιτικός να ήμουν....) ανεβάζω το αρχείο με τις γραφικές.
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Γραφικές.pdf
    364.3 KB · Εμφανίσεις: 324

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ τον vimaproto για τα καλά του λόγια....
Εκείνο που μετράει πιό πολύ απ' όλα είναι η θέληση να βοηθήσεις και απ' ότι βλέπω έχεις αρκετή!....
Πιστός στις υποσχέσεις μου (ούτε πολιτικός να ήμουν....) ανεβάζω το αρχείο με τις γραφικές.
Ελπίζω να βοήθησα!
Ωραίο το αρχείο με τις γραφικες. Αν μας έδειχνες και τον τρόπο που θα μπορούσαμε να κατασκευάσουμε γραφικές με τον υπολογιστή , θα ήταν ακόμη πιο ωραίο. Να ανεβούμε και εμείς λίγο. Διότι " αν δώσεις ένα ψάρι σε έναν άνθρωπο, θα φάει μια φορά. Αν τον μάθεις να ψαρεύει, θα τρώει σε όλη του τη ζωή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ωραίο το αρχείο με τις γραφικες. Αν μας έδειχνες και τον τρόπο που θα μπορούσαμε να κατασκευάσουμε γραφικές με τον υπολογιστή , θα ήταν ακόμη πιο ωραίο. Να ανεβούμε και εμείς λίγο. Διότι " αν δώσεις ένα ψάρι σε έναν άνθρωπο, θα φάει μια φορά. Αν τον μάθεις να ψαρεύει, θα τρώει σε όλη του τη ζωή".
Σωστά!
Οι συγκεκριμένες γραφικές έχουν γίνει με το origin, αλλά μπορούν να γίνουν (νομίζω) και με το Excel.
Έτσι σε μία στήλη δίνεις τις τιμές του χρόνου και σε μία άλη το χ=Αημ(ωt+φ0)΄. Στη συνέχεια σχεδιάζει κάνεις (το Excel σχεδιάζει) τις γραφικές παραστάσεις. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το αποτέλεσμα να είναι απογοητευτικό αν δεν κάνεις την κατάλληλη επιλογή ω. Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες ή άλλη βοήθεια σε τέτοια θέματα στείλε μου pm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ το Math GV χρησιμοποιώ, αλλά είναι καθαρά μαθηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serenity33

Νεοφερμένος

Η serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αχ δεν αντέχω!!!
Διαβαζα λιγο πιο πριν φυσικη κυματα γτ γραφω και εχω το εξης μεγαλο προβλημα που ονομαζεται ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ
Εχω μπερδευτεί στο πως ν τ κατασκευάσω...
Αρχικα βρισκουμε ως που εχει φτασει το κυμα τη δεδομενη χρονικη στιγμη και στη συνεχεια βρισκουμε ποσα κυματα χωρανε απο το Ο ως εκει..
Τη γραφική παράσταση όμως πότε τη σχεδιαζουμε απο κατω κ πότε απο πανω?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το ιδιο προβλημα με εμενα!:p
σε ενα προχειρο θα κανεις ημιτονοειδεις καμπυλες αλλα πολλες μαζι,συνεχομενες...το στιγμοιοτυπο θα ξερεις οτι τελειωνει σε ορος...οποτε καπου απο το τελος (σε ορος)αρχιζεις να μετρας τα μηκη κυματος..πχ θες δυομισι..πας στ καθαρο και τ αρχιζεις..δεν ξερω αν καταλαβες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom

Νεοφερμένος

Ο tom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδεια βρειτε που ειναι το κυμα στην λ/4 και στην 0 στην α στην -α η στην θ.ι. και συνεχισε κανονικα οπως και στην αατ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αχ δεν αντέχω!!!
Διαβαζα λιγο πιο πριν φυσικη κυματα γτ γραφω και εχω το εξης μεγαλο προβλημα που ονομαζεται ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ
Εχω μπερδευτεί στο πως ν τ κατασκευάσω...
Αρχικα βρισκουμε ως που εχει φτασει το κυμα τη δεδομενη χρονικη στιγμη και στη συνεχεια βρισκουμε ποσα κυματα χωρανε απο το Ο ως εκει..
Τη γραφική παράσταση όμως πότε τη σχεδιαζουμε απο κατω κ πότε απο πανω?????????


Ποτέ. Πάντα ξεκινάς από πίσω και προς τα πάνω, γιατί τη δεδομένη στιγμή το τελευταίο σημείο μόλις θα ξεκινάει ταλάντωση, οπότε του σκάει όρος. Δε σε νοιάζει που θα είναι το σημείο Ο όταν φτάσεις εκεί. Αρκεί απ'το τέλος να ξεκινάς πρός τα πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ανεβάζω την σχετική μεθοδολογία για τον σχεδιασμό του στιγμιότυπου. Όπως αναφέρω και στις σημειώσεις, αυτός ο τρόπος ισχύει για το 98% των προβλημάτων δηλαδή σε όσα προβλήματα η θέση που έχει φτάσει το κύμα είναι ακαίρεο πολλαπλάσιο του λ/4. Επίσης η μεθοδολογία είναι για κύματα χωρίς αρχική φάση!
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο του κύματος.pdf
    126 KB · Εμφανίσεις: 735

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι παρακινδυνευμένη μιά συγκεκριμένη μεθοδολογία τη στιγμή μάλιστα που δεν δουλεύει 100%.
Καί όταν αναρωτιέσαι(serenity33) πότε είναι από πάνω και πότε είναι από κάτω αυτό δεν είναι κανόνας.Όπου θέλει μπορεί να είναι.Εξαρτάται από τη χρονική στιγμή καθώς και την απόσταση μέσα στην οποία έχει διαδοθεί το κύμα.
Νομίζω πως είναι εύκολο αν μπορέσεις να δείς την ταλάντωση της πηγής εκείνη τη στιγμή προς τα πού κινείται και που βρίσκεται.Όλα τα άλλα σημεία ακολουθούν έως τη θέση τού μετώπου του κύματος και με λίγη προσπάθεια θα μπορέσεις να σχεδιάσεις το στιγμιότυπο.Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις από το τέλος.Όπου εμφανίζεται περιοδικότητα αρκεί να γνωρίζεις τις θέσεις μερικών σημείων καί την έχεις έτοιμη μετά την καμπύλη σου.
Γιά παράδειγμα αν ξέρω ας πούμε ότι τη στιγμή t=20 s η πηγή βρίσκεται στη θέση y=2 κινούμενη προς τη θέση ισορροπίας, το κύμα να διαδίδεται προς τα δεξιά, να έχει φτάσει σε μιά δοσμένη απόσταση ε δεν είναι και τόσο δύσκολο μετά.Αφού και τo σημείο που βρίσκεται ένα μήκος κύματος μετά τη πηγή θα κάνει πανομοιότυπη κίνηση άρα θα ξέρουμε πού βρίσκεται.Φυσικά και θα έχεις δεδομένα (πλάτος περίοδο κ.λ.π)οπότε δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι παρακινδυνευμένη μιά συγκεκριμένη μεθοδολογία τη στιγμή μάλιστα που δεν δουλεύει 100%.
Καί όταν αναρωτιέσαι(serenity33) πότε είναι από πάνω και πότε είναι από κάτω αυτό δεν είναι κανόνας.Όπου θέλει μπορεί να είναι.Εξαρτάται από τη χρονική στιγμή καθώς και την απόσταση μέσα στην οποία έχει διαδοθεί το κύμα.
Νομίζω πως είναι εύκολο αν μπορέσεις να δείς την ταλάντωση της πηγής εκείνη τη στιγμή προς τα πού κινείται και που βρίσκεται.Όλα τα άλλα σημεία ακολουθούν έως τη θέση τού μετώπου του κύματος και με λίγη προσπάθεια θα μπορέσεις να σχεδιάσεις το στιγμιότυπο.Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις από το τέλος.Όπου εμφανίζεται περιοδικότητα αρκεί να γνωρίζεις τις θέσεις μερικών σημείων καί την έχεις έτοιμη μετά την καμπύλη σου.
Γιά παράδειγμα αν ξέρω ας πούμε ότι τη στιγμή t=20 s η πηγή βρίσκεται στη θέση y=2 κινούμενη προς τη θέση ισορροπίας, το κύμα να διαδίδεται προς τα δεξιά, να έχει φτάσει σε μιά δοσμένη απόσταση ε δεν είναι και τόσο δύσκολο μετά.Αφού και τo σημείο που βρίσκεται ένα μήκος κύματος μετά τη πηγή θα κάνει πανομοιότυπη κίνηση άρα θα ξέρουμε πού βρίσκεται.Φυσικά και θα έχεις δεδομένα (πλάτος περίοδο κ.λ.π)οπότε δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.
Η μεθοδολογία αυτή είναι για να μπορέσει κάποιος να έχει έναν σίγουρο τρόπο για να σχεδιάζει γρήγορα στιγμιότυπο κύματος. Σίγουρα ο καλύτερος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσουμε και να λύσουμε την κυματική εξίσωση για την δεδομέη χρονική στιγμή και για χ=0, χ=λ/4, χ=λ/2.... μέχρι εκεί που έχει φτάσει το κύμα... ΟΚ! αλλά είναι αρκετά χρονοβόρο και σου κρύβει λίγο από την φυσική του προβλήματος!
Εξηγούμαι: Το μέτωπο του κύματος αυτήν την χρονική στιγμή έχει φτάσει σε μία συγκεκριμένη θέση. Άρα στην πραγματικότητα είναι στην θέση του οδηγού, είναι το πρώτο κομμάτι του κύματος που "βγήκε" από την πηγή και δεν θα αλλάξει ποτέ. Θα έχει ακριβώς την ίδια εικόνα ασχέτως με το τί θα κάνει η πηγή την οποιαδήποτε μεταγενέστερη στιγμή. Συνεπώς το λογικό είναι να σχεδιάζεις το κύμα "ανάποδα" δηλαδή από το χ προς το 0 γιατί με αυτόν τον τρόπο σχεδιάζεις το κύμα από τότε που ξεκίνησε (χ=τελική θέση) μέχρι τώρα (χ=0).

Υ.Γ. Το υπόλοιπο 2% πιστεύω ότι για κάποιον που γράφει αύριο ή μεθαύριο διαγώνισμα δεν είναι και τόσο χρήσιμο και σίγουρα είμαι στη διάθεση του καθενός και για να συζητήσω, αλλά και να συμπληρώσω την μεθοδολογία με αυτό το 2%!

Υ.Γ. ΙΙ Αν θέλεις να δεις kvgreco πως μπορώ να σε "παγιδέψω" αν σχεδιάζεις το στιγμιότυπο από την χ=0 προς το τέλος ζήτα μου και θα σου ανεβάσω σχετική άσκηση!

Φυσικά η άσκηση αυτή είναι πρακτικά αδύνατο να μπει σε διαγώνισμα σχολείου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Φίλε dimosgr μήπως μπορείς να ανεβάσεις οδηγίες και για το στιγμιότυπο ενός στάσιμου κύματος?Και μια ακόμη ερώτηση.Αυτά τα pdf που βάζεις είναι δικά σου ή από κάποιο βοήθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top