Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
φιλε εγω δεν ειμαι φοιτητης απλως ειμαι μαθητης Β λυκειου και κανω προετοιμασια για του χρονου και δεν μπορουσα να την Λυσω :)

Το παιδί τις λύσεις εννούσε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σύστημα μάζας-ελατηρίου ταλαντώνεται σε λείο οριζόντιο επίπεδο.Το ελατήριο έχει σταθερά k=250 Ν/m και το σώμα μάζα m=0,1kg.Την χρονική στιγμη t=0 η μάζα διέρχεται απο τη θέση Χ1=+5 cm με ταχύτητα U1=2,5 cm/s πλησιάζοντας προς τη θέση ισορροπίας.θεωρώντας ότι η απομάκρυνση είναι ημιτονική συνάρτηση του χρόνου , να βρεθουν:
Α. Το πλάτος της ταλάντωσης
Β. Η αρχική φάση της ταλάντωσης
γ.Η κυκλική συχνότητα της ταλάντωσης
δ. Οι εξισωσεις x=f(t) , U=f(t) , a=f(t)
ε. Η τιμή της δύναμης επαναφοράς τη χρονικη στιγμη t=7π/50 sec.
-----------------------------------------
Οποιος μπορει να βοηθησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Κανε Α.Δ.Ε ΣΤΟ ερωτημα α),για τ αλλα δεν απαντω :nono: (ειναι γελοια..!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Πρώτα να πας στο "Φυσική, (φάση Ταλάντωσης-leobakagian) και να διαβάσεις αυτά που γράφω για τον τριγωνομετρικό κύκλο κλπ.
Δεύτερον. Την ταχύτητα υ1 να την κάνεις 2,5m/s και όχι 2,5cm/s.
Τρίτο Να κάνεις αυτό που σου λέει ο paraskevas και θα βρεις πλάτος 0,1m.
Τα υπόλοιπα θα στα δώσει ο κύκλος (θα βρεις αρχική φάση 2π/3) , τα άλλα δικά σου και βλέπουμε. Καλό διάβασμα και καλή χρονιά 2009 με επιτυχίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemeSis1990

Νεοφερμένος

Ο NemeSis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παρακαλώ να δώσει κάποιος την λύση γιατί παλεύω μια ώρα με την άσκηση. Έλυσα το α με 3 διαφορετικούς τρόπους (ΑΔΕτ, Umax, εξισώσεις x-u) και μου βγαίνει πάντα ένα 0.8 κάτι... πρέπει να έχω λάθος με τις μετατροπές.


Με Umax πρέπει να είναι τελείως λάθος γιατί το σώμα βρίσκεται σε τυχαία θέση και όχι στην Θ.Ι.

Με εξισώσεις αφού βρήκα το ω δούλεψα με συν και ημ τετράγωνα ίσον με 1 και πάλι το ίδιο Α μου βγήκε.

Όταν δίνει χ και υ σε cm εγώ βρίσκω και το Α σε cm και μετά το κάνω δια 100? Μου δίνει χ και υ σε cm.




Και σχόλια του τύπου ''είναι πανεύκολη'' δεν βοηθάνε έναν μέτριο μαθητή παρά μόνο τον αγχώνουν περισσότερο (για τον ξύπνιο πάνω πάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχή διατήρησης της ενέργειας:

Και λύνεις ως προς Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Πρώτα να πας στο "Φυσική, (φάση Ταλάντωσης-leobakagian) και να διαβάσεις αυτά που γράφω για τον τριγωνομετρικό κύκλο κλπ.
Δεύτερον. Την ταχύτητα υ1 να την κάνεις 2,5m/s και όχι 2,5cm/s.
Τρίτο Να κάνεις αυτό που σου λέει ο paraskevas και θα βρεις πλάτος 0,1m.
Τα υπόλοιπα θα στα δώσει ο κύκλος (θα βρεις αρχική φάση 2π/3) , τα άλλα δικά σου και βλέπουμε. Καλό διάβασμα και καλή χρονιά 2009 με επιτυχίες.


-----------------------------------------
Αρχή διατήρησης της ενέργειας:

Και λύνεις ως προς Α.

μα αυταο εκανε το παιδι, απλα τα βηματα που γραφει ο vimaproto δεν ειναι σωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.

-----------------------------------------


μα αυταο εκανε το παιδι, απλα τα βηματα που γραφει ο vimaproto δεν ειναι σωστα...
Τα βήματά μου είναι ολόσωστα αλλά δεν με διαβάσατε με προσοχή. Αλλάξτε τις μονάδες της ταχύτητας σε m/s.
Αυτά που λέει ο φίλος ότι χρησιμοποιεί cm και διαιρεί με το 100, δεν στέκουν γιατί η Κ=250N/m (Διεθνές σύστημα) Πως κολλάνε σαυτό τα εκατοστά;
Τέλος πως τα νουμερά μου βγαίνουν θαυμάσια.
Πλάτος Α=0,1m
αρχική φάση 2π/3
ω=50rad/s
χ=0,1ημ(50t+2π/3), υ=5συν(50t+2π/3) κ.λπ.

Με αυτό το πλάτος που βρίσκετε βρέστε την φάση.!!!!!!!!
-----------------------------------------
Φίλε Nemesis1990 Προσπαθώ να σε βοηθήσω, έχω όλη την καλά διάθεση, σε καταλαβαίνω γιατί, πέρασα και γω αυτά που περνάς εσύ τώρα και σε νοιώθω, αλλά δεν με διαβάζεις. πρόσεχε αυτά που σου γράφω. Δεν είναι μόνο να χρησιμοποιείς έναν τύπο αλλά και να προβλέπεις τυχόν λάθος από παραδρομή. Τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Φίλε Nemesis1990 Προσπαθώ να σε βοηθήσω, έχω όλη την καλά διάθεση, σε καταλαβαίνω γιατί, πέρασα και γω αυτά που περνάς εσύ τώρα και σε νοιώθω, αλλά δεν με διαβάζεις. πρόσεχε αυτά που σου γράφω. Δεν είναι μόνο να χρησιμοποιείς έναν τύπο αλλά και να προβλέπεις τυχόν λάθος από παραδρομή. Τα ξαναλέμε.

Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι πηγες να το παιξεις εξυπνος. Στο δευτερο βημα λες με απολυτη σιγουρια να αλλαξουμε απο 2,5cm/s σε 2,5m/s(χωρις να εξηγησεις το λογο) μονο και μονο επειδη δεν σου εβγαιναν καλα τα νουμερα... ασε που φαινεται ποιο λογικο να ειναι 2,5cm/s παρα 2,5m/s με πλατος ταλαντωσης ~10cm(με 2,5cm/sec πλατος ειναι 8,7cm και με 2,5m/sec πλατος ειναι 10cm, δηλαδη και στις δυο περιπτωσεις το πλατος ειναι ~10cm).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemeSis1990

Νεοφερμένος

Ο NemeSis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τα βήματά μου είναι ολόσωστα αλλά δεν με διαβάσατε με προσοχή. Αλλάξτε τις μονάδες της ταχύτητας σε m/s.
Αυτά που λέει ο φίλος ότι χρησιμοποιεί cm και διαιρεί με το 100, δεν στέκουν γιατί η Κ=250N/m (Διεθνές σύστημα) Πως κολλάνε σαυτό τα εκατοστά;
Τέλος πως τα νουμερά μου βγαίνουν θαυμάσια.
Πλάτος Α=0,1m
αρχική φάση 2π/3
ω=50rad/s
χ=0,1ημ(50t+2π/3), υ=5συν(50t+2π/3) κ.λπ.

Με αυτό το πλάτος που βρίσκετε βρέστε την φάση.!!!!!!!!
-----------------------------------------
Φίλε Nemesis1990 Προσπαθώ να σε βοηθήσω, έχω όλη την καλά διάθεση, σε καταλαβαίνω γιατί, πέρασα και γω αυτά που περνάς εσύ τώρα και σε νοιώθω, αλλά δεν με διαβάζεις. πρόσεχε αυτά που σου γράφω. Δεν είναι μόνο να χρησιμοποιείς έναν τύπο αλλά και να προβλέπεις τυχόν λάθος από παραδρομή. Τα ξαναλέμε.

Γιατί 2π/3? Αφού τα 2π/3 rad έχουν αρνητικό συνημίτονο ενώ θέλουμε θετική ταχύτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Γιατί 2π/3? Αφού τα 2π/3 rad έχουν αρνητικό συνημίτονο ενώ θέλουμε θετική ταχύτητα.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Πριν από μέρες ένας φίλος της παρέας μας, ρωτούσε για τη φάση και του είπα τα σχετικά και γιαυτό με ευχαρίστησε.
Σας είπα να διαβάσετε τα σχετικά κάνοντας χρήση του τριγωνομετρικού κύκλου.
Πως δουλεύουμε? Απάντηση:
Βρίσκουμε τη θέση του σημείου που κάνει ταλάντωση πάντοτε πάνω στην κατακόρυφη διάμετρο του τριγωνομετρικού κύκλου. Από αυτή τη θέση φέρω παράλληλο στην οριζόντια διάμετρο του τριγωνομετρικού κύκλου. Τέμνει τον κύκλο σε δύο σημεία. Ενα δεξιά και ένα αριστερά. Τα δύο αυτά σημεία έχουν την ίδια προβολή στην κατακόρυφο διάμετρο. Ερώτηση: Ποιο σημείο αντιστοιχεί στο σημείο που ταλαντώνεται;
Οταν το σημείο κινείται στο θετικό ημιάξονα και απομακρύνεται από τη Θ.Ι. (κέντρο του κύκλου) το σημείο στον κύκλο βρίσκεται στο 1ο τεταρτημόριο, όταν πλησιάζει στη Θ.Ι. βρίσκεται στο 2ο τεταρτημόριο, επίσης όταν κινείται στον αρνητικό ημιάξονα απομακρυνόμενο από τη Θ.Ι. είναι στο 3ο τεταρτημόριο και όταν πλησιάζει στη Θ.Ι. στο 4ο τεταρτημόριο του κύκλου.
Στην άσκησή μας στο σώμα που ταλαντεύεται είναι στον θετικό ημιάξονα και κινείται προς τη Θ.Ι. το αντίστοιχο σημείο στον κύκλο είναι στο 2ο τεταρτημόριο. Συνδέω το σημείο του κύκλου με το κέντρο του κύκλου και υπολογίζω την επίκεντρη γωνία που σχηματίζεται από αυτό το σημείο, το κέντρο του κύκλου και το δεξιό άκρο της οριζόντιας διαμέτρου. Σχηματίζεται και ένα ορθογώνιο τρίγωνο. Από το συνημίτονο μιας γωνίας αυτού την βρίσκω 30° (και 90° από το 1ο τεταρτημόριο) βρίσκω την αρχική φάση 120° ή 2π/3.
Εχετε καμία απορία? Υπάρχει και η αλγεβρική- τριγωνομετρική λύση. Εγώ μπορώ. Αν μπορείτε και σεις κανένα πρόβλημα. Το δικό μου δόγμα είναι να είμαστε έξυπνοι ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ.
Nemesis1990 η εργασία σου είναι σωστή αλλά από λάθος (αυτό μου λέει η πείρα μου) στην άσκηση έχει γραφεί η ταχύτητα 2,5cm/s. Να τη γράψεις 2,5m/s και οι αριθμοί για τη φάση θα είναι απλοί και θα μορέσεις να βρεις και τη φάση και ότι άλλο ζητάει. Οτι θέλεις στη διάθεσή σου.
Γεια

Υ.Γ.Αυτά που γράφω δεν γίνονται κατανοητά αν δεν κάνετε σχήμα.
-----------------------------------------
-----------------------------------------
α) Αλλο περίπου 10cm και άλλο ακριβώς 10cm.
β)Τώρα αν το παίζω έξυπνος φίλε semfer η απάντησή μου είναι ότι: είμαι έξυπνος, αν δεν το κατάλαβες.
γ)Κάνε τον κόπο με αυτά που βρίσκεις εσύ να βρεις την αρχική φάση. Περιμένω.
δ) η απάντηση στην απορία σου είναι η πείρα που αποκτάται, δεν μαθαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemeSis1990

Νεοφερμένος

Ο NemeSis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση όμως εξήγησε το αλγεβρικά. Όταν η ταχύτητα είναι θετική τότε το συνημίτονο την γωνίας πρέπει να είναι θετικό. Έχω να διαλέξω μεταξύ φ=π/3 και φ=2π/3. Γιατί να διαλέξω το 2π/3 αφού εκεί το συνημίτονο είναι αρνητικό? Στο πρώτο τεταρτημόριο είναι όλα θετικά (φ=π/3).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGELIS1991

Νεοφερμένος

Ο VAGGELIS1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κανονικα πρεπει να σας το δωσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση όμως εξήγησε το αλγεβρικά. Όταν η ταχύτητα είναι θετική τότε το συνημίτονο την γωνίας πρέπει να είναι θετικό. Έχω να διαλέξω μεταξύ φ=π/3 και φ=2π/3. Γιατί να διαλέξω το 2π/3 αφού εκεί το συνημίτονο είναι αρνητικό? Στο πρώτο τεταρτημόριο είναι όλα θετικά (φ=π/3).
Δεν μου γράφεις αν έφτιαξες τον τριγωνομετρικό κύκλο, όπως τον περιγράφω. Δεν μιλάω για τριγωνομετρικούς αριθμούς. Διάβασε αυτά που γράφω και κάνε σχήμα. Το σώμα που κάνει ταλάντωση είναι προβολή ενός σημείου του κύκλου που περιστρέφεται αντίθετα από τους δείκτες του ρολογιού. Ξεκίνησε τη στιγμή μηδέν (αν ξεκίνησε τότε, το περιγράφω λεπτομερέστατα στο παιδί που μου ζήτησε να του πω για τη φάση, διάβασέ με) από το δεξιό άκρο της οριζόντιας διαμέτρο, διέγραψε τόξο 90° και η προβολή του (το σώμα που ταλαντώνεται) ξεκίνησε από το κέντρο του κύκλου κινείται απομακρυνόμενο, στην κατακόρυφη διάμετρο του κύκλου και έφτασε στη μέγιστη απομάκρυνση. Το περιστρεφόμενο σημείο συνεχίζει την πορεία του στο τόξο του δεύτερου τεταρτημόριου. Τότε η προβολή του (το σώμα που ταλαντώνεται) τί κάνει; Κινείται στην κατακόρυφη διάμετρο πλησιάζοντας στο κέντρο, που είναι και η θέση ισορροπίας του. Πριν φτάσει όμως στο κέντρο, όταν απέχει από αυτό
cm έχει ταχύτητα 2,5cm/s λέει η άσκηση. (Επειδή με αυτήν την τιμή ταχύτητας δεν μπορείς να υπολογίσεις την φάση παρά μόνο με επιστημονικό κομπιουτεράκι που δεν επιτρέπεται η χρήση του στις εξετάσεις και επειδή έχω μεγάλη πείρα, είδα ότι για να λυθεί απλά η άσκηση, η ταχύτητα πρέπει να δόθηκε σε cm από παραδρομή-όλοι κάνουμε λάθη. Αρα ο συγγραφέας εννοούσε ταχύτητα 2,5m/s και με την αρχή Διατήρησης της Ενέργειας βρίσκουμε πλάτος Α=10cm ή Α=0,1m.) Πάει αυτό το ξεκαθαρίσαμε, αρκετά πια, τέλος. Λοιπόν στη θέση αυτή το σημείο του κύκλου που συνδέσαμε με την προβολή, βρίσκετα στο 2ο τεταρτημόριο όπως είπαμε και σχηματίζει με το σημείο από όπου ξεκίνησε, μία επίκεντρη γωνία. Αυτή είναι η φάση του σημείου που κάνει ταλάντωση. (Δεν νομίζω να σε μπερδέβω που μια λέω κύκλο και μια ταλάντωση. Συνδέονται άμεσα τα δύο. Εχει φάση και το περιστρεφόμενο και το ταλαντούμενο και είναι ίσες) Φρόντισε να την υπολογίσεις . Είναι άθροισμα των 90° και μιας γωνίας σε ένα τρίγωνο που σχηματίζεται, της οποίας γωνίας το συνημίτονο

Η φάση είναι 90°+30°=120°.
Υ.Γ. Αν καταλαβαίνω την απορία σου, το συνημίτονο το υπολογίζω σε ένα ορθογώνιο τρίγωνο και δεν έχει καμία σχέση με το 2ο τεταρτημόριο. Το ίδιο θα έκανα όπου κιαν σχηματιζόταν το τρίγωνο. Το μέτρο των γωνιών του τριγώνου θέλω να μάθω.
Αν σου άφησα κάποια κενά είμαι στη διάθεσή σου όποτε θέλεις.

---------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Επειδή δεν γνωρίζω καλά το LaTex έγραψα την αλγεβρική λύση και την ανεβάζω σαν αρχείο doc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Αρχική φάση.doc
    25.5 KB · Εμφανίσεις: 126

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Επειδή δεν γνωρίζω καλά το LaTex έγραψα την αλγεβρική λύση και την ανεβάζω σαν αρχείο doc
Συμφωνώ απολύτως με τα γραφόμενα σου και το αναφέρω σε κάποιο από τα πολλά σημειώματά μου, ότι υπάρχει και η αλγεβρική-τριγωνομετρική λύση. πρότεινα τη λύση του κύκλου γιατί η πείρα μου μου έδειξε ότι οι μαθητές χολένουν με τις λύσεις τριγωνομετρικών εξισώσεων. Γιαυτό και μόνο. Γεια σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κι εγώ την λύση με το στρεφόμενο προτιμώ!... Αλλά από τους μαθητές που δίνουν εξετάσεις υπάρχουν κάποιοι που προτιμούν την τριγωνομετρία!.. Έτσι, διαβάζοντας αυτά που έχεις γράψει έστειλα κι εγώ την αλγεβρική λύση ώστε να μπορόύν τα παιδιά να επιλέξουν αυτό που τους ταιριάζει καλύτερα!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ
β)Τώρα αν το παίζω έξυπνος φίλε semfer η απάντησή μου είναι ότι: είμαι έξυπνος, αν δεν το κατάλαβες.
Χρόνια πολλά σε όλους και προ πάντων ειρήνη εύχομαι.

Είναι άσχημο σε ένα φόρουμ όπου μπαίνουν οι μαθητές, κυρίως γιά ..ψυχική υποστήριξη, να δίνουμε εμείς οι "άνετοι" την κακή εικόνα της κοκκορομαχίας.
Δεν έχω διαβάσει είναι αλήθεια τι συμβαίνει και ποιός έχει δίκιο αλλά μπορούμε να επικοινωνούμε με p.m ώστε να λύνουμε τις "διαφορές" μας.
Ξέρω είναι λιγάκι δύσκολο όταν σε προκαλέσει ο άλλος ανοικτά, εσύ να κρατηθείς και να περιοριστείς σε αποστολή προσωπικών μηνυμάτων όμως η ανωτερότητα των λογικών, αυτό επιβάλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πρώτα να πας στο "Φυσική, (φάση Ταλάντωσης-leobakagian) και να διαβάσεις αυτά που γράφω για τον τριγωνομετρικό κύκλο κλπ.
Δεύτερον. Την ταχύτητα υ1 να την κάνεις 2,5m/s και όχι 2,5cm/s.
Τρίτο Να κάνεις αυτό που σου λέει ο paraskevas και θα βρεις πλάτος 0,1m.
Τα υπόλοιπα θα στα δώσει ο κύκλος (θα βρεις αρχική φάση 2π/3) , τα άλλα δικά σου και βλέπουμε. Καλό διάβασμα και καλή χρονιά 2009 με επιτυχίες.

φίλε (συμπατριώτη) βλέπω είσαι λαρισαίος, ο τριγωνομετρικός κύκλος είναι γι αυτούς που δεν ξέρουν να λύνουν τριγωνομετρικές εξισώσεις, είναι ερασιτεχνισμός κατά τη γνώμη μου κ δε σώνεις ποτέ σε ορισμένες ασκήσεις (ειδικά στα κύματα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
φίλε (συμπατριώτη) βλέπω είσαι λαρισαίος, ο τριγωνομετρικός κύκλος είναι γι αυτούς που δεν ξέρουν να λύνουν τριγωνομετρικές εξισώσεις, είναι ερασιτεχνισμός κατά τη γνώμη μου κ δε σώνεις ποτέ σε ορισμένες ασκήσεις (ειδικά στα κύματα...)
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να πεις αλλά, αν διαβασες την όλη ιστορία ο λόγος γίνεται για την φάση του ταλαντευόμενου και τίποτα άλλο.
-----------------------------------------
Χρόνια πολλά σε όλους και προ πάντων ειρήνη εύχομαι.

Είναι άσχημο σε ένα φόρουμ όπου μπαίνουν οι μαθητές, κυρίως γιά ..ψυχική υποστήριξη, να δίνουμε εμείς οι "άνετοι" την κακή εικόνα της κοκκορομαχίας.
Δεν έχω διαβάσει είναι αλήθεια τι συμβαίνει και ποιός έχει δίκιο αλλά μπορούμε να επικοινωνούμε με p.m ώστε να λύνουμε τις "διαφορές" μας.
Ξέρω είναι λιγάκι δύσκολο όταν σε προκαλέσει ο άλλος ανοικτά, εσύ να κρατηθείς και να περιοριστείς σε αποστολή προσωπικών μηνυμάτων όμως η ανωτερότητα των λογικών, αυτό επιβάλλει.
Τι είναι τα P.m ? δεν ξέρω, προσωπικά μηνύματα? Δεν είμαι καλός χρήστης του Internet.
-----------------------------------------
Γιατί 2π/3? Αφού τα 2π/3 rad έχουν αρνητικό συνημίτονο ενώ θέλουμε θετική ταχύτητα.
Δεν θέλουμε θετική ταχύτητα. Αρνητική θέλουμε. Είμαστε στο χ=+5ρίζα3 και κινούμαστε προς τη Θ.Ι. Αρα υ<0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top