[31/5/2010] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (Μάθημα Επιλογής)

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 35 52.2%
  • Καλά

    Ψήφοι: 7 10.4%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 4 6.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 2 3.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 3.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 17 25.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2010 , να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα σε όλους μας! :D

Προηγούμενα θέματα:

[14/5/2010] Έκθεση Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Φυσική Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[19/5/2010] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[19/5/2010] Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης
[21/5/2010] Χημεία-Βιοχημεία Κατεύθυνσης
[21/5/2010] Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών Κατεύθυνσης
[21/5/2010] Βιολογία Κατεύθυνσης
[21/5/2010] Ιστορία Κατεύθυνσης
[26/5/2010] Φυσική Κατεύθυνσης
[26/5/2010] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
[28/5/2010] Ηλεκτρολογία Κατεύθυνσης
[28/5/2010] Λατινικά Κατεύθυνσης
[28/5/2010] Χημεία Κατεύθυνσης
[28/5/2010] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον Κατεύθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros_ribo

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
τα θέματα βγήκαν στο ypepth
https://www.ypepth.gr/el_ec_category13119.htm
όποιος ξέρει σίγουρα μπορεί να δώσει κάποιες γρήγορες απαντήσεις στο Θέμα Α;;;;
Απλά τα Σ-Λ να πείτε και τις δύο επιλογής.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλό καλοκαίρι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά εύκολα τα θέματα;
Έχω άγχος γτ έδινε σήμερα μια φίλη μου και ήταν πολύ αγχομένη χθες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_dr

Νεοφερμένος

Ο giorgos_dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μήπως θυμάται κανείς πως έκανε το Σωστό - Λάθος?
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

civiculas

Νεοφερμένος

Ο civiculas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μήπως θυμάται κανείς πως έκανε το Σωστό - Λάθος?
Ευχαριστώ

εγω τα εβαλα Σ-Λ-Σ-Λ-Λ Β - Δ
ελπιζω να ειναι ετσι. :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
ΣΛΣΛΛ
β δ
Τα τσεκαρα και με την καθηγητρια μου και ειναι σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πώς πήγατε; Είχε καμιά δυσάρεστη έκπληξη το διαγώνισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Sourotiri πατωσες να φανταστω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Γ****ε τα Ρανια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Παιδιά...πως σας φάνηκαν τα θέματα?
εγώ δε νομίζω ότι ήταν και απο τα πιο βατά..
οχι οτι με δυσκολεψαν.
αλλα νομιζω πως δεν είχαμε ξαναδει τετοια θέματα σε πανελληνιες..
κ το συζήτησα με μια κοπελα της θεωρητικής και μου είπε ότι της φάνηκαν δύσκολα.
εσεις τι λέτε?




ααα,και παιδιά..ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!:D:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tarx_12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tarx_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
τα θεματα ηταν πλυ ευκολα, ετσι μου φανηκαν, τι να πω. το μονο που εχω χασει ειναι λιγο θεωρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisgreece

Νεοφερμένος

Ο chrisgreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γαμω!!!!!!!! μονο εισοδηματικη ελαστικοτητα εχασα.μου ρθε να βαλω εισοδημα P*Q ,αστα :/ και το δ4 εκανα 2 καμπυλες προσφορας 2 ζητησης ενω ηθελα μια προσφορας..μου ειπε οτι κατι θα μου δωσουν επειδη εβαλα τυπους και τετοια.καπου στο 90+υπολογιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
στους περισσοτερους φανηκαν κανονικα προς το δυσκολα....εμενα δεν μου φανηκαν καθολου δυσκολα..
pepper ann ελενα, γιατι πιστευεις οτι δεν εχουν ξαναμπει στις πανελλαδικες...ποιο ακριβως ερωτημα εννοεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis1992

Νεοφερμένος

Ο takis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ΤΕΛΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ:clapup:............ΤΕΛΟΣ...ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!:) ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΕΡ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!ΟΟΟΟΟΥ

Μετα το ξεσπασμα.....θελω να μοιραστώ μαζι σας το οτι εγραψα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΟΘ.....ΚΑΙ εύχομε να κάνατε κι εσείς το ίδιο!!:D
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ....ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ....ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ....ΣΤΑ ΑΕΙ Κ ΤΕΙ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

Τα θεματα βρισκονται εδω (κλικ).

Οι λυσεις των θεματων βρισκονται εδω (κλικ).

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Τα σημερινα θεματα κρινονται σχετικα βατα, και κλιμακουμενης δυσκολιας: Οπως ακριβως δηλαδη θα επρεπε να ειναι. Ειδικοτερα, τα 3 πρωτα θεματα ηταν πολυ βατα, ενω το 4ο καπως πιο δυσκολο, χωρις ομως την απροσμενη "πονηρια" απο μεριας της επιτροπης.

ΘΕΜΑ Α

Δεν αντεχει στην κριτικη το πρωτο θεμα, με τις ερωτησεις κλειστου τυπου. Ολα τα ερωτηματα ηταν ευκολα, και ακομη και ο μετρια διαβασμενος μαθητης θα μπορουσε να τα απαντησει. Καποια ισως να χρειαζονταν και καποιες σημειωσεις στο προχειρο, οχι ομως κατι πολυ ιδιαιτερο.

ΘΕΜΑ Β

Προκειται για ενα απο τα κομματια που ηταν ευκολο στην κατανοηση και μικρο σε μεγεθος. Κατα την γνωμη μου, οι 25 μοναδες του θεματος Β ηταν ενα κυριολεκτικο ΔΩΡΟ προς τους μαθητες.

ΘΕΜΑ Γ

Κλασσικο θεμα 3ου κεφαλαιου. Το ενοικιο ηταν σταθερο κοστος, η εργασια και η πρωτη υλη μεταβλητο κοστος. Επιμερους:

Το Γ1 εβγαινε ευκολα με απλη αντικατασταση στον τυπο του μεσου προιοντος.

Το Γ2 εβγαινε ευκολα με απλη αντικατασταση στον τυπο VC = wL + CQ στους 3 εργατες.

Το Γ3 εβγαινε ευκολα με απλη αντικατασταση στον τυπο TC = FC + VC στους 4 εργατες, δεδομενου οτι το VC = wL + CQ.

Το Γ4 ηταν μια κλασσικη ασκηση ενδιαμεσου συνδυασμου, δεν παρουσιαζει καποια ιδιαιτερη δυσκολια.

ΘΕΜΑ Δ

Προκειται για ενα θεμα που απαιτουσε πολυ γραψιμο και πολλες πραξεις απο τους μαθητες. Ακομη και οι πιο προετοιμασμενοι, κινδυνεψαν να χασουν μορια απο λαθος υπολογισμους.

Το Δ1 απαιτουσε να βρεθει η συναρτηση ζητησης μεσω της ελαστικοτητας, αλλα πρωτα ο μαθητης θα επρεπε να βρει την δευτερη ζητουμενη ποσοτητα. Μετα, επρεπε να παρει τους δυο συνδυασμους και να λυσει το συστημα των δυο γραμμικων συναρτησεων ζητησης.

Το Δ2 ηθελε μεγαλη προσοχη για να παρουμε τους σωστους συνδυασμους. Αν το καναμε αυτο, εφαρμοζαμε τον τυπο της εισοδηματικης ελαστικοτητας με απλη αντικατασταση.

Το Δ3 απαιτουσε απο τον μαθητη να κατανοησει οτι τα δυο σημεια ισορροπιας που δινονται βρισκονται πανω στην ιδια καμπυλη προσφορας. Αν ο μαθητης κατανοουσε αυτην την λεπτομερεια, ελυνε το συστημα των δυο γραμμικων συναρτησεων προσφορας με σχετικη ευκολια στις πραξεις. Η ελαστικοτητα προσφορας με απλη αντικατασταση βρισκοταν ευκολα.

Το Δ4 απαιτουσε απο τον μαθητη να μεταφερθει στο μιλιμετρε χαρτι και να κανει ενα μεγαλο, καθαρο σχημα. Δεδομενων των συνδυασμων που απαρτιζουν τις δυο συναρτησεις ζητησης και προσφορας απο τα προηγουμενα ερωτηματα, ενα σταθερο χερι δεν θα ειχε προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Πληρης επιβεβαιωση των λυσεων που πρωτος εδωσα [αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει] μια ωρα μετα:

https://www.syghrono.gr/themata/2010/apanthseis2010/aoth2010.pdf

https://panelladikes.blogspot.com/2010/05/blog-post_31.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crisdirk41

Νεοφερμένος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Sourotiri τους καναμε το κ*** σουρωτηρι!!
ολα ολα σωστα τα ειδα στις λυσεις ! απο κει και περα θεωρια οτι γινει αμα μου κοψει !
γενικα δεν ηταν και απο τα πιο ευκολα θεματα ομως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hp-m9000

Νεοφερμένος

Ο hp-m9000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ στο Γ4 τη μεταβολή τη βρήκα αφαιρώντας το VC όταν το Q είναι 15 από το VC όταν το Q είναι 17, και νομίζω δεν το βρήκα έτσι. Πόσο περίπου θα μου κόψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top