[31/5/2010] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (Μάθημα Επιλογής)

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 35 52.2%
  • Καλά

    Ψήφοι: 7 10.4%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 4 6.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 2 3.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 3.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 17 25.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εγώ στο Γ4 τη μεταβολή τη βρήκα αφαιρώντας το VC όταν το Q είναι 15 από το VC όταν το Q είναι 17, και νομίζω δεν το βρήκα έτσι. Πόσο περίπου θα μου κόψουν;

Aν θελεις στειλε μου ακριβως τι εκανες για να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
sourotiri ευχαριστουμε για τις λυσεις!!! Ολα σωστα ταχω, και ΕΥΤΥΧΩΣ οταν τα κοιταγα τελευταια στιγμη, ειδα μια λεπτομερια για τη διαφορα του VC (την ειχα βρει αρχικα 1600 αντι για 600)...

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ προπαντων ΚΑΛΗ ΖΩΗ σε οτι τει αει και να περασετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genealex

Νεοφερμένος

Ο genealex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ κ. Σουρωτήρη:

Έκανα λάθος πράξη στο πολλαπλής επιλογής με το ΚεΧ (!!! ...).
Έκανα λάθος πράξη στο Θέμα Γ τη 2η ποσότητα Q (και με βάση αυτό πήγε η άσκηση).
Έκανα λάθος πράξη στο Θέμα Δ τη νέα εξίσωση ζήτησης (και με βάση αυτό πήγε η άσκηση). Έδειξα πού ήταν το λάθος και πώς ήταν το σωστό, και έγραψα στη σημείωση αυτή πως λόγω έλλειψης χρόνου για διόρθωση το θέμα συνεχίζεται με το αλγεβρικό λάθος.

Πόσες μονάδες θα μου αφαιρούσε κάποιος από αυτά τα λάθη των πράξεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εγώ κ. Σουρωτήρη:

Έκανα λάθος πράξη στο πολλαπλής επιλογής με το ΚεΧ (!!! ...).
Έκανα λάθος πράξη στο Θέμα Γ τη 2η ποσότητα Q (και με βάση αυτό πήγε η άσκηση).
Έκανα λάθος πράξη στο Θέμα Δ τη νέα εξίσωση ζήτησης (και με βάση αυτό πήγε η άσκηση). Έδειξα πού ήταν το λάθος και πώς ήταν το σωστό, και έγραψα στη σημείωση αυτή πως λόγω έλλειψης χρόνου για διόρθωση το θέμα συνεχίζεται με το αλγεβρικό λάθος.

Πόσες μονάδες θα μου αφαιρούσε κάποιος από αυτά τα λάθη των πράξεων;

Στο ΚΕΧ παει ολο το ερωτημα γιατι ηταν κλειστου τυπου.
Στο Γ Θεμα, χανεις 2 μοναδες απο το Γ1 και κατα πασα πιθανοτητα τιποτα απο τα υπολοιπα [αναλογα τον βαθμολογητη ομως].
Στο Δ Θεμα, 2-3 μοναδες απο το Δ2 και ομοιως οπως και στο Γ1: Αναλογα τον βαθμολογητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hp-m9000

Νεοφερμένος

Ο hp-m9000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Aν θελεις στειλε μου ακριβως τι εκανες για να σου πω.
Καταρχήν είπα ότι για την παραγωγή 17 μονάδων χρειάζονται 3 εργάτες. Οπότε έγραψα VC(17)=W*3 + Π*17
οπου Π= το κόστος πρώτων υλών =180
Μετά έγραψα VC(15)=W*3 + Π*15
Δηλαδή αύξηση= VC(17) - VC(15) = 4140 - 3780=360.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
To λαθος σου ειναι οτι για την παραγωγη 17 μοναδων δεν χρειαζονται 3 εργατες.

Νομιζω πως ολο θα κοπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
σουροτηρι
στο Δ2
για p=150 Q=600 τι εννοεισ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
σουροτηρι
στο Δ2
για p=150 Q=600 τι εννοεισ??

Ωπα γραψε λαθος. Για P = 150, το Q της πρωτης βγαινει 200 και της δευτερης 320.

[Απορω κι εγω τι εννοουσα, στον τυπο η αντικατασταση ειναι σωστη]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
sourotiri ευχαριστουμε για τις λυσεις!!! Ολα σωστα ταχω, και ΕΥΤΥΧΩΣ οταν τα κοιταγα τελευταια στιγμη, ειδα μια λεπτομερια για τη διαφορα του VC (την ειχα βρει αρχικα 1600 αντι για 600)...

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ προπαντων ΚΑΛΗ ΖΩΗ σε οτι τει αει και να περασετε!!!

Αυτο!
Καλα αποτελεσματα σε ολους:D
Εγω ηθελα να γραψω 18+ για να μην χασω μορια στο 4ο, δεν θελω 5ο πεδιο ετσι κι αλλιως. Οποτε στοχος επιτευχθη :D
Θα το τριβω στη μουρη των συμμαθητων μου που 3 μερες τωρα ξεφαντωνουν και με κοροιδευουν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spasiklas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ευκολα ηταν ενα ΣΛ εχασα και Δ3,Δ4 βρηκα λαθος την Qs ελεοs :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Περιμενα διαφορετικα θεματα!δεν εκανα το Δ2 δεν μου ερχοταν με τπ τ και στο Γ3 αντι να βαλω Vc=w*L+C*q εβαλα σκετο Vc=w*L εγραψα ομως οτι το ενοικιο ειναι σταθερο κοστος..και οτι δινεται απο τον τυπο FC=TC-VC. ποσο λετε να μου κοψουν....?:( (βαρεθηκα σε αυτες τις πανελληνιες να κανω λαθη απα χαζομαρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Στο θεμα Β, τα 2 από τα 3 πλεονεκτήματα δεν τα έγραψα όπως το βιβλίο. Το 1ο όπως το βιβλίο.
Για τ' άλλα 2 έγραψα:

-Με την εξειδίκευση, ο άνθρωπος σιγά σιγά αποκτά υψηλές δεξιότητες και ικανότητες, που τον βοηθούν να γίνεται καλύτερος και πιο αποδοτικός στην εργασία του.
-Με την μεγάλη εξειδίκευση και τις παραπάνω δεξιότητες/ικανότητες, καθώς και τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκτά, ο άνθρωπος μπορεί να κάνει κάποιες ανακαλύψεις,πχ εφευρέσεις, οι οποίες διευκολύνουν την παραγωγή και οδηγούν στην αύξησή της παραγωγής και της αποδοτικότητας.

Κύριε Σουροτίρι, λέτε να μου κόψουν τίποτα; Σαν νόημα νομίζω είναι σωστότατα αλλά δεν τα έγραψα αυτολεξεί και δεν ξέρω τι καρδιά έχουν οι βαθμολογητές.

Συνήθως αν έχω καταλάβει λειτουργούν με την λογική (Να κόψω κάτι για να επιβραβευτεί αυτός που τα έγραψε κατά λέξη, ζήτω η παπαγαλία δλδ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Στο θεμα Β, τα 2 από τα 3 πλεονεκτήματα δεν τα έγραψα όπως το βιβλίο. Το 1ο όπως το βιβλίο.
Για τ' άλλα 2 έγραψα:

-Με την εξειδίκευση, ο άνθρωπος σιγά σιγά αποκτά υψηλές δεξιότητες και ικανότητες, που τον βοηθούν να γίνεται καλύτερος και πιο αποδοτικός στην εργασία του.
-Με την μεγάλη εξειδίκευση και τις παραπάνω δεξιότητες/ικανότητες, καθώς και τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκτά, ο άνθρωπος μπορεί να κάνει κάποιες ανακαλύψεις,πχ εφευρέσεις, οι οποίες διευκολύνουν την παραγωγή και οδηγούν στην αύξησή της παραγωγής και της αποδοτικότητας.

Κύριε Σουροτίρι, λέτε να μου κόψουν τίποτα; Σαν νόημα νομίζω είναι σωστότατα αλλά δεν τα έγραψα αυτολεξεί και δεν ξέρω τι καρδιά έχουν οι βαθμολογητές.

Συνήθως αν έχω καταλάβει λειτουργούν με την λογική (Να κόψω κάτι για να επιβραβευτεί αυτός που τα έγραψε κατά λέξη, ζήτω η παπαγαλία δλδ).

Θεωρω οτι θα ειναι μεγαλος μαλακας αν καποιος σου κοψει εστω και ενα μοριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Θεωρω οτι θα ειναι μεγαλος μαλακας αν καποιος σου κοψει εστω και ενα μοριο.

Α ωραία! ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanity

Νεοφερμένος

Η vanity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια τι θα λέγατε για τον βαθμο δυσκολιας των θεματων; Μου φανηκαν τοσο βατα που φοβηθηκα οτι θα ανατραπει η αναμενομενη πτωση των βασεων στο 5ο... Εριξα ομως μια ματια στα περσινα θεματα κι εκεινα μου φανηκαν ελαφρως ευκολοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
δεν θεωρω οτι ηταν παρα πολυ δυσκολα αλλα κλιμακουμενης δυσκολιας.δλδ καποιος επιανε χαλαρα την βαση αν ειχε διαβασει θεωρια.τωρα οι ασκησεις ειχαν καποια ερωτηματακια πονηρουτσικα!και ετσι πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως, αν θυμαμαι καλά το θεμα Γ δεν ανέφερε ότι το ενοίκιο ήταν μοναδική σταθερή δαπάνη. Το έλυσα όπως και στις λύσεις που βλέπω στο ίντερνετ αλλά έβαλα μία υποσημείωση ότι αυτό ισχύει εάν ενοίκιο = μοναδικός σταθερός συντελεστής.

Είπα ότι γενικότερα θα είναι είναι ενοίκιο = 720-C, και αν είναι μοναδικός, δηλαδή C=0, τότε ενοίκιο=720χμ.

Όλα αυτά σε μια μικρή υποσημείωση μετά την λύση του θέματος (στο οπόιο είπα κανονικά ότι ενοίκιο=FC).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Τα θεματα ηταν αρκετα ευκολα αλλα πιο δυσκολα απο περσυ σιγουρα!!!! Μονο απο αναπτυξη αν εχω χασει κατι!!!!:):):)
Καλο καλοκαιρι σε ολους....!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
ουτε 10 δεν εγραψα...θεωρια δεν εγραψα εχω μερικα λαθακια στο πρωτο θεμα και στο Γ,Δ εκανα μερικα ερωτηματα αν και δεν βρηκα σωστα αποτελεσματα

καλο καλοκαιρι να 'χουμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crisdirk41

Νεοφερμένος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
sourotiri
παρατηρησα τωρα οτι στο Γ4 ενω βρηκα οτι VC=4.380
μετα λεει Άρα: VC17 – VC15 = 4.380 – 3.780 = 600 !
δε μας εχουν δειξει τετοιο πραγμα στο φροντιστηριο!!!!!
θα χασω πολλα απο αυτο? με τον μ@λ@κ@ τον καθηγητη μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top