[31/5/2010] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (Μάθημα Επιλογής)

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 35 52.2%
  • Καλά

    Ψήφοι: 7 10.4%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 4 6.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 2 3.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 3.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 17 25.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ripper

Νεοφερμένος

Ο ripper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια εγω το Γ4 με το M.P.
Βρηκα το L για Q=17, μετα το V.C. απ'τον τυπο V.C.=WxL+QxCα'υλων και βρηκα την αυξηση του V.C. με μια αφαιρεση.Θεωρειται σωστος ο τροπος μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
sourotiri
παρατηρησα τωρα οτι στο Γ4 ενω βρηκα οτι VC=4.380
μετα λεει Άρα: VC17 – VC15 = 4.380 – 3.780 = 600 !
δε μας εχουν δειξει τετοιο πραγμα στο φροντιστηριο!!!!!
θα χασω πολλα απο αυτο? με τον μ@λ@κ@ τον καθηγητη μας..
Αν και δεν απευθυνθηκες σε μενα..ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα..Τι θα έπρεπε να σου είχε δείξει δηλαδή στο φροντιστήριο? Ότι όταν μας ζητάει αύξηση πρέπει να αφαιρούμε για να τη βρούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παυλος1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παυλος1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
παιδια για αριθμητικο ποσο κόβουν;εβγαλα λαθος αριθμο το vc4 αλλα ολα τα αλλα ειναι με τον σωστο τροπο μονο που ακολουθει αυτο το αριθμητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Παιδια πιστευω νορμαλ τα θεματα απλως το 3ο θεμα για 3ο θεμα μπορει να χαρακτηρηστει λιγο τσιμπημενο.......19αρι εγραψα και εγω..

sourotiri
παρατηρησα τωρα οτι στο Γ4 ενω βρηκα οτι VC=4.380
μετα λεει Άρα: VC17 – VC15 = 4.380 – 3.780 = 600 !
δε μας εχουν δειξει τετοιο πραγμα στο φροντιστηριο!!!!!
θα χασω πολλα απο αυτο? με τον μ@λ@κ@ τον καθηγητη μας..
Φιλε σορρυ που θα γινω κακος...Αλλα αμα περιμενεις να μαθενεις τυποποιημενους τροπους λυσεων ασκησεων δεν κανεις καριερα...και εγω το VC17 βρικα στην αρχη αλλα μετα διαβασα τι ηθελε και το εγραψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
sourotiri
παρατηρησα τωρα οτι στο Γ4 ενω βρηκα οτι VC=4.380
μετα λεει Άρα: VC17 – VC15 = 4.380 – 3.780 = 600 !
δε μας εχουν δειξει τετοιο πραγμα στο φροντιστηριο!!!!!
θα χασω πολλα απο αυτο? με τον μ@λ@κ@ τον καθηγητη μας..

Συγνωμη crisdirk41, αλλα θα αναγκαστω να συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Μου θυμισες εναν μαθητη μου που ηρθε να μου παραπονεθει μετα απο ενα διαγωνισμα στο σχολειο. Ο καθηγητης τους τους ειχε βαλει να βρουνε ελαστικοτητες δυο σημειων Α και Β και του τοξου ΑΒ και μετα να τις συγκρινουν.

Και ο μαθητης μου μου εκανε παραπονα γιατι δεν του ειχα κανει εγω παρομοια συγκριση, δηλαδη να βαλει 3 αριθμους στην σειρα, απο το μικροτερο στο μεγαλυτερο.

Παιδια εγω το Γ4 με το M.P.
Βρηκα το L για Q=17, μετα το V.C. απ'τον τυπο V.C.=WxL+QxCα'υλων και βρηκα την αυξηση του V.C. με μια αφαιρεση.Θεωρειται σωστος ο τροπος μου?

Χμ... Αν και μαθηματικα ειναι σωστο, πρακτικα ειναι εντελως αδοκιμο, γιατι βρηκες δεκαδικο αριθμο στην εργασια... Δεν ειναι λογικο να εχουμε τρεις κομμα τοσους εργατες. Αν ημουν βαθμολογητης ολο και κατι θα σου εκοβα, αλλα ειλικρινα, δεν ξερω, ισως να εχεις καλυτερη αντιμετωπιση απο αυτην που φανταζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Παιδια εγω το Γ4 με το M.P.
Βρηκα το L για Q=17, μετα το V.C. απ'τον τυπο V.C.=WxL+QxCα'υλων και βρηκα την αυξηση του V.C. με μια αφαιρεση.Θεωρειται σωστος ο τροπος μου?

και εγω αυτο προσπαθησα να κανω αλλα κατι μου λεει οτι δεν ειναι σωστο. Ελπιζω τουλαχιστον να μην χασω και τα 8 μορια... ε καθηγητες? ε? ε? ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
και εγω αυτο προσπαθησα να κανω αλλα κατι μου λεει οτι δεν ειναι σωστο. Ελπιζω τουλαχιστον να μην χασω και τα 8 μορια... ε καθηγητες? ε? ε? ε?

Παιδια δεν νομιζω να χαθουν και τα 8... Το μεγιστο που θα εκοβα εγω προσωπικα θα ηταν 4, αλλα και παλι δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aurora_borealis

Νεοφερμένος

Ο aurora_borealis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ekana 2 καμπυλες προσφορας....ποσο λετε να μου κοψουν για το Δ4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
στους περισσοτερους φανηκαν κανονικα προς το δυσκολα....εμενα δεν μου φανηκαν καθολου δυσκολα..
pepper ann ελενα, γιατι πιστευεις οτι δεν εχουν ξαναμπει στις πανελλαδικες...ποιο ακριβως ερωτημα εννοεις??


Βασικά είχα στο μυαλό μου το 3ο θέμα.
Και στο 4ο θέμα,αυτο με την ελαστικότητα προσφοράς έμοιαζε λίγο με την ασκηση 7 του 5ου κεφαλαίου,και κάτι παρόμοιο εχει μπει μονο στις επαναληπτικες του 2003 αν δεν κανω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ekana 2 καμπυλες προσφορας....ποσο λετε να μου κοψουν για το Δ4?

Βρηκες εξισωσεις για αυτες τις 2 καμπυλες προσφορας ή απλα μπερδευτηκες τη στιγμη που το εκανες στο μιλιμετρε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ekana 2 καμπυλες προσφορας....ποσο λετε να μου κοψουν για το Δ4?

Εχμ... 2; 3 μορια;

Βασικά είχα στο μυαλό μου το 3ο θέμα.
Και στο 4ο θέμα,αυτο με την ελαστικότητα προσφοράς έμοιαζε λίγο με την ασκηση 7 του 5ου κεφαλαίου,και κάτι παρόμοιο εχει μπει μονο στις επαναληπτικες του 2003 αν δεν κανω λάθος.

Αν και βαριεμαι να κατσω τωρα να ψαξω τα θεματα που εχω, αλλα νομιζω οτι θεματα με παρομοια ένα ή και περισσοτερα ερωτηματα με τα σημερινα εχουν μπει κατα κορον. Απλα ισως να μην εμπαιναν με περιγραφικη εκφωνηση αλλα με πινακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Βρηκα την εισοδηματικη ελαστικοτητα 60 δια 25 δηλ οσο εβγαινε αλλα μετα εγραψα οτι ειναι ισο με 2.5 αντι για 2.4 που ειναι το σωστο δηλ εκανα λαθος στην τελευταια διαιρεση.sourotiri ποσο λες να μου κοψουν?η καθηγητρια μου μου ειπε 0.5 στα 100 αλλα φοβαμαι οτι θα κοιταξουν μονο το αποτελεσμα και θα κοψουν παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να κοιταξουν μονο το αποτελεσμα πετραν, συμφωνω με την καθηγητρια σου. Δεν ειναι οτι εβγαλες και κανενα εντελως ασχετο νουμερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Βρηκα την εισοδηματικη ελαστικοτητα 60 δια 25 δηλ οσο εβγαινε αλλα μετα εγραψα οτι ειναι ισο με 2.5 αντι για 2.4 που ειναι το σωστο δηλ εκανα λαθος στην τελευταια διαιρεση.sourotiri ποσο λες να μου κοψουν?η καθηγητρια μου μου ειπε 0.5 στα 100 αλλα φοβαμαι οτι θα κοιταξουν μονο το αποτελεσμα και θα κοψουν παραπανω
Εγω το μονο λαθος ηταν παρομιο με το δικο σου...Δηλαδη εβαλα ποσοστιαια μεταβολη -60% προς 25% και εβγαλα -2,4 .. ο καθηγητης μου ειπε οτι απο τα 5 μορια ( αμα θυμαμε καλα ) θα μου κωψουν τα 4 :( ισχυει ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
δεν ειναι παρομοιο με το δικο μου.Καμια σχεση βασικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ακριβως, το λαθος να βρεις εισοδηματικη ελαστικοτητα αρνητικη ενω η ζητηση εχει αυξηθει με αυξηση του εισοδηματος ειναι πιο σοβαρο απο του πετραν. Θα σου κοψει απο 2 εως 4 μορια στα 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill_92

Νεοφερμένος

Ο bill_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι...?Εγω στο δ2 ειπα επειδη η ζητουμενη ποσοτητα μεταβαλλεται κατα 120 μοναδες για καθε τιμη του προιοντος η νεα συναρτηση ζητησης θα ειναι QD'=QD+120 ara QD'=800-4p+120 ara QD'=920-4p
Kαι βρηκα τη νεα ζητουμενη ποσοτητα αντικα8ιστωντας την τιμη P=150 στην νεα συναρτηση ζητησης οπου μου βγηκε 320 και μετα υπολογισα την ελαστικοτητα, θα μου το παρουν σωστο γιατι ειδα αλλη λυση...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σωστος εισαι.

Παρεμπιπτοντως, in the end of the day, σκεφτομαι το εξης [το οποιο βεβαια δεν αφορα τους περισσοτερους απο σας, μιας και ξεμπερδεψατε, αλλα μαλλον εμενα που δεν βλεπω να ξεμπερδευω με αυτο το μαθημα :ΡΡΡ]:

Οτι αφου δεν πειραξαν φετος την δομη των θεματων και αφου δεν εβαλαν φετος κατι πραγματικα πονηρο, δεν θα το κανουν ποτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jwakos

Νεοφερμένος

Ο jwakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια να ρωτησς κατι?εγω στο θεμα Γ δεν αναλυσα οτι το ενοικιο ειναι σταθερο κοστος κ τα λοιπα απλα εγραψα τυπους εκανα πραξεις κ μου βγηκαν σωστα..δεν νομιζω να μ κοψουν τπτ σωστα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisgreece

Νεοφερμένος

Ο chrisgreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε παιδια εγω κατα εναν πολυ περιεργο τροπο βρηκα εισοδημα 1ο 300.000 και 2ο 375.000 και ΕΥ =2.5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top