[31/5/2010] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (Μάθημα Επιλογής)

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 35 52.2%
  • Καλά

    Ψήφοι: 7 10.4%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 4 6.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 2 3.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 3.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 17 25.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
...Kατα εναν νορμαλ τροπο, μαλλον εισαι λαθος φιλε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ΤΕΛΟΣ!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Βέβαια, έχω και τα Αγγλικά ακόμα, αλλά σιγά το μάθημα :P
Καλές διακοπές παιδιά, καλή ξεκούραση και καλά αποτελέσματα!

Απορία: Στο 4ο θέμα, δεν έλυνα τα συστήματα. Επειδή είναι γραμμικές εξισώσεις (Q=α+β*P), δεχόμουν ότι β=ΔQ/ΔP. Είναι λάθος? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
ΤΕΛΟΣ!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Βέβαια, έχω και τα Αγγλικά ακόμα, αλλά σιγά το μάθημα :P
Καλές διακοπές παιδιά, καλή ξεκούραση και καλά αποτελέσματα!

Απορία: Στο 4ο θέμα, δεν έλυνα τα συστήματα. Επειδή είναι γραμμικές εξισώσεις (Q=α+β*P), δεχόμουν ότι β=ΔQ/ΔP. Είναι λάθος? :hmm:

Ουσιαστικα οχι, δεν ειναι λαθος, αν και εγω ελεγα στους μαθητες μου να χρησιμοποιουν αυτον τον τροπο για επαληθευση και οχι για λυση, για καλο και για κακο. Αν το παμε με το γραμμα του βιβλιου, θα δουμε οτι δεν αναφερεται πουθενα οτι β=ΔQ/ΔΡ. Με το πνευμα του βιβλιου ομως ειμαστε οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Σουροτιρι πλιζ για πες τπτ και για εμενα...
Τα εκανα ολα σωστα πλιν απο τα παρακατω....
Εκανα αριθμιτικο λαθακι και βρικα αντι για 720, 780 αλλα εξηγισα πολυ καλα γιατι το Σταθερο ειναι το ενοικιο...
Ελυσα την εισοδηματικη ελαστικοτητα με 2 τροπους (μια με ποσοστισιεσ και μια με Υ2=Υ1+0,25Υ1 και ενα απαλοιφη) και μου βγηκε -1,5 βασικα το λαθος μου ηταν οτι εκανα 200-320 και οχι 320-200...
Και ενα ακομη αριθμιτικο για την διαφορα των μεταβλητων κοστων .....
Πες μου πλιζ ποσα κοβονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σουροτιρι πλιζ για πες τπτ και για εμενα...
Τα εκανα ολα σωστα πλιν απο τα παρακατω....
Εκανα αριθμιτικο λαθακι και βρικα αντι για 720, 780 αλλα εξηγισα πολυ καλα γιατι το Σταθερο ειναι το ενοικιο...
Ελυσα την εισοδηματικη ελαστικοτητα με 2 τροπους (μια με ποσοστισιεσ και μια με Υ2=Υ1+0,25Υ1 και ενα απαλοιφη) και μου βγηκε -1,5 βασικα το λαθος μου ηταν οτι εκανα 200-320 και οχι 320-200...
Και ενα ακομη αριθμιτικο για την διαφορα των μεταβλητων κοστων .....
Πες μου πλιζ ποσα κοβονται?

Το ενοικιο επιανε 7 μοναδες. Αν εχεις κανει λαθος μονο στην τελευταια πραξη, θεωρω οτι το κοψιμο ανω του ενος μοριου ειναι υπερβολικο.

Στην Ey, που επιανε 5 μοναδες, θεωρω επισης οταν αν το λαθος σου ειναι μονο αυτο που λες, αλλο ένα μοριο παει για τις πραξεις. Ομως, το να μας βγει η εισοδηματικη ελαστικοτητα αρνητικη σε ενα αγαθο του οποιου η ζητηση αυξανεται ενω αυξανεται το εισοδημα, ισως επιφερει επιπλεον 2-3 μορια κοψιμο.

Αν στα μεταβλητα κοστη και παλι το λαθος σου ειναι στην τελευταια πραξη, παλι 1 μοριο. Αν εχεις κανει λαθος ομως και προηγουμενως, ισως 2-3 μορια παραπανω.

Γνωμη μου παντα, ετσι; Δεν ειμαι βαθμολογητης οποτε οσα σου λεω [και οσα εχω πει ως τωρα στα παιδια] ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εγω εκανα ιδιετερο στο ΑΟΘ ολο το χρονο σε καθηγητη ...
Παντα λυναμε τετοια και ακομη πιο δυσκολα απο αυτα και σε διαγωνησματα ποτε δεν ειχα πεσει κατω απο 19+...
Πολυ κριμα να πεφτω τοσο απο γα@#$%@!^να αριθμητικααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παντως οφειλω να σου πω οτι ειναι τιμη σου που βοηθας παιδια απο εδω μεσα....Μπραβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εγω εκανα ιδιετερο στο ΑΟΘ ολο το χρονο σε καθηγητη ...
Παντα λυναμε τετοια και ακομη πιο δυσκολα απο αυτα και σε διαγωνησματα ποτε δεν ειχα πεσει κατω απο 19+...
Πολυ κριμα να πεφτω τοσο απο γα@#$%@!^να αριθμητικααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παντως οφειλω να σου πω οτι ειναι τιμη σου που βοηθας παιδια απο εδω μεσα....Μπραβο σου!

Ειναι οντως μεγαλο κριμα να χανονται μοναδες απο αριθμητικα λαθη, αλλα παρολαυτα, δυστυχως, πρεπει να κοπει εστω και αν ειναι απειροελαχιστο το κοψιμο.

Οσο για τα καλα σου λογια, σε ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πράγματι Σουρωτήρι, να 'σαι καλά!

Πάντως, μ' αρέσει που είχαμε κατααγχωθεί μετά τον προγραμματισμό ότι θα βάλλουν εξωπραγματικά θέματα, ανάποδα "καπέλα", συνδυασμούς 1ου και 3ου κλπ. Τελικά, τίποτα, μια τρύπα στο νερό... Τα θέματα ήταν, κατά την άποψή μου, βατά από τη θεωρεία μέχρι τις ασκήσεις. Είχαν δουλίτσα, αλλά τίποτα καινούριο.

Απορία: Αν τη θεωρία (το πρώτο κομμάτι) τη έχω γράψει με δικά μου λόγια πόσο περίπου θα μου κόψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ripper

Νεοφερμένος

Ο ripper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
sourotiri, αυτο σημαινει οτι δεν ισχυει ο τυπος V.C.=WxL+QxC για Q=17 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το ξαναλεω, μαθηματικα μπορει να βγαινει σωστος, αλλα εφοσον οταν Q=17 δεν εχουμε φυσικο αριθμο εργατων, αυτο αντιβαινει στην κοινη λογικη. Με την ιδια ακριβως κοινη λογικη χρησιμοποιουσατε μονο το πρωτο τεταρτημοριο στα διαγραμματα σας. Δεν νοειται -για το επιπεδο σας- π.χ. στο πεδιο ορισμου της συναρτησης ζητησης/προσφορας να βαλετε αρνητικες τιμες στην τιμη, ουτε φυσικα να βγαλετε και αρνητικες τιμες στην ποσοτητα. Ε, οπως γινεται αυτο, δεν νοειται να πεις οτι η εργασια ειναι δεκαδικος αριθμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ripper

Νεοφερμένος

Ο ripper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το L ομως δεν μπορει να ειναι εκφρασμενο σε εκατονταδες ή χιλιαδες, π.χ. L=3,3 - 3300 εργατες, oποτε να εχει νοημα το δεκαδικο L?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ναι μπορει, αν και στο θεμα των εξετασεων για το οποιο μιλαμε γινεται εντελως ξεκαθαρο οτι μιλαμε για μοναδες εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ε μπορει να ειναι μια χιλιαδα η μοναδα εργασιας. :P Γι αυτο λεμε "μοναδες εργασιας" και οχι "ενας εργατης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ε μπορει να ειναι μια χιλιαδα η μοναδα εργασιας. :P Γι αυτο λεμε "μοναδες εργασιας" και οχι "ενας εργατης".

Καλα, αν θελουμε να το τραβηξουμε [με χιουμορ παντα], μπορει με την φραση "μια μοναδα εργασιας" να εννοει τα κιλα των εργατων, μπορει ακομη να ειναι και καποιο υγρο που να το μετραμε σε κυβικα μετρα, ή οτιδηποτε αλλο :)

Τρεις κομμα τοσοι εργατες, σημαινει 4 εργατες που δεν δουλευουν πληρως και αποδοτικα ή 3 εργατες που βαρανε υπερωριες. Ενηγουεη, το ξαναλεω, δεν εχω ιδεα πως θα βαθμολογηθει αυτη η απαντηση. Αν εγω ημουν βαθμολογητης ομως, θα εκοβα κατι. Οχι ολη φυσικα, ειδικα αν το αποτελεσμα ειναι σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ripper

Νεοφερμένος

Ο ripper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οκ.ποσο περιπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
E μην φανταστεις... 2 απο τα 8; Καπου εκει πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Καλα, αν θελουμε να το τραβηξουμε [με χιουμορ παντα], μπορει με την φραση "μια μοναδα εργασιας" να εννοει τα κιλα των εργατων, μπορει ακομη να ειναι και καποιο υγρο που να το μετραμε σε κυβικα μετρα, ή οτιδηποτε αλλο :)

Τρεις κομμα τοσοι εργατες, σημαινει 4 εργατες που δεν δουλευουν πληρως και αποδοτικα ή 3 εργατες που βαρανε υπερωριες. Ενηγουεη, το ξαναλεω, δεν εχω ιδεα πως θα βαθμολογηθει αυτη η απαντηση. Αν εγω ημουν βαθμολογητης ομως, θα εκοβα κατι. Οχι ολη φυσικα, ειδικα αν το αποτελεσμα ειναι σωστο.

Το παρατραβας.:P
Δεν νομιζω οτι θα κοπει κατι παραπανω της ταξης των 2/100. Ενταξει δεν στεκει δεκαδικο στους εργατες, αλλα και παλι αφου εχει σωστο αποτελεσμα ψιλοπαραβλεπεται.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παυλος1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παυλος1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
παιδια ενα αριθμητικο ποσο ΚΟΣΤΙΖΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristsikno

Νεοφερμένος

Ο aristsikno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
και εγω παιδια στο Γ4 αντι για 600 βρηκα 60 απο αριθμητικο λαθος ποσο λετε να μου κοψουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Εγω ο βλακας απο απροσεξια ελυσα το συστημα για να βρω την Qs λαθος και μου βγηκε λαθος συναρτηση....! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top