[30/5/2014] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 44 77.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 7 12.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 5.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Όχι, εγώ έγραψα και την ανίχνευση των αντισωμάτων (1) και την ανίχνευση του RNA (2) και την ανίχνευση του ιού (3).
Το θέμα μου είναι αν το (3) έπρεπε να γραφτεί.
Αλλά δεν είναι ότι έγραψα κάτι που δε το λέει το βιβλίο ή κάτι δικό μου, καθώς το (3) το λέει στη δεξιά στήλη στα στάδια.
Στην πραγματικότητα (εκτός πανελληνίων και παπαγαλίας), αφού ο ιός συνυπάρχει με τα αντισώματα που παράγονται γι αυτόν, μπορεί να εντοπίζεται το σύμπλεγμα ιού-αντισωμάτων, άρα τα (2) και (3) στην ουσία να είναι το ίδιο πράγμα.
Προς στιγμήν νόμιζα ότι ήταν παγίδα όπως πέρσι με τους ομοιοστατικούς μηχανισμούς που έπρεπε να γράψεις κι από άλλο σημείο έναν 5ο μηχανισμό.
Γι αυτό το έγραψα. Είδα ότι πιάνει 6 μονάδες (ωραία λέω, 2 x 3 τρόποι) και το γραψα :p

Οσες απαντησεις ειδα δε το ελεγαν. Αλλα σου ξαναλεω αφου εγραψες αυτα που επρεπε σιγουρα δε χρειαζεται να φοβασαι μηπως χασεις μορια,αρνητικη βαθμολογηση δεν υπαρχει.
Εγω που εγραψα μονο το (1) και το (3) θα μου κοψουν πολυ; Φυσικα,εγραψα και αυτο με τις 6 βδομαδες και αυτο με την συνυπαρξη ιου αντισωματων

Εγω εγραψα ανιχνευση ειδικων αντισωματων που παραχθησαν στο αιμα,φοβαμαι μην νομιζουν οτι "παραχθησαν" στο αιμα,εγω εννοω οτι αυτα τα αντισωματα π παραχθησαν,εντοπιζονται στο αιμα,αλλα νταξει δεν νομιζω να κοψουν τπτ.
Νομιζω ειναι λεπτομερια,μπορει να μη το προσεξουν καν. Δεν καθονται να τα ξεψειριζουν κιολλας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
παντως στο β4 μπορει να ξεχασα να γραψω αυτη τη προταση αλλα εδωσα σχετικα μεγαλη απαντηση γιατι εγραψα και τον ορισμο της φυσικης επιλογης οποτε ελπιζω να ή να μην καταλαβει οτι λειπει κάτι, ή να με λυπηθεί και να μην μου κόψει πολλά ή να είναι καλος άνθρωπος... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
γι αυτόν, μπορεί να εντοπίζεται το σύμπλεγμα ιού-αντισωμάτων, άρα τα (2) και (3) στην ουσία να είναι το ίδιο πράγμα.
Σε ρεαλιστικές συνθήκες δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, ένας ιός εντοπίζεται άμεσα είτε ψάχνοντας το γενετικό του υλικό (RNΑ στη προκειμένη), είτε κάποιο από τα αντιγόνα του (π.χ p24 στην περίπτωση). Έμμεσα μέσω αντισωμάτων.

Αυτά για εγκυκλοπεδικές γνώσεις, τα μόρια είναι αμιλητέα έτσι και αλλιώς.

Εγω εγραψα ανιχνευση ειδικων αντισωματων που παραχθησαν στο αιμα,φοβαμαι μην νομιζουν οτι "παραχθησαν" στο αιμα,εγω εννοω οτι αυτα τα αντισωματα π παραχθησαν,εντοπιζονται στο αιμα,αλλα νταξει δεν νομιζω να κοψουν τπτ.
Εγκυκλοπεδικά και πάλι για τον HIV τα τεστ αντισωμάτων ψάχνουν IgG ή ΙgM αντισώματα, που παράγονται από τα Β στο κυκλοφορικό. Τα IgA για παράδειγμα παράγονται τοπικά στους βλεννογόνους, δε μας ενδιαφέρουν όμως γιατί δε τα ψάχνουμε για HIV :P

Καλή επιτυχία σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_bird

Νεοφερμένος

Η blue_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τα θέματα στην Βιολογία ήταν ερκετά εύκολα, όμως στο τελευταίο θέμα στο τελευταίο ερώτημα χρειαζόταν μια παραπάνω διευκρίνηση για το αν έπρεπε να απαντήσουμε ονομαστικά ή με λεπτομέρειες. Πολλα παιδιά απο το σχολείο μου, όπως και εγώ, προκειμένου να μην χάσουμε μονάδες απαντήσαμε με λεπτομέρειες. Αρχίσαμε δηλαδή και γράφαμε τους βιογεωχημικούς κύκλους .
Η απάντηση με λεπτομέρειες και όχι ονομαστικά θα θεωρηθεί σωστή;
Υπάρχουν και αλλοι μαθητες που απάντησαν με αυτον τον τροπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Μα ποσο εύκολα;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Τα θέματα στην Βιολογία ήταν ερκετά εύκολα, όμως στο τελευταίο θέμα στο τελευταίο ερώτημα χρειαζόταν μια παραπάνω διευκρίνηση για το αν έπρεπε να απαντήσουμε ονομαστικά ή με λεπτομέρειες. Πολλα παιδιά απο το σχολείο μου, όπως και εγώ, προκειμένου να μην χάσουμε μονάδες απαντήσαμε με λεπτομέρειες. Αρχίσαμε δηλαδή και γράφαμε τους βιογεωχημικούς κύκλους .
Η απάντηση με λεπτομέρειες και όχι ονομαστικά θα θεωρηθεί σωστή;
Υπάρχουν και αλλοι μαθητες που απάντησαν με αυτον τον τροπο;
Η ερωτηση ηταν ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ και τα ηθελε ονομαστικα.Η αναλυση δεν ειναι λαθος,δηλαδη δεν θα χασετε απο εκει μοναδες(Εκτος αν γραφεται την αναλυση λαθος) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Η ερωτηση ηταν ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ και τα ηθελε ονομαστικα.Η αναλυση δεν ειναι λαθος,δηλαδη δεν θα χασετε απο εκει μοναδες(Εκτος αν γραφεται την αναλυση λαθος) .

Kαι λαθος στην αναλυση να κανουν δε νομιζω να τους κοψουν. Σιγα μη καθονται να κοιτανε ολοκληρα κατεβατα,αφου το μονο που θελουν να δουν ειναι 10 πολυ συγκεκριμενα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derpy27

Νεοφερμένος

Ο derpy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γενικά εύκολα φάνηκαν...Το μόνο λάθος που έχω βρει μέχρι στιγμής ήταν στην παστερίωση όπου είπα ότι καταστρέφονται όλοι οι παθογόνοι ΚΑΙ ΜΗ παθογόνοι μικροοργανισμοί.. Πόσο θα κόβατε;
Του ΟΕΦΕ τις λύσεις τις είδες; Δεν αναφέρει καν τους μη παθογόνους οπότε ίσως να μην κόψουν...Από την άλλη το βιβλίο το λέει ξεκάθαρα ότι καταστρέφονται οι πιο πολλοί αρα δεν μπορω να σου πω με σιγουριά..Ας σε διαφωτίσουν οι άλλοι...

Γενικά τα θέματα βατά, πιο εύκολα νομίζω από τα περυσινά σε μας...

Καλησπέρα.
Τα λάθη μου είναι τα εξής:
1)Ξέχασα να γράψω στο Β3 την πρόταση που λέει ότι <<αυτο το δεύτερο,μετά απο 6 εβδομαδες κτλ>>.
2)Στην Γ3 έγραψα ότι ενεργοποιούνται τα βοηθητικά-Τ λεμφοκύτταρα,Β-Λεμφοκύτταρα{τα οποία διαφοροποιούνται σε...},τα κυτταροτοξικά-Τ λεμφοκύτταρα, κύτταρα μνήμης και κατασταλτικά Τ λεμφοκύτταρα.
3)Αιτιολόγησα την απάντηση μου γράφοντας μόνο τα χαρακτηριστικά μιας μη βιοδιασπώμενης ουσίας.
4) Έγραψα επιδερμική εξάτμηση.
--για πείτε μου,τι καμπάνες θα φάω#@?--
Άρης
1) Ίσως 1 μόριο χωρίς να μαι σίγουρος...
2) και 3) και 4) σωστά μου φαίνονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Τα θέματα στην Βιολογία ήταν ερκετά εύκολα, όμως στο τελευταίο θέμα στο τελευταίο ερώτημα χρειαζόταν μια παραπάνω διευκρίνηση για το αν έπρεπε να απαντήσουμε ονομαστικά ή με λεπτομέρειες. Πολλα παιδιά απο το σχολείο μου, όπως και εγώ, προκειμένου να μην χάσουμε μονάδες απαντήσαμε με λεπτομέρειες. Αρχίσαμε δηλαδή και γράφαμε τους βιογεωχημικούς κύκλους .
Η απάντηση με λεπτομέρειες και όχι ονομαστικά θα θεωρηθεί σωστή;
Υπάρχουν και αλλοι μαθητες που απάντησαν με αυτον τον τροπο;

οταν βλεπεις μια ασκηση που δινει 10 μοναδες και ζηταει 10 πραγματα τα οποια το καθενα εχουν αρκετο μπλα μπλα, απλα γραφεις ονομαστικα τα πραγματα... simple as that

Του ΟΕΦΕ τις λύσεις τις είδες; Δεν αναφέρει καν τους μη παθογόνους οπότε ίσως να μην κόψουν...Από την άλλη το βιβλίο το λέει ξεκάθαρα ότι καταστρέφονται οι πιο πολλοί αρα δεν μπορω να σου πω με σιγουριά..Ας σε διαφωτίσουν οι άλλοι...

Γενικά τα θέματα βατά, πιο εύκολα νομίζω από τα περυσινά σε μας...


1) Ίσως 1 μόριο χωρίς να μαι σίγουρος...
2) και 3) και 4) σωστά μου φαίνονται....

οσον αφορα το πρωτο, ρωτησα την καθηγητρια μου η οποια εξεταζε προφορικα, και οδηγιες που τους εστειλαν στην δεκτη απαντηση δεν ζητουσαν και το διαστημα 6 εβδομαδων μηνων.Σε αυτο με την επιδερμικη εξατμιση και εγω αυτο εγραψα και θα τον δεχτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mihalis341

Νεοφερμένος

Ο mihalis341 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Του ΟΕΦΕ τις λύσεις τις είδες; Δεν αναφέρει καν τους μη παθογόνους οπότε ίσως να μην κόψουν...Από την άλλη το βιβλίο το λέει ξεκάθαρα ότι καταστρέφονται οι πιο πολλοί αρα δεν μπορω να σου πω με σιγουριά..Ας σε διαφωτίσουν οι άλλοι...

Γενικά τα θέματα βατά, πιο εύκολα νομίζω από τα περυσινά σε μας...


1) Ίσως 1 μόριο χωρίς να μαι σίγουρος...
2) και 3) και 4) σωστά μου φαίνονται....


Δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι θα μου κόψουν στην παστερίωση.. αν ξέρει κανείς ας πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Του ΟΕΦΕ τις λύσεις τις είδες; Δεν αναφέρει καν τους μη παθογόνους οπότε ίσως να μην κόψουν...
Ειλικρινά τώρα, ποιο βαθμολογικό κέντρο παίρνει σοβαρά υπ' όψιν τις λύσεις του ΟΕΦΕ;
Εδώ το Δ2 το απάντησαν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι θα μου κόψουν στην παστερίωση.. αν ξέρει κανείς ας πει...
Δεν καταλαβα τι ακριβως εκανες λαθος,δεν εγραψες αυτο με τουσ μικροοργανισμους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mihalis341

Νεοφερμένος

Ο mihalis341 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν καταλαβα τι ακριβως εκανες λαθος,δεν εγραψες αυτο με τουσ μικροοργανισμους?
Είπα ότι καταστρέφονται όλοι οι παθογόνοι και μη παθογόνοι ενώ είναι οι παθογόνοι και οι πιο πολλοί μη παθογόνοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Είπα ότι καταστρέφονται όλοι οι παθογόνοι και μη παθογόνοι ενώ είναι οι παθογόνοι και οι πιο πολλοί μη παθογόνοι...

Και γω ετσι το εγραψα. Δε θα κοψουν ρε,ειναι λεπτομερια της λεπτομεριας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Και γω ετσι το εγραψα. Δε θα κοψουν ρε,ειναι λεπτομερια της λεπτομεριας :P

καταστρεφονται οι παθογονοι και καποιοι ΜΗ ΠΑΘΟΓΟΝΟΙ!! Και ναι,η λεπτομερεια μετραει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
καταστρεφονται οι παθογονοι και καποιοι ΜΗ ΠΑΘΟΓΟΝΟΙ!! Και ναι,η λεπτομερεια μετραει!!

Oκ,πες οτι κοβουν(αν και γω συνεχιζω να πιστευω οτι δε θα κοψουν,εκτος και αν ειναι υπερβολικα αυστηρος ο βαθμολογητης),το πολυ ενα μοριο να χασουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Είπα ότι καταστρέφονται όλοι οι παθογόνοι και μη παθογόνοι ενώ είναι οι παθογόνοι και οι πιο πολλοί μη παθογόνοι...

χαχαχα ακριβως μα ακριβως το ιδιο εγραψα και εγω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μογλης

Νεοφερμένος

Ο μογλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
γεια σας 8α η8ελα να σας ρωτισω και εσας ! εγω στο μα8ημα της βιολογιας.. στο 8εμα Γ εγραψαα στο Γ2 τα σταδια της ανοσοβιολογικης.. ποσο λετε να μ κοψουν?? σας ευχαριστω:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
γεια σας 8α η8ελα να σας ρωτισω και εσας ! εγω στο μα8ημα της βιολογιας.. στο 8εμα Γ εγραψαα στο Γ2 τα σταδια της ανοσοβιολογικης.. ποσο λετε να μ κοψουν?? σας ευχαριστω:/::/::/:

και εγω εχω μια ταση να γραφω περισσοτερα απο οσα ζηταει
αν εγραψες μονο τα σταδια..και δεν αιτιολογησες με βαση τα δεδομενα και το διαγραμμα θα σου κοψουν κατι..αλλα αν αιτιολογησες κανονικα και εγραψες και τα σταδια δεν νομιζω να κοψουν αφου δεν υπαρχει αρνητικη βαθμολογια (και εγω αυτο εκανα βασικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mihalis341

Νεοφερμένος

Ο mihalis341 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καταστρεφονται οι παθογονοι και καποιοι ΜΗ ΠΑΘΟΓΟΝΟΙ!! Και ναι,η λεπτομερεια μετραει!!
Και αν μετράει, πόσο; Μισό με ένα μόριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top