[30/5/2014] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 44 77.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 7 12.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 5.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ο οεφε στις απαντησεις του δεν εχει αυτο που λες,ξεκιναει απο : πρεπει να τονιστει οτι ειναι τοπικα και χρονικα προσδιορισμενη κλπ
"Οι συνθήκες του περιβάλλοντος
διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή και από χρονική στιγμή σε χρονική
στιγμή"

Σε αυτήν την πρόταση αναφέρομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLS

Νεοφερμένος

Η BLS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπορώ να κάνω μια ερώτηση;; στο γ θέμα η ανοσοβιολογικη απόκριση ειναι πρωτογενής και ζητούσε να περιγράψεις τη μεταβολή των καμπυλων κ έγραψα ότι η καμπύλη Α απεικονίζει τα αντιγόνα κ η ποσότητα β τα αντισώματα..εγραψα ότι το ατομο ασθενεί για κάποιο χρονικό διάστημα πραγματοποιειται η πρωτογενής ανοσ.αποκριση εκκρίνονται ποσότητες αντισωμάτων κ εξουδετερώνουν το αντιγόνο...κ ζητούσε να γραψεις τις κατηγορίες των λεμφοκυττάρων κ εγώ έγραψα βοηθητικά κυτταροτοξικα κατασταλτικά κ τ λεμφοκύτταρα μνήμης έπρεπε να γράψουμε αναλυτικα τα στάδια;;; αφου δε ζητούσε γραψτε αναλυτικα τα στάδια...

στην περιγραφή των καμπυλών δεν υπήρχε ακριβής απάντηση από την άποψη ότι η έκφραση του καθενός διαφέρει..σωστά τα είπες κ αν είναι τεκμηριωμένα δν έχεις να φοβάσαι τπτ..μετα για τα λεφμοκύτταρα αυτά που είπες έιναι απλά στα κυτταροτοξικά θα μπορουσες να πεις οτι ενεργοποιούνται διότι το αντιγόνο είναι ένα μόνο κύτταρο,δλδ ιός και τα κατασταλιτικά ολοκληρώνουν την απόκριση αλλά και πάλι επειδή οι μονάδες ήταν 5 μπορεί να μν χρειαζόταν καν..μν αγχώνεσαι...προσωπικά τα έγραψα αναλυτικά αλλά είναι όπως θα το δει ο διορθωτής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Στη βιολογια αν η τροφική πυραμίδα ενέργειας ηταν σε μορφή τριγώνου θα ηταν λάθος ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forsak3n

Νεοφερμένος

Ο forsak3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το δ2 του οεφε ειναι λαθος,τα ποωδη φυτα θα μειωθουν γιατι θα αυξηθουν οι ακριδες λογω της μειωσης των βατραχιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ultras96

Νεοφερμένος

Ο Ultras96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
κανα τοπικ για τις πανελληνιες των Επαλ θα παιξει ρε admins?? καπου επρεπε να το γραψω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το δ2 του οεφε ειναι λαθος,τα ποωδη φυτα θα μειωθουν γιατι θα αυξηθουν οι ακριδες λογω της μειωσης των βατραχιων

Στον οεφέ οι βιολόγοι είναι hipster
too mainstream να μειωθουν τα ποωδη φυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
"Οι συνθήκες του περιβάλλοντος
διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή και από χρονική στιγμή σε χρονική
στιγμή"

Σε αυτήν την πρόταση αναφέρομαι
A ναι αυτο ειναι οντως το βασικο "σωμα" της απαντησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLS

Νεοφερμένος

Η BLS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Στον οεφέ οι βιολόγοι είναι hipster
too mainstream να μειωθουν τα ποωδη φυτα

χαχαχαχαχαχα τρελένομαι με το ύφος σου κ δν μπορώ παρά να συμφωνήσω :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στην διάγνωση του ιού αντί να γράψω το RNA του ιού έγραψα σκέτο ιού. Κ πρόσθεσα κ στα αντισώματα κ κατι άλλο. Λέτε να μου κόψει το μισό; :/

Α και στη παστεριωση δε ξερω πως μου ήρθε αλλά πρόσθεσα στο τέλος ( και τα θρεπτικά συστατικά του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Τα λάθη μου είναι τα εξής:
1)Ξέχασα να γράψω στο Β3 την πρόταση που λέει ότι <<αυτο το δεύτερο,μετά απο 6 εβδομαδες κτλ>>.
2)Στην Γ3 έγραψα ότι ενεργοποιούνται τα βοηθητικά-Τ λεμφοκύτταρα,Β-Λεμφοκύτταρα{τα οποία διαφοροποιούνται σε...},τα κυτταροτοξικά-Τ λεμφοκύτταρα, κύτταρα μνήμης και κατασταλτικά Τ λεμφοκύτταρα.
3)Αιτιολόγησα την απάντηση μου γράφοντας μόνο τα χαρακτηριστικά μιας μη βιοδιασπώμενης ουσίας.
4) Έγραψα επιδερμική εξάτμηση.
--για πείτε μου,τι καμπάνες θα φάω#@?--
Άρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Τα λάθη μου είναι τα εξής:
1)Ξέχασα να γράψω στο Β3 την πρόταση που λέει ότι <<αυτο το δεύτερο,μετά απο 6 εβδομαδες κτλ>>.
2)Στην Γ3 έγραψα ότι ενεργοποιούνται τα βοηθητικά-Τ λεμφοκύτταρα,Β-Λεμφοκύτταρα{τα οποία διαφοροποιούνται σε...},τα κυτταροτοξικά-Τ λεμφοκύτταρα, κύτταρα μνήμης και κατασταλτικά Τ λεμφοκύτταρα.
3)Αιτιολόγησα την απάντηση μου γράφοντας μόνο τα χαρακτηριστικά μιας μη βιοδιασπώμενης ουσίας.
4) Έγραψα επιδερμική εξάτμηση.
--για πείτε μου,τι καμπάνες θα φάω#@?--
Άρης

Το 3) το εχεις σωστο.Ηθελε αυτα π λεει δεν διασπατε κλπ,4 μοναδες επιανε εξαλου δεν ηθελε κανα μεγαλο παραμυθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ανακούφιση!Ευχαριστω....για τα υπόλοιπα τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
A ναι αυτο ειναι οντως το βασικο "σωμα" της απαντησης.
Τέλος πάντων, έγραψα αυτό το " διαφορετικές συνθήκες σε διαφορετικές περιοχές..." π ειναι κάτω από τα συμπεράσματα και τις παρατηρήσεις.
Στην ουσία νομίζω ότι υποκαθιστά το κενό.
Μακάρι να φανεί έτσι και στον διορθωτή.

Ρε παιδιά κάτι ακόμα.

Στη διάγνωση του AIDS έπρεπε να γράψεις
1) την ανίχνευση των ειδικών για τον ιό αντισωμάτων...
2) την ανίχνευση του RNA του ιού...

εγώ έγραψα κι ένα τρίτο

3) την ανίχνευση του ίδιου του ιού στο αίμα
Το αναφέρει στη δεξία στήλη εκεί π περιγράφει τα στάδια, μέσα σε μια παρένθεση.

Θα ναι λάθος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ανακούφιση!Ευχαριστω....για τα υπόλοιπα τι λες?
Kαι το 2 σωστο το χεις,εγω δεν εβαλα τα κυτ/κα μνημης,ανελυσα τα αλλα ομως,εφοσον περνει 5 εχασα 1 εγω,εσυ 0 λογικα.
Η επιδερμικη εξατμιση μπωρει να ειναι δεκτη απαντηση καθως δεν ξερεις που ακριβως βρισκοταν το νερο,αν το χεις λαθοσ χανεις μολισ 1 στα 100(10 λεξεις,10 μοναδες).Απο το aids,ας πουμε οτι εχασες αλλες 2.Σε ακραια περιπτωση να εχασες 5/100 κατ'εμε,καλη συνεχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Kαι το 2 σωστο το χεις,εγω δεν εβαλα τα κυτ/κα μνημης,ανελυσα τα αλλα ομως,εφοσον περνει 5 εχασα 1 εγω,εσυ 0 λογικα.
Η επιδερμικη εξατμιση μπωρει να ειναι δεκτη απαντηση καθως δεν ξερεις που ακριβως βρισκοταν το νερο,αν το χεις λαθοσ χανεις μολισ 1 στα 100(10 λεξεις,10 μοναδες).Απο το aids,ας πουμε οτι εχασες αλλες 2.Σε ακραια περιπτωση να εχασες 5/100 κατ'εμε,καλη συνεχεια :)

Έτσι υπολογίζω και γώ...Ελπίζω τελικά να ισχύσουν, εκτός απροόπτου πάντα!!Να συμπληρώσω ότι τα θέματα ήταν <<βατότατα>> κατ'εμε...
Καλή συνέχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Τέλος πάντων, έγραψα αυτό το " διαφορετικές συνθήκες σε διαφορετικές περιοχές..." π ειναι κάτω από τα συμπεράσματα και τις παρατηρήσεις.
Στην ουσία νομίζω ότι υποκαθιστά το κενό.
Μακάρι να φανεί έτσι και στον διορθωτή.

Ρε παιδιά κάτι ακόμα.

Στη διάγνωση του AIDS έπρεπε να γράψεις
1) την ανίχνευση των ειδικών για τον ιό αντισωμάτων...
2) την ανίχνευση του RNA του ιού...

εγώ έγραψα κι ένα τρίτο

3) την ανίχνευση του ίδιου του ιού στο αίμα
Το αναφέρει στη δεξία στήλη εκεί π περιγράφει τα στάδια, μέσα σε μια παρένθεση.

Θα ναι λάθος;;

Δεν νομίζω εφόσον έγραψες τα αλλα δύο.
Εγώ δυστυχώς έγραψα μόνο το 1ο κ το 3ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Στη διάγνωση του AIDS έπρεπε να γράψεις
1) την ανίχνευση των ειδικών για τον ιό αντισωμάτων...
2) την ανίχνευση του RNA του ιού...

εγώ έγραψα κι ένα τρίτο

3) την ανίχνευση του ίδιου του ιού στο αίμα
Το αναφέρει στη δεξία στήλη εκεί π περιγράφει τα στάδια, μέσα σε μια παρένθεση.

Θα ναι λάθος;;

Kαι γω κατι παρομοιο εκανα αντι να γραψω ανιχνευση των ειδικων αντισωματων στο αιμα εγραψα ανισχνευση του ιου στο αιμα.
Δεν νομιζω να στο παρουν λαθος εφοσον εγραψες και τη σωστη απαντηση.Αρνητικη βαθμολογηση δεν υπαρχει,δε πα' να γραφεις την ιστορια της ζωης αν δουν την απαντηση που θελουν δε τους πολυνοιαζουν τα υπολοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Kαι γω κατι παρομοιο εκανα αντι να γραψω ανιχνευση των ειδικων αντισωματων στο αιμα εγραψα ανισχνευση του ιου στο αιμα.
Δεν νομιζω να στο παρουν λαθος εφοσον εγραψες και τη σωστη απαντηση.Αρνητικη βαθμολογηση δεν υπαρχει,δε πα' να γραφεις την ιστορια της ζωης αν δουν την απαντηση που θελουν δε τους πολυνοιαζουν τα υπολοιπα
Όχι, εγώ έγραψα και την ανίχνευση των αντισωμάτων (1) και την ανίχνευση του RNA (2) και την ανίχνευση του ιού (3).
Το θέμα μου είναι αν το (3) έπρεπε να γραφτεί.
Αλλά δεν είναι ότι έγραψα κάτι που δε το λέει το βιβλίο ή κάτι δικό μου, καθώς το (3) το λέει στη δεξιά στήλη στα στάδια.
Στην πραγματικότητα (εκτός πανελληνίων και παπαγαλίας), αφού ο ιός συνυπάρχει με τα αντισώματα που παράγονται γι αυτόν, μπορεί να εντοπίζεται το σύμπλεγμα ιού-αντισωμάτων, άρα τα (2) και (3) στην ουσία να είναι το ίδιο πράγμα.
Προς στιγμήν νόμιζα ότι ήταν παγίδα όπως πέρσι με τους ομοιοστατικούς μηχανισμούς που έπρεπε να γράψεις κι από άλλο σημείο έναν 5ο μηχανισμό.
Γι αυτό το έγραψα. Είδα ότι πιάνει 6 μονάδες (ωραία λέω, 2 x 3 τρόποι) και το γραψα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Kαι γω κατι παρομοιο εκανα αντι να γραψω ανιχνευση των ειδικων αντισωματων στο αιμα εγραψα ανισχνευση του ιου στο αιμα.
Δεν νομιζω να στο παρουν λαθος εφοσον εγραψες και τη σωστη απαντηση.Αρνητικη βαθμολογηση δεν υπαρχει,δε πα' να γραφεις την ιστορια της ζωης αν δουν την απαντηση που θελουν δε τους πολυνοιαζουν τα υπολοιπα
Εγω εγραψα ανιχνευση ειδικων αντισωματων που παραχθησαν στο αιμα,φοβαμαι μην νομιζουν οτι "παραχθησαν" στο αιμα,εγω εννοω οτι αυτα τα αντισωματα π παραχθησαν,εντοπιζονται στο αιμα,αλλα νταξει δεν νομιζω να κοψουν τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν νομίζω εφόσον έγραψες τα αλλα δύο.
Εγώ δυστυχώς έγραψα μόνο το 1ο κ το 3ο.
Ok thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top