[30/5/2014] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 44 77.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 7 12.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 5.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παίδες εγώ δε ξέρω τι έπαιξε με τα σημερινά θέματα.
Παρόλο που οι ερωτήσεις ήταν αρκετά σαφείς, στις ενδεικτικές απαντήσεις είδα ότι περιλαμβανουν πολλά παράταιρα σημεία των βιβλίων.
Στο Δ2 ο ΟΕΦΕ εδωσε μια πολυ περιεργη απαντηση, αν εχετε χρονο δειτε τη και πειτε μου τι πιστευετε.

Στο Δ4 εγω τα ανελυσα κιολας. Δε ξερω αν επρεπε η αν οχι, αλλα καλου κακου :P

Σε γενικές γραμμές προσπάθησα να δίνω μεγαλες απαντησεις, γιατι με τους τρελους της βιολογια, ποτε δεν ξερεις.
Απ'οτι ειδα, στις ενδεικτικες απαντησεις παντα, στο Δ3 ζητουσε αυτα που ελεγε πριν τη βιοσυσσωρευση.
Προσωπικα, αφου εγραψα πως η μη βιοδιασπωμενη ουσια δε μεταβολιζεται και δεν αποβαλεται, στη συνεχεια ανελυσα λιγο τις μεταβολες στην περιεκτικοτητα και ανεφερα το παραδειγμα των αρπακτικων της αφρικης. Με αλλα λογια, επικεντρωθηκα στις συνεπειες του φαινομενου.


Οπως και να χει, χαιρομαι που αυτο το αθλιο μαθημα τελειωσε!
Αν ξαναδωσω του χρονου, μονο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Mαλλον ειναι λεπτομερια αλλα ας ρωτησω. Ποσο θα μου κοψουν που αντι να γραψω οτι το γαλα ζεστενεται στους 62C,εγραψα στους 60C ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Πολυ ωραία σημερα στη βιολογία. Μαθητές οι οποιοι διάβασαν 10 μερες πριν έφταναν το 20 και εγω με ξεσκισμα όλη τη χρονια 15.
Παω να πεθάνω με την ησυχία μου.
μπορεις να δοκιμασεις και του χρονου μην απογοητευεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Mαλλον ειναι λεπτομερια αλλα ας ρωτησω. Ποσο θα μου κοψουν που αντι να γραψω οτι το γαλα ζεστενεται στους 62C,εγραψα στους 60C ;

αχ κι εγω ειχα βαλει 62 και μια χαρα το θυμομουν και μετα απο ωριμη σκεψη, αποφασισα με τον εαυτο μου οτι ειναι κουλο νουμερο και πρεπει να βαλω 60 :whatever: 6 επιανε.. ξερω γω.. 2 μοναδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
αχ κι εγω ειχα βαλει 62 και μια χαρα το θυμομουν και μετα απο ωριμη σκεψη, αποφασισα με τον εαυτο μου οτι ειναι κουλο νουμερο και πρεπει να βαλω 60 :whatever: 6 επιανε.. ξερω γω.. 2 μοναδες?

Λιγοτερο υπολογιζα... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Λιγοτερο υπολογιζα... :/

σου εβαλα το χειροτετο σεναριο.
εγω πιστευω οτι μια μοναδα θα ειναι.. αλλα το χειροτερο σεναριο ειναι 2. (στο λεω υποκειμενικα και χωρις να ξερω τον τροπο που κοβουν μοναδες ετσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
και εμενα μου φανηκε περιεργο το 62 αλλλα τελικα το αφησα....στην β4 εγραψα οτι η δραση της φυσικης επιλογης ειναι τοπικα και χρονικα προσδιορισμενη επειδη ενα χαρακτηριστικο που αποδεικνυεται προσαρμοστικο σε μια περιοχη μια καθορισμενη χρονικη στιγμη μπορει να ειναι αχρηστο η και δυσμενες σε μια αλλη περιοχη η μια αλλη χρονικη στιγμή....δηλαδη ξεχασαν να γραψω οτι οι συνθηκες ειναι διαφορετικές.υπαρχει περιπτωση να μου κοψουν λιγοτερο απο τις μισες μοναδες????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
και εμενα μου φανηκε περιεργο το 62 αλλλα τελικα το αφησα....στην β4 εγραψα οτι η δραση της φυσικης επιλογης ειναι τοπικα και χρονικα προσδιορισμενη επειδη ενα χαρακτηριστικο που αποδεικνυεται προσαρμοστικο σε μια περιοχη μια καθορισμενη χρονικη στιγμη μπορει να ειναι αχρηστο η και δυσμενες σε μια αλλη περιοχη η μια αλλη χρονικη στιγμή....δηλαδη ξεχασαν να γραψω οτι οι συνθηκες ειναι διαφορετικές.υπαρχει περιπτωση να μου κοψουν λιγοτερο απο τις μισες μοναδες????
Δε νομιζω να σου κοψουν εξαλλου ειπες το βασικο μερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsaris96

Νεοφερμένος

Ο kotsaris96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά όντως με τις απαντήσεις του ΟΕΦΕ τι παίζει??? :confused: Στο Δ2 με τους βατράχους τι αιτιολόγηση γράψατε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Παιδιά όντως με τις απαντήσεις του ΟΕΦΕ τι παίζει??? :confused: Στο Δ2 με τους βατράχους τι αιτιολόγηση γράψατε???
**Η σημαντικη μειωση των βατραχων θα οδηγησει στην αυξηση των ακριδων, αφου οι βατραχοι αποτελουν τον μοναδικο καταναλωτη που εξαρταται αποκλιστικα απο τις ακριδες. Στη συνεχεια η αυξηση των ακριδων θα οδηγησει στην μειωση του αριθμου των ποωωδων φυτων, αφου θα υπαρξη αυξηση των ακριδων οι οποιες αποτελουν τον μοναδικο καταναλωτη που τρεφεται αποκλειστικα απο τα ποωωδη φυτα.

p.s γραφοντας το μηνυμα πριν θυμομουνα λαθος ζητουμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Εγω ειπα κλασσικα η μειωση των βατραχων θα προκαλεσει την μειωση των-οποιων βρισκονται πανω απο αυτους-,εφοσον αυτοι εχουν ως μοναδικη πηγη τροφης τους βατραχους, ενα παραλληλα η μειωση των βατραχων,θα προκαλεσει αυξηση στα φυτα, αφου θα μειωθει ο μοναδικος καταναλωτης που τρεφεται αμεσα απο αυτα.(λιγο καλυτερα γραμμενο). Στον οεφε ελεγε για μεταναστευση, το οποιο ειναι σωστο, απλα προσωπικα δεν μου ηρθε την στιγμη εκεινη να το γραψω.
Οι ακρίδες θα αυξηθούν εφόσον θα μειωθεί ο οργανισμός που τους καταναλώνει και τα ποώδη
φυτά θα μειωθούν λόγω της αύξησης των ακριδών.
Αυτη ειναι η σωστη απαντηση,ΔΕΝ σε ρωτουσε για τα φιδια,φυσικα και θα μειωθουν σωστο ειναι,αλλα η ερωτηση αναφεροταν στις ακριδες και στα ποωδη φυτα.Η παραπανω απαντηση ειναι που εδωσαν και τα φροντιστηρια πουκαμισας,εγω αυτο εγραψα και το ανέλυσα λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Οι ακρίδες θα αυξηθούν εφόσον θα μειωθεί ο οργανισμός που τους καταναλώνει και τα ποώδη
φυτά θα μειωθούν λόγω της αύξησης των ακριδών.
Αυτη ειναι η σωστη απαντηση,ΔΕΝ σε ρωτουσε για τα φιδια,φυσικα και θα μειωθουν σωστο ειναι,αλλα η ερωτηση αναφεροταν στις ακριδες και στα ποωδη φυτα.Η παραπανω απαντηση ειναι που εδωσαν και τα φροντιστηρια πουκαμισας,εγω αυτο εγραψα και το ανέλυσα λίγο.
ναι λαθος ξεχασα το ενδιαμεσο επιπεδο μεταξυ βατραχων και φυτων τωρα που εγραφα το μηνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
δηλαδη ξεχασαν να γραψω οτι οι συνθηκες ειναι διαφορετικές.υπαρχει περιπτωση να μου κοψουν λιγοτερο απο τις μισες μοναδες????

Πωπωωω κάναμε ακριβώς το ίδιο πράγμα!

Και γω ρε παιδιά ξέχασα τη δεύτερη πρόταση (που νομίζω ότι είναι η βασική της απάντησης) στο Β4...
Βέβαια έχωσα ένα κομματάκι που υπάρχει κάτω από τα συμπεράσματα και τις παρατηρήσεις (μετά από κει που λέει ότι ο δαρβίνος έδωσε μια απλή αλλά πειστική εξήγηση...) που σα να υποκαθιστά κάπως αυτό που δεν έγραψα...
Who knows τι θα γίνει τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forsak3n

Νεοφερμένος

Ο forsak3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ρε παιδιά πιστεύω ότι κάποιες απαντήσεις ξεφεύγουν από το κύριο θέμα της ερώτησης ,όπως αυτό με τη δράση της φυσικής επιλογής γιατί να ήθελε να πούμε για τις διαφορετικές συνθήκες και ευκαιρίες επιβίωσης αφού αυτό απαντάει αποκλειστικά : η δράση της φυσικής επιλογής είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμενη επειδη ενα χαρακτηριστικο που αποδεικνυεται προσαρμοστικο σε μια περιοχή μια καθορισμένη χρονική στιγμή μπορεί να είναι άχρηστο η και δυσμενές σε μια άλλη περιοχή η μια άλλη χρονική στιγμή. Και οι απαντήσεις του οεφε,δ2 και δ3 ,δεν ειναι λάθος?Πολύ πρόχειρες μου φαίνονται γενικά.Ελπίζω να μην επηρεάσουν και το τρόπο βαθμολόγησης .. τεσπα εμενα μόνο τις ανόδου(δεν έχω καμία σχέση με το φροντιστήριο αυτό :P ) μου φαίνονται καθαρά σωστές ,οι υπόλοιπες βάζουν σάλτσες που δε χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μερικά σχόλια - σκέψεις:

1) Ευτυχώς τελείωσε το βάσανο της βιολογίας γενικής.
Τη βιολογία την αγαπώ, αυτήν όμως την κατάσταση της παπαγαλίας και κατάφορης τυποποίησης που χουν επιβάλει οι φροντιστές και η ανικανότητα των θεωρητικών να χειριστούν πιο σύνθετα προβλήματα είναι αηδιαστική.

2) Πάμε τη δευτέρα όσο καλύτερα γίνεται στα Μαθηματικά.
Μέχρι τώρα όλα ήταν εύκολα.
Πρέπει κάπου και να χτυπήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
η δραση της φυσικης επιλογης ειναι τοπικα και χρονικα προσδιορισμενη επειδη ενα χαρακτηριστικο που αποδεικνυεται προσαρμοστικο σε μια περιοχη μια καθορισμενη χρονικη στιγμη μπορει να ειναι αχρηστο η και δυσμενες σε μια αλλη περιοχη η μια αλλη χρονικη στιγμή
Ε δεν ήταν μόνο αυτό, ήταν και μια πρόταση παρα πάνω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos11234

Νεοφερμένος

Ο anwnymos11234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν, εγώ καλά τα πήγα, αλλά ανησυχώ λίγο μην μου κόψουν από βλ@κεία. Σε ένα θέμα, συμπλήρωσα κάτι στο τέλος, και έγραψα 'Δ1', ενώ είχα γράψει ήδη σαν θέμα Δ1 το πρώτο μέρος της απάντησης μια σελίδα πιο πίσω. Παρόλα αυτά, όταν τελείωσα το συμπήρωμα, έγραψα στο τέλος της απάντησης πως αποτελεί συνέχεια του Δ1. Υπάρχει περίπτωση να μου σβήσουν όλο το Δ1;
Επίσης ένας φίλος μου άρχισε γράφοντας το Δ4, αλλά παρατήρησε στο τέλος πως είχε ένα λάθος και το έσβησε, και πηγαίνοντας στο τέλος του θέματος, έγραψε ξανά: Δ4. ii. κτλ., χωρίς διευκρίνιση.
Ανησυχούμε άδικα, ή χάσαμε από 10 μονάδες ο καθένα τζάμπα;

Πάντως, θα πιο προτιμούσα πιο δύσκολα θέματα, και λιγότερο γενικά, αφού η λογική μου με οδηγούσε, πέρα από τα συνηθισμένα, να γράψω και επιπλέον πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ε δεν ήταν μόνο αυτό, ήταν και μια πρόταση παρα πάνω :p
Ο οεφε στις απαντησεις του δεν εχει αυτο που λες,ξεκιναει απο : πρεπει να τονιστει οτι ειναι τοπικα και χρονικα προσδιορισμενη κλπ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Στην άσκηση με την πυραμίδα ενέργειας αν η πυραμίδα ειναι σε μορφή τριγώνου κόβεται όλη η άσκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skilos

Νεοφερμένος

Ο skilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγω εκει με την ομοιοσταση εγραψα και το κομματι κατω απο τους παραγοντες που ελεγε οτι μπορει να οδηγησει στον θανατο κτλ...λετε να μου κοψουν?και εκει που ελεγε να αναφερετε τα λεμφοκυτταρα εγω εγραψα και δυο λογια απο το κομματι που τα ειχε μαζεμενα στην σελ 35 πειραζει??τα τ-λεμφοκυτταρα μνημης δεν τα διαχωρισα σε τ-βοηθητικα μνημης και σε τ-κυτταροτοξικα.. δεν τα διαχωριζει πουθενα στο βιβλιο...

Με μικρη επιφυλαξη για το τελευταιο εισαι οκ!!!

το τελευταιο πως το βαλατε οι υπολοιποι??εγω παντα τ-λεμφοκυτταρα μνημης τα ελεγα οπως τα λεει και στο βιβλιο δεν τα διαχωριζα...αφου τα περιλαμβανει ολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top