[28/5/2012] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 51 31.1%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 46 28.0%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 21 12.8%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 20 12.2%
  • [Οχί καλά] 5-10

    Ψήφοι: 22 13.4%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 4 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Πάντως το πρόσημο της f έβγαινε και με άτοπο χρησιμοποιώντας την ανισότητα. Ούτε καν που πήγε το μυαλό μου στο Fermat...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
[FONT=&quot]εγώ ,πάντως χαλαρά 100. Έχουμε λύσει στο φροντιστήριο πολλές παρόμοιες ασκήσεις. Ειδικά για το Δ1 είχαμε λύσει πάνω από 5 παρομοια θέματα , οπότε το είχα τέλειωσε μέσα σε 10 λεπτά και με πλήρη αιτιολόγηση . Όσο για το Β και το Γ τα είχα τελειώσει και τα δυο σε λιγότερο από 20 λεπτά . Περισσότερο χρόνο αφιέρωσα στην θεωρία πάρα στην λύση των θεμάτων . Τα Δ2, Δ3 ,Δ4 που απλά και τετριμμένα . Στο τμήμα μου άλλα δυο άτομα χαλαρά στο 100., ενώ οι υπόλοιποι γύρω στο 97 με 98. Πιστεύω ότι με τέτοια απλά ως γελοία θέματα στα μαθηματικά θα υπάρξει άνοδος των βάσεων . Πρέπει να δυσκολέψουν τα θέματα και όχι να μπαίνουν γελοία [/FONT]
Τα συγχαρητηρια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosmp

Νεοφερμένος

Ο christosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Είμαι ένας υποψήφιος ο οποίος δίνει για δεύτερη φορά. Σύμφωνα πάντα με την δική μου άποψη τα θέματα ήταν δυσκολότερα από πέρσι. Ούτως ή άλλως βέβαια είναι τέτοια η φύση του μαθήματος και της που είναι δεδομένο ότι τα θέματα θα είναι δύσκολα. Μην βγαίνετε όμως και λέτε ότι τα θέματα είναι πανεύκολα. Τα θέματα δεν είναι πανεύκολα γιατί η ύλη είναι αρκετά δυσκολά. Στα επιμέρους τώρα, το Θέμα Α - απλό και χωρίς πολλές παγίδες.
Θέμα Β
β1, β2 Σχετικά εύκολα (ίσως το Β2 να δυσκόλεψε κάποιους)
β3 Το να βρεις μέγιστο κ ελάχιστο σε μιγαδικό που κινείται σε έλλειψη δεν είναι κ οτι το πιο εύκολο δεδομένου ότι οι περισσότερες ασκήσεις σε βιβλία είναι με κύκλο
β4 αν υπολόγιζες το β3 έβγαινε
Θεμα Γ'
γ1 Εύκολο και βασισμένο απόλυτα σε μεθοδολογία
γ2 Η λογαρίθμηση ήταν το κομβικό σημείο, απο εκεί και πέρα ολα μεθοδολογία
γ3 Rolle σε αρχική δεν μπορεί να αντιληφθεί η πλειοψηφία των μαθητών
γ4 Εύκολο και βασισμένο απόλυτα σε μεθοδολογία
Θέμα Δ
δ1 Έβγαινε με αρκετή δουλειά και προσεκτικότητα επωφελούμενος απο ολες τις σχέσεις που είχες. Σίγουρα η εμπείρια στο Πόρισμα της 2.6. παίζει σηματικό ρόλο
δ2 Αρκετό παίδεμα
δ3 Βατό και βασισμένο σε μεθοδολογία
δ4 Ακόμη και τώρα δεν ξέρω την λύση του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asoskaro

Νεοφερμένος

Ο asoskaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
παντως γενικο σχολιο
σταματηστε να κανετε τους εξυπνους και να λετε οτι ηταν ευκολα
το οτι τα ξερατε και τα λυσατε δε τα κανει αντικειμενικα ευκολα
ηταν πολυ πιο δυσκολα απο περσι, ειδικα το Δ
καλη επιτυχια στα υπολοιπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
[FONT=&quot]εγώ ,πάντως χαλαρά 100. Έχουμε λύσει στο φροντιστήριο πολλές παρόμοιες ασκήσεις. Ειδικά για το Δ1 είχαμε λύσει πάνω από 5 παρομοια θέματα , οπότε το είχα τέλειωσε μέσα σε 10 λεπτά και με πλήρη αιτιολόγηση . Όσο για το Β και το Γ τα είχα τελειώσει και τα δυο σε λιγότερο από 20 λεπτά . Περισσότερο χρόνο αφιέρωσα στην θεωρία πάρα στην λύση των θεμάτων . Τα Δ2, Δ3 ,Δ4 που απλά και τετριμμένα . Στο τμήμα μου άλλα δυο άτομα χαλαρά στο 100., ενώ οι υπόλοιποι γύρω στο 97 με 98. Πιστεύω ότι με τέτοια απλά ως γελοία θέματα στα μαθηματικά θα υπάρξει άνοδος των βάσεων . Πρέπει να δυσκολέψουν τα θέματα και όχι να μπαίνουν γελοία [/FONT]
Όταν άτομα που ποστάρουν για πρώτη φορά λένε: "Πανεύκολα θέματα, άνετα 20 το ίδιο και γνωστοί μου", πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες για να ρίξουν τη ψυχολογία των άλλων και να έχουν πλεονέκτημα στο επόμενο μάθημα από ψυχολογική άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
για να βρείτε το πρόσημο της f στο Δ1 υπάρχει και άλλος τρόπος εκτός από το θ.φερμά.
Απλά στην ανισότητα αντιθιστάτε χ=1/2, βρίσκετε το αρνητικό πρόσημο του ολοκληρώματος της f στο διάστημα [3/4,1] και επειδή η f διατηρεί πρόσημο προκύπτει ότι είναι αρνητική στους θετικούς πραγματικούς αριθμούς.

Έπειτα,το f(1)=-1/e βγαίνει από τη τρίτη δοθείσα σχέση αντικαθιστώντας την απόλυτη τιμή της f με -f και το χ με 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
[FONT=&quot]εγώ ,πάντως χαλαρά 100. Έχουμε λύσει στο φροντιστήριο πολλές παρόμοιες ασκήσεις. Ειδικά για το Δ1 είχαμε λύσει πάνω από 5 παρομοια θέματα , οπότε το είχα τέλειωσε μέσα σε 10 λεπτά και με πλήρη αιτιολόγηση . Όσο για το Β και το Γ τα είχα τελειώσει και τα δυο σε λιγότερο από 20 λεπτά . Περισσότερο χρόνο αφιέρωσα στην θεωρία πάρα στην λύση των θεμάτων . Τα Δ2, Δ3 ,Δ4 που απλά και τετριμμένα . Στο τμήμα μου άλλα δυο άτομα χαλαρά στο 100., ενώ οι υπόλοιποι γύρω στο 97 με 98. Πιστεύω ότι με τέτοια απλά ως γελοία θέματα στα μαθηματικά θα υπάρξει άνοδος των βάσεων . Πρέπει να δυσκολέψουν τα θέματα και όχι να μπαίνουν γελοία [/FONT]

Πόσο πολύ προσπαθείς να το παίξεις γαμάτος, αλλά δεν το καταφέρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
στο Δ2 - απειρο ή 0 ειναι τελικα στο φροντ - απειρο μου ειπαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Panellinios μη μου δινεις τσαμπα χαρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiwrgosK.

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
0 κάνει το όριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Εκει που πηγαινα να πιασω με το ζορι την βαση σε αυτο το μαθημα, τα πηγα ανελπειστα καλα, και περιμενω γυρω στο 14-15. Τους μιγαδικους αν και τους φοβουμουν πολυ, μπορω να πω πως τα πηγα καλα. Στο 3ο μονο στο ολοκληρωμα εχω κανει αριθμιτικο λαθος. Οσο για το 4ο, δεν μπορεσα καθολου το Δ1, εκανα λαθος το οριο, και στο Δ4 δεν προλαβα να το λυσω, αν και δεν νομιζω να το εβρισκα μιας και η λυση εβγαινε απο το Δ1 οπως ειδα. Παντως σε γενικες γραμμες πολυ καλα...

Να ρωτησω στο Β2, απ την σχεση |z1-z2|=ριζα2 εβγαλα οτι ζι επι ζ2 συζηγης και ζ2 επι ζ1 συζηγης κανει 0.
Και το πηρα αυτο δεδομενο, εκει ετσι υψωσα στο τετραγωνο το |ζ1+ζ2| και εβγαλα οτι κανει ριζα2...ειναι λαθος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω πως ήταν πιο δύσκολα από πέρσυ...
και όποιος λέει "χαλαρά 100αρι".... "γελοία θέματα"... απλά δεν ξέρει τι του γίνεται.
Και όχι δεν το λέω αυτό επειδή δεν έγραψα καλά και μπορεί να πουν κάποιοι πως ζηλεύω
το λέω γιατί κάποιος που είναι μάγκας να χτυπήσει 100αρι, είναι αρκετά μάγκας ώστε
να κάνει σωστές συγκρίσεις και να βγάζει αντικειμενικά συμπεράσματα... όχι απο το τι έγραψε αυτός.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos28

Νεοφερμένος

Ο Tasos28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πιστευω 100, τσεκαρα και λυσεις ολα οκ. Πολλη χαρα , διοτι αντισταθμιστηκε το 15ρι της φυσικης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonnaros13

Νεοφερμένος

Ο jonnaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπράβο φίλε απορώ πως και δε σας εχει πάρει ακόμα η nasa....Οκ,πες τη γνώμη σου αλλα μη γίνεσαι προκλητικός....Ξέχασα να κάνω παράθεση σε ενα φίλο παραπάνω αναφέρομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
-Παιδιά το όριο είναι 0.
Για το Fermat τελικά τι παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas P.

Νεοφερμένος

Ο kostas P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ δεν έχει καμία σημασία αν είναι δύσκολα ( όσο πιο δύσκολα τόσο το καλύτερο για τους μελετημένους , τζάμπα δηλαδη της ελυναν τις εκατοντάδες ασκήσεις όλη τη χρονιά για να τους βάλουν το γελοίο που θα το λύσει και αυτός που απλά πρόσεχε στο μάθημα και δεν είχε ξοδέψει ούτε ένα στυλό ) ΑΥΤΟΙ που είναι να περάσουν θα περασουν στις υψηλόβαθμες ή πιο νορμάλ σχολές, απλά με πιο χαμηλή Βάση ΑΝ τα στατιστικά δείξουν μειωμένα ποσοστά από 15 και πανω σε σχέση με πέρυσι . Το θέμα είναι να μην είναι ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ όπως στη Φυσική, οπου η μια γκάφα διαδέχεται την άλλη απο τους συναδέλφους μου της ΕΕΦ που τά εκαναν μπάχαλο . Τι να πούμε και εμείς οι παλιοί που δίναμε δέσμες , κρατούσε καποιος καλούς βαθμούς από την προηγουμενη χρονιά έδινε 1 ή 2 μαθήματα και παρακαλούσε να πέσουν πιο δύσκολα θέματα σε αυτά που κρατάει και δε θα ξαναδώσει για να καρπωθεί τη διαφορά με πτώση των βάσεων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ είπα πως αφού f διάφορη του μηδενός για κάθε χ>0 και συνεχής, διατηρεί σταθερό πρόσημο.
Υπέθεσα οτι f(x)>0, x>0 και τότε Ολοκλήρωμα από ένα ως u f(x)dx >0 με u>1 και έβγαλα οτι για x=2 στη δοσμένη ανισότητα βγαίνει αρνητικό, άρα άτοπο. Και μετά το f(1) το βρήκα από την εξίσωση βγάζοντας το απόλυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TreStOr

Νεοφερμένος

Ο TreStOr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια γερα μην ακουτε τιποτα και κανεναν περα απο τους καθηγητες σας..Καλο κουραγιο σε οτι σας εμεινε ακομα...Πιστευω σημερα εγραψα πανω απο 10.Κυμαινομαι στο 10 με Max 12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
θεματα ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΟΥ, θέματα ΜΟΝΟ για αυτους που βαλαν το χερι βαθια στην τσεπη τους για να πληρψσουν για μαθηματα που καμιά σχεση δεν εχουν με το τι εμπεριεχει το βιβλιο.. ακου εκει βατα θεματα.. ΒΑΤΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ? δηλαδη οσοι μενουν σε νησια ας πουμε, στα οποια δεν υπαρχουν καν φροντηστηρια δεν έχουν δικαιωμα στην τριτοβαθμια εκπαίδευση? και βλεπεις οταν ακυρωνεται ενα "Γ 4" οσοι το λυσαν να λυσσανε να τους το μετρησουν λεσ και θα χασουν πολλα μορια σε αντιθετη περιπτωση..

κριμα για τις ωρες που αφιερωσα φετος .. ενας χρονος απο την ζωη μου ΧΑΜΕΝΟΣ για εναν βαθμο κατω απο τη βαση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top