[27/5/2009] ΑΕΠΠ Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • 90-100

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 80-90

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 70-80

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 60-70

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 50-60

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 40-50

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 30-40

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 20-30

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 10-20

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 0-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εξεταζόμουν.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vagsai

Νεοφερμένος

Ο vagsai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά εγώ στο 4ο θέμα με το κέρδος, εμφάνισα το συνολικό κέρδος για κάθε μέρα και όχι το συνολικό κέρδος της εβδομάδας. Νομίζω δεν είναι και τόσο σαφής η ερώτηση. Δείτε τι ακριβώς λέει:

«Να υπολογίζει το συνολικό κέρδος ή τη συνολική ζημία κατά τη διάρκεια της εβδομάδας»

1ον λέει να ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ. Αν ζητούσε ένα κέρδος δε θα έπρεπε να λέει να ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ? Το ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ δηλώνει επανάληψη.
2ον λέει «κατά τη διάρκεια». Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν χρησιμοποίησαν άλλη έκφραση όπως «στο τέλος της βδομάδας» για να γίνει σαφές ότι ζητάει το κέρδος στο τέλος της εβδομάδας.
Εσείς πως το έχετε?

+1

Το ίδιο έκανα, Πάνε 4 μονάδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σε ποιο ακριβώς σημείο ήταν απαραίτητη η χρήση της συνάρτησης Α_Τ;

Δεν ήταν πουθενά απαραίτητη. Απλά στο 4ο που ζητούσε το συνολικό κέρδος στην περίπτωση της ζημίας μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να δίνει θετικό αριθμό (επειδή το "Είχε κέρδος -500" δεν στέκει). Όχι ότι δεν αρκούσε φυσικά ένας πολλαπλασιασμός με το μείον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αν το έκανες με διαδικασία δεν χάνεις μόρια προφανώς, αλλά εμένα με ξενέρωσες. Έμαθες απλά να βάζεις παντού διαδικασία για να είσαι σίγουρος.
πιστευω οτι πρεπει να κοψουν μορια απο αυτο...αν βαλει καποιος διαδικασια ειναι σαν να μην ξερει ποτε βαζουμε συναρτηση και ποτε διαδικασια...αν ηταν ετσι δεν θα μαθαινε κανεις πως να κανει συναρτηση...εγω το εκανα με συναρτηση,αν και η διαδικασια με βολευει περισσοτερο γιατι:1)στη δομη ειναι πιο κοντα στο κυριως προγραμμα και 2)εχω καβατζωσει τον κω** μου γιατι οτι γινεται με συναρτηση γινεται και με διαδικασια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis1991

Νεοφερμένος

Ο giannis1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά χαρά, είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum σας, αν και παρακολουθώ τακτικά τις διάφορες συζητήσεις. Θα ήθελα την γνωμη σας για τη απάντηση μου στο 3ο ερώτημα (γ) του 3ου θέματος. Έγραψα :

ΑΕ[1]<-- ΕΠΙΒ[1]
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 25
ΑΘΡ<--ΕΠΙΒ[Ι-1] + ΑΠΟΒ[Ι-1]
ΑΝ Ι=2 ΤΟΤΕ
ΑΕ[Ι]<--ΕΠΙΒ[Ι] - ΑΠΟΒ[Ι] + ΑΘΡ
ΑΛΛΙΩΣ
ΑΕ[Ι]<--ΕΠΙΒ[Ι] - ΑΠΟΒ[Ι] + ΑΘΡ + ΕΠΙΒ[1]
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Το εκτέλεσα με ένα παράδειγμα και δεν βρήκα κάπου λάθος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλά αποτελέσματα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε μου, μεχρι και για i=2 εισαι σωστός αλλά, για i=3 αρχίζει και χαλάει το πράγμα...
αν βάλεις και μόνος σου τυχαίες τιμές θα δεις ότι κάτι δεν πάει καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γειά χαρά, είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum σας, αν και παρακολουθώ τακτικά τις διάφορες συζητήσεις. Θα ήθελα την γνωμη σας για τη απάντηση μου στο 3ο ερώτημα (γ) του 3ου θέματος. Έγραψα :

ΑΕ[1]<-- ΕΠΙΒ[1]
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 25
ΑΘΡ<--ΕΠΙΒ[Ι-1] + ΑΠΟΒ[Ι-1]
ΑΝ Ι=2 ΤΟΤΕ
ΑΕ[Ι]<--ΕΠΙΒ[Ι] - ΑΠΟΒ[Ι] + ΑΘΡ
ΑΛΛΙΩΣ
ΑΕ[Ι]<--ΕΠΙΒ[Ι] - ΑΠΟΒ[Ι] + ΑΘΡ + ΕΠΙΒ[1]
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Το εκτέλεσα με ένα παράδειγμα και δεν βρήκα κάπου λάθος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλά αποτελέσματα σε όλους.

Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος. Όπως είπε και o rex μετά το ι=3 αρχίζει και χαλάει...Βέβαια περίμενε και την γνώμη ενός καθηγητή καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leytis

Νεοφερμένος

Ο leytis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κ κατι ακομα για αυτο με το -32,0 , οταν καναμε στο σχολειο προγραμματισμο στο υπολογιστη , διναμε τιμες στο προγραμμα , π.χ. 7 οταν το αποθηκευε δεξια εγραφε 7,0 ,αρα το 7=7,0 αρα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά, όσον αφορά το 32,0 ήταν καθαρά παγίδα...
Και εγώ όπως και πολλοί άλλοι την πατήσαμε! (αφού όποιον από τα παιδιά ρώτησα το πρωί σχεδόν όλοι ακέραιο έβαλαν).
βέβαια όχι άδικα!
Σε ένα τέτοιο μάθημα που το 18-19 δεν αποτελεί και καναν άθλο, λογικό είναι να ζορίσουν το 20 με τέτοια λεπτά ζητήματα...
Εγώ το φιλοσόφησα πολύ και μετά από πολύωρη σκέψη έβαλα ακέραιο,αλλά χωρίς να αποκλείσω το πραγματικό!
Είναι προφανές ότι δεν πρέπει να σκεφτόμαστε με βάση τα μαθηματικά,(κάτι που εξήγησαν τα παιδιά πιο πάνω) και πολλοί την πάτησαν έτσι και στην φυσική με πρόσημο του χ και του α.

Πάντως για ασάφεια δεν υπάρχει λόγος ρε παιδιά όπως το πάρει κανείς είναι!
Εγώ δεν παραπονιέμαι γιατί κάποιοι το έγραψαν και το άχιζαν το 1 μόριο παραπάνω από μένα, όπως και εμένα μοθ φάνηκε προφανέστατο το ότι η ΓΙΑ είναι καταλληλότερη της Όσο.

Τέσπα καλά αποτελέσματα σε όλους μας και σε μας που έχουμε και το ΑΟΘ κλ επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Παιδιά, όσον αφορά το 32,0 ήταν καθαρά παγίδα...
Και εγώ όπως και πολλοί άλλοι την πατήσαμε! (αφού όποιον από τα παιδιά ρώτησα το πρωί σχεδόν όλοι ακέραιο έβαλαν).
βέβαια όχι άδικα!
Σε ένα τέτοιο μάθημα που το 18-19 δεν αποτελεί και καναν άθλο, λογικό είναι να ζορίσουν το 20 με τέτοια λεπτά ζητήματα...
Εγώ το φιλοσόφησα πολύ και μετά από πολύωρη σκέψη έβαλα ακέραιο,αλλά χωρίς να αποκλείσω το πραγματικό!
Είναι προφανές ότι δεν πρέπει να σκεφτόμαστε με βάση τα μαθηματικά,(κάτι που εξήγησαν τα παιδιά πιο πάνω) και πολλοί την πάτησαν έτσι και στην φυσική με πρόσημο του χ και του α.

Πάντως για ασάφεια δεν υπάρχει λόγος ρε παιδιά όπως το πάρει κανείς είναι!
Εγώ δεν παραπονιέμαι γιατί κάποιοι το έγραψαν και το άχιζαν το 1 μόριο παραπάνω από μένα, όπως και εμένα μοθ φάνηκε προφανέστατο το ότι η ΓΙΑ είναι καταλληλότερη της Όσο.

Τέσπα καλά αποτελέσματα σε όλους μας και σε μας που έχουμε και το ΑΟΘ κλ επιτυχία...

Λίγο χαζομαρίτσα αυτό με το -32,0. Νομίζω στο βιβλίο δεν το ξεκαθαρίζει. Ευτυχώς εγώ έβαλα πραγματικός.:)
-----------------------------------------
Α και αυτό με τη Για. Για ποιον είναι καταλληλότερη η Για; Για τον υπολογιστή ή για τον προγραμματιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bnvdarklord

Νεοφερμένος

Ο bnvdarklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λίγο χαζομαρίτσα αυτό με το -32,0. Νομίζω στο βιβλίο δεν το ξεκαθαρίζει. Ευτυχώς εγώ έβαλα πραγματικός.:)
-----------------------------------------
Α και αυτό με τη Για. Για ποιον είναι καταλληλότερη η Για; Για τον υπολογιστή ή για τον προγραμματιστή;

Για τον υπολογιστή δεν εχει απολύτως καμία διαφορα, εσωτερικά ολες οι δομές επανάληψης ειναι σαν οσο(σε γλωσσα μηχανης), για τον προγραμματιστή ειναι το τι προτιμάει ο καθένας... Αρα ειναι καθαρα θεμα του βιβλιου.... Βασικα θελανε να δουνε αν ξερεις οτι το για γενικα ειναι αν ξερεις απο πριν τις επαναληψεις και το οτι το οσο ειναι το γενικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
λοιπον και εγω την ιδια απορια ειχα και μου εδωσαν χαρτακι να ρωτησω.λεει δεν δινεται απαντηση...μη τους χε**...αντε...και που θες να ξερω ρε φιλε ποτε τελειωνει η αν οταν δεν ειχει πουθενα το τελος_αν???????????το αιμα ανεβηκε στο κεφαλι μου οταν δεν εδωσαν απαντηση...
Βρε κοριτσακι μου καλο, κανε τον κοπο και ανοιξε το βιβλιο σου στο 2ο κεφαλαιο, και μην πριζεις χωρις λογο.Ολη τη μερα ο καθενας ελεγε ο,τι του καρφωνοταν ασαφεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
πιστευω οτι πρεπει να κοψουν μορια απο αυτο...αν βαλει καποιος διαδικασια ειναι σαν να μην ξερει ποτε βαζουμε συναρτηση και ποτε διαδικασια...αν ηταν ετσι δεν θα μαθαινε κανεις πως να κανει συναρτηση...εγω το εκανα με συναρτηση,αν και η διαδικασια με βολευει περισσοτερο γιατι:1)στη δομη ειναι πιο κοντα στο κυριως προγραμμα και 2)εχω καβατζωσει τον κω** μου γιατι οτι γινεται με συναρτηση γινεται και με διαδικασια....

Τι λες ρε παλικάρι και τρελαίνομαι.Απρόσωπα μιλάμε εδώ μέσα,μίλα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αντικειμενικά,συνάρτηση πήρα και εγώ,ΑΛΛΑ μη μου λες ότι πρέπει να κόψουν τη διαδικασία.Προφανώς έχεις κάνει κάπου αλλού λάθος και με τις μαλα**ες που λες,θες να μειώσεις βαθμολογίες άλλων,όχι ότι θα συμβεί...

καλημέρα σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Βρε κοριτσακι μου καλο, κανε τον κοπο και ανοιξε το βιβλιο σου στο 2ο κεφαλαιο, και μην πριζεις χωρις λογο.Ολη τη μερα ο καθενας ελεγε ο,τι του καρφωνοταν ασαφεια!

Εμείς δεν μπορούσαμε να γράψουμε από τις πολλές ερωτήσεις! Κάθε 2 λεπτά κάποιος φώναζε την σχετική καθηγήτρια και ζητούσε διευκρίνηση! Όσον αφορά τώρα το τελος_αν, σίγουρα δεν ήταν απαραίτητο, αλλά τι κόστιζε στην επιτροπή να το βάλει, για ν' αποφύγει τις παρεξηγήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrisdg

Νεοφερμένος

Ο dimitrisdg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και διαδικασια και συναρτηση ειναι σωστες αρκει να λειτουργουν κιολας. Οτι λειτουργει και βγαινει το αποτελεσμα πρεπει να το παρουν σωστο. Φυσικα εδω τα μονα αποδεκτα ηταν διαδικασια ή συναρτηση. Αρα εισαι οκ...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Εμείς δεν μπορούσαμε να γράψουμε από τις πολλές ερωτήσεις! Κάθε 2 λεπτά κάποιος φώναζε την σχετική καθηγήτρια και ζητούσε διευκρίνηση! Όσον αφορά τώρα το τελος_αν, σίγουρα δεν ήταν απαραίτητο, αλλά τι κόστιζε στην επιτροπή να το βάλει, για ν' αποφύγει τις παρεξηγήσεις;

Είναι μέσα στη θεωρία του βιβλίου, δε βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να δοθεί διευκρίνηση. Αν βάζεις μια εντολή μόνο μετά την Αν, δε χρειάζεται Τέλος_αν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bnvdarklord

Νεοφερμένος

Ο bnvdarklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εμείς δεν μπορούσαμε να γράψουμε από τις πολλές ερωτήσεις! Κάθε 2 λεπτά κάποιος φώναζε την σχετική καθηγήτρια και ζητούσε διευκρίνηση! Όσον αφορά τώρα το τελος_αν, σίγουρα δεν ήταν απαραίτητο, αλλά τι κόστιζε στην επιτροπή να το βάλει, για ν' αποφύγει τις παρεξηγήσεις;

Τι να αποφύγουν παρεξηγήσεις, λες και δεν ηταν μεσα στην ύλη.... Απλά φαινεται κανείς δεν προσέχει τις σημαντικές λεπτομέρειες και του φαινονται τα θεματα προβληματικά... Αν εξαιρέσεις το θεμα με το -32,0 δεν υπήρχε απολύτως καμία ασάφεια στα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

capito666

Νεοφερμένος

Ο capito666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ερωτηση!!! Στο 2ο θεμα στο Γ που ηταν η μετατροπη του ΟΣΟ σε ΓΙΑ εγω εγραψα

δ <--- α mod 10

Για i απο 1 μεχρι 10 (μεχρι 10 γτ το υπολοιπο μπορει να ειναι μεχρι και 9)

Αν δ>0 τοτε
δ<---δ-1
γ<--- γ+β
αλλιως
i <-- 10
Τελος_Αν

Τελος_Επαναληψης


Ειναι σωστο??
-----------------------------------------
Ακομα στο 4ο θεμα για υποπρογραμμα εκανα συναρτηση αλλα ξεχασα να βαλω τυπικες παραμετρους... θα μου το κοψουν ολο το Β??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bnvdarklord

Νεοφερμένος

Ο bnvdarklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ερωτηση!!! Στο 2ο θεμα στο Γ που ηταν η μετατροπη του ΟΣΟ σε ΓΙΑ εγω εγραψα

δ <--- α mod 10

Για i απο 1 μεχρι 10 (μεχρι 10 γτ το υπολοιπο μπορει να ειναι μεχρι και 9)

Αν δ>0 τοτε
δ<---δ-1
γ<--- γ+β
αλλιως
i <-- 10
Τελος_Αν

Τελος_Επαναληψης


Ειναι σωστο??

Με μια γρήγορη ματιά σωστό μου φαινεται... αν εβαλες και ενα σχόλιο για τον διορθωτή στο ΓΙΑ διπλα οπως και εδώ, ακόμα καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ερωτηση!!! Στο 2ο θεμα στο Γ που ηταν η μετατροπη του ΟΣΟ σε ΓΙΑ εγω εγραψα

δ <--- α mod 10

Για i απο 1 μεχρι 10 (μεχρι 10 γτ το υπολοιπο μπορει να ειναι μεχρι και 9)

Αν δ>0 τοτε
δ<---δ-1
γ<--- γ+β
αλλιως
i <-- 10
Τελος_Αν

Τελος_Επαναληψης


Ειναι σωστο??
-----------------------------------------
Ακομα στο 4ο θεμα για υποπρογραμμα εκανα συναρτηση αλλα ξεχασα να βαλω τυπικες παραμετρους... θα μου το κοψουν ολο το Β??

Δεν έλεγε ότι δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλη μεταβλητή εκτός των α, β, γ, δ?
-----------------------------------------
Για τον υπολογιστή δεν εχει απολύτως καμία διαφορα, εσωτερικά ολες οι δομές επανάληψης ειναι σαν οσο(σε γλωσσα μηχανης), για τον προγραμματιστή ειναι το τι προτιμάει ο καθένας... Αρα ειναι καθαρα θεμα του βιβλιου.... Βασικα θελανε να δουνε αν ξερεις οτι το για γενικα ειναι αν ξερεις απο πριν τις επαναληψεις και το οτι το οσο ειναι το γενικο....

Αυτό φαντάστηκα κι εγώ, χωρίς να είμαι σίγουρος. Ήταν λίγο ασαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chicane

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν έλεγε ότι δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλη μεταβλητή εκτός των α, β, γ, δ?

Ναι, οπότε το συγκεκριμένο είναι λάθος. Επίσης το 4ο θέμα είναι σωστό και με διαδικασία και με συνάρτηση. Αν μας έλεγε να χρησιμοποιηθεί το κατάλληλο υποπρόγραμμα τότε και μόνο τότε θα πρεπε να γράψουμε συνάρτηση για να πάρουμε όλες τις μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top