[2010] - Ποια σχολή στοχεύετε;

Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 325)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Aυτά δε σημαίνουν πως όποιος τελειώσει βιολογικό είναι καταδικασμένος να ασχολείται με γουρούνια,όπως άφησες να ενοηθεί.Φρόντισε άλλη φορά να μην αφήνεις ασάφειες.Πρέπει να καταλάβουμε κάποτε πως σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν άτομα που θέλουν να ενημερωθούν,και η παραμικρή παπαριά που θα πούμε για την πλάκα μας μπορεί να τα απομακρύνει από ένα αντικείμενο που αγαπούν.
Θα ήθελα επίσης να μου πεις τι τρομερές προοπτικές στην Ελλάδα έχει ένας απόφοιτος μαθηματικού,αφού στα βιολογικά πηγαίνουν οι ηλίθιοι που θα είναι άνεργοι μεχρι τα 40.
Εμ,και δε νομίζω να είναι λίγοι οι Έλληνες που έχουν καταφέρει να διακριθούν στο εξωτερικό,ειδικά στη μοπριακή βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
Aυτά δε σημαίνουν πως όποιος τελειώσει βιολογικό είναι καταδικασμένος να ασχολείται με γουρούνια,όπως άφησες να ενοηθεί.Φρόντισε άλλη φορά να μην αφήνεις ασάφειες.Πρέπει να καταλάβουμε κάποτε πως σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν άτομα που θέλουν να ενημερωθούν,και η παραμικρή παπαριά που θα πούμε για την πλάκα μας μπορεί να τα απομακρύνει από ένα αντικείμενο που αγαπούν.

ξέρω πολλά άτομα, που ενώ μπαίνουν σε σχολή με αντικείμενο που λατρεύουν ξαφνικά, ξενερώνουν! ;) δεν έχει καμία σχέση τι θέλεις πριν ως άπειρος μαθητής, πως θα σκέφτεσαι ως φοιτητής μετά, τι θα δεις όταν αποφοιτήσεις, τι θα δεις όταν θα εργαστείς ή μέχρι να εργαστείς όντας πτυχιούχος! Το χάσμα σκέψης είναι τεράστιο. Αυτοί που διακρίνονται σε έναν κλάδο, κάνουν την δουλειά τους αθόρυβα χωρίς τυμπανοκρουσίες. Αφήνουν να μιλάει το έργο τους...

Θα ήθελα επίσης να μου πεις τι τρομερές προοπτικές στην Ελλάδα έχει ένας απόφοιτος μαθηματικού,αφού στα βιολογικά πηγαίνουν οι ηλίθιοι που θα είναι άνεργοι μεχρι τα 40.
Εμ,και δε νομίζω να είναι λίγοι οι Έλληνες που έχουν καταφέρει να διακριθούν στο εξωτερικό,ειδικά στη μοπριακή βιολογία.

Δεν μίλησα για τον κλάδο των μαθηματικών. Αλλά επειδή τρώγεσαι μπορείς να ασχοληθείς από εκπαιδευτικός, τραπεζικό στέλεχος, προγραμματιστής, τεχνολόγος λογισμικού, αστροφυσικός, εφαρμοσμένος μαθηματικός, τοπολόγος, στατιστικός,...μέχρι ερευνητής (ακαδημαϊκός) σε πολλές άλλες συναφείς επιστήμες (π.χ. ιατρική φυσική, ρευστομηχανική, οικονομική ρίσκου και χαρτοφυλακίου, χαρτογράφηση, γεωφυσική...κτλ)..Αλλά, δεν αναφέρθηκα στον μαθηματικό!

Παραθέτω: https://www.forth.gr/index_main.php?c=24&l=g και https://www.iacm.forth.gr/index.php?l=gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πρέπει να καταλάβουμε κάποτε πως σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν άτομα που θέλουν να ενημερωθούν,και η παραμικρή παπαριά που θα πούμε για την πλάκα μας μπορεί να τα απομακρύνει από ένα αντικείμενο που αγαπούν.

Ας κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου. Το ίδιο ισχύει και για σένα φίλε Χρήστο, όσον αφορά το θέμα του Ηρακλείου. Επειδή τυχαίνει να στοχεύω σε τμήμα της πόλης σου, να σου πω πως δεν αφήνεις και πολλές επιλογές. Αναγκάζεις τον άλλο ή να σε αγνοήσει ή να σε πάρει στην πλάκα (πράγμα που δεν είναι πάντα εφικτό). Χωρίς παρεξήγηση λοιπόν, μπορεί εσύ να σχολιάζεις με όλη την καλή διάθεση χωρίς να θέλεις να επηρεάσεις κανένα αλλά από ένα σημείο κι έπειτα παύεις να είσαι αντικειμενικός.

Θα σου πω, προσωπικά δε με ενδιαφέρουν καθόλου οι απόψεις που κατά καιρούς ακούω για τις πόλεις των σπουδών, και δη από τους ίδιους τους κατοίκους αυτών. Πες με ιδιόρρυθμο ή δεν ξέρω 'γω τι αλλά το θέμα της πόλης ποτέ δε με απασχόλησε και ούτε πρόκειται να το λάβω σοβαρά υπόψη μου, σε σημείο υπερβολής δηλαδή. Δε σπουδάζεις για την πόλη ή για την παρέα ή για ό,τι άλλο πέρα από τη δική σου ευχαρίστηση.

Στο κάτω κάτω, για να έρθουμε και στο θέμα που συζητάτε, δεν το βλέπουν όλοι όπως εγώ το ζήτημα. Πολλά άτομα εξετάζουν αρκετά πράγματα πέρα από τη σχολή - μέσα σ' αυτά και η πόλη. Ε, δε νομίζω πως εσύ τα βοηθάς και πολύ να μην ''απομακρυνθούν από το αντικείμενο που αγαπούν''.

Γενικά σωστό ό,τι είπες, πρέπει άλλωστε να προσέχουμε τι λέμε και πώς το λέμε εφόσον καλώς ή κακώς μας διαβάζουν άτομα που ενδιαφέρονται πιθανώς. Όμως από εκεί και πέρα η ευθύνη δε βαραίνει μόνο εμάς. Στην τελική απόψεις εκφράζουμε, όλοι μας. Έχει ο αναγνώστης τη δυνατότητα να σκεφτεί και να ζυγίσει τα πράγματα μετά την ανάγνωση; ;)

Ω και nPb, δεκτή η γνώμη και προπαντός η εμπειρία σου. Όμως δεν είναι όλα άσπρα ή όλα μαύρα. Καλό είναι να υπενθυμίζεις τις δυσκολίες του εξωτερικού και να ''προσγειώνεις'' κάπως τους ενδιαφερόμενους. Κακό του κεφαλιού του άλλωστε αυτού που ζει στο δικό του κόσμο και αγνοεί την πραγματικότητα. Όμως η έκφρασή σου ίσως ενοχλεί λίγο, εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε περίεργη σε μερικά σημεία. Είναι άλλο πράγμα η ενημέρωση και η υπενθύμιση και άλλο η αποθάρρυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
Ω και nPb, δεκτή η γνώμη και προπαντός η εμπειρία σου. Όμως δεν είναι όλα άσπρα ή όλα μαύρα. Καλό είναι να υπενθυμίζεις τις δυσκολίες του εξωτερικού και να ''προσγειώνεις'' κάπως τους ενδιαφερόμενους. Κακό του κεφαλιού του άλλωστε αυτού που ζει στο δικό του κόσμο και αγνοεί την πραγματικότητα. Όμως η έκφρασή σου ίσως ενοχλεί λίγο, εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε περίεργη σε μερικά σημεία. Είναι άλλο πράγμα η ενημέρωση και η υπενθύμιση και άλλο η αποθάρρυνση.

Δεν αποθαρρύνω κανέναν από τα υλοποιήσει τους προσωπικούς στόχους του. Δεν υποχρεώνω τον φίλο αναγνώστη, να ακολουθήσει αυτά που λέω. Ούτε να συμφωνήσει, ούτε να τα ασπαστεί ευλαβικά. Δεν παίζω τον ξερόλα, που κάποιοι θέλετε να με χαρακτηρίσετε. Σαν φοιτητής έχω κάποιες εμπειρίες και γνώσεις για την πραγματική αγορά εργασίας λόγω της φιλικής - παιδαγωγικής συναναστροφής μου καθηγητές Παν/μίου. Όμως παρολαυτά, κρατάω και μια πισινή σε ότι ακούω, για να διαμορφώσω και προσωπική άποψη από την πραγματική αγορά εργασίας μόλις αποφοιτήσω και ψάχνω για δουλειά. Απλά ενημερώνω στα πλαίσια του διαλόγου σε αυτό το topic. Εξάλλου ότι πληρώσεις παίρνεις σε αυτήν την ζωή, στην επιστήμη,...κτλ...:P Όσοι κάνουν κάπου στην επιστήμη του, αριθμητική ανάλυση, θα με καταλάβουν τι εννοώ..:D ;) Τίποτα δεν γίνεται δια της βίας. Στον τομέα επιλογής σπουδών και προσωπικής επαγγελματικής καριέρας, ευτυχώς, έχουμε δημοκρατικές ελευθερίες (αναφαίρετο ανθρώπινο δικαίωμα). :)

Για να απαντήσω στο φίλο συνομιλητή Χρήστο. Τις προάλλες είδα μια προκύρηξη του ΑΣΕΠ, που ζητούσε πτυχίο ή δίπλωμα μαθηματικού ή πολιτικού μηχανικού με υποχρεωτικές μεταπτυχιακές σπουδές στην αντισεισμική τεχνολογία, αντοχή υλικών και αντισεισμικές κατασκευές για κάποιες θέσεις εξειδικευμένων στελεχών στην Πολεοδομία. :fss:

Καλή επιτυχία σε ότι στόχο έχετε θέσει! :thanks: Με βάση τα προσωπικά βιώματα και βιώματα άλλων φίλων μου φοιτητών, όντας μελλοντικοί φοιτητές να ξέρετε ότι κατά την μετάβαση από το 1ο στο 2ο έτος, θα έχετε ωριμάσει κατά 10 χρόνια, ενώ όσο θα πλησιάζετε στο πτυχίο, τόσο θα βλέπετε κάποια πράγματα με άλλο μάτι, λόγω ηλικιακής ωριμότητας και χαστουκιών της ζωής, καθώς δεν θα είναι λίγες οι φορές που θα αναθεωρήσετε παγιωμένες απόψεις που στηρίζατε μέχρι θανάτου, όταν ήσασταν πιο μικροί σε ηλικία και εκπαιδευτική βαθμίδα. Άλλο τι ακούτε και άλλο τι θα δείτε και άλλο τι άποψη θα σχηματίσετε. Ο κάθε άνθρωπος τα βλέπει κάποια πράγματα με διαφορετικό μάτι λόγω πολλών συγκλίνουσων συγκυριών και αιτιών. Η επιστήμη δεν φαίνεται σε blogs, sites επιστημονικά, παραπλανητικές απόψεις των ΜΜΕ (κάθε μορφής),...κτλ. Η επιστήμη θα φανεί αν σας αρέσει ή όχι, αν θα μπορείτε να περνάτε άνετα πάνω από 5 μαθήματα το εξάμηνο με καλό βαθμό (και όχι με βαθμό 4--->5 ή μόνιμο 6αράκι) ή αν θα σας έλκει να διαβάσετε τα "καλογραμμένα" συγγράμματα της Σχολής (προσωπικά γούστα) ή θα μπορέσετε να ανταπεξέλθετε στις απαιτήσεις πολλών καθηγητών (π.χ. εργαστήρια, ασκήσεις,...κτλ). Η επιστήμη θα φανεί αν ήταν το όνειρό σας, αν δεν γίνετε οι φοιτητές του μοντέλου νωχελικής παρακολούθησης (χωρίς απορίες)....:) Έχω ακούσει από πολλούς με καλό μυαλό, μεγάλα λόγια (π.χ. πρωτεία σε Μαθηματικές Εταιρείες) αλλά δυστυχώς να μην μπορούν να περάσουν το μάθημα, δίνοντάς το και 8 φορές (με πραγματικό ξέσκισμα)! Έτσι λειτουργεί σε γενικές γραμμές το Ελληνικό Δημόσιο Πανεπιστήμιο. Η επιστήμη, θέλω να πιστεύω ότι θα σου αρέσει, όταν θα είσαι σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα, όπου θα κάνεις αυτό που θέλεις, δηλ., ερευνητική μελέτη σε έναν συγκεκριμένο κλάδο της επιστήμης σου (της προσωπικής αρεσκείας, όντας πλέον πραγματικός γνώστης και κάτοχος της επιστήμης σου).

Στο λύκειο δεν μπορείς να έχεις άποψη για πολλά πράγματα της επιστήμης. Πολλοί φίλοι όπως και εγώ, δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε την χρησιμότητα της φυσικής στο Μαθηματικό, όταν ήμασταν στο λύκειο! Σαν τελειόφοιτοι φοιτητές (στην ώρα τους), αναθεωρήσαμε και πλέον λέμε ότι λέγαμε ασυναρτησίες πιο μικροί. Η ίδια η επιστήμη, μας έλυσε την ηλίθια απορία...παρόλο που είχαμε "φάει" το διαδίκτυο με το κουτάλι, στο ψάξιμο...:fss:

Ζητώ συγγνώμη, αν σας κούρασα...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Παγκαλο.
Το ατει τι σημαινει?
Οτι ειναι τεχνικη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ανωτατη τεχνικη σχολη; Υπαρχει; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Παγκαλο.
Το ατει τι σημαινει?
Οτι ειναι τεχνικη σχολη?

Ανώτατο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ανωτατη τεχνικη σχολη; Υπαρχει; :|
ATEI=TEI
Aνώτατο τεχνολογικό εκπαιδευτικό ίδρυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Yep. Έχει πολύ ενδιαφέροντα ''ανοίγματα'' η σχολή αυτή.
Εύχομαι να την πετύχεις.:)
Thanx και συ...σε ποια πολη θες να περασεις?? Αθηνα ,Πατρα η Θεσσαλονικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mpam_Mpam

Νεοφερμένος

Ο Mpam_Mpam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πάω Τ1 κατεύθυνση και κύριος στόχος μου είναι το φυσικό Θεσσαλονίκης. Μου αρέσει τρελά η φυσική. Λέω πως αν περάσω φυσικό, θα πάω και καλά στο εξωτερικό να δουλέψω σε κάποιο μεγάλο εργαστήριο στις Η.Π.Α., στην Γαλλία... κάπου έξω μάλλον (αλλά τελικά βλέπω να μένω στην Ελλάδα και να γίνω καθηγητής).
Όμως αν φτάσω (που κατά 99% θα τα φτάσω) τα μόρια που χρειάζεται η πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ ή η χημικών μηχανικών ΕΜΠ, δεν θα μπορώ να τις αρνηθώ και ενώ η φυσική είναι όνειρό μου από μικρός θα την παρατήσω!
Τι να κάνω; Θέλω βοήθεια!! Έστω ότι έχετε την ίδια τρέλα με την φυσική, τι θα διαλέγατε; Το όνειρο σας και πιθανή μετανάστευση, ή μια καριέρα με "prestige" και καλά λεφτά(απ'ότι έχω ακούσει πάντα);
P.S. Σαν πολιτικός ή χημικός μηχανικός δεν έχω ιδέα τι μπορώ να κάνω. Όποιος μπορεί να με διαφωτίσει, ας το κάνει!
Α και αν μπορεί να μου πει κάποιος γιατί έχω πρόβλημα σε μια άσκηση:(μιγαδικοί)
Αν μου δίνει π.χ. |Ζ + i|=7 θα πω κατευθείαν ότι ο Ζ κινείται σε κύκλο με Κ(0,-1) και Ρ=7 ή πρέπει να κάνω όλη την διαδικασία;(έστω Ζ=χ+ψi κλπ)
Τέλος, η έλλειψη και η υπερβολή σαν Γ.Τ. μιγαδικού είναι πιθανό να πέσουν ή τζάμπα τις διαβάζω; (Βγήκα πολύ Off topic αλλά απαντήστε μου αν γίνεται!) :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ας τα παρουμε απο την αρχη.
1)Καλα λεφτα εχει ο πολιτικος μηχανικος. Ομως να σε πληροφορησω οτι φτανει σε κορεσμο, εχει γεμισει η Ελλαδα πολιτικους μηχανικους και αρχιτεκτονες.
Εγω θα σου ελεγα να πας φυσικο.

2)Οχι δεν χρειαζεται να αποδειξεις κατι παραπανω. Υπαρχει ως παρατηρηση στο βιβλιο, οποτε το λες κατευθειαν.

3)Ειναι πιθανον να πεσουν ναι, εχω πετυχει σε θεματα ελλειψη και υπερβολη αρκετες φορες.
Καλη επιτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mpam_Mpam

Νεοφερμένος

Ο Mpam_Mpam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ Ράνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Παγκαλο.
Το ατει τι σημαινει?
Οτι ειναι τεχνικη σχολη?


Δεν το καταλαβα το χιουμορακι.......????
Και ναι σημαινει οτι ειναι ΑΝΩΤΑΤΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ.
Δεν το ηξερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πρόσεχε πως μιλάς στον doctorα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχαχαχχ....:P Ναι τον εθιξα τον "doctora".Αντε οτι ανοησια τους ερχεται την λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Μα δεν εκανα χιουμορ.Απλα,ρωτησα.Ουτε σε ειρωνευτηκα.

Και συ να κοιτας που θελεις να περασεις εσυ,οχι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ενταξει,μπορει να το πηρα και εγω στραβα.Οκ.Αλλα μου φανηκε καπως ειρωνικο το υφος σου.Ρωταω εγω αν ειναι καλο το ΑΤΕΙ Θεσσ/νικης και λες "Παγκαλο".
Σαν να με κοροιδευεις.Και συμφωνω με αυτο π λες οτι ο καθενας πρεπει να κοιταει π αυτος θα περασει.Και εγω το doctora το ειπα για πλακα.
Δεν ειχα κανενα σκοπο να σε κοροιδεψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Παγκαλο=Πολυ καλο.Δεν αξιολογησα τη σχολη.

Δεν αναφερομουν τοσο σε σενα οσο στον τεμπελη που ξερω γιατι το ειπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ας κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου. Το ίδιο ισχύει και για σένα φίλε Χρήστο, όσον αφορά το θέμα του Ηρακλείου. Επειδή τυχαίνει να στοχεύω σε τμήμα της πόλης σου, να σου πω πως δεν αφήνεις και πολλές επιλογές. Αναγκάζεις τον άλλο ή να σε αγνοήσει ή να σε πάρει στην πλάκα (πράγμα που δεν είναι πάντα εφικτό). Χωρίς παρεξήγηση λοιπόν, μπορεί εσύ να σχολιάζεις με όλη την καλή διάθεση χωρίς να θέλεις να επηρεάσεις κανένα αλλά από ένα σημείο κι έπειτα παύεις να είσαι αντικειμενικός.
Θα σου πω, προσωπικά δε με ενδιαφέρουν καθόλου οι απόψεις που κατά καιρούς ακούω για τις πόλεις των σπουδών, και δη από τους ίδιους τους κατοίκους αυτών. Πες με ιδιόρρυθμο ή δεν ξέρω 'γω τι αλλά το θέμα της πόλης ποτέ δε με απασχόλησε και ούτε πρόκειται να το λάβω σοβαρά υπόψη μου, σε σημείο υπερβολής δηλαδή. Δε σπουδάζεις για την πόλη ή για την παρέα ή για ό,τι άλλο πέρα από τη δική σου ευχαρίστηση.
Στο κάτω κάτω, για να έρθουμε και στο θέμα που συζητάτε, δεν το βλέπουν όλοι όπως εγώ το ζήτημα. Πολλά άτομα εξετάζουν αρκετά πράγματα πέρα από τη σχολή - μέσα σ' αυτά και η πόλη. Ε, δε νομίζω πως εσύ τα βοηθάς και πολύ να μην ''απομακρυνθούν από το αντικείμενο που αγαπούν''.
Γενικά σωστό ό,τι είπες, πρέπει άλλωστε να προσέχουμε τι λέμε και πώς το λέμε εφόσον καλώς ή κακώς μας διαβάζουν άτομα που ενδιαφέρονται πιθανώς. Όμως από εκεί και πέρα η ευθύνη δε βαραίνει μόνο εμάς. Στην τελική απόψεις εκφράζουμε, όλοι μας. Έχει ο αναγνώστης τη δυνατότητα να σκεφτεί και να ζυγίσει τα πράγματα μετά την ανάγνωση; ;)
Δίκιο έχεις,το είχα πει πως δεν είμαι αντικειμενικός.Αλλά επειδη δεν είμαι και τοπικιστής δεν πρόκειται να πω πως το Ηράκλειο είναι ωραίο γιατί θα δείχνει απλά κακογουστιά:P,παρόλο που τα τελευταία χρόνια έχει φτιάξει αισθητά.
Όμως για σπουδές θα πας,όχι για τουρισμό,οπότε νομίζω πως με καλή παρεα περνάς καλά κι εκεί.Συγγνώμη αν σας αποθάρυνα λοιπόν,δεν πρόκειται να το ξανακάνω εκτός αν υποπέσετε στη απερισκεψία να με ρωτήσετε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top