[20/5/2009] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

grmako

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Κάπιος πολύ καλα διαβασμένος έγραφε εύκολα πάνω απο 18! Απο εκεί και πέρα τα θέματα τα θεωρώ μέτρια+ παρόλο που έγραψα 91/100 περίπου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν επιθμώ να δώσω πολιτική διάσταση στο θέμα αλλά νομίζω ότι είναι απαράδεκτη η ψηφοθηρική πολιτική της κυβέρνησης να ξεφτιλίζει έτσι τις πανελλήνιες ώστε όλοι εμείς να πούμε στους γονείς μας-εν δυνάμει ψηφοφόρους πόσο καλά γράψαμε ανεξάρτητα από το ότι στα πανεπιστήμια θα μπουν πάνω κάτω όσοι και πέρσι.Όχι μόνο αυτό αλλά θα μπούν και τα λάθος άτομα aka όσοι ξέρουν ότι στη βιολογία στην τάδε παράγραφο λέει συνήθως αντί συχνά...
Τα θέματα ήταν γελοία με μέτρια προετοιμασία , καρμπόν ασκήσεις , μηδενική φαντασία και 10-φεύγα μόρια σε δικαιολογήσεις στο 4ο το οπόιο θα μπορούσε κάλλιστα να ξεκινά με το 3ο ερώτημα...
Δεν συγχωρώ τον εαυτό μου που έχασα μερικά extra λεπτά απ τη ζωή μου κάνοντασ ROlle αντι για ΘΜΤ στο 4γ.

Έλα κι εσύ που το παίζεις ντίβα :P πάλι καλά που το'βγαλες να λες.
Εγώ πάντως ΘΜΤ έκανα. :iagree:

Παιδιά, αυτό που ειπώθηκε λίγα posts πιο πάνω, ότι είναι πιο δύσκολα από 2007, 2008, δεν ισχύει με τίποτα. Αλλά και πάλι, εύκολα θέματα δεν τα λες. Μέτριας δυσκολίας ήταν - σχετικά υψηλής. Στο σχολείο μου από τεχνολογική μόνο 3-4 άτομα παίζει να τα λύσαμε όλα. Από θετική 7-8.
Το 86 (όλες οι μονάδες πλήν των τελευταίων 2 ερωτημάτων) ήταν εύκολη υπόθεση, το 100 όμως ήθελε παρατηρητικότητα.

Πάντως το θεωρώ απαράδεκτο να παίρνεις 14 μονάδες εφαρμόζοντας το ίδιο θεώρημα και μάλιστα για την ίδια συνάρτηση, σε "συγγενικά" διαστήματα. Οι θεματοδότες δηλαδή πού ακριβώς πόνταραν για να κάνουν διαβάθμιση;
Στο 4ο θέμα τα 2 πρώτα ήταν καθαρά ερωτήσεις θεωρίας, για μένα. Απλά ήθελαν πολύ μπλα μπλα.

Αν και το έλυσα ολόσωστο, απαράδεκτο το 4ο θέμα κατά τη γνώμη μου. Έπρεπε να μπει κάτι "εξυπνότερο", να ξεχωρίσει ο 18άρης απ'τον 20άρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Τι λύσατε, και τι όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
το 2ο για την ελαχιστη τιμη το εκανα με παραγωγους.Δεν ηθελα να μπλεξω μ εγεωμετρικη ερμηνεια.Τα δυο τελευταια δεν ηταν τοσο απλα ρε παιδια μη τα παραλεμε.Μπορει να ειναι μια λεξη ΘΜΤ η Ρολ αλλα το θεμα ειναι να το σκεφτεις!ΝΑ βρει για ποια συναρτηση σε ποιο διαστημα.Μην υποβιβαζετε την προσπαθεια και το κατορθωμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubouka

Νεοφερμένος

Η boubouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλα τα θεματα ηταν σχετικα ευκολα αλλα εγω την εκανα τη βλακεια μου αγχωθηκα και το 4 θεμα δεν προλαβα να το αντιγραψω απο το προχειρο:mad:χοντρη γκαφα γιατι θα ειχα παρει κοντα στο 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Έλα κι εσύ που το παίζεις ντίβα :P πάλι καλά που το'βγαλες να λες.

Αυτό είχα και εγώ στο μυαλό μου:lol::lol::D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papasam

Νεοφερμένος

Ο papasam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τα έλυσα όλα,ελπίζω να είναι και σωστά.Ήταν εύκολα πιστεύω.
Ωστόσο είδα πολλά παιδιά της τεχνολογικής που δεν πήγαν καθόλου καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν ομολογουμένως βατά. Εαν ήσουν καλά προετοιμασμένος και ήρεμος, το 100 το έφτανες στο 2ωρο - άντε 2,5 ώρες αν κολλούσες κάπου. Ούτε γελοία ήταν, ούτε επιστημονικής φαντασίας. Όπως των περισσότερων ετών.

Θέλω τη γνώμη σας για δυο λύσεις που έκανα...

1) Στο 3ο, Α.β που ζητούσε να αποδείξουμε την μονοτονία είχα το εξής πρόβλημα:
- Έχοντας βρει που μηδενίζεται η f ' ξεκίνησα να κάνω πίνακα προσήμων. Όταν πήγα όμως να προσδιορίσω το πρόσημο της f ' στο (-1,0) επιλέγοντας τυχαίο αριθμό, δεν μπορούσα να βρω αν το αποτέλεσμα ήταν θετικό ή αρνητικό...Δεν ξέρω γιατί δεν σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω την μονοτονία :D

Πήγα και έκανα το εξής:
Βρήκα το όριο της f ' στο -1, που βγαίνει -οο και χρησιμοποιώντας το θεώρημα:
" Όταν lim f(x) <0 κοντά στο Χο, τότε και f(x)<0 κοντά στο Χο"
Οπότε το προόσημο της f ' είναι αρνητικό...

Είναι σωστό;

2) Στο 3γ ζητούσε να αποδείξουμε ότι η εξίσωση που δινόταν είχε τουλάχιστον μία ρίζα.

Αντί να κάνω Bolzano που έβγαινε σχετικά εύκολα έκανα το εξής:

Έθεσα συνάρτηση την σχέση και βρήκα το όριό της στο 1 και το 2, που βγαίνουν -οο και +οο (ή το ανάποδο, δεν θυμάμαι) και είπα, ότι αφού η f είναι συνεχής και έχει σύνολο τιμών το R, τοτε θα υπάρχει Χο ώστε f(Xo)=0...

Παίζει να μην το πάρουν σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και εγώ κάτι τέτοιο έκανα γιατί δεν έσβησα τον παρανομαστή που θα μπορούσα και πήρα και εγώ τα όρια που είπες.Μόνο που δεν είπα για συνέχεια και τα άλλα που είπες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μέχρι το 17-18 έφτανες εύκολα. (edit: αρκεί φυσικά να είχες κάνει τη δουλειά σου όλη τη χρονιά)

Από'κει και πέρα, ήθελε να'χεις κάποια στοιχειώδη (τουλάχιστον) συνθετική ικανότητα. Δηλαδή τα ερωτήματα 4γ και 4δ έκαναν τη διαφορά, όπως και το πόσο μπλα μπλα ήσουν διατεθειμένος να γράψεις στα 4α και 4β για να μη χάσεις ούτε ένα μόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Προκοπης

Νεοφερμένος

Ο Προκοπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ωραια θεματακια εχασα απο βλακειες στο θεμα 3 to β , γ και στο θεμα 2 στο β αλλα μια χαρουλα ολα καλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δεν ήταν και πολύ δύσκολα αλλά όχι και εύκολα! Έχασα όλο το 2ο θέμα επειδή κόλλησα και έγραψα το 1ο,3ο και 4ο εκτός 4δ! Έχω σαλτάρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά πρώτο μου ποστ στο φόρουμ! Κατά τη γνωμή μου τα θέματα ήταν βατά για όσους είχαν κάνει σωστή προετοιμασία!. Εγώ δυστυχώς δεν έλυσα το 4δ μιας και προσπαθούσα να βρω κάποια αρχική για να κάνω rolle αλλά δεν... Μόλις βγήκα έξω λέω με ΘΜΤ θα έβγαινε αλλά το θυμήθηκα αργά, κρίμα γιατί με αυτό έβγαινε σε μία γραμμή η λύση. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
16...:'(:'(

Τους μισους που ειδα φυγανε στις 10 και κατι και οι αλλοι μισοι κανανε λαθος την αποδειξη γραψανε αλλη..
Γενικη αποψη στα μεχρι τωρα θεματα?? Ο ποιο ασχετος να γραψει τη βαση και οι βασεις.??Στο θεοοοοοοοοοοοοοοοοοο φετος.!Ξεκαθαρα πραγματα.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Επειδή έχω αρχίσει να φρικάρω plz ας απαντήσει κάποιος :(: Στο 2ο θέμα στο α έγραψα ότι αφού μας ζητάει ευθεία θα είναι της μορφής y=κχ + β. Επίσης οι εικόνες του μιγαδικού θα είναι σημεία που θα ανήκουν στην ε της μορφής (2λ+1,2λ-1). Βρήκα δύο σημεία για λ=0 και λ=1 και υπολόγισα τα κ και β... Λέτε να το πάρουν λάθος;;; Το έκανα γιατί ότι οι εικόνες είναι σε ευθεία ήταν δεδομένο και απλά έπρεπε να τη βρούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καλημερα,
Δεν νομιζω πως τα σημερινα θεματα ειχαν οποιαδηποτε δυσκολια..ενας μαθητης του 16-17 εγραφε 100 αρκετα ευκολα, τα θεματα ειχαν απαιτηση βασικων γνωσεων, και δεν χρειαστηκε πουθενα καποια ιδιαιτερη σκεψη ,εμπνευση,εμπειρια..Ηταν απλως θεμα μιας αξιοπρεπους προετοιμασιας ,ηρεμιας και διαυγειας ..κατα την ταπεινη μου αποψη :)
Για οσους λενε πως δεν πηγαν καλα, πιστευω πως οταν δουν τις απαντησεις θα σκεφτουν "καλα μονο αυτο ηταν;" και θα απορουν πως δε το σκεφτηκαν,ισως λογω του αγχους τους

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...Το 1 και το 2 θέμα ήταν πολυ εύκολα. Μόνο το θέμα 4δ είχε μια μεγαλύτερη δυσκολία αλλά έβγαινε αν το σκεφτόσουν λίγο περισσότερο.. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι έγραψα σίγουρα 100. Μπορεί να χάσεισ κάποιεσ μοναδίτσες ανάλογα με τον βαθμολογητή. Πάντωσ μου φάνηκαν ευκολότερα από πέρσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklink

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Για την πλειοψηφια των μαθητων ηταν μετριας δυσκολιας προς δυσκολα. Αυτα τα "ευκολα" "γελοια" και αλλα κουφα που διαβασα νταξει... Γελοια νομιζω ειναι μονο για τους αριστουχους.

Το 2ο Θεμα το α και το β αρκετοι δεν το κανανε σωστα..

3ο Θεμα αρκετα βατο...

4ο Θεμα δυσκολο γ και κυριως δ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Κάλα και εύκολα θέματα αλλα αυτο δεν έχει σημασία να συνεχίσουμε έτσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagsai

Νεοφερμένος

Ο vagsai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τα έλυσα όλα εκτός από το πρώτο ερώτημα των μιγαδικών έλεος...(πρόσθεσα αντί να αφαιρέσω !!!):lol: (θα έπαιρνα φόρα σημαδεύοντας τον τοίχο αλλά δεν αξίζει..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Άσχημα τα πράγματα έγραψα 96-98:jumpy: άλλα κάτι δεν πάει καλά φέτος...οι βάσεις πάνε για τον ουρανό!!!!!!!!!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top