[20/5/2009] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Μια ερώτηση μόνο. Στο τελευταίο ερώτημα θεώρησα συνάρτηση και πήγα με Rolle και αποδείχτηκε. Όμως τη συνάρτηση που θέωρησα την ονόμασα h(x) (μικρό), ασυναίσθητα, διότι δεν είχα προσέξει ότι υπήρχε και η H(x). Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει τόσο βλάκας διορθωτής που να την περάσει για την παράγωγο της Η(χ)?
-----------------------------------------


Δεν αμοίβεται στις Πανελλήνιες η ικανότητα, αμοίβεται ο κόπος. Και στην ουσία αυτό είναι που έχει σημασία για ένα μελλοντικό φοιτητή δεδομένου ότι άνθρωποι με μηδενική ικανότητα δεν υπάρχουν. Όλοι στο μέτρο τους έχουν μια ικανότητα η οποία αναπτύσσεται με την προσπάθεια. Δεν είναι Μαθηματική Εταιρεία για να αμοίβεται η πιο έξυπνη λύση.
Λες να υπαρχει τετοιος ανθρωπος; Καλα τους διορθωτες θα τους βγαλουμε καθηστερημενους στο τελος...:P

Ναι εχεις ενα δικιο οσον αφορα το δευτερο σκελος.Αλλα πιστευω η χρυση τομη βρισκεται καπου στη μεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αλλά και πάλι είναι ζήτημα προετοιμασίας. Αν κάποιος είχε δει το περσινό ερώτημα στο 4ο κι εσύ δεν το είχες ξαναδεί κι αυτός το έγραφε, δεν θα έπρεπε να πάρει όλα τα μόρια; Το θέμα είναι πόση εμπειρία έχεις αποκτήσει και πόσο ψύχραιμος είσαι την ώρα της εξέτασης ώστε να την καλέσεις επί τόπου. Για παράδειγμα, στο τελευταίο ερώτημα του 3 εγώ δικαιολόγησα πλήρως γιατί η εξίσωση μετά την απαλοιφή ισοδυναμεί με την αρχική, πράγμα που μου ήρθε από ασκήσεις που έκανα πριν πολλούς μήνες. Και, εντελώς άσχετο, οι περισσότεροι γνωρίζω ότι δεν το αιτιολόγησαν καν και απλώς απάλειψαν. Εγώ δεν πρέπει να πριμοδοτηθώ για την αιτιολόγησή μου; Νομίζω πως ναι, όλη η ουσία του ερωτήματος στην ισοδυναμία αυτών των εξισώσεων βρίσκεται.
Απλώς πιστεύω ότι το αιτιολόγησα επειδή είχα τη σχετική εμπειρία, όχι επειδή ήμουν αντικειμενικά καλύτερος από κάποιον που ξέχασε να το αιτιολογήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, στον ορισμό της παρααγωγισιμότηατας αντι να πω ότι πρέπει να υπάρχει το lim x-->xo είπα για τα πλειρκά ότι πρέπει να είναι ίσα. Είναι λάθος? Πόσο χάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
τραγουδα εσυ γιατι δε δεχεστε την αποψη του αλλου?:nono:
Γιατί να την δεχτούμε; Την σεβόμαστε αλλά δεν την δεχόμαστε! Τι θα πει μαθητής του 10; Εγώ στο διαγώνισμα μαθηματικών κατ. του σχολείου έγραψα 3 και σήμερα γύρω στο 14. Αυτό σημαίνει ότι τα θέματα ήταν εύκολα; Οχι! Σημαίνει ότι με απόλυτη ψυχραιμία κάθησα και έσπασα το κεφάλι μου τρεις ώρες για να βγάλω το 2ο θέμα και τα πρώτα ερωτήματα απο 3ο και 4ο. Τα θέματα ήταν εύκολα για σένα. Τα θέματα ήταν κρίνονται ως εύκολα από όσους έγραψαν καλά και αυτό σημαίνει ότι δεν ήταν. Πάρε για παράδειγμα την Βιολογία γενικής, όπου ακόμα και αυτοί που δεν έγραψαν παραδέχτηκαν την ευκολία των θεμάτων. Και κάτι τελευταίο: πόσο εγωιστής μπορεί να είναι κάποιος για να ζητάει δύσκολα θέματα για να μην γράψουν οι υπόλοιποι και να ξεχωρίσει αυτός; Τόσο μεγάλη ζημιά μας έχει κάνει πια η εκπαίδευση; Τόσος ανταγωνισμός; Πραγματικά αν μόνο μου περνάγαν απ' το μυαλό τέτοιες σκέψεις θα μισούσα τον ευατό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Γιατί να την δεχτούμε; Την σεβόμαστε αλλά δεν την δεχόμαστε! Τι θα πει μαθητής του 10; Εγώ στο διαγώνισμα μαθηματικών κατ. του σχολείου έγραψα 3 και σήμερα γύρω στο 14. Αυτό σημαίνει ότι τα θέματα ήταν εύκολα; Οχι! Σημαίνει ότι με απόλυτη ψυχραιμία κάθησα και έσπασα το κεφάλι μου τρεις ώρες για να βγάλω το 2ο θέμα και τα πρώτα ερωτήματα απο 3ο και 4ο. Τα θέματα ήταν εύκολα για σένα. Τα θέματα ήταν κρίνονται ως εύκολα από όσους έγραψαν καλά και αυτό σημαίνει ότι δεν ήταν. Πάρε για παράδειγμα την Βιολογία γενικής, όπου ακόμα και αυτοί που δεν έγραψαν παραδέχτηκαν την ευκολία των θεμάτων. Και κάτι τελευταίο: πόσο εγωιστής μπορεί να είναι κάποιος για να ζητάει δύσκολα θέματα για να μην γράψουν οι υπόλοιποι και να ξεχωρίσει αυτός; Τόσο μεγάλη ζημιά μας έχει κάνει πια η εκπαίδευση; Τόσος ανταγωνισμός; Πραγματικά αν μόνο μου περνάγαν απ' το μυαλό τέτοιες σκέψεις θα μισούσα τον ευατό μου...
σωστοτατος μπραβο σου που σκεφτεσε ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
νομιζω πως η ψυχολογια μου αρχιζει να πεφτει κατακορυφα...

Μέγα λάθος... Ένα μόνο σου λέω: μην τους κάνεις τη χάρη! Πανελλήνιες δίνεις για τον εαυτό σου όχι για τους άλλους. Έκανες ό,τι μπορούσες; Τότε να είσαι περήφανη για τ'αποτέλεσμα! Δεν έκανες ό,τι μπορούσες; Δεν χάθηκε ο κόσμος, έχεις άλλα τρία μαθήματα να αποδείξεις την αξία σου. Τι να τα κάνει κάποιος τα μαθηματικά αν πάει και πατώσει αοδε ή χημεία; Τίποτα δεν τελείωσε, το κεφάλι ψηλά! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου στην κατηγορία μας όλα τα θέματα είναι εύκολα+τα τα φετινά δυστυχώς τα μόνα που αξίζουν είναι των επαναληπτικών όμως αποφεύγουν να βάζουν θέματα τέτοιας δυσκολίας τον Μάιο.
Γενικά παιδία όπως λέει και το υποργείο <<το τέταρτο θέμα αποτελείται από μια άσκηση ή ένα πρόβλημα που η λύση του απαιτεί από τον μαθητή ικανότητες συνδυασμού και σύνθεσης προηγόυμενων γνώσεων>> άρα πρέπει(ή έπρεπε) να γνωρίζουμε οτι δεν θα υπήρχε τίποτα το εξεζητημένο και όλα θα ήταν στοιχειώδη και τετριμμένα.
Επίσης, αν κάποιος θέλει να δει ωραίες ασκήσεις δεν θα δει φυσικά αυτά τα βατά θέματα των πανελληνίων αλλά ασκήσεις από την Ε.Μ.Ε. και από άλλα ψαγμένα βοηθήματα γι 'αυτο και οι πανελλαδικές εξετάσεις της Γ Λυκείου δεν θα σε αναδείξουν ως νικητή των εξετάσεων απλά θα δουν τις συνολικές σου γνώσεις,και να μπορείς να τις εφαρμόσεις οποιαδήποτε στιγμή χωρίς να απαιτούν από εσένα να λύσεις δύσκολες ασκήσεις και να προβείς σε πολύπλοκους συλλογισμούς.

Γι αυτό αν διαβάσετε μεθοδικά ΣΙΓΟΥΡΑ θα γράψατε πάνω από 18

Δεν αμοίβεται στις Πανελλήνιες η ικανότητα, αμοίβεται ο κόπος. Και στην ουσία αυτό είναι που έχει σημασία για ένα μελλοντικό φοιτητή δεδομένου ότι άνθρωποι με μηδενική ικανότητα δεν υπάρχουν. Όλοι στο μέτρο τους έχουν μια ικανότητα η οποία αναπτύσσεται με την προσπάθεια. Δεν είναι Μαθηματική Εταιρεία για να αμοίβεται η πιο έξυπνη λύση.

Ακριβώς και εγώ αυτό πιστεύω, στις πανελλαδικές δεν θα αναδειχθείς για τις γνώσεις σου και για το ταλέντο σου αλλά αυτές θα αποτελέσουν ενα βασικό μονοπάτι μέσα από οποίο θα αναδείξεις τις ικανότητές σου.
και εμένα φέτος με ταλαιπώρησαν ασκήσεις και ασκήσεις πολύ πιο ψαγμέμενες από των πανελλαδικών γνωρίζοντας εξαρχής ότι τα θέματα των πανελλαδικών είναι πολύ πιο εύκολα,έτσι λοιπόν η ανάδειξη και το ταλέντο (ή χάρισμα) του καθενός θα φανεί μετά από την εισαγωγή του στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, προς το παρόν είναι πολύ νωρίς για να κριθούμε σε τέτοιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*M_anos*

Νεοφερμένος

Ο *M_anos* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλό παιδί αυτός ο/η μουσικρεϊν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω κω κατι?αν και πιστευω οτι τα θεματα δεν ηταν γελοια οπως ειπωθηκε αλλα αν ειχες διαβασει καλα ολη τη χρονια κ ησουν ηρεμος κ ψυχραιμος μπορουσες να γραψεις.επαιδη ομως δεν εχω μιλησει με τον καθηγητη μου για να μου λυσει την απορια θα ρωτησω εδω.Στο 3ο θεμα στο γ εγω μετα την απαλοιφη εκανα κανονικα κ την επιμεριστικη.υπαρχει προβλημα μ'αυτο?οσες λυσεις ειδα δεν την εχουν κανει κ κατι μουρμουριζε ενας συμμαθυτης μου αλλα ηταν σε εξαλλη κατασταση κ τα μισα αποσα ελεγε καταλαβα.Αν καποιος ξερει σιγουρα αν ειναι σωστο η λαθος αυτο που εκανα please ας απαντησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Γιατί σήμερα δεν έδινες Μαθηματικά Κατεύθυνσης, γι'αυτό. Δε νομίζω ότι μπορείς να κρίνεις θέματα στα οποία άλλοι εξετάζονταν την ώρα που εσύ προφανώς, ως φοιτητής, κοιμόσουνα. Θα σου πρότεινα, λοιπόν, να κρίνεις κυρίως αυτά στα οποία εξετάστηκες, όπως προσπαθώ να κάνω κι εγώ. Αν έχεις κάποια καλύτερη πρόταση για τα θέματα του 2010, να πεις στην Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων να απολύσει τον κύριο Δάσιο και να σε πάρει να τα βάλεις εσύ. Το γεγονός ότι οι μισοί και πλέον μαθητές έγραψαν, προφανώς, υπό του 10 δεν δηλώνει ότι είναι ηλίθιοι (στην Ελλάδα στο επίπεδο 18 ετών τα Μαθηματικά της ύλης είναι πολύ πιο προχωρημένα από αλλού), αλλά ότι τα θέματα δεν ήταν εύκολα. Το γεγονός ότι εγώ έγραψα σήμερα κι ότι είμαι από τους "ψημένους" (όπως δηλώνεις ότι είσαι κι εσύ) δεν σημαίνει απολύτως τίποτα γιατί ξέρω ότι ανήκω σε ένα 5%. Αν εσύ βγάζεις συμπεράσματα απ'το 5% τι να σου πω, οκ. Το πως βρίσκει, πάντως, τα θέματα η σχολική/φροντιστηριακή κοινότητα άσε να το κρίνουν αντικειμενικά οι καθηγητές, έχω μιλήσει με πολλούς απ'το πρωί και δεν είσαι ένας από αυτούς. Άσε τις δέσμες στη νεκρική ησυχία τους, δεν έδωσες με δέσμες, δεν γνωρίζεις πως είναι. Έδωσες κι εσύ Πανελλήνιες κι απ'οτι φαντάζομαι έδωσες και με τα 6 μαθήματα, όπως και σήμερα.
Η προσπάθειά σου ποια ακριβώς είναι; Να αποδείξεις ότι το 5% που γράψαμε σχεδόν άριστα είναι τα "μυαλά" και οι άλλοι είναι μαλάκες; Αν περιμένεις τις Πανελλήνιες να σου αποδείξουν πόσο μυαλό είσαι, τότε προφανώς δεν ξέρεις τι θα πει νοημοσύνη. Κι επιτέλους, άσε την καραμέλα, προετοιμασία, επιμονή, συνέπεια και συστηματικότητα εξετάζουν οι εισαγωγικές εξετάσεις, όχι εξυπνάδα.
καταρχην το ποσοστο των αριστουχω σε καμια περιπτωση δεν ειναι 5% ηρεμησε λιγο τοσο ηταν περσι που ηταν δυσκολα φετος γυρω στο 16% θα ειναι το ευρος 18-20 ποσοστο που αν δε γινει κατι το κουλο στα αλλα θα τιναξει την μπανκα στον αερα στις υψηλοβαθμες σχολες και οσο για αυτο που λες οτι δεν υπερηφανευεσαι και μονο που το λες δηλωνει κομπορρυμοσυνη εκμερους σου και εγωισμο
-----------------------------------------
Πες τα...

Δηλαδή rollingstones όλοι αυτοί που ξεσκίζονται τόσο καιρό στο διάβασμα και δεν κατάφεραν να περάσουν το 15 είναι μαθητές του 7 και του 8, ε;

Μάλλον έχεις καιρό να δώσεις εξετάσεις και ξέχασες πως είναι...ειδικά πανελλήνιες...ξέρεις δεν είναι το ίδιο απο το σπίτι σου.
αυτο σημαινει οτι διαβαζαν παπαγαλια οπως θα διαβαζαν ιστορια ειναι πολυ απλο
-----------------------------------------
Είναι τουλάχιστον γελοίο να προσπαθούν ορισμένοι, πάντως, να μειώσουν την προσπάθεια ενός που αρίστευσε και να βγάλουν άχρηστο έναν που απέτυχε πατώντας πάνω στα θέματα. Στην τελική ΚΑΘΕ χρόνο στα Μαθηματικά γράφεις ανάλογα με το τι ψυχή έχεις δώσει όλη τη χρονιά. Δεν υπάρχει θέμα τύχης.
δε μειωνει κανεις την προσπαθεια κανενος απλα ειναι κοινος τοπος οτι τα θεματα σημερα ηταν της πλακας δηλαδη ενας ο οποιος εγραφε το 2000 στα αστεια θεματα τοτε πρεπει να τον πουμε μεγαλο παιχτη σας λεω θα με θυμυθειτε δυστυχως τον αυγουστο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlakkheiM

Νεοφερμένος

Ο BlakkheiM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 115 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
τα θεματα σε σχεση με τα περσινα ηταν ευκολα.
αν ησουν διαβασμενος εγραΦΕς 15+
(εγω εκανα το 2ο λαθος:P...ναι,το προσπαθησα και το καταφερα!)
αυτο π δεν εχω καταλαβει ρε παιδια ειναι το εξης...
πως γινετε,ευκολα δυσκολα να βαζουν,παντα να υπαρχει ενα 30%
περιπου π γραφει κατω απο την βαση?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Καλα εχεις αδικο rollingstone και οντως μιλας πολυ απαξιωτικα εως και προκλιτικα.. Οχι επειδη δεν εγραψες φετος ηταν πανευκολα και περσι που εδωσες βαλανε τα αγγουρια.. τα φετινα ηταν πιστευω τα πιο πλουσια και αρκετα απαιτητικα γιατι τα ειχαν ολα.. μιγαδικους, fermay, rolle, bolzano, θμτ.. τα παντα ολα.. παντως ενας παιδι με πολυ καλη δουλεια ολον τον χρονο κ μια στοιχειωδη συνθετη σκεψη εφτανε και το 20 που περσι ισως να ηταν πιο δυσκολο.. αλλα οχι οτι φετος ηταν γελοια.. ελεος δηλαδη..
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από rolingstones;317951τι να σχολιασεις αφου τα περσινα ηταν ασυγκριτως πιο δυσκολα απο φετος και οπιος επιμενει να λεει το αντιθετο παει να πει οτι εθελοτυφλει[/quote:
Σιγα ρε που εθελοτυφλει..!!! Στα ιδια επειπεδα θα ειναι και φετος οι αριστουχοι με ισως μια μικρη ανοδο.. Και ολοι αυτοι που λενε οτι γραψανε 19-20 θα τους δουμε στο τελος.. Γιατι αν ηταν ετσι τοτε εμενα στην ταξη μου οι μισοι λεγανε οτι γραψανε απο 16-20.. Στο τελος ξυριζουν τον παπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ναι, αλλά και πάλι είναι ζήτημα προετοιμασίας. Αν κάποιος είχε δει το περσινό ερώτημα στο 4ο κι εσύ δεν το είχες ξαναδεί κι αυτός το έγραφε, δεν θα έπρεπε να πάρει όλα τα μόρια; Το θέμα είναι πόση εμπειρία έχεις αποκτήσει και πόσο ψύχραιμος είσαι την ώρα της εξέτασης ώστε να την καλέσεις επί τόπου. Για παράδειγμα, στο τελευταίο ερώτημα του 3 εγώ δικαιολόγησα πλήρως γιατί η εξίσωση μετά την απαλοιφή ισοδυναμεί με την αρχική, πράγμα που μου ήρθε από ασκήσεις που έκανα πριν πολλούς μήνες. Και, εντελώς άσχετο, οι περισσότεροι γνωρίζω ότι δεν το αιτιολόγησαν καν και απλώς απάλειψαν. Εγώ δεν πρέπει να πριμοδοτηθώ για την αιτιολόγησή μου; Νομίζω πως ναι, όλη η ουσία του ερωτήματος στην ισοδυναμία αυτών των εξισώσεων βρίσκεται.
Απλώς πιστεύω ότι το αιτιολόγησα επειδή είχα τη σχετική εμπειρία, όχι επειδή ήμουν αντικειμενικά καλύτερος από κάποιον που ξέχασε να το αιτιολογήσει.


Απορία: πού ακριβώς είναι το πρόβλημα με την ισοδυναμία, αν πάρεις τη συνάρτηση με την απαλοιφή (χωρίς παρονομαστές) και αφού κάνεις το Bolzano με το ξ ας πούμε να διαιρέσεις μετά χωρίς κανένα πρόβλημα αφού είναι 1<ξ<2 ;
Βγαίνει λύση στην εξίσωση που σου δίνει, χωρίς να χρειαστεί να αιτιολογήσεις ισοδυναμία εξισώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Καλα εχεις αδικο rollingstone και οντως μιλας πολυ απαξιωτικα εως και προκλιτικα.. Οχι επειδη δεν εγραψες φετος ηταν πανευκολα και περσι που εδωσες βαλανε τα αγγουρια.. τα φετινα ηταν πιστευω τα πιο πλουσια και αρκετα απαιτητικα γιατι τα ειχαν ολα.. μιγαδικους, fermay, rolle, bolzano, θμτ.. τα παντα ολα.. παντως ενας παιδι με πολυ καλη δουλεια ολον τον χρονο κ μια στοιχειωδη συνθετη σκεψη εφτανε και το 20 που περσι ισως να ηταν πιο δυσκολο.. αλλα οχι οτι φετος ηταν γελοια.. ελεος δηλαδη..
-----------------------------------------


Σιγα ρε που εθελοτυφλει..!!! Στα ιδια επειπεδα θα ειναι και φετος οι αριστουχοι με ισως μια μικρη ανοδο.. Και ολοι αυτοι που λενε οτι γραψανε 19-20 θα τους δουμε στο τελος.. Γιατι αν ηταν ετσι τοτε εμενα στην ταξη μου οι μισοι λεγανε οτι γραψανε απο 16-20.. Στο τελος ξυριζουν τον παπα...
ενταξει ρε φιλε τι να σου πω για ηρεμησεις τα θεματα ηταν πανδυσκολα ποσοστο επιτυχιας κατω του 1% πτωση σε ολες τις σχολες 1000 μορια ικανοποιημενος τωρα?απλα ελεος αρχιζει να μας υποτιμαται η νουμοσυνη ωρες ωρες
-----------------------------------------
και σιγα τα πολλα πραγματα το να εφαρμοσεις ενα θεωρημα ειναι απαιτητικο εσυ τι πιστευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
παιδια παροτι εδωσα περσι πανελληνιες...διαβαζοντας τα μνμτα σας με μεταφερατε παλι σε εκεινη τη θλιβερη θεση του 'υποψηφιου φοιτητη'...!πραγματικα σας ευχομαι να γραψετε οσο πιο καλα γινεται...γιατι δυστυχως ή ευτυχως(κατ εμε δυστυχως) ετσι θελησε το ελληνικο κατεστημενο να ενταξει τουσ φοιτητες στα πανεπιστημια..κατι που ωστοσο αναγνωριζεται σε μεγαλο βαθμο απο τα εξωτερικα πανεπιστημια!αυτο το τονιζω γι αυτους που ικαζουν για μια χαμηλη βαθμολογια στις πανελλαδικες.θελω να πω μια καλη βαθμολογια ,και δεν εννοω 19-20,μπορει να σας δωσει μια θεση σε παρα πολυ καλα πανεπιστημια!αλλα αυτο προυποθετει και αλλα..τεσπα αυτο ητν απλα μια πληροφορια!σε οτι αφορα τα μαθ κατ εγω με τα οσα θυμαμαι θα θα εδινα ενα βαθμο δυσκολιας 7.5-8/10!παιδια και παλι καλη επιτυχια σε ολους...και μην ακουτε κανενα καντε οτι καλυτερο μπορειτε εσεις για τους εαυτους σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
ενταξει ρε φιλε τι να σου πω για ηρεμησεις τα θεματα ηταν πανδυσκολα ποσοστο επιτυχιας κατω του 1% πτωση σε ολες τις σχολες 1000 μορια ικανοποιημενος τωρα?απλα ελεος αρχιζει να μας υποτιμαται η νουμοσυνη ωρες ωρες

και σιγα τα πολλα πραγματα το να εφαρμοσεις ενα θεωρημα ειναι απαιτητικο εσυ τι πιστευεις?

Εγω λεω οτι ενω ολοι σου λενε οτι εχεις αδικο εσυ επιμενεις.. Και δεν το λενε μονο τα παιδια που δωσαν αλλα και οι καθηγητες, εκτος βεβαια αν εισαι και πιο καλος και απο αυτους!!. Και δεν ειπα οτι ειναι πανδυσκολα φιλε μου, οτι θες διαβαζεις.. Ηταν μια μετρια προς δυσκολα πιστευω, χωρις το ερωτημα το απιαστο, αλλα με απαιτητικα ερωτηματα που το εγραφε ο πολυ καλα διαβασμενος και ο ψυχραιμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panozi

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αφού το είπαμε ότι η δυσκολία στα θέματα είναι υποκειμενική...Αλλά αυτό που μετράει είναι η ψυχραιμία... και διαίρεση να σου βάλουν στης πανελλήνιες από το άγχος σου μπορέι να την κάνεις λάθος..Το σύστημα δυστηχώς κρίνει όχι τόσο τις γνώσεις αλλά την ψυχολογία π έχεις εκείνη την στιγμη,,Αυτααααααααααα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ok και εγώ τα έλυσα περιμένω γύρω στο 98 και???Εγώ πριν δυο χρονια μαθηματικά έγραψα στο σχολειό 08...πέρυσι 16...φέτος κοντά 20..Τον βαθμό του ο καθένας τον κρατάει για τόν εαυτό του και με τα δικά του standrars θα κρίνει.Εγώ στην αρχή της χρονιας έλεγα "έλα ρε και 16 καλά είναι" αλλα έγραψα σχεδόν 20..Ξεπέρασα τον ευατό μου!!..και είμαι χαρούμενος:D και 17 και 16 να έγγραφα δεν θα είχα πρόβλημα..Δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα..ούτε έχουν σχέση με το διάβασμα τα μαθηματικά στο ελάχιστο..Ένας μαθητής που του κόβει λίγο,γραφει!!..90% μυαλό θέλουν και το λέω για αυτούς που θα δώσουν του χρόνου..Δεν
μπαίνουν δύσκολα και εύκολα θέματα,μπαίνουν θέματα που "χτυπάνε" τους παπαγάλους,θέματα έξυπνα δηλαδή..,είναι δυνατόν ένας που παπαγαλίζει να μπορέσει στο πανεπιστήμιο να πάει καλά στα ανώτατα μαθηματικά...εάν το θέμα είναι να περνάμε τώρα τα μαθηματικά με 20 να το παίζουμε διάνοιες και στο πανεπιστήμιο αύριο να περνάμε τα μαθηματικά με 6 τι νόημα έχει...διάνοια δεν είναι κανεις..υπάρχουν και αυτοί και θα ξεχωρίσουν στο πανεπιστήμιο..Δεν κρίνετε φέτος


Καλά αποτελέσματα σε όλους!!!!Και σε όσους δεν έγραψαν αυτό που ήθελαν μην σας παίρνει από κάτω είδα σήμερα συμμαθητές να κλαίνε..Ήρεμα έχουμε αλλα 3 μαθήματα μην χαλάτε την ψυχολογία σας
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
ρολιν πραγματικα εισαι πολυ προκλητικος!!!εχω διαβασει ολη τη συνομιλια και πραγματικα δεν σε εχω δει να υποχωρεις εφοσον βλεπεις οτι δεν σε σηκωνει το κλιμα...!και εφοσον επικαλεισαι τη δημοκρατια...την αποψη σου την ειπες!το μονο που καταφερνεις ειναι να δημιουργεις αρνητικες εντυπωσεις...αν θες κατι τετοιο συνεχισε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Νταξει εγω παντως πιστευω οτι τα σημερινα θεματα δεν θελαν και μυαλο μην λεμε οτι θελουμε.. και μια χαρα ευνοησαν τους παπαγαλους επισης η τους πολυ καλα διαβασμενους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top