[15/5/2009] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ρε παιδιά λογικό να ξεχάσουμε τον τίτλο μες στο άγχος εκεί ΈΛΕΟΣ

πάντως στεναχορέθηκα λίγο, τέλεια περήληψη όλες τις λεξιλογικές και βλέπω μια έκθεση

οτι να ναι

το θέμα πραγματικά δε το μελέτησα μελέτησα όλα τα άλλα εκτός από αυτό με το βιβλίο, καλά αυτό περσινό θέμα δεν είναι;
Kαι εγω το ιδιο... Ειναι θεμα Β' Λυκειου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά τι λέει εδώ πέρα; Αυτό που αναλύει στο 2ο ζητούμενο είναι η υπολογιστές στην εκπαίδευση και την ενημέρωση. Προτείνω να σταματήσετε να δίνετε προτεινόμενες λύσεις γιατί ο καθένας βγάζει στο διαδίκτυο ότι του κατέβει και αγχώνετε χωρίς λόγο τους μαθητές. Θα δοθούν σωστές απαντήσεις από το υπουργείο.

Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει τυπικά δομημένη απάντηση στο συγκεκριμένο μάθημα, υπάρχει μόνο στις ασκήσεις, όχι στην παραγωγή λόγου. Και τυπικές λύσεις να δώσει το Υπουργείο, είναι κατ'εξοχήν το μάθημα του οποίου ο βαθμός εξαρτάται απ'το διορθωτή και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι τα πήγα ούτε καλά ούτε κακά..Αρκετά ελεύθερο θεωρώ το θέμα της έκθεσης (ήμουν ένας απ τους λίγους στο Λύκειο μου που ξέφυγαν απ' το όριο των λέξεων) και πολύυυυυυυυυυυυ κουλό..όσο για την περίληψη είχε αρκετά μπλα μπλα στην πρώτη παράγραφο που μου βγήκε δύσκολα μετά από ένα 20λεπτό ενώ οι άλλες 2 παράγραφοι μου πήραν γύρω στα 3 λεπτά η καθεμιά..Ασκήσεις εκτός από το Β4 μου φάνηκαν σχετικά εύκολες..
Καλή συνέχεια σε όλους μας μιας και από δώ και πέρα ξεκινάν τα δύσκολα..:no1:


Υ.Γ Αυτό το ετερόφωτος έκανα χοντρή μ*λ*κι* και το γραψα ομόφωτος..Δεν πήγε το μυαλό μου καθόλου στο αυτόφωτος ρε γμτ...χιχιχι!!:jumpy::jumpy::):P:no1:

Και εγώ ομόφωτος έβαλα,μ*λ*κ*α ?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όλη η θεματολογία του Λυκείου θεωρείται ύλη. Και το βιβλίο της Α' Λυκείου είναι.
-----------------------------------------
Και εγώ ομόφωτος έβαλα,μ*λ*κ*α ?:(

Έπρεπε να μπείτε στο κείμενο και να το δοκιμάσετε ως αντίθετο βασικά. Εγώ έβαλα το ανεξάρτητος, είδα ότι κόλλησε και το έβαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Έκανα τρελή βλακεία στην ενεργητική παθητική. Τα έβαλα ανάποδα!! Έχω επίσημες(ας πούμε) λύσεις απο το φροντιστήριό μου.Αν θελήσει κάποιος κάτι... Πάντως παιδιά εμένα με δυσκόλεψε να συνδέσω το πρώτο ερώτημα με το δεύτερο στην έκθεση..
Αντικειμενικά δεν ήταν δύσκολα, αλλά ούτε και γελοία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
το ομόφωτος είναι σωστό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
λογω ορθογραφιας εννοεις???οχι κανονικα το εγραψα....δεν σ'αρεσει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alreena

Νεοφερμένος

Η Alreena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
λογω ορθογραφιας εννοεις???οχι κανονικα το εγραψα....δεν σ'αρεσει???


Αν το γραψες σωστά μια χαρά! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
εάν είναι σωστό σαν απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

slalom

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σχετικά με την άσκηση Β4

Ζητούσε να αναγνωρίσουμε το είδος της σύνταξης (ενεργητική/παθητική) και να μετρέψουμε την πρόταση στο άλλο είδος.

Εγώ ΔΕΝ έγραψα αν πρόκειται για ενεργητική ή παθητική σύνταξη, όμως μετέτρεψα σωστά (αφού έλεγε να ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΤΕ, όχι να γράψετε!)
Ακόμη μετέτρεψα ως εξής:
α) γιατί η πιθανή ύπαρξη αυθεντίας, με τρόπο πάντως ελέγξιμο, δεν περιφρουρείται από καμία αστυνομική δύναμη
β) Ο άνθρωπος δεν θα χάσει τη μάχη ενόσω εξασφαλίζεται η ύπαρξη καταφυγής του Λόγου, το βιβλίο.

Από τα 6 μόρια που έπιανε η άσκηση πόσα δικαιούμαι;

Κατά τ' άλλα τα θέματα ήταν βατά, αν εξαιρέσουμε τη σύνδεση που έπρεπε να γίνει ανάμεσα στα 2 ζητούμενα της έκθεσης. Θα δείξει... Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, δεν υπάρχει τέτοια λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ευκολα ηταν ετσι???????????μια χαρα...αντε να δουμε...εγω το ετεροφωτος-αυτοφωτος το εκανα παραλληλισμο με τη βιολογια..αυτοτροφο-ετεροτροφο!!!χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
και γω ομοφωτος εβαλα :lol:
Λαθος ειναι φυσικα.

Το μονο λαθος μου στα λεξιλογικα :jumpy:
Μια χαρα τα πηγαμε!:)
Εγω προλαβα και καθαροεγραψα την εκθεση οποτε δεν υπαρχει προβλημα με μουτζουρες.

Μακαρι τωρα να βαλουν παλουκια στα μαθηματικα γενικης.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
καλεεεε γιατι να βαλουν παλουκια????αντε να ειναι 1-2 τα δυσκολα..βατα θα ναι πιστευω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδιά, κατά τη γνώμη μου τα 2 ας πούμε ζητούμενα στην παραγωγή λόγου συνδέονται μεταξύ τους. δεν γίνεται και αλλιώς, διότι έτσι θα είχαμε 2 εκθέσεις στην ουσία!

πολύ σημαντικό και αυτό που λέει ο miv, ότι συνώνυμα-αντώνυμα βγαίνουν από το ΝΟΗΜΑ που έχουν στο ΚΕΙΜΕΝΟ, και όχι γενικά (διότι έτσι πολλαπλασιάζονται οι πιθανές απαντήσεις)

γενικά εύκολο το διαγώνισμα, με την περίληψη να τσιμπάει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ,τέλεια τα πάω.
Λάθος στον Βολταίρο.Λάθος στο ΟΜΟΦΩΤΟΣ,λάθος στο συνώνυμο ΦΡΟΝΥΜΑ.

Εντάξει .... !!!!:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και συνδέονται, αλλά η μαγκιά να τα συνδέσεις. Στην ουσία εγώ έκανα τη μετάβαση ως εξης. Στο πρώτο ζητούμενο ανέλυσα τα αίτια σε όλες τις πιθανές διαστάσεις και ως τελευταίο λόγο ανέπτυξα την ανάπτυξη των ηλεκτρονικών ΜΜΕ και την προσκόλληση των νέων με αυτά. Και κατόπιν πέρασα στο δεύτερο ζητούμενο από αυτό ακριβώς το σημείο.

Όσον αφορά τα συνώνυμα-αντώνυμα.
-Αν είναι όντως συνώνυμο/αντώνυμο αλλά δεν κολλάει στο κείμενο, δεν έπεται ότι θα το δεχτούν, μπορεί ναι, μπορεί όχι.
-Αν όμως κολλάει στο κείμενο, ακόμη κι αν σαν δύο ανεξάρτητες λέξεις δεν φαίνεται να έχουν σχέση συνώνυμης-αντώνυμης, τότε είναι υποχρεωμένος να το δεχτεί και θα το κάνει.
Κριτήριο γι'αυτά είναι 100% η σχέση με το κείμενο και μετά όλα τα υπόλοιπα, γι'αυτό και όλες οι λέξεις χρησιμοποιούνται στο κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
. Πάντως παιδιά εμένα με δυσκόλεψε να συνδέσω το πρώτο ερώτημα με το δεύτερο στην έκθεση..

Και εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά σε αυτήν την σύνδεση.. Απλά παρουσίασα το δεύτερο μέρος σαν έμμεσο αίτιο(το έγραψα τελευταίο στα αίτια) για το πρώτο και στη συνέχεια το ανέλυσα.
Τα θέματα δεν τα λέει κανείς δύσκολα, ήταν πολύ βατά. Πάντως πιστεύω μας ευνόησε αρκετά το γεγονός ότι η κατανομή των μορίων ήταν 60-40.

Αντε παιδιά, καλή συνέχεια σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ελα βρε Trolen δε μπορειιι!!!!!μην πτοεισαι!!!οσο για το φρονημα,ηταν δυσκολουλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top