[15/5/2009] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το δυσκολότερο τουλάχιστον απ΄το 2005. Δεν ήταν ξεκάθαρο, η αφόρμηση του θέματος απ'την καταστροφή των βιβλίων παγίδεψε πολλούς να μιλήσουν για τη βία με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η σύνδεση με το δεύτερο ζητούμενο. Δεν ήταν εύκολο θέμα, ας μη λέμε ό,τι θέλουμε. Όσον αφορά την περίληψη και το κείμενο, δε μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν ήταν εύκολα, επίσης.
Και σαφώς ήταν πολύ δυσκολότερο απ'το περσινό, ίδιο επίπεδο κειμένου, αλλά το περσινό θέμα της Έκθεσης ήταν πολύ πιο ξεκάθαρο από αυτό. Δεν ξέρω πάντως αν ευσταθούν τα περί ελευθέρου θέματος, εγώ το είδα πολύ συγκεκριμένο, απλά είχε την παγίδα ότι μπορούσες να πας σε άσχετα μονοπάτια, δεν σημαίνει ότι ήταν ελεύθερο.
-----------------------------------------
Τα θέματα μέχρι την Έκθεση χαρακτηρίζονται από μένα ως εύκολα. Ούτε η περίληψη ήταν κάτι το ιδιαιτέρως δύσκολο κατανοητό το κείμενο ασκήσεις εύκολες.Η έκθεση ήταν ότι να ναι γιατί είχε δυο ασυνάρτητα εκ πρώτης όψεος ζητούμενα αλλά με λίγο σκέψη νομίζω ένα 30 /40 μπορούσεςνα το καταφέρεις. johngreekmad όταν έρθει η ώρα να γράψεις πανελλάδικές και το πιο εύκολο να ναι με το άγχος που έχεις όταν παίρνεις τα θέματα τρελαίνεσαι. Με το που είδα την έκθεση και μέχρι να κάνω το διάγραμμα μπας και κατεβάσω καμιά ιδέα να δώσω ενότητα στο κείμενο μου ήμουν άσπρος σαν το πανί. Κράτα μικρό καλάθι ποτέ δεν ξέρεις:P

40 είναι ούτως ή άλλως το Άριστα.


Ξεπέρασα πολύ ελαφρώς το όριο λέξεων στην Έκθεση (περίπου 600-700), αλλά δεν παίζει ρόλο αυτό, ούτε αν είναι περισσότερες, ούτε αν είναι λιγότερες, αν η Έκθεση είναι καλή στις άλλες παραμέτρους. Η έκταση είναι κριτήριο βαθμολόγησης αποκλειστικά και μόνο στην Περίληψη. Δεν θα επηρεάσει, επίσης, αν δεν σεβαστείτε το πλαίσιο (τίτλος κλπ), αρκεί να έχετε σεβαστεί τα άλλα απαιτούμενα του άρθρου (ΚΑΜΙΑ διαχρονική αναφορά, όλα επίκαιρα και μάλιστα με έμφαση). Το πολύ, ας πούμε 2-3 μόρια να κόψουν σε τέτοια περίπτωση. Όχι ότι είναι λίγα αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Το δυσκολότερο τουλάχιστον απ΄το 2005. Δεν ήταν ξεκάθαρο, η αφόρμηση του θέματος απ'την καταστροφή των βιβλίων παγίδεψε πολλούς να μιλήσουν για τη βία με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η σύνδεση με το δεύτερο ζητούμενο. Δεν ήταν εύκολο θέμα, ας μη λέμε ό,τι θέλουμε. Όσον αφορά την περίληψη και το κείμενο, δε μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν ήταν εύκολα, επίσης.
Και σαφώς ήταν πολύ δυσκολότερο απ'το περσινό, ίδιο επίπεδο κειμένου, αλλά το περσινό θέμα της Έκθεσης ήταν πολύ πιο ξεκάθαρο από αυτό. Δεν ξέρω πάντως αν ευσταθούν τα περί ελευθέρου θέματος, εγώ το είδα πολύ συγκεκριμένο, απλά είχε την παγίδα ότι μπορούσες να πας σε άσχετα μονοπάτια, δεν σημαίνει ότι ήταν ελεύθερο.


+100
Αλλα έλεος,το κρατάω μανιάτικο αυτό με τον Βολταίρο.:timoria::timoria::timoria::timoria::timoria::timoria::mpam::mpam::mpam::mpam::whatever::whatever::whatever::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
παιδιά στο περιφρουρώ έγραψα ελέγχω.. σωστό είναι? βλακεία μου...... :(

Και βέβαια είναι σωστο! Οχι επειδη το εγραψα και εγω,αλλα γιατι το είπε κ ο καθηγητης μου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
ρε μιχαλη οπως ειχα ξαναπει παλιοτερα μην ειμαστε των ακρων οχι και πιο δυσκολα απο περσι μην τρελαθουμε τελειως το κειμενο περσι δεν εβγαζες νοημα και η παραδοση ηταν ενα θεμα που δε μπορουσες να μιλησις ευκολα δε λεω οτι ηταν αστεια τα θεματα οπως λενε καποια παπαγαλακια της κυβερνησης ενοψει ευροεκλογων αλλα σε καμια περιπτωση πιο δυσκολα απο περσι:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
εγώ συμφωνώ με τον Μιχάλη ποιο δύσκολα απο πέρυσι γιατί δεν υπήρχε κυρίως η σαφήνεια του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, ο Βολταίρος λιγάκι σπαστικός, έγραψα ότι τον χρησιμοποιεί για να τονίσει ότι στην εποχή μας η αξία του βιβλίου για την πολιτισμική αναβάθμιση είναι...μπλα μπλα....αλλά εντάξει, τον εντόπισα τουλάχιστον, έγραψα κι αυτό, οπότε το πολύ 2 μόρια να κόψουν.
Σαν ασκήσεις, πάντως, ξεφτίλα, αυτό μπορώ να το πω κι εγώ. Δεν ήταν ιδιαίτερες. Σχετικά με την παθητική κι ενεργητική, είχα ακούσει για κάποιο σεμινάριο που έγινε στους διορθωτές και αναφέρθησαν κάτι τέτοια, αλλά ομολογουμένως η διαθέσιμη θεωρία του μαθήματος θα μπορούσε να δώσει ασφαλώς δυσκολότερες ασκήσεις και μάλιστα πολύ δυσκολότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-maria

Νεοφερμένος

Η anna-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις να μου πει αν στο περιφρουρω ειναι σωστο το περιπολω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zangetsu18

Νεοφερμένος

Ο Zangetsu18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
εμενα ρε παιδεσ μου φανηκαν βατα τα 8εματα...
8α τα χαρακτηριζα μετρια προσ λιγο δυσκολα...
α τιτλο εβαλα αλλα οχι και τοσο καλο...
νομιζω εβαλα "Καταστροφη των Βιβλιων"
τι λετε?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι τα πήγα ούτε καλά ούτε κακά..Αρκετά ελεύθερο θεωρώ το θέμα της έκθεσης (ήμουν ένας απ τους λίγους στο Λύκειο μου που ξέφυγαν απ' το όριο των λέξεων) και πολύυυυυυυυυυυυ κουλό..όσο για την περίληψη είχε αρκετά μπλα μπλα στην πρώτη παράγραφο που μου βγήκε δύσκολα μετά από ένα 20λεπτό ενώ οι άλλες 2 παράγραφοι μου πήραν γύρω στα 3 λεπτά η καθεμιά..Ασκήσεις εκτός από το Β4 μου φάνηκαν σχετικά εύκολες..
Καλή συνέχεια σε όλους μας μιας και από δώ και πέρα ξεκινάν τα δύσκολα..:no1:


Υ.Γ Αυτό το ετερόφωτος έκανα χοντρή μ*λ*κι* και το γραψα ομόφωτος..Δεν πήγε το μυαλό μου καθόλου στο αυτόφωτος ρε γμτ...χιχιχι!!:jumpy::jumpy::):P:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε επίπεδο θεματολογίας το ίδιο πράγμα είναι με πέρσι, δεν υπάρχει πιο κλασικό θέμα απ'την παράδοση και το βιβλίο. Η σαφήνεια του θέματος, πάντως, δεν έχει καμία απολύτως σχέση, μακάρι να διαψευστώ, αλλά υπάρχουν χιλιάδες παιδιά που έχουν ξεφύγει απ'το θέμα, μπορεί κι εγώ. Δεν ήταν σαφές θέμα, ήταν σύνθετο και μεγάλο, έπρεπε, εκτός των άλλων, να κάνεις και τη μετάβαση και ήταν απο κεινα τα θέματα που με την πρώτη ματιά τα βλέπεις εύκολα και μετά καταλαβαίνεις τι κρύβανε. Το περσινό θέμα ήταν μονοσήμαντο, δεν υπήρχαν περιθώρια παρανόησης, το μόνο ζήτημα ήταν να ξέρεις ιδέες, τις οποίες ομολογουμένως δεν έδινε το κείμενο. Σε επίπεδο λόγου το ίδιο πράγμα ήταν το κείμενο, για να μη μπορούσες να καταλάβεις το 90% του Σεφέρη, θα έπρεπε απλά να μην ξέρεις ελληνικά.
-----------------------------------------
Μα, δεν ήταν η καταστροφή των βιβλίων το θέμα, αυτό ήταν απλά η αφορμή του θέματος. Κι αυτό ακριβώς εννοώ με όσα λέω παραπάνω, ο στόχος δεν ήταν να επικεντρωθείς εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KATARINA

Νεοφερμένος

Η KATARINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
καλησπερα ο εξεταζομενος μπορει να απαντησει στις ασκησεις με οποια σειρα θελει, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι. Αρκεί να δηλώνει ποια ερώτηση απαντάει κάθε φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ξεχασα τον τιτλο ρε γμτ !! :( Ποσο υπολογιζετε να κοψουν γι'αυτο ? Οχι πολυυυ εεε ?? :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!..evaki..!!!

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ έβαλα τίτλο : Βιβλίο: Υποτιμημένο, αλλά ανεκτίμητο.
Καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ:
'ΕΚΔΙΚΙΣΗ' ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εύκολα ήταν σχετικά...εγώ τη μόνη βλακεία που έκανα είναι ότι ξέχασα να βάλω τίτλο(ζήταγε άρθρο) πόσο θα μου κόψουν από αυτό?:(

Γεια σας παιδιάαααα! Έδωσα και γω σήμερα Έκθεση, μετά από 7 χρόνια! Πλάκα είχε. Γενικά από τον τίτλιο δε σου κόβει πολλά. Εγώ να φανταστείς μέχρι πριν μου αρπάξουν το γραπτο από το χέρι δεν είχα βρει τίτλο και έγραψα το θεϊκό "Μαθητικά Βιβλία: Πυρ και μανία!". Καταπληκτικό; :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xenofon

Νεοφερμένος

Ο Xenofon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Καλά τι λέει εδώ πέρα; Αυτό που αναλύει στο 2ο ζητούμενο είναι η υπολογιστές στην εκπαίδευση και την ενημέρωση. Προτείνω να σταματήσετε να δίνετε προτεινόμενες λύσεις γιατί ο καθένας βγάζει στο διαδίκτυο ότι του κατέβει και αγχώνετε χωρίς λόγο τους μαθητές. Θα δοθούν σωστές απαντήσεις από το υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alreena

Νεοφερμένος

Η Alreena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

Maraki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Που το βρήκαν το θέμα!! έλεος... πολυ ασαφές το δεύτερο ερώτημα της έκ8εσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSayian

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες!!Ελπίζω πως έγραψα καλά αν και με την έκθεση δεν μπορώ να πω σε καμία περίπτωση βαθμό!!ΤΑ θέματα ήταν εύκολα μην τρελαθούμε και τελείως αλλά οχι της πλάκας!Στο σχολείο μου είχαμε μεγάλη κουβέντα για το αν η ευθύνη έχει αντώνυμο την ανευθυνότητα και κάποιοι υποστήριζαν οτι είναι αντώνυμο της υπευθυνότητας!Εγω νομίζω πως είναι σωστό!!Το κείμενο δεν το λες γελοίο αλλά ούτε και τίποτα τρομερά δυσνόητο!!ΤΟ θέμα τώρα..πιστεύω πως δεν έχουν και πολύ σχέση τα δυο υποερωτήματα που ζήταγε!Στο πρώτο πάντως εγω το έκλαμβα σχεδόν σαν να πούμε για το εκπαιδευτικό σύστημα!!Για τίτλο έβαλα "ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΟΙ: ΜΑΘΗΤΕΣ Η ΠΑΙΔΕΙΑ?" Πως σας φαίνετε?καλά ο τίτλος δεν παίζει και κανα τρομερό λόγο αρκεί να υπάρχει!Πάντως εγω δεν είχα καθόλου άνχος!Πιστεύω πως απ τις 60 μονάδες των ασκήσεων κ περίληψη πήρα στην χειρότερη ενα 40/60 και ενα 20/40 τουλάχιστον απο έκθεση!!Αμα δείτε με τι ποσοστό βαθμολογούν θα πάθετε οπότε μην βαθμολογείτε τον εαυτό σας χαλαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top