[15/5/2009] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

slalom

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σχετικά με την άσκηση Β4

Ζητούσε να αναγνωρίσουμε το είδος της σύνταξης (ενεργητική/παθητική) και να μετρέψουμε την πρόταση στο άλλο είδος.

Εγώ ΔΕΝ έγραψα αν πρόκειται για ενεργητική ή παθητική σύνταξη, όμως μετέτρεψα σωστά (αφού έλεγε να ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΤΕ, όχι να γράψετε!)
Ακόμη μετέτρεψα ως εξής:
α) γιατί η πιθανή ύπαρξη αυθεντίας, με τρόπο πάντως ελέγξιμο, δεν περιφρουρείται από καμία αστυνομική δύναμη
β) Ο άνθρωπος δεν θα χάσει τη μάχη ενόσω εξασφαλίζεται η ύπαρξη καταφυγής του Λόγου, το βιβλίο.

Από τα 6 μόρια που έπιανε η άσκηση πόσα δικαιούμαι;

Κατά τ' άλλα τα θέματα ήταν βατά, αν εξαιρέσουμε τη σύνδεση που έπρεπε να γίνει ανάμεσα στα 2 ζητούμενα της έκθεσης. Θα δείξει... Καλή συνέχεια!

Έχει κανείς άποψη πάνω στο θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
εντάξει εκεί που νόμιζα οτι όλα μια χαρά τα πήγα ! @@ ! @@ ! @@ ! Όσο πάω και συζητάω βλέπω και άλλα λάθη,δηλαδή εντάξει ? μα,τόσο τύφλα με το άγχος ?ΕΛΕΟΣ ΓΑΜΩΤΟ!:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σαφώς και συνδέονται, αλλά η μαγκιά να τα συνδέσεις. Στην ουσία εγώ έκανα τη μετάβαση ως εξης. Στο πρώτο ζητούμενο ανέλυσα τα αίτια σε όλες τις πιθανές διαστάσεις και ως τελευταίο λόγο ανέπτυξα την ανάπτυξη των ηλεκτρονικών ΜΜΕ και την προσκόλληση των νέων με αυτά. Και κατόπιν πέρασα στο δεύτερο ζητούμενο από αυτό ακριβώς το σημείο.


θεός, και εγώ αυτό ακριβώς έκανα. :P
ανάπτυξη των αιτίων μίσους απέναντι στα βιβλία με τελευταία την προσκόλληση στα ηλεκτρονικά μέσα και με βάση αυτό, τρόπους γόνιμης συνεργασίας των 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alreena

Νεοφερμένος

Η Alreena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Έχει κανείς άποψη πάνω στο θέμα;

Καταρχάς έπρεπε να δηλώσεις για τη σύνταξη πρόκειται και υποθέτω 1 μόριο για κάθε πρόταση.
Δεύτερον εκτός από μετατροπή σύνταξης εσύ άλλαξες τις προτάσεις!!!:nono:


Edit άκυρο η αλλαγή σύνταξης, σωστά πήγες μόνο τα 2 μόρια υπολόγισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καταρχάς έπρεπε να δηλώσεις για τη σύνταξη πρόκειται και υποθέτω 1 μόριο για κάθε πρόταση.
Δεύτερον εκτός από μετατροπή σύνταξης εσύ άλλαξες τις προτάσεις!!!:nono:

το να αλλάξεις τη σειρά των προτάσεων και να βγαίνει νόημα, δεν είναι λάθος.
λάθος είναι να αλλάξεις τις λέξεις με δικές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
λογικά είμαι ο μοναδικός εδώ που τα μπέρδεψε και έχασε τόσα μόρια :(:(:(:( θα πάω να κάτσω στην γωνία μόνος μου ! καλή συνέχεια παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ παρόλο που όλη τη χρονιά έκανα πάνω απο 40 εκθεσεις, σήμερα το ξεφτίλισα...

Έκανα την περίληψη, έκανα τις μεταφορές και άφησα το τελευταίο θέμα πριν την έκθεση (ενεργητική-παθητική) για μετα..
Έκανα την έκθεση και στο τέλος διαπίστωσα ότι είχα κανει μεγάλο λάθος και ημουν τελειως εκτός θέματος. Μα μιλάμε για 200 λέξεις...Το έσβησα με ένα Χ και εκεί με έπιασε απόγνωση.....Δεν κατέβαινε τίποτα...Μονο που δεν κλαιω ρε παιδιά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το σημαντικό, πάντως, ήταν να μην ξεχάσεις το ποιητικό αίτιο στη μετατροπή σε παθητική, το "από την αστυνομία" ή κάτι τέτοιο που έλεγε. Αλλά εντάξει, τι να λέμε, μπορεί να μην είχε ξαναπέσει κάτι τέτοιο, αλλά ήταν δωράκι νομίζω, πραγματικά ερώτηση Δημοτικού.

Έλα ρε συ, αυτό δεν το κάνεις σε καμία περίπτωση. Κι εμένα πήγε να μου ξεφύγει σε κάποιο σημείο, αλλά με κάτι σπόντες το μετέτρεψα σε "μεταβατική παράγραφο" και στην επόμενη το έσωσα. Δεν διαγράφεις τίποτα, αυτό χαλάει τη ροή και δεν είναι εύκολο να ξανακάνεις τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
λογικά είμαι ο μοναδικός εδώ που τα μπέρδεψε και έχασε τόσα μόρια :(:(:(:( θα πάω να κάτσω στην γωνία μόνος μου ! καλή συνέχεια παιδιά.

τιιιιιι;;;;
ειλικρινά μην το κάνεις αυτό, μην σκέφτεσαι έτσι!
διάβασε το μάθημα επιλογής σου τώρα ή όποιο θες και ξέχνα την έκθεση και τί έκανες.!
βασικά είναι βλακεία που το συζητάμε εδώ...τελείωσε η έκθεση, πάμε για άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργοσ+Γεωργια

Νεοφερμένος

Η Γάκης+Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
:D Εγω εγραψα πολυ καλα!!!! και τιτλο εβαλα,και σωστα τισ μετατροπεσ,και ολα!!!! στη περιληψη ζοριστηκα λιγακι,αλλα ολα καλα!!!!!!!!!!! ελπιζω σε καλη βαθμολογηση!!!:):jumpy::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Με 126 λέξεις στη περιληψη κόβουν κάτι, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και ναι, βασικά έληξε, πως το λένε. Ό,τι γράψαμε γράψαμε, δεν έχει νόημα, πάμε για το επόμενο, ούτως ή άλλως σε 15 μέρες θα έχουν τελειώσει όλα και θα δούμε. Καλή τύχη σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδιαααααααααααα μη πτοεισται!!!!!!!το αποτελεσμα θα δειξει!!!!τα εχω ξαναπερασει κ ξερω χεχε....μην κανετε υποθεσεις αποτυχιας απο τωρα....εχουν φαει χαστουκια πολλοι που νομιζαν πως τα ειχαν παει καλα κ αλλοι πηγαν καλυτερα...μην αγχωνεστεεεεεε...τωρα κοιταμε τη βιολογια,ετσι?????????:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
τιιιιιι;;;;
ειλικρινά μην το κάνεις αυτό, μην σκέφτεσαι έτσι!
διάβασε το μάθημα επιλογής σου τώρα ή όποιο θες και ξέχνα την έκθεση και τί έκανες.!
βασικά είναι βλακεία που το συζητάμε εδώ...τελείωσε η έκθεση, πάμε για άλλα.

Σκέφτομαι έτσι γιατί εκεί που χάρηκα οτι τα πήγα καλά γιατί φέτος δίνω 2η φορά,και είπα οτι επιτέλους έπιασε τόπο το διάβασμα μου ,τσουπ το 1 λάθος μετά το άλλο εκεί που υπολόγιζα γύρω στο 15 τώρα..........:(:(:(:(:(:(
όπως είπα η γωνία μου αξίζει και να περιμένω με ηττοπάθεια το επόμενο μάθημα.:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Με 126 λέξεις στη περιληψη κόβουν κάτι, έτσι;
αν ειναι καλη κ περιληψη δεν θα σου κοψουν!!!!αλλα κ παλι +20 ή -20 δεν ειναι κ τιποτα σπουδαιο...τωρα εξαρταται απο τον εξεταστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σκέφτομαι έτσι γιατί εκεί που χάρηκα οτι τα πήγα καλά γιατί φέτος δίνω 2η φορά,και είπα οτι επιτέλους έπιασε τόπο το διάβασμα μου ,τσουπ το 1 λάθος μετά το άλλο εκεί που υπολόγιζα γύρω στο 15 τώρα..........:(:(:(:(:(:(
όπως είπα η γωνία μου αξίζει και να περιμένω με ηττοπάθεια το επόμενο μάθημα.:'(:'(


κάποιου είδους πλάκα κάνεις...
ξεκόλλα!
όλα καλά θα πάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ παιδιά τα βρήκα αρκετά εύκολα τα θέματα.. Η αλήθεια είναι οτι περίμενα κάτι δυσκολότερο. Το μόνο λάθος που έκανα είναι το φρόνημα, όπου έβαλα ψυχή!!:P

Και στην έκθεση πρέπει να ξεπέρασα λίγο το όριο των λέξεων αλλά δεν πειράζει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
κάποιου είδους πλάκα κάνεις...
ξεκόλλα!
όλα καλά θα πάνε!

Δεν κάνω καθόλου πλάκα μετά απο όσα πέρασα φέτος και πίστεψε με πέρασα πάρα πολλά και προσπάθησα τόσο,και να βλέπω να μου πετάγετε το 1 χαστούκι μετά το άλλο ?Δηλαδή εντάξει εγώ στην προηγούμενη μου ζωή έπρεπε να βασανίζω κάποιον...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!Eua!!!

Νεοφερμένος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σκέφτομαι έτσι γιατί εκεί που χάρηκα οτι τα πήγα καλά γιατί φέτος δίνω 2η φορά,και είπα οτι επιτέλους έπιασε τόπο το διάβασμα μου ,τσουπ το 1 λάθος μετά το άλλο εκεί που υπολόγιζα γύρω στο 15 τώρα..........:(:(:(:(:(:(
όπως είπα η γωνία μου αξίζει και να περιμένω με ηττοπάθεια το επόμενο μάθημα.:'(:'(

κι γω δευτερη δινω...αλλα ειναι αυτο που λεω!!μην βγαζεις συμπερασμα ακομη!!!!!!περιμενε να δεις τα αποτελεσματα κ μη πτοιεισααιιιιιι!!!!!!!!!!κοιτα τα υπολοιπα τωρα σαν υπηρχε η εκεθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top