[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 149)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 7 4.7%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 18 12.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 39 26.2%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 21 14.1%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 3 2.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 60 40.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Καλα ειναι πολυ ειρωνικο αυτο που συμβαινει!Ολοι κοιταζουν τις 2 μοναδουλες(αυτες βεβαια λογω ανταγωνισμου και επειδη ολοι αντιμετωπιζουν τα ιδια κανουν τη διαφορα) απο τα συνωνυμα-αντωνυμα μην χασαν καμια κατακλειδα που δεν πιανει τπτ και κανα βαθμο απο την εκθεση αντε και απο την παραγραφο(που αν εχεις κανει εξασκηση τα γραφεις γαι την πλακα αυτα)!Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!Τουλαχιστον σεβαστειτε εμας τους περσινους υποψηφιους που δεν ξεραμε καν αν ειμαστε εντος θεματος και μιλαμε για 40 μοναδες η τουλαχιστον για 20 μοναδες που σημαινει ολικη καταστροφη και βαθμοι σαν το 17 στην εκθεση μας φαινονταν απιαστο ονειρο!Βεβαια θα πειτε οτι τα ιδια αντιμετωπιζουν ολοι οι υποψηφιοι οποτε ποια η διαφορα να ανταγωνιζονται φετος τα 17αρια με τα 18αρια και τα 19αρια και ποια περυσι τα 14αρια με τα 15αρια και τα 16αρια αφου οι βασεις καθοριζονται συγκριτικα με το ποσο εγραψαν οι αλλοι!Δηλαδη η πιθανοτητα να πεσεις εκτος θεματος και η δυκολια θα ειναι η ιδια για ολους τους υποψηφιους αλλα οσοι ξερουν καποια μαθηματικα θα σκεφτουν οτι το ευρος της χασουρας του να βγεις εκτος θεματος ειναι 0-40 μοναδες βαλε και το φανερα πιο δυσκολο κειμενο στην περιληψη και το ευρος της χασουρας απο μια ασκηση ειναι το πολυ 0-15 μοναδες!Φανταστειτε την ψυχολογικη πιεση και το αγχος που δεχεσαι αν σου λενε ολοι οι αλλοι μα ολοι οτι εγραψαν διαφορετικα πραγματα και να αναρωτιεσαι μεσα σου μηπως επεσα εκτος θεματος!Για αυτο αφηστε αυτα με τις ασκησεις α,εχασα ενα συνωνυμο,α εβαλα κατακλειδα,α εγραψα λησμονας και ολες αυτες τις αηδιες και κοιταξτε το επομενο μαθημα με αισιοδοξια ευχαριστημενοι που σας εβαλαν αυτα τα θεματα και χωρις μεγαλο αγχος!Και κρατατε μικρο καλαθι γιατι ολα συμβαινουν στην εκθεση,περιεργα και παραξενα!!:)
Ε δεν είναι λογική αυτή. Επειδή ας πούμε σε μας πέρυσι έπεσε ένα σχετικά πιο δυσνόητο θέμα θα πρέπει από δω και πέρα να μην στεναχωριέται ή να τα βάζει με τον εαυτό του όποιος κάνει λάθος σε σχετικά πιο βατά θέματα? Κι αυτό που λες να σε σεβαστούν: Εσύ μια χαρά έχεις περάσει Μηχανολόγους στη Βολάρα. Κανείς δε σε κουνάει. Οπότε δε σε αφορά και τόσο πως κρίνουν οι φετινοί υποψήφιοι τα θέματα.
Φιλικά πάντα ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Kαι εγώ ακριβώς αυτά έβαλα!!!! :O :O :O

όλα καλά...όλα ωραία...αλλά κι εγώ την πάτησα σε συνώνυμα-αντώνυμα.

πιθανών-δυνατών
κατακερματισμός-διαχωρισμός
υπαρκτός-φανταστικός
διασπείρει-προκαλεί(ταίριαζε στο κείμενο)
προσβάσιμος-αδιάβατος

ποια από αυτά λέτε να δεχτούν;;;;;


και εγω ακριβως αυτα εβαλα..
μονο στο υπαρκτος εβαλα ανυπαρκτοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι..
Όπου ακούς πολλά κοκόρια αργεί να ξημερώσει..
κτλ κτλ :P
Παιδιά χαλαρώστε με τις μονάδες στην Έκθεση.Ασχοληθείτε με κάτι πιο σίγουρο που είναι το διάβασμα για το επόμενο μάθημα.
Κρατήστε ένα χαμηλό προφίλ τουλάχιστον στην Έκθεση.Αφού ξέρετε τι παίζει. Και να ρωτάτε για αντώνυμα και συνώνυμα δεν μπορείτε να αλλάξετε κάτι.
Ό,τι γράψατε γράψατε.Τέλος. Καταλαβαίνω πώς νιώθετε,κι εμένα με έπιασε το άγχος κι η αμφιβολία για λίγο αλλά μία έβρισκα κάποιον που είχαμε γράψει
περίπου τα ίδια,μία κάποιον που κοίταζε τον ουρανό κι εγώ τη γη. Σκεφτείτε πόσες χιλιάδες είναι οι υποψήφιοι και πόσο διαφορετικά πράγματα έχουν γραφτεί χωρίς να ξέρουμε τελικά ποια θα είναι η βάση της διόρθωσης σε όλα αυτά. Ας κοιτάξουμε το επόμενο μάθηματα που ευτυχώς δεν είναι τόσο αέρα πατέρα. Εμπρός καλά μου Γενικομαθηματικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πάντως όλοι αυτοί που ψήφισαν στη δημοσκόπηση θέλω τέλη Ιουνίου να μπούνε και να πουν πόσο τους έβαλαν στην έκθεση.
Θέλω να δω κατά πόσο θα ισχύει η δημοσκόπηση και οι απαντήσεις που έδωσαν.


Εγώ ξέρω ότι έγραψα πάνω από 10 και κάτω από 20.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
καλημέρα σε όλους του συνυποψήφιους!

θέλω να ρωτήσω 2-3 πράγματα σχετικά με το μάθημα που δώσαμε χθες...
Έχω γράψει νομίζω πάρα πολύ καλά, με τις εξής επιφυλάξεις:
- στην Περίληψη, αν και ήταν πολύ εύστοχη, έκανα παραγραφοποίηση, μη γνωρίζοντας ότι αυτό δεν προβλέπεται. Τη χώρισα δηλαδή σε 2 παραγράφους, 3 σειρές την καθεμιά περίπου...
- Μερικά αντώνυμα που έβαλα εγώ και δεν τα πολυσυνάντησα στις απαντήσεις των φροντιστηρίων είναι (τα άλλα τα έβαλα όπως όλοι)
άρνηση-κατάφαση
προσβάσιμο-άβατο
και μερικά συνώνυμα
πιθανών-δυνητικών
μετατρέπεται-μετουσιώνεται
διασπείρει-διαχέει (τα υπόλοιπα επίσης όπως όλοι) δηλ ξεχνάς-λησμονείς, κατακερματισμό -πολυδιάσπαση
όλες τις άλλες απαντήσεις στο θεωρητικό μέρος τις έχω σωστές και εύστοχες (ακόμα και την ανάπτυξη με την "κοινή εμπειρία ως προϋπόθεση για την ύπαρξη και συνοχή της κοινωνίας"
στην Έκθεση, επίσης είναι μια πολύ καλή και πλήρως εντός θέματος, ποικιλία ιδεών , λεξιλόγιο και γραμματικά -συντακτικά, καλά αναπτυγμένη και δομημένη, αλλά έχω πολλές μουτζούρες, διαγραφές κλπ. Είναι ωστόσο τελικά ευανάγνωστη, αλλά με λίγη παραπάνω προσπάθεια απ ότι ένα στρωτό και χωρίς μουτζούρες κείμενο....
Έτσι όπως σας τα περιγράφω μπορεί κανείς να υπολογίσει τι περίπου μπορεί να μου κόψουν? Πόνταρα πάρα πολύ στην Έκθεση και προβληματίστηκα που είχα αυτά τα ....φάλτσα. Ευχαριστώ κι εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια εχω 2 γρηγορες ερωτησεις.

1. Τελικα η κ****α η 2η παραγραφος ειχε κατακλειδα? Εγω εβαλα οτι δεν ειχε παντως. Ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ελεγε παντως οτι ειναι παντα στο τελος.

2. Στην εκθεση, στους "τροπους" που μπορει να αξιοποιηθει δημιουργικα, συμπεριελαβα και προϋποθεσεις (υποδομες, τεχνολογικη καταρτιση καθηγητων κλπ.). Βγηκα εκτος θεματος?

Στον απο πανω: Πιθανοτατα θα σου κοψουν 1-2 μοναδες απο την περιληψη. Το "καταφαση" δεν κολλουσε στο κειμενο, οποτε κι'αυτο λογικα θα στο κοψουν. Για το "αβατο" δεν ξερω καθολου. Το "διαχεει" ειναι καπως προβληματικο. Δηλαδη διαχεει αγωνια (η τι αλλο ελεγε μεσα); Δεν μου πολυκολλαει, αλλα δεν ειμαι ουτε γι'αυτο σγιουρος. Το "μετουσιωνεται" ειναι σιγουρα σωστο.

Για τις μουτζουρες τωρα, αν ειναι πολλες, αλλα ειναι πολυ σποραδικες, δεν θα ενοχλουν στο ματι, οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Αν ομως πας μια λεξη και μουτζουρα μαζεμενες σε μια ασκηση, τοτε μπορει αν ο διορθωτης ειναι κανας τρομπας να σου κοψει. Παντως, μονο σε αυτην την ακραια περιπτωση μπορει να παιχτει κατι τετοιο. Γενικα ειναι ανεκτικοι, ιδιαιτερα στην εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά δεν έχει νόημα να μιλάμε :P Το χαβά σας εσείς :P
Κανείς δεν είναι αρμόδιος εδώ μέσα να σας πει τι είναι σωστό και τι λάθος στην Έκθεση.Ούτε καν φιλόλογος.
Υπεύθυνος για εσάς είναι ο θεράπων ιατρός σας,δηλαδή ο διορθωτής σας.Οι δύο διορθωτές σας. ΚΑΙ! η γραμμή διόρθωσης που θα δώσει το Υπουργείο!
Μπορεί αυτά που σας είπαν οι φιλόλογοι να αγγίζουν την πραγματικότητα τελικά μπορεί και όχι! Κι εγώ ξέρω έναν που έλεγε σε γνωστή μου ότι έχει πάρει
18 και της ήρθε ένα ξεγυρισμένο 13!!!!!!
Ποια γνωστή μου!Να μιλήσω για μένα! Που βγήκα αρκετά ευχαριστημένη και είχαμε στανταράκι το πάνω από 16 και βάλε και μου ρθε το 15.6 τελικά και δεν θυμάμαι κιόλας πόσο απόκλιση είχε ο πρώτος από αυτό που περίμενα!(μεταξύ μας ψυχολογικό μου δημιούργησαν :p)
Αυτή έκανε λάθος? Ο φιλολογος? Οι διορθωτές είχαν πρωινές ορέξεις? Μόνο ο Θεός ξέρει, αν πιστεύεις στο Θεό αλλιώς δεν ξέρει κανένας!
Α δεν ξαναμπαίνω εδώ μέσα. Είμαι σίγουρη ότι η επόμενη απάντηση θα ρωτάει αν είναι σωστό το συνώνυμο ποντίκι για τον Μίκι Μάους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
WTF? Τις ερωτησεις δεν τις κανω για να απαντησει καποιος ειδημων, αλλα για να ανταλλαξω αποψεις.

Γι'αυτο εχει φτιαχτει το θεμα. Ενσυνειδητα κλανω τα post σας. Επειδη εσας δεν σας αφορα, δεν σημαινει οτι εμεις δεν πρεπει να ρωταμε. Ιλεος πια. Ενα χρονο μετα και την εχετε δει ολοι ωριμοι και ενηλικες.

Τεσπα, αφηστε τα παιδακια εδω να τα πουν, πηγαιντε οι μεγαλοι και ωριμοι στις δουλειες σας.

P.S.: Tρελο χιουμορ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξαναδίνω και έχω και άπλετο χιούμορ και μην αρπάζεσαι.Καλημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
JiMbOh ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ωραίες πληροφορίες σου!
Να επιμείνω λίγο, είναι απαραίτητο τα συνωνυμα αντώνυμα να πρέπει να αντκαθιστούν επακριβώς την υπάρχουσα λέξη στο κείμενο?

ΥΓ για την κατακλείδα που ρωτάς, όλα τα φροντιστήρια που δημοσίευσαν απαντήσεις θεωρούν πως δεν υπάρχει. Ωστόσο η ανακοίνωση της ένωσης φιλολόγων εκτιμά ότι υπάρχει και πρόκειται για την προτελευταία νομίζω πρόταση. Εγώ έβαλα πως δεν υπάρχει...Νομίζω τελικά πως σε τέτοιες περιπτώσεις -μεγάλης διάστασης απόψεων- γίνονται δεκτά και τα δύο...

Για το δεύτερο, νομίζω πως όχι μόνο είσαι εντός θέματος, αλλά έδωσες και ωραίες συγκεκριμένες προτάσεις χωρίς να είναι πολύ εξειδικευμένες. Άλλωστε ομιλία έκανες, όχι διάλεξη με επιστημονικό περιεχόμενο...

WTF? Τις ερωτησεις δεν τις κανω για να απαντησει καποιος ειδημων, αλλα για να ανταλλαξω αποψεις.

Γι'αυτο εχει φτιαχτει το θεμα. Ενσυνειδητα κλανω τα post σας. Επειδη εσας δεν σας αφορα, δεν σημαινει οτι εμεις δεν πρεπει να ρωταμε. Ιλεος πια. Ενα χρονο μετα και την εχετε δει ολοι ωριμοι και ενηλικες.

Τεσπα, αφηστε τα παιδακια εδω να τα πουν, πηγαιντε οι μεγαλοι και ωριμοι στις δουλειες σας.

P.S.: Tρελο χιουμορ.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αν αυτός που περιφρονεί τα ποστ μας δεί την ηλικία μου και καταλάβει ότι δίνω πανελλήνιες στα 44, θα προβληματιστεί πολύ γι αυτά που έγραψε....Είμαι ήδη πτυχιούχος σε θετική επιστήμη, με μεταπτυχιακό και ολοκληρώνω διδακτορικό, εργαζόμενος κλπ κλπ και θέλω να πετύχω ένα παλιό όνειρο: να σπουδάσω κοινωνιολογία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι ρε συ :(. Πρεπει να ανταποκρινεται πληρως στο κειμενο. Π.χ. το "δυνατών" που εβαλα εγω στα συνωνυμα δεν κολλαει καθολου μεσα. Το ιδιο και το "καταφαση", δεν μπορεις να πεις η "καταφαση" προς την τεχνολογικη εξελιξη.

Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες στην εκθεση. Για την κατακλειδα και εγω μιλησα με μια φιλη μου τωρα, και αυτη μου ειπε το ιδιο ακριβως πραγμα. Αρα μαλλον ΟΚ ειναι και τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L North

Νεοφερμένος

Ο L North αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Με 30 παραπάνω σίγουρα θα έχεις πρόβλημα. Θα κόψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo93

Νεοφερμένος

Ο geo93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγω εβαλα στο ξεχνας=παραλειπεις
στο αρνηση=/=καταφαση (εννιολογικα στεκει δεν ξερω κατα ποσο κολλαγε στο κειμενο και αν αυτο ειναι απαραιτητο)
κατακερματισμοσ=τεμαχισμος
διασπειρει=μεταδιδει (στο κειμενο κολλαγε δεν ξερω κατα ποσο στεκει εννιολογικα)
μετατρεπεται=μεταλασσεται

ποια απο αυτα πιστευετε οτι θα δεχτουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ε δεν είναι λογική αυτή. Επειδή ας πούμε σε μας πέρυσι έπεσε ένα σχετικά πιο δυσνόητο θέμα θα πρέπει από δω και πέρα να μην στεναχωριέται ή να τα βάζει με τον εαυτό του όποιος κάνει λάθος σε σχετικά πιο βατά θέματα? Κι αυτό που λες να σε σεβαστούν: Εσύ μια χαρά έχεις περάσει Μηχανολόγους στη Βολάρα. Κανείς δε σε κουνάει. Οπότε δε σε αφορά και τόσο πως κρίνουν οι φετινοί υποψήφιοι τα θέματα.
Φιλικά πάντα ! :)
Εγω φιλε δεν εχω κανενα συμφερον ετσι ωστε να με κουνησει καποιος απο εκει που ειμαι και λαθος ειπα να με σεβαστουνε,λαθος λεξη χρησιμοποιησα(σκεφτουνε ισως καλυτερα) δεν εχουν καμια υποχρεωση να με σεβαστουνε,και λαθος ειπα τους περσινους υποψηφιους επρεπε να πω γενικα τους προηγουμενους υποψηφιους,απλα χρησιμοποιησα το περσι γιατι βιωσα καποια πραγματα αλλα σε μερικα πραγματα κανεις λαθος και συ!Δεν ειπα εγω οτι καποιος πρεπει να στεναχωριεται ουτε να τα βαζει με τον εαυτο του και απορω πως σου δημιουργηθηκε αυτη η εντυπωση απο αυτα που εγραψα,ουτε το παιζω ωριμος ουτε εξυπνος απλα δινω μια συμβουλη στους υποψηφιους να μην ασχολουνται με λαθη που δεν θα τους κοστισουν πολυ γιατι θα μπορουσαν να υπαρξουν και χειροτερα και εφοσον δημιουργηθηκε αυτο το θεμα θα επρεπε να καταλαβουν οτι ασχολουμενοι συνεχως με τα ιδια και τα ιδια αναλωνεται η συζητηση!Απλα μια υποδειξη εκανα και χρειαστηκε να προχωρησω σε ολη αυτη την αναλυση γιατι γνωριζα οτι καποιοι θα πεταχτουν και θα πουν διαφορα οποτε θα ημουν καλυμμενος!Και το αλλο που λες δεν με αφορα πως κρινουν τα θεματα οι φετινοι υποψηφιοι ειναι αλλη ιστορια και θα παρει πολυ συζητηση και εχω μια ιδιαιτερη αποψη πανω σε αυτο απλα θυμησου οτι αυτη η φραση το <<δεν με αφορα εμενα>> ειναι κλασσικη φραση των Ελληνων πολιτων και ειδες που μας εχουν φτασει αυτοι οι αγαπητοι συμπολιτες και συνανθρωποι με τις επιλογες τους:offtopic::P!Εγινα κουραστικος αλλα..Καλη επιτυχια στα υπολοιπα μαθηματα χωρις αγχος και προσγειωμενοι(οι διαβασμενοι τουλαχιστον)!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Και το αλλο που λες δεν με αφορα πως κρινουν τα θεματα οι φετινοι υποψηφιοι ειναι αλλη ιστορια και θα παρει πολυ συζητηση και εχω μια ιδιαιτερη αποψη πανω σε αυτο απλα θυμησου οτι αυτη η φραση το <<δεν με αφορα εμενα>> ειναι κλασσικη φραση των Ελληνων πολιτων και ειδες που μας εχουν φτασει αυτοι οι αγαπητοι συμπολιτες και συνανθρωποι με τις επιλογες τους:offtopic::P!
Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Η φράση αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλές περιπτώσεις, όπου άλλοτε ταιριάζει και είναι σωστή και άλλοτε εντελώς λανθασμένη. Για παράδειγμα αν πεις "δε με αφορά που πεθαίνουν παιδιά στην Αφρική" ή "δε με αφορά η χαώδης κατάσταση της χώρας" για τους περισσότερους θα είσαι παράλογος. Στο πρώτο παράδειγμα από άποψη ηθικής και ανθρωπιάς και στο δεύτερο παράδειγμα από την άποψη ότι σε αφορά και σε παρααφορά η κατάσταση της χώρας γιατί ζεις σ'αυτή και σε επηρεάζει καθημερινά. Αν όμως είσαι φοιτητής στην τάδε σχολή και είτε δίνουν για τα επόμενα 10 χρόνια πανελλήνιες είτε καταργηθούν αύριο, εσύ θα είσαι ακλόνητος εκεί, προφανώς "δε σε αφορούν τα θέματα των πανελληνίων, γιατί δεν σε επηρεάζουν ούτε στο ελάχιστο.
Τέλος πάντων , η συζήτηση είναι εντελώς off topic. Αν θες μπορούμε να τη σταματήσουμε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Φέτος πάντως, τα βρήκα κάπως πιο ''σκούρα'' τα πράγματα σε σχέση με πέρυσι.

Πιο σκούρα??Πιο ευκόλα θες να πεις μάλλον και μπερδεύτηκες γιατι το θέμα ηταν πολύ πιο εύκολο σε σχεση με το περσυνο διοτι λιγο ή πολυ ολοι οι νεοι ασχολούμαστε με το διαδυκτιο και γνωριζουμε αρκετα πραγματα για αυτο,οποτε με βαση αυτο μπορουσαν να σου ερθουν στο νου παρα πολλες ιδεες χωρις να καθεσαι να πεδευεσαι,ουτε να αγχωνεσαι μη τυχον και βγεις εκτος θεματος οπως εκανα εγω περσυ σε σχεση με τη ρημαδα την αυτομορφωση και εχασα ενα σωρο μοναδες οπου για να καταλαβω το θεμα καθομουν και το κοιταζα για κανα τεταρτο.Για αυτο σου λεω μια χαρα ηταν το θεμα.Ολοι μπορουσαν να παρουν αν οχι ενα μεγαλο ενα πολυ καλο βαθμο στην εκθεση! !Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια σε ολα τα παιδια ! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Η έκθεση ήταν πιο εύκολη από την περσινή, οι ασκήσεις όμως με δυσκόλεψαν περισσότερο από τις περσινές... Όπως και να έχει, το καλό είναι ότι έχω γράψει πάρα πολύ καλά και φέτος στην Έκθεση, και αυτό μετράει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Στον τρόπο ανάπτυξης ο καθηγητης στο σχολειο μου ειπε οτι θα δεχτουν ως σωστα την διαίρεση, την σύγκριση-αντίθεση και φυσικα τα παραδείγματα. (official)
Καλή επιτυχία σε όλους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
παιδια πετυχα σημερα τυχαια στο δρομο την καθηγητρια της εκθεσης μου στο σχολειο και με ειπε 2 πραγματα εκ των οποιων το 1 το θεωρουσα αναμενομενο ενω το αλλο με εξοργησε απιστευτα.... το πρωτο ειναι οτι θα γινει σφαγη στην ερωτηση αναπτυξης...... εγω της ειπα οτι εγραψα για την παιδεια και μου ειπε οτι ειναι σωστο αλλα ελλειπες. Αυτο ομως που πραγματικα με τσαντισε εχει να κανει με τα συνωνυμα/αντωνυμα. Μου ειπε οτι στην συζητηση που εκαναν οι καθηγητες για τον τροπο που θα βαθμολογησουν ηρθε εντολη να μετρηθουν ως σωστα... ΜΟΝΟ ΟΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΞΙΚΟ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ!!!!!! Της ειπα οτι αυτο ειναι εξωφρενικο και οτι μαλιστα αυτα ηταν υπογραμισμενα μεσα στο κειμενο!!! Αυτη συμφωνησε μαζι μου και μου ειπε οτι ΙΣΩΣ αλλαξει η αποφαση αλλα και να παραμεινει ετσι αυτη τουλαχιστον θα παρει σωστα οσα συνωνυμα/αντωνυμα συμπιπτουν με το κειμενο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top