[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 149)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 7 4.7%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 18 12.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 39 26.2%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 21 14.1%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 3 2.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 60 40.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Είναι λάθος το ''ενδεχομένως''; Πώς γίνεται αυτό; :hmm:
Ήταν στα αντώνυμα νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Είναι λάθος το ''ενδεχομένως''; Πώς γίνεται αυτό; :hmm:
Ως επιρρημα ναι...Ενδεχομενων επρεπε...χαλαρωσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Α, ok. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
λολ, σωστό είναι...:|
αμφιλεγομενο μου ειπαν..αλλος μπορει να το παρει σωστο,αλλος λαθος..
Το πιο ορθο"παραλογος¨..Τι τραγικη..πως δεν μου ηρθε.Θα την χρησιμοποιω απο τωρα πιο συχνα στο λεξιλογιο μου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
αμα στο πιθανών βάλεις δυνατών είναι σωστό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
αμφιλεγομενο μου ειπαν..αλλος μπορει να το παρει σωστο,αλλος λαθος..
Το πιο ορθο"παραλογος¨..Τι τραγικη..πως δεν μου ηρθε.Θα την χρησιμοποιω απο τωρα πιο συχνα στο λεξιλογιο μου!:P
Εφόσον στο ερώτημα δεν ζητείται αντώνυμο που να μπορεί να αντικαταστήσει τη λέξη στο κείμενο, υπάρχει φαντάζομαι μια ελαστικότητα στο ποια λέξη εαποτελεί την κατάλληλη απάντηση...είναι όπως εκλάβει το νόημα της λέξης ο κάθε μαθητής. ;)
Για μένα το 'αβάσιμος' είναι απολύτως σωστό , όπως και το 'παράλογος' και το 'τρελός'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εφόσον στο ερώτημα δεν ζητείται αντώνυμο που να μπορεί να αντικαταστήσει τη λέξη στο κείμενο, υπάρχει φαντάζομαι μια ελαστικότητα στο ποια λέξη εαποτελεί την κατάλληλη απάντηση...είναι όπως εκλάβει το νόημα της λέξης ο κάθε μαθητής. ;)
Για μένα το 'αβάσιμος' είναι απολύτως σωστό , όπως και το 'παράλογος' και το 'τρελός'.
ναι ομως με αυτη τη λογικη δεν θα ηταν σημειωμενες μεσα στο κειμενο οι λεξεις για να τις εντοπισουμε οποτε πιο σωστο ειναι να βασιζεσαι στο κειμενο για τα συνωνυμα και αντωνυμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
ναι ομως με αυτη τη λογικη δεν θα ηταν σημειωμενες μεσα στο κειμενο οι λεξεις για να τις εντοπισουμε οποτε πιο σωστο ειναι να βασιζεσαι στο κειμενο για τα συνωνυμα και αντωνυμα :)
Δεν αντιλέγω, αυτό άλλωστε βοηθά όταν δεν γνωρίζεις μια λέξη, ώστε να προσεγγίζεις ευκολότερα το νόημά της μέσα απ' το κείμενο...αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να βασιστείς στο κείμενο για να βρεις το αντώνυμο εφόσον δεν το υπαγορεύει η άσκηση, αυτό λέω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ρε παιδια το απροσεγγιστος τοσο off ειναι για αντωνυμο του προσβασιμος? δηλαδη jesus πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
απρόσιτος/απροσπέλαστος ταιριάζουν περισσότερο για αντώνυμα, αλλά κι αυτό που έβαλες δεν είναι λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killingbegin

Νεοφερμένος

Ο killingbegin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
1ον Ξανασκεφτείτε οτι δινετε πανελλήνιες και οτι δυσκολα αγγιζει καποιος σε οποιοδηποτε μαθημα το αριστα (δλδ 17+)
2ον Αναρωτηθείτε γιατι το υπουργειο την τριτη το βραδυ εβγαλε την ανακοινωση για τα αει και τα τει...(πτωση στην ψυχολογια υποψηφιων)
3ον Συγκρινετε το δηθεν ευκολο θεμα με τις 2 παραπανω προτασεις.

85000 υποψήφιοι λενε οτι γραψανε 15+ . Οκ το ελπιζω και μακαρι να 'ναι ετσι , ωστε να σας δωσει εναυσμα για τα υπολοιπα μαθηματα... Αλλα πισω εχει η αχλαδα την ουρα...

Καθε μαθημα ειναι μοναδικο συγκεντρωθείτε στο καθενα ξεχωριστα. Αγγιξτε τον μεγιστο βαθμο στο καθενα... Μη σκεφτεστε μεμονωμένα...

Καλη συνεχεια σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
απρόσιτος/απροσπέλαστος ταιριάζουν περισσότερο για αντώνυμα, αλλά κι αυτό που έβαλες δεν είναι λάθος

ρε παιδια εγω στο προσβασιμοσ εβαλα αβασιμοσ:/:
λα8οσ τραγικο ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
όλα καλά...όλα ωραία...αλλά κι εγώ την πάτησα σε συνώνυμα-αντώνυμα.

πιθανών-δυνατών
κατακερματισμός-διαχωρισμός
υπαρκτός-φανταστικός
διασπείρει-προκαλεί(ταίριαζε στο κείμενο)
προσβάσιμος-αδιάβατος

ποια από αυτά λέτε να δεχτούν;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
όλα καλά...όλα ωραία...αλλά κι εγώ την πάτησα σε συνώνυμα-αντώνυμα.

πιθανών-δυνατών
κατακερματισμός-διαχωρισμός
υπαρκτός-φανταστικός
διασπείρει-προκαλεί(ταίριαζε στο κείμενο)
προσβάσιμος-αδιάβατος

ποια από αυτά λέτε να δεχτούν;;;;;

εγω εβαλα τελειωσ διαφορετικα...πειτε και αν τ δικα μ παιζει ν ειναι σωστα
πι8ανων-υποτι8εμενων(ταιριαζε στο κειμενο)
κατακερματισμοσ-ισοπεδωση
υπαρκτοσ-ανυπαρκτοσ
διασπειρει-προκαλει
προσβασιμοσ-αβασιμοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
εγω εβαλα τελειωσ διαφορετικα...πειτε και αν τ δικα μ παιζει ν ειναι σωστα
πι8ανων-υποτι8εμενων(ταιριαζε στο κειμενο)
κατακερματισμοσ-ισοπεδωση
υπαρκτοσ-ανυπαρκτοσ
διασπειρει-προκαλει
προσβασιμοσ-αβασιμοσ



κατά τη γνώμη μου το αβάσιμος δεν ταιριάζει ούτε μεταφορικά ούτε κυριολεκτικά. το υποτιθέμενων το σκέφτηκα κι εγώ αλλά μ έβγαζε ειρωνεία, κάτι π δεν φαινόταν στο κείμενο... ανύπαρκτος είσαι οκ 100000%... προκαλεί έβαλα το ίδιο αλλά δεν ξέρω πως θα το πάρουν....τώρα στο κατακερματισμός μεταφορικά μπορεί να κολλάει... αλλά μην σκας... 1/100 πιάνει το καθένα...για τα δικά μ δεν είπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
όλα καλά...όλα ωραία...αλλά κι εγώ την πάτησα σε συνώνυμα-αντώνυμα.

πιθανών-δυνατών
κατακερματισμός-διαχωρισμός
υπαρκτός-φανταστικός
διασπείρει-προκαλεί(ταίριαζε στο κείμενο)
προσβάσιμος-αδιάβατος

ποια από αυτά λέτε να δεχτούν;;;;;

το δυνατον κολλαει..δν ειναι οτι ειναι το πιο σωστο αλλα μου κολλαει,το κατακερματιζω ειναι σιγουρα αυτο,το φανταστικοσ παλι σωστο το βρισκω,το διασπειρει αποτι μ ειπαν ειναι διαχεει ,τρ για τ προσβασιμοσ οι αποψεισ διυστανται..αλλοι κα8ηγητεσ λενε οτι ιταν αβασιμο και αλλου απροσβατο..δν ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Καλα ειναι πολυ ειρωνικο αυτο που συμβαινει!Ολοι κοιταζουν τις 2 μοναδουλες(αυτες βεβαια λογω ανταγωνισμου και επειδη ολοι αντιμετωπιζουν τα ιδια κανουν τη διαφορα) απο τα συνωνυμα-αντωνυμα μην χασαν καμια κατακλειδα που δεν πιανει τπτ και κανα βαθμο απο την εκθεση αντε και απο την παραγραφο(που αν εχεις κανει εξασκηση τα γραφεις γαι την πλακα αυτα)!Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!Τουλαχιστον σεβαστειτε εμας τους περσινους υποψηφιους που δεν ξεραμε καν αν ειμαστε εντος θεματος και μιλαμε για 40 μοναδες η τουλαχιστον για 20 μοναδες που σημαινει ολικη καταστροφη και βαθμοι σαν το 17 στην εκθεση μας φαινονταν απιαστο ονειρο!Βεβαια θα πειτε οτι τα ιδια αντιμετωπιζουν ολοι οι υποψηφιοι οποτε ποια η διαφορα να ανταγωνιζονται φετος τα 17αρια με τα 18αρια και τα 19αρια και ποια περυσι τα 14αρια με τα 15αρια και τα 16αρια αφου οι βασεις καθοριζονται συγκριτικα με το ποσο εγραψαν οι αλλοι!Δηλαδη η πιθανοτητα να πεσεις εκτος θεματος και η δυκολια θα ειναι η ιδια για ολους τους υποψηφιους αλλα οσοι ξερουν καποια μαθηματικα θα σκεφτουν οτι το ευρος της χασουρας του να βγεις εκτος θεματος ειναι 0-40 μοναδες βαλε και το φανερα πιο δυσκολο κειμενο στην περιληψη και το ευρος της χασουρας απο μια ασκηση ειναι το πολυ 0-15 μοναδες!Φανταστειτε την ψυχολογικη πιεση και το αγχος που δεχεσαι αν σου λενε ολοι οι αλλοι μα ολοι οτι εγραψαν διαφορετικα πραγματα και να αναρωτιεσαι μεσα σου μηπως επεσα εκτος θεματος!Για αυτο αφηστε αυτα με τις ασκησεις α,εχασα ενα συνωνυμο,α εβαλα κατακλειδα,α εγραψα λησμονας και ολες αυτες τις αηδιες και κοιταξτε το επομενο μαθημα με αισιοδοξια ευχαριστημενοι που σας εβαλαν αυτα τα θεματα και χωρις μεγαλο αγχος!Και κρατατε μικρο καλαθι γιατι ολα συμβαινουν στην εκθεση,περιεργα και παραξενα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top