Χρειάζεται φέτος φροντιστήριο;

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο τίτλος λέει αρκετά. Είμαι απόφοιτος α' λυκείου και μέχρι τώρα τα πάω πολύ καλά στην έκθεση, αλλά είμαι σε δίλλημα αν του χρόνου πάω φροντ έκθεση. Στην αρχή δεν σκόπευα να πάω, αλλά η συμμετοχή των συμμαθητών μου είναι πολύ μεγάλη κ αυτό με προβληματίζει...:hmm:Αξίζει όντως να πας φροντιστήριο έκθεση από β' λυκ; Έχω ένα βοήθημα εκθέσεων με σχεδιαγράμματα, τι παραπάνω κάνεις στο φροντ;
*Σημείωση:
Στη 2α θα πάω θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τσάμπα κόπος. Τα θέματα της Β' είναι εύκολα.
Εγώ ψηφίζω να κάνεις μόνο στην Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω στη Γ' Λυκειου εκανα μονο. Και τη 2η χρονια ως αποφοιτος, αλλα ημουν ο ορισμος του τουριστα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εκτός από τη λύση των θεμάτων β'λυκ δε μπορούν να με βοηθήσουν γενικά στο πως να γράφω εκθέσεις(σχεδιαγράμματα κλπ), περιλήψεις, παραγράφους ή...τπτ στη β' λυκείου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εκτός από τη λύση των θεμάτων β'λυκ δε μπορούν να με βοηθήσουν γενικά στο πως να γράφω εκθέσεις(σχεδιαγράμματα κλπ), περιλήψεις, παραγράφους ή...τπτ στη β' λυκείου??

Εννοείται.Αν κάνεις φροντιστήριο πρώτα απ' όλα θα μάθεις σωστό τρόπο να κάνεις περίληψη,πως να γράφεις και γενικότερα πράγματα πολύ χρήσιμα.Δε θ'ασχοληθείτε μόνο με θεματολογία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Η εκθεση ειναι βασικο μαθημα και χρειαζονται σωστες βασεις και προετοιμασια!!Σε καμια περιπτωση δεν ειναι τζαπα ο κοπος γιατι και ο βαθμος σου θα ανεβει αλλα και θα σου πουν πολυ σημαντικα πραγματα!
τροπους για περιληψη και πρακτικη σε ασκησεις παννεληνιων θεματων αλλα και θεματολογια οχι μονο της Β!!

Επομενως,εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να κανεις ειδικα και αν ο βαθμος μου ειναι σχετικα πεσμενος εκει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους! :no1:Μάλλον θα ξεκινήσω φροντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ναι είδα και κάτι συμμαθητές μου που κάνουν στην Ά.Εγώ έγραψα 18.3 ενώ αυτοί 15-16.Δεν ξέρω.. μάλλον δεν γίνεται καλή δουλειά.Μπορείς και μόνος σου με εξάσκηση.Υπάρχουν βοηθήματα όχι μόνο με θεματολογία αλλά και με τρόπους για περίληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βασικα πιστευω πως η εκθεση ειναι απαραιτητο να διδασκεται και εκτος σχολειου αφου ειναι μαθημα που δινουν ολες οι κατευθυνσεις .Επιπλεον οταν γραφεις εκθεση μπορει να εχει ιδεες και ανεση στο γραπτο λογο ομως οταν κανεις μαθημα (εννοω εκτος σχολειου) μαθαινεις το σωστο τροπο για να κανεις περιληψεις και εκθεσεις και σαφως καποια σχεδιαγραμματα .Δηλαδη οταν εξεταζεσαι στην εκθεση μπορει να σκεφτεσαι δημιουργικα αλλα αυτος που εχει σχεδιαγραμμα (εννοω ετοιμα επιχειρηματα απο πριν πανω σε καποιο θεμα ) και το ιδιο δημιουργικο μυαλο με εσενα σαφως θα ειναι καλυτερος .Ετσι δεν νομιζω οτι θα πρεπει να σκεφτομαστε πως η εκθεση ειναι χασιμο χρονου αλλα ενα βασικο μαθημα που θα καθορισει τη βαθμολογια σου στη τριτη λυκειου και κατα επεκταση ισως το μελλον σου.Αυτα (ποπο πολυ πολυλογας ειμαι τελικα):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η εκθεση ειναι απτα λιγα μαθηματα που πραγματικα ειναι εξολοκληρου χρησιμο για την τριτη. Επισης ειναι ενα μαθημα που δεν ειναι απλα το διαβαζεις και πας και γραφεις καλα. Θελει καποια εξοικειωση. Οποτε θα ελεγα να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
φυσικά και να πας, θα σου δώσει βάσεις για τις πανελλήνιες της γ λυκείου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Πώς δεν αξίζει! και όχι μόνο στην Β' αλλά αν κάνεις από την Α' ακόμα καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ έκανα.Αν και στην αρχή το θεωρούσα περιτό τελικά κατάλαβα πως ήταν απαραίτητο γιατί το σχολείο δεν σε βάζει στον νοοτροπία της έκθεσης των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα φροντηστήριο στη Γ΄λυκείου. Ούτε στη Β ούτε στην Α έκανα φροντηστήρια. Κοινώς δεν έχω κάνει ποτέ μου. Στο σχολείο στο τέλος έγραψα 20 στην έκθεση. Θεωρώ ότι το φροντηστήριο στην έκθεση στην Α' λυκείου είναι υπερβολικό (και γενικότερα οποιοδήποτε εξωσχολικο μάθημα), ενώ στη Β' απλά περιττό. Μόνο όσοι αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα αποτύπωσης των σκέψεων τους να το σκεφτούν να κάνουν από τη δευτέρα λυκείου. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μα η έκθεση στο σχολείο δεν έχει και μεγάλη σχέση.Τα κείμενα που μπαίνουν για περίληψη είναι πολύ μικρά και το όριο στις λέξεις της έκθεσης μικρό.Γι' αυτό θεωρώ πως το σχολείο δεν μπορεί να σε προετοιμάσει για τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Μα έτσι κι αλλιως η Β' λυκείου σαν τάξη δεν είναι για να σε προετοιμάζει για τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εξρατάται και από την κατεύθυνση.Εγώ που διάβαζα χημεία γενικής χωρίς φροντ-ιδιαίτερα τώρα μπορώ να πω πως δίνω ρέστα στη χημεία της γ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εξρατάται και από την κατεύθυνση.Εγώ που διάβαζα χημεία γενικής χωρίς φροντ-ιδιαίτερα τώρα μπορώ να πω πως δίνω ρέστα στη χημεία της γ.:P
Ε, ναι. Ειδικα το κεφαλαιο της οργανικης της Γ' ειναι συνεχεια της γενικης παιδειας της Β'. Η κατευθυνσης της Β' παλι, καμια σχεση... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Μα η έκθεση στο σχολείο δεν έχει και μεγάλη σχέση.Τα κείμενα που μπαίνουν για περίληψη είναι πολύ μικρά και το όριο στις λέξεις της έκθεσης μικρό.Γι' αυτό θεωρώ πως το σχολείο δεν μπορεί να σε προετοιμάσει για τις πανελλήνιες.

++

Το βιβλιο επισης ειναι παρα πολυ κακογραμμενο, και δε μπορει να σου διδαξει τιποτα σχεδον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

altrou13

Νεοφερμένος

Η altrou13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Στην εκθεση οπως και σε όλα τα υπολοιπα στη ζωή παίζει μεγάλο ρόλο η εμπειρία και η εξασκηση για αυτό οσο νωριτερα ξεκινίσεις τοσο το καλύτερο. Το σχολείο σε καμμία περίπτωση δεν σε προετοιμαζει σωστα.Με 5 περίπου εκθέσεις και αλλες τοσες περιληψεις το χρονο δεν γινεται τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top