Φροντιστήριο για τη Φυσική Προσανατολισμού;

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
παιδια εγω λογω του οτι ο πατερασ μου ειναι καθηγητησ φυσικησ...κανω με αυτον μαθημα οταν εχω καποια απορια...αν και εγω σκεφτομαι να ρχισω κανονικα αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Εγω ειμαι θεωρητικη...δεν κανω φροντιστηριο στη φυσικη γ.π. και δεν καταλαβαινω απολυτως τιποτα:(δεν μπορω καν να συγκεντρωθω και να παρακολουθησω...απο το τμημα μου στην θεωρητικη μονο μια κοπελα κανει φροντιστηριο στη φυσικη ( μονο και μονο για το βαθμο ) ενω απο τις αλλες 2 κατευθυνσεις κανουν ολοι απ οτι ξερω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Εγω ειμαι θεωρητικη...δεν κανω φροντιστηριο στη φυσικη γ.π. και δεν καταλαβαινω απολυτως τιποτα:(δεν μπορω καν να συγκεντρωθω και να παρακολουθησω...απο το τμημα μου στην θεωρητικη μονο μια κοπελα κανει φροντιστηριο στη φυσικη ( μονο και μονο για το βαθμο ) ενω απο τις αλλες 2 κατευθυνσεις κανουν ολοι απ οτι ξερω.....
πολυ κακο αυτο(τα εντονα).παντως,το οτι δεν καταλαβαινεις ειναι ενα σοβαρο προβλημα(για οποιαδηποτε γνωση,οχι μονο για το συγκεκριμενο μαθημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
πολυ κακο αυτο(τα εντονα).παντως,το οτι δεν καταλαβαινεις ειναι ενα σοβαρο προβλημα(για οποιαδηποτε γνωση,οχι μονο για το συγκεκριμενο μαθημα).
αυμφωνω...επειτα και εγω ξερω μια φιλη μ,ειναι θεωρητικη γ λυκειου και παει κανει φροντ μαθηματικα φυσικη και χημεια:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
1)Μπορεί να θέλει να δώσει στατιστική
2)Όντως υπερβολή η φυσική
3)Δεν υπάρχει χημεία στη γ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

megaroni23

Νεοφερμένος

Ο Stelios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
βασικά δεν την έχω επιλέξη σαν μάθημα κατεύθυνσης και μου λένε ότι της κατεύθυνσης είναι πιο καλή έλεος ασπουμε! Σήμερα μας μίλησε ο καθηγητής μας για τους κεραυνούς :( αυτό τώρα είναι φυσική????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ε τι είναι;Θρησκευτικά;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
πολυ κακο αυτο(τα εντονα).παντως,το οτι δεν καταλαβαινεις ειναι ενα σοβαρο προβλημα(για οποιαδηποτε γνωση,οχι μονο για το συγκεκριμενο μαθημα).

κοιτα..σημερα καταφερα να λυσω και ασκηση:Dαπλα η εμπειρια μου απο καθηγητες με εκανε να το αντιπαθησω απιστευτα το μαθημα και να μην θελω να ασχοληθω καθολου..το διαβαζω τελειως μηχανικα....βασικα..."δεν το χω"....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
κοιτα..σημερα καταφερα να λυσω και ασκηση:Dαπλα η εμπειρια μου απο καθηγητες με εκανε να το αντιπαθησω απιστευτα το μαθημα και να μην θελω να ασχοληθω καθολου..το διαβαζω τελειως μηχανικα....βασικα..."δεν το χω"....:D


Εντάξει τώρα, μην είσαι τόσο απόλυτη... Κι εγώ είχα ένα πρόβλημα στα μαθηματικά από πάντα (που λέει ο λόγος), αλλά τώρα έχουν γίνει το αγαπημένο μου μάθημα, μ'αρέσουν περισσότερο από τη φυσική.
Ψ'αξε να βρεις έναν καλό καθηγητή που να σου κάνει ιδιαίτερα (αχ αυτή η παραπαιδεία), που να τον "πας", και να τον καταλαβαίνεις, και είμαι σίγουρη ότι όλα θα λυθουν. Στην τάξη είναι λίγο διαφορετικά, υπάρχει ανταγωνισμός, φόβος για να εκφραστείς, μήπως πεις κάτι χαζό κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Εντάξει τώρα, μην είσαι τόσο απόλυτη... Κι εγώ είχα ένα πρόβλημα στα μαθηματικά από πάντα (που λέει ο λόγος), αλλά τώρα έχουν γίνει το αγαπημένο μου μάθημα, μ'αρέσουν περισσότερο από τη φυσική.
Ψ'αξε να βρεις έναν καλό καθηγητή που να σου κάνει ιδιαίτερα (αχ αυτή η παραπαιδεία), που να τον "πας", και να τον καταλαβαίνεις, και είμαι σίγουρη ότι όλα θα λυθουν. Στην τάξη είναι λίγο διαφορετικά, υπάρχει ανταγωνισμός, φόβος για να εκφραστείς, μήπως πεις κάτι χαζό κλπ.

χμμ....και γω το ειχα αυτο με τα μαθηματικα και αλλαξαν ολα οταν ξεκινησα φροντιστηριο κ ο καθηγητης που ειχα ηταν τελειος...επομενως κατι παρομοιο θα κανω κ με τη φυσικη κ βλεπουμε....δεν θα το ζορισω κιολας...θεωρητικη ειμαι:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
καλα βρε....γελατε εσεις...αλλα διαβαζω 3 ωρες αγνωστο τη μερα....+ τα αλλα της κατευθυνσης...να εχω κ την φυσικη στο μυαλο μου????:xixi::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Η φυσική γενικής - όσα έχω κάνει τουλάχιστον- είναι απαίσια. Σιχάθηκα τον Ηλεκτρισμό και τα Coulomb και τα συναφή. Παρ' όλα αυτά, κάνω φροντιστήριο 5 ώρες τη βδομάδα (2 κατεύθυνσης - 3 γενικής). Τι χρειάζεται από τη Φυσική της Β' γενικά για του χρόνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Από της κατεύθυνσης τίποτις και από της γενικής λίγο οι ταλαντώσεις ( μια εισαγωγή θα κάνετε λογικά ). Τίποτα το ιδιαίτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Η φυσική γενικής - όσα έχω κάνει τουλάχιστον- είναι απαίσια. Σιχάθηκα τον Ηλεκτρισμό και τα Coulomb και τα συναφή. Παρ' όλα αυτά, κάνω φροντιστήριο 5 ώρες τη βδομάδα (2 κατεύθυνσης - 3 γενικής). Τι χρειάζεται από τη Φυσική της Β' γενικά για του χρόνου;
Ουσιαστικα απο τις φυσικες(:P) της β λυκειου δεν χρειαζεται τιποτα απλα μαθαινεις να διαβαζεις και αυτο σου χρειαζεται για την γ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Καλέεεεεεεε τι αριθμοί είναι αυτοί. Δεν μου βγαίνουν τα αποτελέσματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είναι πραγματικά τρομερά άστοχο ό,τι λέγεται για τη Φυσική (Κατεύθυνσης και Γενικής) της Β. Φυσικά κι εγώ αυτό πίστευα, γιατί αυτό άκουγα συνέχεια. Μέχρι που ''μπήκα στο χορό'' και είδα τα πράγματα ''από μέσα''.

Δεν θα περιττολογήσω. Θα πω το απλό, κάτι που είχε πει κάποιος κάπου σε ένα θέμα (ο Valandil ήταν θαρρώ και ο tebelis λίγο πιο πάνω): μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις τη Φυσική. Τέλος. Αυτό είναι, για μένα, πολύ σπουδαιότερο - σε πρώτο στάδιο - από το διάβασμα. Γιατί όταν έχεις εξασφαλίσει το πρώτο ξέρεις πως το δεύτερο θα αποδώσει. Όταν όμως το πρώτο ''είναι-δεν-είναι'' τότε υπάρχει πρόβλημα και με το διάβασμα. Τι να το κάνω αν μου έχεις αποστηθίσει όλο το βιβλίο, όλη τη θεωρία και δέκα μεθοδολογίες αν την ώρα που θα τα χρειαστείς δεν θα επιδείξεις την ανάλογη σοβαρότητα/ωριμότητα/ψυχραιμία και λογική σκέψη;

Γενικά όλα χρειάζονται. Όταν το καταλάβει κανείς αυτό νομίζω πως έχει κερδίσει πολλά παραπάνω από το ενδιαφέρον για τη μάθηση γενικότερα. Μη μένετε στις λέξεις. Το ότι κάτι θα σου χρειαστεί έπειτα δεν σημαίνει απαραίτητα πως θα το εφαρμόσεις και άμεσα. Θα χρησιμοποιήσεις όμως τον τρόπο αντιμετώπισης, τον τρόπο που έμαθες να χρησιμοποιείς στην πορεία σου. Όλα χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Shadowfax !
Μπορεί να μην χρειάζεται κάτι όσο αφορά την ύλη (Β -> Γ) αλλά αναπτύσεις "την λογική της φυσικής" !

Υ.Γ : Και η Γεν και η Κατ μου φαίνονται εύκολες ! (Βέβαια είμαστε ακόμα στην αρχή αλλά ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ναι εντάξει αυτονόητο είναι αυτό. Απλά όταν ρωτάνε τι χρειάζεται από τη 'Β τι να απαντήσουμε; Εγώ προσωπικά δεν το αναφέρω καν ότι διαβάζοντας φυσική αναπτύσσεται ο τρόπος σκέψης στο συγκεκριμένο μάθημα γιατί πολύ απλά το θεωρώ δεδομένο.

Και κάτι άλλο, μόνο εγώ αντιμετωπίζω προβληματάκια με τις πράξεις; Έχει κάτι αριθμούς σε κάτι ασκήσεις άσ'τα να πάνε. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Να χρησιμοποιείς δυνάμεις του 10. Θα βοηθηθείς αρκετά. Προσωπικά παλαιότερα τις ''μισούσα'' καθώς δεν μ' άρεσαν οι πράξεις με δυνάμεις γενικότερα. Φέτος όμως όχι μόνο τις χρησιμοποιώ άνετα αλλά και, πραγματικά, τις έχω λατρέψει. Σε γλιτώνουν από πολύ κόπο σε όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης. Στη Φυσική Γενικής ας μην αναφερθώ καν, είναι αυτονόητο πως τις χρειάζεσαι με όλα τα υποπολλαπλάσια που υπάρχουν. Στην Κατεύθυνσης βοηθούν επίσης, σε μικρότερο βαθμό βέβαια. Ακόμα και στη Χημεία όταν θα 'χεις τις γνωστές περίεργες πράξεις στις καταστατικές μπορείς να ξεμπλέξεις σχετικά εύκολα (αν και σε αυτές τις περιπτώσεις φροντίζουν συνήθως τα νούμερα να συνδέονται. Θα σου δώσουν για παράδειγμα έναν όγκο 8,2 L κ.λπ.) Μάθε να τις δουλεύεις, είναι εργαλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top