Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα, δεν θα κάτσω να τον περιμένω χωρίς να κάνω τίποτα στη τωρινή μου ζωή. Ίσως να μην ήταν απόλυτα σωστό έτσι όπως το είπα. Εννοώ πως δεν θα έχω πρόβλημα και να έρθει ο θάνατος, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα χαρώ αυτά που μου προσφέρει η ζωή.

Αν χαιρεσαι τη ζωη θα εχεις τεραστιο προβλημα οταν θα ερθει ο θανατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Δηλαδη δεν εχεις προβλημα να πεθανης αυτη την στιγμη?
Δεν εννοώ αυτο... Θέλω να ζήσω την κάθε στιγμή γιατί πιστεύω ότι μόνο αυτό είναι όλο, αυτα τα 60, 70, 80 χρόνια που έχουμε στη γη αλλά όταν έρθει εκείνη η στιγμή που θα πεθάνω θα πεθάνω... είναι κάτι φυσιολογικό αλλα δεν το φοβάμαι.... Φοβάμαι περισσότερο να μην πεθάνουν άνθρωποι που αγαπάω παρά εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν εννοώ αυτο... Θέλω να ζήσω την κάθε στιγμή γιατί πιστεύω ότι μόνο αυτό είναι όλο, αυτα τα 60, 70, 80 χρόνια που έχουμε στη γη αλλά όταν έρθει εκείνη η στιγμή που θα πεθάνω θα πεθάνω... είναι κάτι φυσιολογικό αλλα δεν το φοβάμαι.... Φοβάμαι περισσότερο να μην πεθάνουν άνθρωποι που αγαπάω παρά εγω
Δηλαδη αμα φας μια σφερα δεν θα φοβασε μηπως πεθανεις? Οταν ερθει ο τυπας με το μαχαιρι και δεν σε πιστευει οτι δεν εχει λεφτα πανο σου δεν φοβασε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
ίσως να μην το διατύπωσα σωστα
Γι αυτό σου λέω φοβάμαι τη διαδικασία... Ακριβώς γι αυτά τα παραδείγματα που λες.... Εννοώ πος δεν φοβάμαι τον θάνατο σαν έννοια... ότι θα πεθάνω και τι υπάρχει μετά κ.τ.λ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα,όλοι φοβόμαστε το θάνατο.Είναι στοιχείο της ανθρώπινης φύσης.Έχουμε την προδιάθεση να αισθανόμαστε φόβο-δέος-περιέργεια για κάτι τόσο άγνωστο,γι' αυτό το υπεραισθητό πέρασμα στην ανυπαρξία.Άλλωστε πάντα η άγνοια γιγαντώνει το φόβο.Το να υπερβεί κάποιος αυτό το φόβο,μάλλον υπεράνθρωπο είναι.Το θέμα είναι να μη γινόμαστε μεμψίμοιροι,παραδομένοι σε μίζερες αντιλήψεις κι ενέργειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
ίσως να μην το διατύπωσα σωστα
Γι αυτό σου λέω φοβάμαι τη διαδικασία... Ακριβώς γι αυτά τα παραδείγματα που λες.... Εννοώ πος δεν φοβάμαι τον θάνατο σαν έννοια... ότι θα πεθάνω και τι υπάρχει μετά κ.τ.λ...
Το θεμα δεν ειναι για το τι υπαρχει μετα (κοιταζοντας τον τιτλο παντα) αλλα για την απειλη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doretta_b

Νεοφερμένος

Η Doretta_b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πιστευω οτι ο θανατος ενος αγαπημενου προσωπου ειναι η πιο οδυνηρη εμπειρια που μπορει να ζησει καποιος. Για τους περισσοτερους ο θανατος ισοδυναμει με το τελος. Εγω τον φοβομουν οσο τπτ αλλο αλλα οχι τωρα πια. Ξερω απλα οτι ειναι η σιγουρη καταληξη του ανθρωπου.Δν τν φοβαμαι απλα ποναω. Οχι για αυτους που εφυγαν αλλα για αυτους που εμειναν πισω να ατενιζουν το αγνωστο.Ο θανατος ειναι μπροστα μας η ζωη εδω. Αρα ισως ειναι και ενα μαθημα για να μας δειξει οτι ηρθαμε στη γη για καποιον συγκεκριμενο λογο.Οχι και παλι. Δν τν φοβαμαι τν θανατο ως κατασταση αλλα φοβαμαι μηπως περασει η ζωη αδικα χωρις να εχω κανει τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι για το τι υπαρχει μετα (κοιταζοντας τον τιτλο παντα) αλλα για την απειλη του.
νταξι, δεν το είχα πάρει έτσι
την απειλή σίγουρα όλοι τη φοβόμαστε αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που τους αρέσει αυτος ο φόβος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα,όλοι φοβόμαστε το θάνατο.Είναι στοιχείο της ανθρώπινης φύσης.Έχουμε την προδιάθεση να αισθανόμαστε φόβο-δέος-περιέργεια για κάτι τόσο άγνωστο,γι' αυτό το υπεραισθητό πέρασμα στην ανυπαρξία.Άλλωστε πάντα η άγνοια γιγαντώνει το φόβο.Το να υπερβεί κάποιος αυτό το φόβο,μάλλον υπεράνθρωπο είναι.Το θέμα είναι να μη γινόμαστε μεμψίμοιροι,παραδομένοι σε μίζερες αντιλήψεις κι ενέργειες.
Υπαρχουν ανθρωποι που δεν φοβουνται τον θανατο, γιατι πολλοι απλα εχουν παρατησει τον αγωνα της ζωης και δεν εχουν τιποτα να χασουν, και για καποιους ειναι και λυτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Υπαρχουν ανθρωποι που δεν φοβουνται τον θανατο, γιατι πολλοι απλα εχουν παρατησει τον αγωνα της ζωης και δεν εχουν τιποτα να χασουν, και για καποιους ειναι και λυτρωση.

αυτοι ειναι που τον φοβουνται περισσοτερο απ'ολους. αφου φοβουνται να ζησουν, φοβουνται να προσπαθησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Υπαρχουν ανθρωποι που δεν φοβουνται τον θανατο, γιατι πολλοι απλα εχουν παρατησει τον αγωνα της ζωης και δεν εχουν τιποτα να χασουν, και για καποιους ειναι και λυτρωση.



Πώς είμαστε τόσο σίγουροι γι' αυτό;Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον δειλία,παρά έλλειψη φόβου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doretta_b

Νεοφερμένος

Η Doretta_b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αυτοι που απλα ξερουν οτι ο θανατος τους ειναι προκαθορισμενος λογω καποιας ασθενιας πιστευω οτι ειναι αυτοι που δεν τους εχει δωθει ο χρονος να συμβιβαστουν με την εννοια του θανατου...γιατι απλα δεν εχουν τη ψυχικη δυναμη να μπουν σε αυτη τη διαδικασια...παραιτουνται απο τη ζωη και δεν χαιρονται τους τελευταιους μηνες που τους χαρησε ο θεος στη γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
αυτοι ειναι που τον φοβουνται περισσοτερο απ'ολους. αφου φοβουνται να ζησουν, φοβουνται να προσπαθησουν.
Ναι οντος, απλα αδιαφορουν πλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos4o

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κοίτα νομίζω πως όλοι φοβόμαστε τον θάνατο συγγενικών προσωπων... Εμενα το μονο που με φοβίζει είναι ο οδυνηρός θάνατος... Κατά τα αλλα έχω συμβιβαστεί αρκετά με την ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikola Tesla

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
πιστευω πως κολαει το τραγουδακι αυτο εδω
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=ZAqVs95aTt0[/ame]
αλλα αν και δεν κολαει παλι τα σπαει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Εγώ δεν φοβάμαι τον θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν φοβάμαι τον θάνατο.

Να και κάποιος που δεν φοβάται τον ίδιο του τον εαυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν φοβαμαι το δικο μου θανατο, αλλα το θανατο των αγαπητων μου προσωπων και την ιδεα οτι θα περασω στη ληθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Όλοι, λίγο ή πολύ, τον φοβόμαστε. Το χειρότερο, όμως, είναι να φοβόμαστε την ίδια τη ζωή.
Εξάλλου το να προσπαθήσεις είναι πιο δύσκολο από το να τα παρατήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Φοβαμαι μη χασω τους ανθρωπους που αγαπω πρωτα,τον δικο μου τον θανατο δεν τον φοβαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top