Φοβάστε το θάνατο;

Φοβάστε το θάνατο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 238)
  • Φοβάμαι τον θάνατο γενικά.

    Ψήφοι: 52 21.8%
  • Φοβάμαι τον δικό μου θάνατο.

    Ψήφοι: 37 15.5%
  • Φοβάμαι τον θάνατο δικών μου προσώπων.

    Ψήφοι: 125 52.5%
  • Μου είναι αδιάφορο-Δεν μου καίγεται καρφί.:D

    Ψήφοι: 32 13.4%
  • Είμαι ο Chuck Norris, ο Θάνατος φοβάται εμένα

    Ψήφοι: 46 19.3%

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
φοβάμαι τον θάνατο όσο αφορά τους άλλους, την οικογένεια μου, τους φίλους μου κ.τ.λ και το ότι θα τους χάσω... Τον δικό μου θάνατο δεν τον φοβάμαι, φοβάμαι λίγο τη διδικασία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Οχι,ουτε για μενα,ουτε αιγια τους γυρω μου.Ειναι απλα ενα κομματι της ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ τον φοβάμαι.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Όχι γιατί είναι το μόνο σίγουρο στη ζωή. Όλα τα υπόλοιπα είναι άγνωστα και το άγνωστο προκαλεί φόβο.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos the great

Νεοφερμένος

Ο Nikos the great αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι, φοβάμαι τον θάνατο. Σκέφτομαι πολλές φορές πως κάποτε θα πεθάνουν όλοι στην οικογένεια μου και φρικάρω. Σκέφτομαι πως όταν πεθάνω θα στεναχωριούνται άλλοι για εμένα, και μ'ενοχλεί κι αυτό. Ευτυχώς από την στιγμή που γεννήθηκα μέχρι τώρα δεν έχει πεθάνει κανένας στην οικογένεια μου (ούτε θείος, γιαγιά, κλπ) :)

Επίσης πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί μαθαίνουμε τόσα πράγματα στο σχολείο, αφού στο τέλος θα τα χάσουμε όλα. Φαίνεται ψιλομάταιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι πολύ!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ναι, φοβάμαι τον θάνατο. Σκέφτομαι πολλές φορές πως κάποτε θα πεθάνουν όλοι στην οικογένεια μου και φρικάρω. Σκέφτομαι πως όταν πεθάνω θα στεναχωριούνται άλλοι για εμένα, και μ'ενοχλεί κι αυτό. Ευτυχώς από την στιγμή που γεννήθηκα μέχρι τώρα δεν έχει πεθάνει κανένας στην οικογένεια μου (ούτε θείος, γιαγιά, κλπ) :)

Επίσης πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί μαθαίνουμε τόσα πράγματα στο σχολείο, αφού στο τέλος θα τα χάσουμε όλα. Φαίνεται ψιλομάταιο.


Αυτό το αναρωτιέμαι κι εγώ. Υπάρχει περίπτωση, τώρα αυτή τη στιγμή να πεθάνω. Έτσι όπως είμαι. Τι να τα κάνω τα γράμματα και τα πανεπιστήμια; Αλλά για σκέψου το εξής:
Αν δεν πεθάνω τώρα και πεθάνω στα 100 μου χρόνια, μέχρι τότε τι θα κάνω; Τα γράμματα μας χρειάζονται, για να καταφέρουμε κάποια πράγματα στη ζωή μας. Αλλά φυσικά να μην το παρακάνουμε. Όπως κάποιοι άνθρωποι που πάλευαν όλη τους τη ζωή να βγάλουν χρήματα και στο τέλος απεβίωσαν χωρίς να προλάβουν να τα χαρούν.

Εμένα δεν με νοιάζει να πεθάνω και τώρα. Είναι φυσικό. Ο κύκλος της ζωής περνάει και που ξέρεις, όταν πεθάνουμε μπορεί να πάμε σε ένα καλύτερο κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μαθαινουμε τοσα πραγματα, για να μπορεσουμε να κανουμε την κοινωνια μας να δουλεψει. επισης μαθαινουμε για να μπορουμε να διδαξουμε και εμεις τους αλλους, ωστε να συνεχισουν οι αλλοι καποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
^^Σωστό. Αυτό εννοώ. Επίσης φανταστείτε να καθόμασταν όλη μέρα, απαθείς τελείως λέγοντας "γιατί να το κάνω αυτό, αφού θα πεθάνω"
Ακριβώς γι' αυτό το λόγο, επειδή όλοι θα πεθάνουμε κάποτε, ας φροντίσουμε να περάσουμε όσο πιο καλά γίνεται στη ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
^^Σωστό. Αυτό εννοώ. Επίσης φανταστείτε να καθόμασταν όλη μέρα, απαθείς τελείως λέγοντας "γιατί να το κάνω αυτό, αφού θα πεθάνω"
Ακριβώς γι' αυτό το λόγο, επειδή όλοι θα πεθάνουμε κάποτε, ας φροντίσουμε να περάσουμε όσο πιο καλά γίνεται στη ζωή μας.
ε να σου πω, επειδη εχω μπει σε πολλες σκεψεις, οταν πεθανουμε, πεθαναμε, μεχρι τοτε θα μιζεριαζουμε; επιλογες βεβαια ειναι αυτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αυτό είπα κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.

Nikos the great

Νεοφερμένος

Ο Nikos the great αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σίγουρα δεν θα καθόμαστε να κλαίμε την μοίρα μας μέχρι να πεθάνουμε, αυτό όμως δεν σταματά να μας βάζει σε σκέψεις ανά καιρούς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σίγουρα δεν θα καθόμαστε να κλαίμε την μοίρα μας μέχρι να πεθάνουμε, αυτό όμως δεν σταματά να μας βάζει σε σκέψεις ανά καιρούς :)

Σωστά, πάντα αποφεύγοντας όμως τις υπερβολές. Γιατί όταν φτάσουμε στο σημείο να αμφισβητούμε την αξία των πάντων σκεπτόμενοι πως κάποτε θα πεθάνουμε τότε υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ας ζησουμε το σημερα.το αυριο ειναι αβεβαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Βασικα γιατι να φοβαμαι το θανατο αφου δεν ξερω καθολου τι ακριβως ειναι και αφου δεν προκειται να νιωθω τιποτα αφου πεθανω; :P Το μονο που φοβαμαι ειναι ο τροπος που θα πεθανω... με λιγα λογια φοβαμαι τον πονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Φοβάμαι μόνο να μη συμβεί κάτι και δε μπορέσω να κάνω κάτι αξιόλογο κατά τη διάρκεια της ζωής μου.

Τώρα, δε νομίζω πως έχω εξοικειωθεί με την ιδέα του θανάτου, ούτε τη δικιά μου, ούτε των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ω θάνατε το ξέρεις πως δεν υπάρχεις; Ένα πέρασμα είσαι στην χώρα των σκιών. Δεν συνεχίζω το υπόλοιπο γιατί θα με περάσετε για σατανιστή :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Φοβαμαι πως υπαρχει θεος και οτι οταν πεθανω μαλλον διαβολο θα παω. Οπως κ οι πιο πολλοι απο εμας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Φοβαμαι πως υπαρχει θεος και οτι οταν πεθανω μαλλον διαβολο θα παω. Οπως κ οι πιο πολλοι απο εμας...

Αυτός πραγματικά είναι ο πιο αστείος φόβος που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στο θέμα. :xixi:

Εγώ όπως έχω ξαναπεί, φοβάμαι την άφιξη του θανάτου πριν να έχω ολοκληρώσει αυτά που θέλω να μάθω και να κάνω στη ζωή μου. Όπως είπε και ο Tolkien,

“I wish life was not so short, he thought. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.”

Όμως όπως και να 'χει αυτός ο φόβος είναι και θα παραμείνει χαζός μιας και πάντα όσο προχωρά κανείς και όσο μεγαλώνει θα αυξάνονται, ή τουλάχιστον θα ανανεώνονται, και τα ενδιαφέροντά του, τα πράγματα που θα θέλει να μάθει και να κάνει. Εντάξει, σε γενικές όμως γραμμές δεν με απασχολεί και τόσο η ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top