Φεμινισμός

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κούρεψε τα νύχια σου ενημερωμένη......
:whatever:
Τα νυχια δεν τα κουρευουν πρωτον και καταδευτερον εγω δεν ειμαι οι χαζογκομενες που ασχολεισαι και 3)ΟΧΙ ΡΕ ΔΕΝ ΤΑ ΚΟΒΩ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΔΕΡΝΩ ΜΕΤΑ?:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Είναι καλό μία γυναίκα να έχει το πρότυπο της καλής νοικοκυράς όπως καλό είναι και ένας άντρας να έχει το πρότυπο ενός καλού νοικοκύρη. Αυτά όμως τα προτερήματα τα θεωρείς ελαττώματα και αυτό λέγεται εκμαυλισμός του φεμινισμού.

Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος. Αλλά γιατί είναι προτέρημα; Θα μπορούσε να ήταν αν συνεργαζόμασταν. Βλέπεις όμως πολλούς άντρες να είναι διατεθειμένοι να ασχοληθούν με την κουζίνα ;

Είπες ότι μαγειρεύεις, αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των οικογενειών, το μαγεριό το αναλαμβάνουν οι γυναίκες.

Και φυσικά δεν το ανέφερα για να με κρίνεις, αλίμονο δηλαδή... Το ανέφερα για να σου δείξω πόσο με παρεξήγησες σε εκείνο το σημείο ειδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
:whatever:
Τα νυχια δεν τα κουρευουν πρωτον και καταδευτερον εγω δεν ειμαι οι χαζογκομενες που ασχολεισαι και 3)ΟΧΙ ΡΕ ΔΕΝ ΤΑ ΚΟΒΩ ΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΔΕΡΝΩ ΜΕΤΑ?:lol:
:lol::lol::lol:
αυτές ασχολούνται...πάμε παρακάτω........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
:lol::lol::lol:
αυτές ασχολούνται...πάμε παρακάτω........
εε εκει φαινεται και το ποιον τους που σε κυνηγουν..αντε μετα εσυ να χεις αλλες αποψεις περι γυναικων:P(εκτος του οτι εμμεσα παραδεχεσαι τι μαλακιες ελεγες πριν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος. Αλλά γιατί είναι προτέρημα; Θα μπορούσε να ήταν αν συνεργαζόμασταν. Βλέπεις όμως πολλούς άντρες να είναι διατεθειμένοι να ασχοληθούν με την κουζίνα ;

Βοηθούν μερικοί όσο χρειάζετε. Στις δύσκολες δουλειές πχ, να καθαρίσουν το κρέας ή το ψάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
εε εκει φαινεται και το ποιον τους που σε κυνηγουν..αντε μετα εσυ να χεις αλλες αποψεις περι γυναικων:P(εκτος του οτι εμμεσα παραδεχεσαι τι μαλακιες ελεγες πριν)
την άποψη μου για την γυναίκα την έχω πει...άσχετα απο πολιτικά και τέτοια με τα οποια δεν ασχολούμαι..απλά δεν κολλάει η γυναίκα να είναι πολιτικός..για άλλον λόγο δημιουργήθηκε πιστεύω (και οχι για το πήδημα)..αυτά..peace
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι δουλείες του σπιτιού κατά την γνώμη μου πρέπει να αναλαμβάνονται από κοινού τόσο από τον άντρα όσο και από την γυναίκα. Π.χ. εγώ όσο ήμουν φοιτητής έμενα με την αδερφή μου που ήταν κι εκείνη φοιτήτρια και αναλαμβάναμε από κοινού τις δουλειές του σπιτιού και έτσι είναι το σωστό γιατί κανείς δεν πρέπει να είναι κορόιδο κανενός. Όσοι άντρες λένε ότι οι δουλείες αυτές είναι γυναικεία υπόθεση είτε είναι φασίστες είτε το λένε γιατί τους βολεύει ακόμα κι αν δεν το πιστεύουν. Αλλά έχω ακούσει και γυναίκες να το λένε αυτό όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, ό,τι δηλαδή η θέση της γυναίκας είναι στο σπίτι αν κι εγώ διαφωνώ μαζί τους (δεν σου κάνω πλάκα, ξέρω αρκετές που το πιστεύουν αυτό). Οπότε αυτή η κατάσταση, ότι δηλαδή οι δουλείες του σπιτιού είναι γυναικεία υπόθεση, τροφοδοτείται και διαιωνίζεται εν μέρει και από τις γυναίκες. Ίσως βαριούνται να δουλέψουν και θέλουν να τρώνε από τα έτοιμα, ποιος ξέρει, έχουν τους λόγους τους. Όπως είπες παραπάνω abracadabra καλό είναι το ζευγάρι πριν προχωρήσει σε γάμο να τα έχει ξεκαθαρίσει αυτά γιατί υπάρχουν πολλοί άντρες της παλιάς σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Οι δουλείες του σπιτιού κατά την γνώμη μου πρέπει να αναλαμβάνονται από κοινού τόσο από τον άντρα όσο και από την γυναίκα. Π.χ. εγώ όσο ήμουν φοιτητής έμενα με την αδερφή μου που ήταν κι εκείνη φοιτήτρια και αναλαμβάναμε από κοινού τις δουλειές του σπιτιού και έτσι είναι το σωστό γιατί κανείς δεν πρέπει να είναι κορόιδο κανενός. Όσοι άντρες λένε ότι οι δουλείες αυτές είναι γυναικεία υπόθεση είτε είναι φασίστες είτε το λένε γιατί τους βολεύει ακόμα κι αν δεν το πιστεύουν. Αλλά έχω ακούσει και γυναίκες να το λένε αυτό όσο περίεργο και αν σου φαίνεται, ό,τι δηλαδή η θέση της γυναίκας είναι στο σπίτι αν κι εγώ διαφωνώ μαζί τους (δεν σου κάνω πλάκα, ξέρω αρκετές που το πιστεύουν αυτό). Οπότε αυτή η κατάσταση, ότι δηλαδή οι δουλείες του σπιτιού είναι γυναικεία υπόθεση, τροφοδοτείται και διαιωνίζεται εν μέρει και από τις γυναίκες. Ίσως βαριούνται να δουλέψουν και θέλουν να τρώνε από τα έτοιμα, ποιος ξέρει, έχουν τους λόγους τους. Όπως είπες παραπάνω καλό είναι το ζευγάρι πριν προχωρήσει σε γάμο να τα έχει ξεκαθαρίσει αυτά γιατί υπάρχουν πολλοί άντρες της παλιάς σχολής.

Ναι αυτο οντως υπαρχει και οχι μονο το πιστευουν αυτο αλλα δεν δισταζουν να πουν ακριβως αυτο που ειπες οτι δεν θελουν να δουλευουν,πολλες το λενε και απο την αποψη οτι ενας αντρας δεν εχει θεση στις δουλειες γιατι χανει την αντρικη του υποσταση(κοινως αντριλα:P:P) ε καλα οτι υπαρχουν και βλαμμενες ειναι γνωστο.Φυσικα και πρεπει να το ξεκαθαριζουν απο πριν αυτο γιατι μετα ακολουθουν αλλες παρεξηγησεις και αυτο δεν βοηθα οχι μονο στο να προχωρησει η σχεση αλλα και την αρμονικη συνυπαρξη.Δεν υπαρχουν μονο αντρες της παλιας σχολης αλλα και γυναικες.Σαφως και οι δουλειες πρεπει να ειναι μοιρασμενες και οχι να γινονται απο ενα μονο ειτε ειναι γυναικα ειτε αντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Η γυναίκα είναι η κολώνα του σπιτιού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλά razorbladeDream, περισσότερο δεν γίνεται να συμφωνήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Η γυναίκα είναι η κολώνα του σπιτιού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
σαφως και δεν ειναι...τουλαχιστον οχι μονη της..οπως ουτε ο αντρας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol:Εγω σοβαρά το έλεγα πάντως..έτσι πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Και εγω σοβαρα απαντησα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Μέχρι να παντρευτούμε και δεν το ζησουμε δεν ξέρουμε τπτ...

εγω θα βοηθάω πάντως..:D:D:D:D:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
χρηστε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Μέχρι να παντρευτούμε και δεν το ζησουμε δεν ξέρουμε τπτ...

εγω θα βοηθάω πάντως..:D:D:D:D:lol::lol:

Δεν χρειαζεται να παντρευτεις για να το δεις..επισης οι ανθρωποι διαμορφωνουν την σχεση τους οχι ο γαμος γενικα και αοριστα.

SUUURE φαινεται αλλωστε οτι θα βοηθας...απο χιλιομετρα...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Εντάξει ο γάμος είναι το τυπικό..εγω λέω να μένω με την γυναίκα μου μόνοι μας σε ενα σπίτι και να έχουμε την ζωή μας..
αλήθεια βοηθάω βοηθάω................οταν δεν εχει ματς:D:D:D:D:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος. Αλλά γιατί είναι προτέρημα; Θα μπορούσε να ήταν αν συνεργαζόμασταν. Βλέπεις όμως πολλούς άντρες να είναι διατεθειμένοι να ασχοληθούν με την κουζίνα ;

Είπες ότι μαγειρεύεις, αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των οικογενειών, το μαγεριό το αναλαμβάνουν οι γυναίκες.

Και φυσικά δεν το ανέφερα για να με κρίνεις, αλίμονο δηλαδή... Το ανέφερα για να σου δείξω πόσο με παρεξήγησες σε εκείνο το σημείο ειδικά.


Σήμερα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα.Από την στιγμή που η γυναίκα έχει την δουλειά της,το ωράριό της δεν μπορεί να αναλάβει εξ ολοκλήρου τα οικιακά.Παλιά οι γυναίκες στην πλειοψηφία τους το μόνο που είχαν να κάνουν είναι να ασχολούνται με τις δουλειές τους σπιτιού.Επειδή ο άντρας κουραζόταν και ήταν αυτός που έφερνε τα λεφτά στο σπίτι αισθάνονται και υποχρεωμένες να το κάνουν γιατί ήθελαν κάτι να προσφέρουν.
Υπήρχαν όμως και γυναίκες που και δούλευαν και έιχαν αναλάβει σπίτι,παιδιά κτλ.Αυτό γιατί έτσι έκαναν όλες εκείνη την εποχή.Εδώ μιλάμε και για ακραίες περιπτώσεις που έπεφτε και ξύλο.Σήμερα όμως έχουν αλλάξει οι εποχές.Είμαστε στο 2009 και αν θέλουμε να μιλάμε για ισότητα τα παραπάνω έχουν αλλάξει.Στις σύγχρονες κοινωνίες τα πράγματα είναι αλλιώς.Ξεκαθαρίζεις από την αρχή την θέση σου.Οι δουλειές μοιράζονται.Μπορεί μία μέρα ο ένας να κάνει κάτι παραπάνω αλλά μια άλλη μέρα θα γίνει κάτι αντίστοιχο με τον άλλον.Εξάλλου παλιά ίσχυε και το ''έναν θα παντρευτείς,με αυτόν θα μείνεις ότι και να σου λέει,θα τον έχεις άρχοντα,δεν θα σηκώνεις κεφάλι,θα τον υπακούς κτλ΄ και αυτό κυρίως στα χωριά που εκεί ο 'πολιτισμός' αργεί να φτάσει.Σήμερα όμως και να αντισταθείς μπορείς και να μιλήσεις μπορείς και να προστατεύσεις τον εαυτό σου και τα δικαιώματα σου.
Άμα ο άνθρωπος σου δεν σου ταιριάζει,δεν σε καταλαβαίνει,έχετε όλο προβλήματα,πιστεύεις ότι σε πιέζει κτλ κτλ κάθεσαι και συζητάς κι αν συνεχίζει το ίδιο τροπάριο υπάρχει και ο χωρισμός.Δεν γίνεται να ζήσεις με κάποιος αναγκαστικά.
Αλλά δεν πρέπει να φτάνουμε στο άλλο άκρο.Να κάνουμε τον άντρα του χεριού μας και να το παίζουμε εμείς άρχοντες γιατί μιλάμε για ισότητα.
Αλλά δεν είναι το μέγιστο πρόβλημα μας το νοικοκυριό.Αυτό είναι το λιγότερο.Πολιτική,επαγγέλματα κτλ.Είδα και τις απαρχαιωμένες απόψεις αλλά δεν θα τις κρίνω γιατί το έκαναν άλλοι για μένα.Συμφωνώ κιόλας πως σε κάποια πράγματα η γυναίκα είναι προνομιούχα και σε κάποια άλλα ο άντρας.Δεν έχει επιτευχθεί η ισότητα ακόμη.Αλλά γι'αυτό φταίνε οι άνθρωποι που μένουν προσηλωμένοι σε αντιλήψεις παλαιομοδίτικες γιατί έτσι μεγάλωσαν.Και επειδή οι αντιλήψεις μεταφέρονται από γενιά σε γενιά λογικά δεν θα πάψουν να υπάρχουν.Ωστόσο ο καθένας διαλέγει την ζωή που θα κάνει.

abracadabra το μήνυμά μου δεν αναφέρεται σε σένα.έκανα παράθεση αυτό που είπες για να αρχίσω από κάπου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Είναι γυναίκα πολύ απλά...........

Πες μ μια γυναίκα που μπορεί να κυβερνήσει....

πολλές(Μερκελ πρόσφατα η άλλη στην Ουκρανία με το περίεργο μαλλί μια πολύ γνωστή στην άφρική)

αλλά ΠΑΟΚ είσαι δεν πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
πολλές(Μερκελ πρόσφατα η άλλη στην Ουκρανία με το περίεργο μαλλί μια πολύ γνωστή στην άφρική)

αλλά ΠΑΟΚ είσαι δεν πειράζει.


Η βλαμμένη η Γιούλια Τιμοσένκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top