Φεμινισμός

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της ισότητας των δυο φύλων. Αν και σε κάποια επαγγέλματα ίσως θα πρέπει να υπάρχει ειδική μεταχείριση για τις γυναίκες (όπως σε θέματα εγκυμοσύνης, μικρών παιδιών κλπ).
Στα παραδειγμα που ανεφερες υφισταται ηδη αυτο
η ευγενεια δεν ειναι σεξισμος.η αισθηση ανωτεροτητας που επιδιωκουν μερικοι μεσω αυτης ειναι...
Πως ομως συνδεεις οτι αυτη η αισθηση εχει να κανει με την συγκεκριμενη πραξη που θα τους οδηγησει πιο υψηλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχουν ήδη παραδείγματα χωρών που υπηρετούν και γυναίκες. Άλλωστε όταν το Σύνταγμα λεει:
Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.
Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.
Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με του ορισμούς των νόμων.


Τότε η στρατιωτική θητεία είναι αντισυνταγματικό να είναι υποχρεωτική μόνο για τους άντρες, δεδομένου ότι και οι γυναίκες μπορούν να φέρουν όπλα και οι γυναίκες είναι ισότιμοι πολίτες και οι γυναίκες έχουν βαθμό δύναμης.

Μια αστοιχείωτη διάκριση εις βάρος των ανδρών παρατηρείται επίσης στα δικαστήρια, όπου η επιμέλεια τέκνων θεωρείται σχεδόν de facto δικαίωμα της μητέρας ακόμη κι αν αυτή είναι αντικειμενικά ακατάλληλη για μάνα.
Μια γυναίκα μπορεί να πάρει μέχρι και χρόνια άδεια μητρότητας, όταν ο πατέρας δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα.
Σχετικά με τα όρια συνταξιοδότησης, όταν μια γυναίκα έχει ανήλικο τέκνο έχει το δικαίωμα πρόωρης σύνταξης. Δε νομίζω ότι το δικαιούται όταν τα παιδιά της δεν τη χρειάζονται πλέον, δηλαδή όταν είναι ενήλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Επίσης οι γύναικες παίρνουν νωρίτερα σύνταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Υπάρχουν ήδη παραδείγματα χωρών που υπηρετούν και γυναίκες. Άλλωστε όταν το Σύνταγμα λεει:
Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.
Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.
Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με του ορισμούς των νόμων.


Τότε η στρατιωτική θητεία είναι αντισυνταγματικό να είναι υποχρεωτική μόνο για τους άντρες, δεδομένου ότι και οι γυναίκες μπορούν να φέρουν όπλα και οι γυναίκες είναι ισότιμοι πολίτες και οι γυναίκες έχουν βαθμό δύναμης.

Μια αστοιχείωτη διάκριση εις βάρος των ανδρών παρατηρείται επίσης στα δικαστήρια, όπου η επιμέλεια τέκνων θεωρείται σχεδόν de facto δικαίωμα της μητέρας ακόμη κι αν αυτή είναι αντικειμενικά ακατάλληλη για μάνα.
Μια γυναίκα μπορεί να πάρει μέχρι και χρόνια άδεια μητρότητας, όταν ο πατέρας δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα.
Σχετικά με τα όρια συνταξιοδότησης, όταν μια γυναίκα έχει ανήλικο τέκνο έχει το δικαίωμα πρόωρης σύνταξης. Δε νομίζω ότι το δικαιούται όταν τα παιδιά της δεν τη χρειάζονται πλέον, δηλαδή όταν είναι ενήλικα.

Κοιτα οσο για το στρατο δεν το θεωρω σωστο ουτε οι αντρες να πανε,ειναι αδικο να υποχρεωνουν τους αντρες να πηγαινουν στρατο επειδη ετσι τους### οποιος θελει να ασχοληθει με τετοια(κακως κατ εμε αλλα οκ γουστα ειναι αυτα)ας ασχοληθει αλλα οχι να υποχρεωνουν ολους να πανε..ελεος που αλλου το χετε δει αυτο,δεν ξερω καν ανυπαρχει αλλη χωρα με υποχρεωτικη στρατευση.Στα υπολοιπα εχεις δικιο και συμφωνω.Γιατι να μην παιρνει την επιμελεια ο πατερας,δεν το καταλαβα γονιος ειναι κι αυτος και μαλιστα πολλοι πατεραδες ειναι καλυτερη και απο τις μητερες,οντως αδικο.Ναι και αυτο με την αδεια που λες,παντως στην Σουηδια ξερω οτι παιρνουν και οι δυο γονεις αδεια αλλα οκ μιλαμε για Σουηδια,εδω αλλα κι αλλα δεν μπορει να προσφερει η Ελλαδα,αλλα φυσικα αυτο δεν μπορει να χρησιμοποιειται ως δικαιολογια για να μην εξελισσεται.Αλλα δεν ειδα κανεναν πατερα να αντιδρα σε αυτο,μηπως,λεω μηπως τους συμφερει ετσι,ειναι μεγαλο ζορι να μεγαλωνεις ενα παιδι ενω ειναι βρεφος,να ξεχνας δουλεια κλπ κλπ,μη το γελατε πολυ ετσι σκεφτονται.Επισης συμφωνω και με την συνταξιοδοτηση πρεπει να ειναι στα ιδια ορια γιατι οι αντρες να δουλευουν πιο πολυ?Αλλα για να γινει αυτο πρεπει πρωτα να αλλαξουν τα δυο παραπανω που αναφερθηκαν δλδ να συμβαλει ΚΑΙ ο πατερας στο μεγαλωμα των παιδιων γιατι προς το παρον μονο η μανα ειναι υπευθνη να τα μεγαλωσει οποτε ειναι ενα ζορι και να χει μικρα παιδια και να δουλευει το ιδιο πολυ με τους αντρες.Να ζηταμε ισοτητα αλλα να ζηταμε σε ολους τους τομεις το θεμα ομως ειναι οχι η ισοτητα ειναι να ειναι απο την μια πλευρα.Ναι να παιρνει στα ιδια ορια συνταξης με τον αντρα αλλα και ο αντρας να συμβαλει στο μεγαλωμα των παιδιων παιρνοντας αδεια οσο τα παιδια ειναι σε βρεφικη ηλικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πως ομως συνδεεις οτι αυτη η αισθηση εχει να κανει με την συγκεκριμενη πραξη που θα τους οδηγησει πιο υψηλα

αισθηση ανωτεροτητας.νιωθουν οτι βοηθουν ενα πλασμα αδυναμο και αβοηθητο και αυτο τους κανει δυνατους.και εμας τρωτες.και βασικα φταιμε γι αυτο


τωρα για τα απο πανω,δεν διαφωνω οτι τα δικαιωματα και οι υποχρεωσεις πρεπει να εξισωθουν,αλλα αφου τα δικαιωματα τυπικα ειναι ισα αλλα πρακτικα δεν ειναι,και θελει προσπαθεια απ ολους για να γινει,το να εξισωθουν οι υποχρεωσεις ζημιωνει μονο εμας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αισθηση ανωτεροτητας.νιωθουν οτι βοηθουν ενα πλασμα αδυναμο και αβοηθητο και αυτο τους κανει δυνατους.και εμας τρωτες.και βασικα φταιμε γι αυτο
Με παρεξηγησες , ρωτησα γιατι συνδεεις το οτι το ανωτερο αισθημα της ευγενειες εχει να κανει με την συγκεκριμενη υποδομη σκεψης που προσδιδεις στο ατομα που την κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Με παρεξηγησες , ρωτησα γιατι συνδεεις το οτι το ανωτερο αισθημα της ευγενειες εχει να κανει με την συγκεκριμενη υποδομη σκεψης που προσδιδεις στο ατομα που την κανει.

ειναι απλα το πως το εξηγω εγω...εχεις καποια αλλη εξηγηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
razorbladedream στην κύπρο νομίζω πάνε φαντάροι 2 χρόνια...

Για μένα καλό θα είναι να πηγαίνουμε στρατό...γινόμαστε άντρες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
razorbladedream στην κύπρο νομίζω πάνε φαντάροι 2 χρόνια...

Για μένα καλό θα είναι να πηγαίνουμε στρατό...γινόμαστε άντρες..:P

να πηγαινετε οσοι θελετε...οχι να επιβαλλεται σε ολους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Τυπικά είναι υποχρεωτική...πολλοί δεν πάνε καν στρατό..ακόμα και εγω δεν εχω πάει μέχρι στιγμής αν και το χαρτί λέει για το 2011..

κανονικά έπρεπε να είναι τιμή για τον καθένα μας να υπηρετησει στον στρατό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τυπικά είναι υποχρεωτική...πολλοί δεν πάνε καν στρατό..ακόμα και εγω δεν εχω πάει μέχρι στιγμής αν και το χαρτί λέει για το 2011..

κανονικά έπρεπε να είναι τιμή για τον καθένα μας να υπηρετησει στον στρατό...

ναι τυπικα ειναι υποχρεωτικο και μερικοι δεν πανε για ιδεολογικους λογους...τιμη το θεωρεις εσυ,κανονικα επρεπε να πας εσυ αν θελεις,αλλα οχι αυτοι που δεν το επιλεγουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Το θέμα ήταν να το θέλουν όλοι...αλλιώς που πάμε σαν χώρα?
Προτιμάς να τεμπελιάζει ο άλλος και να πηγαίνει για καφέ στην καφετέρια σαν τα πρόβατα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ειναι απλα το πως το εξηγω εγω...εχεις καποια αλλη εξηγηση?
δεν απαντησεις στην ερωτηση μου , στο "πως"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εχουμε ισα δικαιοματα, οχι ισες ικανοτητες....εξαρταται απο τον ανθρωπο, οχι το φυλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Τυπικά είναι υποχρεωτική...πολλοί δεν πάνε καν στρατό..ακόμα και εγω δεν εχω πάει μέχρι στιγμής αν και το χαρτί λέει για το 2011..

κανονικά έπρεπε να είναι τιμή για τον καθένα μας να υπηρετησει στον στρατό...

Τσου ρε Λακι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Άμα γίνει πόλεμος να δω ποιος θα παει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eternal darkness

Νεοφερμένος

Ο Eternal darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Άμα γίνει πόλεμος να δω ποιος θα παει:P
Δεν το θεωρω τιμη να παω στο πολεμο συντηρωντας ετσι ενα ολοκληρο σχεδιο διπλωματων..καθολου τιμη να σφαζομαι με συνανθρωπους μου για να κανουν το "κομματι" τους αυτοι που κυβερνουν..Οπως λεει και ο Ασιμος σε ενα τραγουδι :" Παρατα το στρατο το προβατοποιειο και ας μας εχουν για το τρελοκομειο,για μια χαζη πατριδα οπλιζουν τους λαους ...κλπ κλπ";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
λαλαλα
Εγώ μισώ τους φαλοκράτες!
Που νομίζουν πως η γυναίκα είναι υποχειρίδιο τους και τις κάνουν ότι θέλουν! Αλλά δεν σήμαινει πως πρέπει να φτάσεις στο σημείο να γίνεις φεμινήστρια! ΠΙστευω πως στην αρχή ο φεμινησμός ήταν μια κίνηση των γυναικών για να εξισώσουν τα δικαιώματα τους με τους άντρες! Σιγά σιγά άλλαξε το σενάριο και οι φεμινήστριες θέλουν η γυναίκα να είναι ανώτερη απ'τον άντρα!
Βέβαια ενοείτε πως άντρας που θα θέλει να το πέξει και καλά "Είμαι άντρας και το κέφι μου θα κάνω" θα φάει όχι μονο χέρι πόδι αλλά μαζί και παντόφλα και την τσαντούλα του και μετά άντε στο διάλο!
Επιτέλους ξυπνήσαμε απ'την χημερία νάρκη και είναι καιρός να καταλάβετε και εσέις οι άντρες πως πλέον δεν είστε τα αφεντικά[μη χε....]

Απλά ισότητα!;)
Σας λατρεύουμε εε:P
Χαχα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δεν είμαι φεμινίστρια.Ο φεμινισμός είναι ένα κίνημα που στο ξεκίνημα του επιδίωξε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης,περισσότερα δικαιώματα,μόρφωση για τις γυναίκες.Δεν τον υποτιμώ και τον θεωρώ κάτι σε γυναικείο Διαφωτισμό.
Φεμινίστρια δεν είναι αυτή που καίει τα σουτιέν της,κάνει τη μια έκτρωση μετά την άλλη βασιζόμενη στην αυτοδιάθεση του σώματος ή δεν ασχολείται με τις δουλειές του σπιτιού.Το θέμα είναι να φτάσουμε επιτέλους στην ισότητα των δύο φύλων,να αποδεχτούμε τις διαφορές μας και να συνυπάρξουμε χωρίς να ''χαντακώνεται''ο ένας και να ανυψώνεται ο άλλος.
Εξάλλου οι άντρες δεν είναι εχθροί μας.Δεν μου αρέσει να βλέπω γυναίκες που τους αντιμετωπίζουν έτσι,όπως επίσης και άντρες που εκμεταλλεύονται τις γυναίκες (πχ.εργοδότες για μια θέση εργασίας).
Η αποδοχή της ισότητας φαίνεται από τα πιο καθημερινά θέματα (πχ.σπίτι) μέχρι τα πιο σύνθετα (πχ.γυναίκα προθυπουργός)
Έχουμε ίδια δικαιώματα,ίδιες υποχρεώσεις,ίδιες ευκαιρίες στη ζωή.Οι φεμινίστριες έκαναν μια πολύ ωραία αρχή για να έχουμε σήμερα εμείς οι ''δυτικές'' τη ζωή που έχουμε (ας πούμε με ισοτήτα..ακόμα δεν είναι πλήρης)
Το θέμα είναι να ''ξυπνήσουν'' οι ανατολικοί και να σταματήσουν τις βαναυσότητες εναντίων των γυναικών,και γενικά να αλλάξουν τα φριχτά πιστεύω τους.Τεσπα αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top