Φεμινισμός

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O φεμινισμός είναι θετικός όσο αυτός δεν αποζητά την εξομοίωση των αντρών και των γυναικών αλλά την ισότητα τους.

Την εξομοίωση εσύ πώς την εννοείς?Μου δίνεις ένα παράδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εννοει πως υποστηρίζει τον φεμινισμο οταν αποσκοπει στην εδραιωση των ισων δικαιωματων αλλα οχι στην ταυτιση των δυο φυλων , με την εννοια του οτι ειναι και ιδιοι.
Ειχε ξαναειπωθει το ιδιο στο θεμα , απλα με αλλα λογια.
Που τα βρισκεις αυτα τα αβαταρ , βρε σοζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοει πως υποστηρίζει τον φεμινισμο οταν αποσκοπει στην εδραιωση των ισων δικαιωματων αλλα οχι στην ταυτιση των δυο φυλων , με την εννοια του οτι ειναι και ιδιοι.
Ειχε ξαναειπωθει το ιδιο στο θεμα , απλα με αλλα λογια.
Που τα βρισκεις αυτα τα αβαταρ , βρε σοζι


A,μάλιστα.

Γούγλης μάι λοβ,γούγλης.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Με αηδιάζει ο ψευτοφεμινισμός. Η συμμαθήτρια μου που καθόταν πίσω μου λέει μια μέρα σε εμένα ναι ρε είμαι φεμινίστρια γιατί να μην είμαι. Και την άλλη μέρα την ακουώ να λέει σστη φίλη της πως άμα δεν σου δόσει και μια σφαλίαρα ο άντρας δεν είναι άντρας :!::!::!::!: της φέρνεις την καρέκλα στο κεφάλι η όχι?

Πάντος είμαι υπέρ της ισότητας αν και θα έπρεπε να θεωρείται δεδομένη μετά από τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
είναι μάλλον απο αυτούς τους ανθρώπους που δηλώνουν πως είναι διάφορα αλλά στην πραγματικότητα ούτε την σημασία των λέξεων δεν ξέρουν. Έχει γεμίσει ο κόσμος τέτοιους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Σαφώς. Ναι είμαστε όλοι Χ όχι δεν εκούμε τπτ είμαστε Χ. Πως? τι είναι το Χ? δεν έχει σημασία είμαστε όλοι Χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σαφώς. Ναι είμαστε όλοι Χ όχι δεν εκούμε τπτ είμαστε Χ. Πως? τι είναι το Χ? δεν έχει σημασία είμαστε όλοι Χ.

αν και μ θυμιζει μαθηματικα (ή χρωμοσωματα) μ αρεσε αυτο το X:D




τα ψηφια του Π τι τα θες,να μ μαυρισεις την ψυχηη??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Τί είναι ο φεμινισμός;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Φαγητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ζούμε στο 2009, σε μία σύγχρονη κοινωνία που η γυναίκα έχει χειραφετηθεί. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για τον φεμινισμό γιατί δεν υφίσταται πλέον η έννοια του φεμινισμού και όποιος/όποια τον επικαλείται ζει σε άλλη εποχή, είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Φυσικά κι εγώ είναι υπέρ της ισότητας των δύο φύλων. Πιστεύω ότι πρέπει όλοι να είμαστε ίσοι αλλά όχι ίδιοι. Το κάθε φύλο έχει την φύση του. Όπως δεν ταιριάζει σε μία γυναίκα να οδηγεί νταλίκα έτσι δεν ταιριάζει και σε έναν άντρα να είναι χορευτής oriental.

Όμως ισότητα δεν σημαίνει μόνο ίδια δικαιώματα αλλά και ίδιες υποχρεώσεις. Π.χ. θεωρώ εξαιρετικά μεγάλη κοινωνική αδικία να στρατεύονται οι άρρενες υποχρεωτικά και η στράτευση να είναι προαιρετική για τις γυναίκες. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω αυτό γιατί με βολεύει ή γιατί είμαι φυγόστρατος, το κάθε άλλο μάλιστα που όταν καταταγώ στον στράτο, κάτι που θα γίνει σε 6 μήνες, θα δηλώσω υποψηφιότητα για δόκιμος έφεδρος αξιωματικός. Η στράτευση θα έπρεπε να είναι είτε υποχρεωτική για όλους είτε προαιρετική για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα έχει πει η Χαρά, κυρίως.

ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΣ = ΙΣΟΤΗΤΑ.
τώρα κάποιοι υποστηρικτές της ανδροκρατίας έκαναν τον ΦΕΜΙΝΙΣΜΟ να σημαίνει ΦΑΣΙΣΜΟΣ.

Εγώ είμαι φεμινίστρια και δεν ντρέπομαι να το πω. Αποτριχώνω τα ποδια μου και φοράω σουτιέν :p Μάλιστα έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα ψηλά παπούτσια και στο μακιγιάζ. Η ειδοποιός διαφορά με τις γυναίκες-πρόβατα είναι ότι όλα αυτά τα κάνω για να αρέσω σ'εμένα.

Είναι αστείο το πως οι άντρες είναι αυτοί που λένε συνήθως το "ίσοι αλλά όχι ίδιοι". Μήπως θεωρείτε ότι οι δουλειές του σπιτιού, το σιδέρωμα, το καθάρισμα, το πλυντήριο κτλ είναι στη γυναικεία φύση; ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι σε κανενός τη φύση πέρα από τα γεννητικά όργανα και το ποιος από τους δυο γεννά σ'ένα ετερόφυλο ζευγάρι.

Επίσης πόσοι πια εργάζονται λιμενεργάτες κτλ για να υφίσταται μια τέτοια συζήτηση; Δεν αμφισβητώ την μυϊκή δύναμη των ανδρών αλλά δεν χρειάζεται πλέον τόσο πολύ. Σε λίγα χρόνια τα πάντα θα περνούν πια από τον έλεγχο του ηλεκτρονικού υπολογιστή ο οποίος δε χρειάζεται και ιδιαίτερη δύναμη για να λειτουργήσει. Άρα θα έρθουμε όλοι στον ίδιο παρονομαστή.

Για μένα ΠΛΗΡΗΣ ισότητα θα υπάρξει όταν αλλάξουν τα πρότυπα. Ευτυχώς εμένα η μαμά μου δεν μαγειρεύει και έτσι ούτε κι εγώ έμαθα. Οπότε αν υπάρχουν κι άλλα κορίτσια σαν εμένα θ'αναγκαστούν πολλοί άνδρες ν'αναλάβουν μέρος του μαγειρέματος, κτλ κτλ.

Πιο ουσιώδης όμως είναι η ισότητα στην ΕΞΟΥΣΙΑ.

Πραγματικά, ζω για να δω τη μέρα που τη χώρα θα κυβερνήσει γυναίκα. (και για να δω ποιος θα πει ότι αυτό είναι ανωτερότητα;;;;!!!)


:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Αμα κυβερνήσει γυναίκα τότε είναι που θα καταστραφούμε τελείως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αμα κυβερνήσει γυναίκα τότε είναι που θα καταστραφούμε τελείως..

Τώρα αμα σε πω φαλλοκράτη θα με βγάλουνε φασίστρια.
:)


Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι μια γυναίκα πολιτικός διαφέρει από ένα άνδρα πολιτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
Είναι γυναίκα πολύ απλά...........

Πες μ μια γυναίκα που μπορεί να κυβερνήσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Την εξουσια οποιος και να την ασκει το ιδιο καταπιεστικη και αθλια ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Είναι γυναίκα πολύ απλά...........

Πες μ μια γυναίκα που μπορεί να κυβερνήσει....

H ντορα :P .
Μητσοτακη ουστ ! Γκαντεμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Είναι γυναίκα πολύ απλά...........

Πες μ μια γυναίκα που μπορεί να κυβερνήσει....

:lol:
το επιχείρημα σου είναι απλά γελοίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKARA_Kilkis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=5xyn-9cn0nE&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Είναι γυναίκα πολύ απλά...........

Πες μ μια γυναίκα που μπορεί να κυβερνήσει....


Απαξιώ να συζητήσω μαζί σου για την καταλληλότητα των γυναικών στην διακυβέρνηση μιας χώρας. Αν μεγάλωσες μ'αυτά τα μυαλά δεν είμαι εγώ αυτή που θα σου τ'αλλάξω.

Το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν έχει αναδείξει γυναίκες πολιτικούς δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναίκες που θα μπορούσαν να κυβερνήσουν. Ακόμη και αυτές που υπάρχουν τώρα, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κυβερνούσαν χειρότερα από τον Καραμανλή. Μπακογιάννη, Παπαρήγα, αλλά δεν ξέρω άλλες από την ελληνική πολιτική σκηνή.

Και στην Κύπρο. Η Ερατώ Μαρκουλλή θα τα πήγαινε περίφημα. Η Παπαδοπούλου φέτος εξελέγη Ευρωβουλευτής, και αφού είναι του Δη.Κο. δεν αποκλείεται να τη δούμε υποψήφια! Η ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ!

Απλά επειδή στις κοινωνίες μας οι γυναίκες είναι απασχολημένες με τα λάθος πράγματα δε σημαίνει ότι δεν είναι κατάλληλες ως πολιτικοί, έλεος.
Και αυτές είναι οι μόνες που
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top