Υποχρεωτική στράτευση στα 18

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καλημερα

Πιστευετε πως η στρατευση θα πρεπει να γινει υποχρεωτικη στα 18;
Συμφωνειτε γενικοτερα με το θεσμο της στρατευσης ή θα προτιμουσατε να ειναι υποχρεωτικη, ειτε να εχουμε μισθοφορικο στρατο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
προσωπικά, είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης στα 18 και σίγουρα κατά του μισθοφορικού στρατού.. τώρα βαριέμαι να αιτιολογήσω την απάντηση μου.. ίσως αργότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Κι εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
υπέρ, αλλά να εκπαιδευόμαστε σωστά. Όχι ξύσιμο ολημερίς και μετά ζητάμε κι άδεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Και ποια χρησιμότητα έχει ο στρατός στη τελική;

Εγώ, αν και θα προτιμούσα να μην υπάρχει στρατός πουθενά στον κόσμο, θεωρώ ότι είναι καλύτερο να μην είναι υποχρεωτικός και να έχει μισθό ή αντί της στράτευσης να μπορείς να επιλέξεις να παρέχεις κάποιες υπηρεσείες στη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Κι εγώ θα προτιμούσα να μην υπάρχει στρατός πουθενά και να ζούμε ειρηνικά κτλ.., αλλά επειδή ο κίνδυνος για νέο πόλεμο, ειδικά εδώ στα βαλκάνια είναι πολύ μεγάλος, ο στρατός είναι αναγκαίος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Κι εγώ θα προτιμούσα να μην υπάρχει στρατός πουθενά και να ζούμε ειρηνικά κτλ.., αλλά επειδή ο κίνδυνος για νέο πόλεμο, ειδικά εδώ στα βαλκάνια είναι πολύ μεγάλος, ο στρατός είναι αναγκαίος..

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητα αναγκαίος, για εξήγησε.

Πάντως, λέμε τώρα, αν μας επιτεθεί μεγάλη δύναμη σαν την Αμερική, δε μας σώζει ούτε στρατός ούτε τίποτα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αφού υπάρχει έστω και μικρό ενδεχόμενο πολέμου, ο στρατός νομίζω είναι αναγκαίος.. τώρα στα βαλκάνια τα πράγματα είναι μπουρδέλο.. η ελλάδα δεν εμπλέκεται άμεσα και πιστεύω πως αυτό είναι το σωστό, αλλά σε περίπτωση γενικής σύρραξης, κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι μπορεί να γίνει. και οι γείτονες δεν είναι και πολύ φιλικοί προς εμάς. οπότε νομίζω πως ο στρατός χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Είμαστε όμως στην Ε.Ε.. Δε θα κωλώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
δε λέει κάτι αυτό.. σε περίπτωση γενικής σύρραξης στα βαλκάνια θα μπλεχτούν πολλοί μέσα.. και Ρώσοι και Αμερικάνοι, γιατί υπάρχουν συμφέροντα (αγωγοί κ.α).. και μετά ο καθένας θα κοιτάει την πάρτη του..

σιγά μην έρθει ο π.χ Γερμανός να σώσει τους Έλληνες που θα δεχονται π.χ επίθεση από τους Τούρκους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ είμαι γενικά κατά της όλης διαδικασίας της στράτευσης, τουλάχιστον όπως γίνεται τώρα.
Χάνεις ένα χρόνο απο τη ζωή σου, απλά.

Παρ'όλο που πιστεύω πραγματικά οτι ο όλος φόβος μιας σύρραξης υπάρχει απλά για να δικαιολογεί το στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
σιγά μην έρθει ο π.χ Γερμανός να σώσει τους Έλληνες που θα δεχονται π.χ επίθεση από τους Τούρκους..

Γι αυτό θα έπρεπε να υπάρχει ένας καλα εκπαιδευμένος επαγγελματικός στρατός (όχι μισθοφορικός, είναι άλλο πράγμα). Απο εκεί και πέρα νομίζω οτι σε περίοδο πολέμου ο καθένας μπορεί να συνεισφέρει πολύ περισσότερο σε άλλους τομείς πέρα απο το να σκοτώνει "τους κακούς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
όπως..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ είμαι γενικά κατά της όλης διαδικασίας της στράτευσης, τουλάχιστον όπως γίνεται τώρα.
Χάνεις ένα χρόνο απο τη ζωή σου, απλά.

Υπάρχουν άτομα που έχουν χάσει, ή έχουν κοντέψει να χάσουν, τη δουλειά τους εξαιτίας του στρατού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ειμαι εναντια της στρατευσης γενικα...γιατι απλουστατα δεν εχει καμια απολυτως ουσια...καμια πρακτικη προσφορα...και εξοδα τα οποια θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν για αλλους σκοπους..πιο ειρηνικους ας πουμε....
πιστευω οτι πρεπει να καταργηθουν, τα οπλα, οι στρατοι και τα συνορα...για τον εξης απλο λογο..
αυτο θα συντελεσει στη δημιουργια μιας κοινωνιας ενιαιας...
οι ανθρωποι και οι πολιτισμοι θα διατηρησουν τη διαφορετικοτητα τους..και θα ειναι ισοι..θα ζουν σε ενα ενιαιο πεδιο, διχως κατι να τους διαχωριζει, διχως πολεμους...
δεν θα υπαρχει τοση πεινα και εξαθλιωση..ολοι θα νοιαζονται για ολους...δεν θα σκοτωνεται αδικα κοσμος στον πολεμο...

προσωπικα δεν θελω να υπηρετησω στον στρατο και πολυ αμφιβαλλω αμα θα το κανω...


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
πιστεύεις ότι αυτό που λες είναι εφικτό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
προσωπικα δεν θελω να υπηρετησω στον στρατο και πολυ αμφιβαλλω αμα θα το κανω...

Με ποιον τρόπο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
πιστεύεις ότι αυτό που λες είναι εφικτό??


κοιτα...καλα κανεις και με ρωτας...επειδη οι περισσοτεροι το θεωρουν αδυνατο...αλλα εγω ειμαι οραματιστης...και τα οραματα μου αποβλεπουν την πραγματικοτητα..αυτη ειναι η ιδεολογια και η αντιληψη μου...και αυτο πιστευω ειναι το σωστο...και ναι πιστευω οτι ειναι εφικτο..



Με ποιον τρόπο;:)


με οποιονδηποτε...κατι θα βρω για να ξεφυγω απο αυτη την ουτοπικη ανωφελεια που λεγεται στρατος...και ας εχω τις συνεπειες καποιου νομου ή καποιας ποινης...(ευχομαι μονο να μην μου επιβληθουν αλλοι...πχ γονεις)


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Λοιπόν κάθε φορά που σας φέρνουν ένα θέμα στη φόρα θα πρέπει να αναρωτιέστε 'γιατί ο τύπος μου το φέρνει σήμερα?'

Τα πράγματα είναι τελείως απλά. Το να κάνεις υποχρεωτική τη στράτευση στα 18, θα σου μειώσει κατακόρυφα τους δείκτες της ανεργίας (πλασματικά πάντα), και με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να κοκορεύεσαι για το τί έχεις επιτύχει. Δεν είναι τυχαίο που το βάζουν τώρα το ζήτημα και δεν το κυνηγούσε πχ η Ν.Δ όταν ήταν αντιπολίτευση. Όσα σας λένε για ελλείψεις θεσεων κτλ κτλ, είναι μούφες.
Ο πόλεμος πρέπει να γίνεται από μισθοφόρους, των οποίων η δουλειά θα είναι ακριβώς η συνεχής εκπαίδευση/πρόοδος πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν μπορείς να αφήνεις σε τέτοια ζητήματα ημιμαθείς (με τρίμηνη εκπαίδευση της πλάκας) να τα παίρνουν στις πλάτες τους. Όπως όταν θέλετε να κάνετε μια εγχείρηση θα πάτε σε χειρούργο και όχι σε κάποια νοσοκόμα που ξέρει μόνο τα βασικά, έτσι και στον πόλεμο δεν μπορείς να στηριχθείς στους άσχετους (που μπορεί να έχουν όλη την καλή πατριωτική πρόθεση, δεν το αμφισβητώ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είμαι κατά της στράτευσης στα 18 γιατί σε όλες τις σοβαρές χώρες του κόσμου δεν παρεμβάλεται τίποτα ανάμεσα στο σχολείο και το πανεπιστήμιο. Άλλωστε δεν υπάρχει καραβανάς που να χει καμια όρεξη να εκπαιδεύει μωρά που παίρνει κατευθείαν απ'τη μάνα τους. Εννοείται δε, ότι ένας 25χρονος είναι πολύ πιο άρτιος επιστημονικά για να επιτελέσει τις σύγχρονες στρατιωτικές εργασίες απο έναν απλό απόφοιτο Λυκείου.
Με την αντικατάσταση του στρατού θητείας με μισθοφορικό συμφωνώ απολύτως, διότι ένας μόνιμος αξιωματικός μπορεί να έχει πολύ μεγαλύτερη και καλύτερη εκπαιδευση απο έναν τυχαίο που ερχεται για 12 μήνες.



Και ποια χρησιμότητα έχει ο στρατός στη τελική;

Εγώ, αν και θα προτιμούσα να μην υπάρχει στρατός πουθενά στον κόσμο, θεωρώ ότι είναι καλύτερο να μην είναι υποχρεωτικός και να έχει μισθό ή αντί της στράτευσης να μπορείς να επιλέξεις να παρέχεις κάποιες υπηρεσείες στη κοινωνία.

Σε μία περιοχή όπως τα Βαλκάνια που βρίσκεται σε πόλεμο τα τελευταία 3 χιλιάδες χρόνια, το να έχεις μια ισχυρή πολεμική μηχανή σε καθιστά περιφερειακή δύναμη. Κι εγώ βεβαίως διαφωνώ με τους πολέμους και το μιλιταρισμό, αλλά υπο τέτοιες συνθήκες είναι εντελώς ανέφικτο και καταστροφικό να μειώσουμε τη στρατιωτική δύναμη. Αν κάτι τέτοιο γίνει ποτέ, θα γίνει μόνο αμοιβαία.

Είμαστε όμως στην Ε.Ε.. Δε θα κωλώσουν;

Και η Κύπρος στην ΕΕ είναι, αλλά είναι κατεχόμενη. Δεν έχει σημασία αυτό. Άλλωστε οι καπιταλιστικοί διεθνείς οργανισμοί δεν αποτέλεσαν ποτέ φορέα σταθερότητας, βλέπε ΝΑΤΟ.

Λοιπόν κάθε φορά που σας φέρνουν ένα θέμα στη φόρα θα πρέπει να αναρωτιέστε 'γιατί ο τύπος μου το φέρνει σήμερα?'

Τα πράγματα είναι τελείως απλά. Το να κάνεις υποχρεωτική τη στράτευση στα 18, θα σου μειώσει κατακόρυφα τους δείκτες της ανεργίας (πλασματικά πάντα), και με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να κοκορεύεσαι για το τί έχεις επιτύχει. Δεν είναι τυχαίο που το βάζουν τώρα το ζήτημα και δεν το κυνηγούσε η Ν.Δ όταν ήταν αντιπολίτευση. Όσα σας λένε για θεσεις κτλ κτλ, είναι μούφες.
Ο πόλεμος πρέπει να γίνεται από μισθοφόρους, των οποίων η δουλειά θα είναι ακριβώς η συνεχής εκπαίδευση/πρόοδος πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν μπορείς να αφήνεις σε τέτοια ζητήματα ημιμαθείς (με τρίμηνη εκπαίδευση της πλάκας) να τα παίρνουν στις πλάτες τους. Όπως όταν θέλετε να κάνετε μια εγχείρηση θα πάτε σε χειρούργο και όχι σε κάποια νοσοκόμα που ξέρει μόνο τα βασικά, έτσι και στον πόλεμο δεν μπορείς να στηριχθείς στους άσχετους (που μπορεί να έχουν όλη την καλή πατριωτική πρόθεση, δεν το αμφισβητώ.)

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top